Fulguleti de nov-dec 2006 (139)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Lavinia_P spune:

Va multumesc din suflet,fetelor..
Acum ma simt prost ca a intristat atmosfera pe aici..

- A cerut si o a doua opinie pe la 5 luni..acelasi diagnostic.
- Doctorul la care am fost acum e profesor doctor cardiolog pediatru..
- Pasul urmator e control la Tg.Mures.. ei vor decide mai departe in ce fel vor face interventia...Dar Dl.profesor pleaca in strainataturi si se intoarce pe 24.Asa ca peste 2 saptamani ma duc abia sa facem o programare la Clinica de la Tg.Mures..si cred ca pe undeva pe la sfarsitul lui februarie ajungem pe acolo.
-Stiu ca operatia e singura cale de mai bine,dar atat de frica imi e..si nu stiu cum voi face fata..
Si dr. asta are un stil..indtotdeauna am venit cu moralul la pamant de la el(spre deosebire de pediatra noastra care mereu m-a incurajat).
Exemplu:
-eu: dar nu e o operatie foarte complexa ,nu?
el: o operatie e o operatie...si una de apendicita poate sfarsi prost..
-eu: da, dar fata de un copil cu un complex de malformatii..
el: bine,asa e..dar omul nu e masina..ii schimbi o piesa si gata, merge..la un om daca ii repari ceva poate sa mearga.. la altul ii faci la fel si poate sa nu mearga...

-Cu siguranta costul unei operatii aici il putem suporta...desi mie mi-a incoltit si ideea unei clinici in strainatate...nu stiu...

Lavinia si Mihaitza va multumesc pentru incurajari si vorbele bune..hai nu mai vorbiti de noi..ne-ati dedicat destul timp..

minunea mea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flore26 spune:

Eu sunt la relax, in statiune, adica la mama ...sau la sanatoriu ( cum a zis DIA), cum vreti sa/i spuneti...Am fost afara de la 10 .30 pana aproape de 1...e o caldura, si soare, si canta pasarelele...si avem pe langa bloc gaste, rate, gaini, caini puricosi, pisici...o nebunie...am alergat toate gainile si gastele . le zice " ga ga" si la gaste si la gaini...

Ultimele cuvinte: Coco ( Cosmina sora mea), nenea, baba, daga daga ( draga draga). Daca o intrebi cat o iubeste mami se ridica pe varfuri, ridica mainile sus si zice " eee", adica pana in cer si inapoi . Alergand dupa toate orataniile de p/aici, a papat 2 mandarine, dulci, dulci...acasa nu papa mai mult de 2/3 felii...dar acasa nu avem animale ...

Flore Alessia Liane (16-12-2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flore26 spune:

LAVINIA prioritate in discutiile noastre au problemele serioase...iar acum voi aveti nevoie de sustinere, incurajari si poate sfaturi, de la fetele mai documentate. Noi suntem aici...si suntem multe ...numai pentru voi.... Trebuie sa ai credinta ca totul o sa fie bine, trebuie sa fie bine...nu exista alternativa...

Doctorii asa sunt ei, pentru ca zilnic vad atatea si atatea...doar tu stii ce/i in sufletul tau de mama...

Flore Alessia Liane (16-12-2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxandra_sb spune:

Lavinia si Mihaita.. acu voi sunteti prioritatea noastra. Am zis!



am trimis PM.


Are mama doi flacai.. Matei (6) si Grigore (1)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns saryta spune:

Lavinia- uite am gasit aici adresa spitalului din Germania unde a mers si Oana(Kay) cu Sosonica la operatie...scrie aici si detaliile...hai sa incercam si noi!
"Pana raspunde Kay (Oana, mamica Soniei), va dau eu detaliile pe care le cunosc despre spitalul in care s-a operat micuta. Se numeste Deutsches Herzzentrum Munchen, sau German Heart Centre Munich si puteti gasi informatii pe aces website http://www.dhm.mhn.de/ww/en/pub/dhm/das_herzzentrum.htm

In general medicii pot fi contactati pe mail, in engleza, trimitandu-le o scurta descriere a problemei copilasului si actele medicale in engleza pe care le aveti (rapoarte medicale, rezultate de investigatii etc). Contactul initial pentru Sonia a fost cu Dr Eicken, la adresa de mail eicken@dhm.mhn.de."


