Dulceturi si papanasi de sept-oct 2007 (55)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns rodicamaries spune:

id-ul meu de mes este mariesrodica





Rodica de Darius Filip 19 sept 2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

fetele, eu pot vorbi cu vreun moderator sa starega paginile astea cu totul dacavreti, nu e o problema.
si dacaRita ibtra si vede ca nu s-a discutat nimica??? asta cum mai e?





Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!


Sabina, www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=33789&whichpage=1" target="_blank">Sofia Galagia si bb Gheo

Cea mai lungã cale este calea care duce de la urechi la inimã.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns betty78 spune:

quote:
Originally posted by Roxana_G

quote:
Originally posted by betty78

Rox ai ajuns la Nedelcu?
Apropo de dulcolax si eu am patit acelasi lucru de la el

Betty78deMario-Alexandru 16 aug 2007
pozele noastre
asa creste bebe Mario



Nu am avut timp sa ma ocup de asta, cred ca ramane la inceputul lui februarie. Oricum mare lucru nu cred ca poate face nimeni.

Cat despre neplacerea mea, zici ca Dulcolax e de vina? Nu stiu ce sa mai zic, poate combinatia aia de Fortrans cu Dulcolax. Si eu am luat 4, conform instructiunilor medicului. Dar sunt pe calea cea buna.

Rox ,
Alexandra Maria (10.02.2004) si BB Andrei Serban (31.08.2007)

Poze



Eu am luat cand am facut laparoscopia si fortrans si dulcolax si mi-a fost super naspa....cred ca ar fi de vina combinatia pana la urma

Betty78deMario-Alexandru 16 aug 2007
pozele noastre
asa creste bebe Mario

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tzuc spune:

Nu am intrat de miercuri pe net si sunt consternata, socata de pierderea micutei Maya, dumnezeu sa o aiba in paza si putere parintilor....nu pot sa mai zic nimic.

Contribui si eu cu banuti.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Yaia spune:

quote:
Originally posted by rodicamaries

Nu vreau sa va mai intristez, dar cand ma gandesc cate vise am avut in timpul sarcinii despre cum va fi bebelushul, cum va fi clipa cand il vom vedea prima data,cum il vom pune la san, cum ne va zambi,cum va creste, etc, apoi nasterea care nu e tocmai usoara,dar am luptat pt ca acele vise sa devina realitate si cand te gandesti ca toate aceste vise pt Rita s-au naruit...imi vine sa-mi trezesc puiul sa-l strang in brate si sa-i multumesc lui Dumnezeu ca-i sanatos si ca pot sa ma bucur de el...
imi amintesc o discutie cu cateva zile inainte de a naste,am cautat in arhiva la mess, Rita repeta in continuu... "Of Doamne, numai bebe-ii sa ne fie sanatosi" parca simtea ceva, desi nu s-a vazut nimic la eco...decat dupa nastere i-au desoperit boala...





Rodica de Darius Filip 19 sept 2007



Rodica, si eu imi amintesc de Rita, cum avea ea temeri in legatura cu nasterea si cu bebelusul. Parca presimtea ceva, probabil instinctul ii spunea ca soarele ei iubit sufera...Offf

Irina, mami de Tudor Cristian (08.10.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Yaia spune:

Va spun noapte buna tuturor!

Irina, mami de Tudor Cristian (08.10.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabriela77 spune:

Rodica, te rog sa contezi si pe mine. Iti multumim ca te-ai oferit sa ne ajuti.

Gabriela, mami de Sara (29.08.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bikmaria spune:

noapte buna tuturor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marunzika spune:

Astazi dupa ce-am citit numai la micuta Maya m-am gandit si am plans cu sotul impreuna. Cutremurator! Nu putem decat sa ne rugam .

--------------------------------------------

Si acum, cu scuzele de rigoare tomasei pt intarziere:


"Terciul de legume-cartofi-carne"



* este bine de inceput diversificarea cu acest terci;
* preferabil de introdus pas-cu-pas si precaut fiecare aliment, astfel incat bb sa se poata obisnui incetul cu incetul;
* incepeti cu legume pure -cum ar fi cu morcov- pana se trece peste dificultatile mancatului cu lingurita;
* dupa cca o saptamana puteti sa treceti la terci de legume-cartofi, in care se poate adauga ulei ( de ex rapsöl); si dupa inca o saptamana puteti da bebelului terci complet cu legume-cartofi-carne; acest terci contine fier, zink, acizi grasi esentiali ( nu stiu daca e tradus corect, in germ = essentiellen Fettsäuren ) si vitamine;
* in produsele de pe piata, de multe ori, cartoful este inlocuit cu orez ori cu paste fainoase;


Reteta terciului de legume-cartofi-carne


20-30g - carne slaba (porc, vitel, pasare, miel) in putina apa se fierbe pana se inmoaie, apoi se marunteste si se piure;
90-100g - legume [hranitoare si usor de suportat/acceptat (!): morcovi, Fenchel (nu stiu cum se traduce in romana, fenicul oare?!), Kohlrabi ( iar nu stiu cum se traduce), zucchini, conopida, pastarnac] se spala, si taiate marunt impreuna cu cartofii si se fierb in putina apa ori in zeama in care a fost carnea in prealabil fiarta;
40-60g - cartofi se decojesc, se taie marunt, se pun la fiert impreuna cu legumele, apoi se adauga si carnea pasata; se da in fiert;
30-45g - suc de fructe ( bogat in vitamina C ); se adauga sucul de fructe si se mai paseaza o data;
8-10g - Rapsöl se adauga.
Va rog, in cazul in care s-au strecurat greseli sa ma corectati, iar unde sunt cuvinte netraduse, va rog sa ma ajutati cu ele. Multumesc!
Noapte buna!



www.youngnutrition.net/member/tickers/96168/ticker2.png[/img][/url]" target="_blank">
Yannisa Milena
24.08.2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Piciulika spune:

Nu am citit din urma.

Am tradus retetele de piure de la Marunzika - mi s-au parut atat de bune si concise (stil nemtzesc) incat am tradus toata pagina referitoare la diversificare, nu doar retzetele - retzetele singure nu-si au rostul, vetzi vedea de ce!
Sunt in mailul comun la Diversificare.


Am mai pus in Info Utile si teste 2007 la scoici de masina facute de ÖAMTC (ACR-ul austriac) ca daca tot vom da banii - si nu-s putini la scoicile astea! - macar sa stim ca luam ceva bun.

V-am pupat si fug la kuki.

P.S. Mai am ceva info despre diversificare, ce-am citit din literatura locala si am sa sumarizez si postez maine sau poimaine...

Piciulika, mami de Michael (8.10.2007) www.unserbaby.ch/geomo/content.html" target="_blank">
Situl lui Michael - parola o stim toate

Mergi la inceput