Mariana - mamicuta de 3 - ANDRA('99), SARA('05) si ANTONIA(21.11.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dianocica spune:

donia eu cred ca l as lasa totusi sa suga dimineata daca el vrea. dar cu alt lapte..nu am idei. nu mai retin, el bea apa din biberon? sau altceva din biberon? adica problema e recipientul sau continutul?



diana si david 03.12.06



Alaptatul Help-line. Pentru un copil fericit si increzator www.euro.who.int/document/WS_115_2000FE.pdf?language=english" target="_blank">OMS recomanda

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lizzy spune:


lavinia, ti s-a recomandat un anume dr in mures pt control/evaluare? pot face eu programarea pt voi? sau imi permiti sa caut pile sa intervina pt a face o programare/control cat mai repede aici? marc a fost operat de seful sectiei de chirurgie infantila, sectia de cardio e separata, dar macar pot merge la el sa-i cer un sfat, o recomandare... gura nu ma doare...

poti scrie in germania dr.eicken (cum spunea saryta). iti face o evaluare a costurilor. nu te costa nimic sa incerci un mail la ei... dar iti trebuie documentele medicale in engleza.

pt modestia de care dai dovada intr-o situatie asa delicata.



Marc (17.12.06) si Ianis (14.09.04)

Pozele noastre / www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=52587" target="_blank">Nasterea lui Ianis


www.helpsonia.com/" target="_blank">Pentru Sonia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flore26 spune:

DIANOCICA, chiar daca nu ai intrebat, la noi problema e recipientul, adica nu bea din biberon, dar si continutul pentru ca inca nu constientizeaza ca si laptele din canuta poate tine de foame

De/ale printesucii: ne uitam in oglinda si daca/i zic " cum te faci tu urata" se stramba si scoate limba; cand nu mai vrea papa zice "nu nu" si da din cap; face cu mana si zice tai/tai sau pa/pa cum ii vine; eu zic gadi gadi si o gadil , ea zice dg dg si rade cu gura pana la urechi; zice caca, nu si cand face ; se pune cu capul pe perina si zice "nani"...

Flore Alessia Liane (16-12-2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns desiree spune:

quote:
Originally posted by flore26
Oricum, VA PROMIT ca ma documentez, si o sa va scriu un fel de programa a activitatilor instructiv/educative in cresa, adica de la 1 la 3 ani, pentru a avea o idee despre ce ar trebuie sa stie copilul care nu merge la cresa, atunci cand este dus la grupa mica ( am avut si eu grupa mica, o singura data...nu stiau sa tina lingura in mana, ce sa mai vorbesc de creion...)

Flore Alessia Liane (16-12-2006)




da, eu una abia astept documentatia ta!..oricum sunt aproape convinsa ca data viitoare o sa ii cumpar carioci!nu trebuie sa fim rigizi in educarea copilului, nu?

Lavinia, mii de de la noi, suntem alaturi de tine cu sufletul in primul rand si cu orice altceva mai ai nevoie, numai sa spui!

da, si eu am remarcat ca nu se mai foloseste uneori mami _n_d pt deschis capitole! ar fi bine sa se respecte asta!

sunt pe fuga, am inceput cumparaturile pentru camera lui si mobilarea restului casei: azi parchetul, comanda la perdele, robinetul si chiuveta din bucatarie! dupa -amiaza mai plecam o tura! Praktiker scrie pe noi si imi place de mor sa ma plimb printre rafturi!

va pup si un week-end super!






Alina,mami de Mihnea-Octavian

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns saryta spune:

Roxanica - Tonya si-a revenit de cand incerc sa o dezvat cat de cat de tzitzi, mananca mult mai bine, dar noaptea tot ma suge de nu mai pot ... aseara imi venea sa plec in alt pat - dupa ce ii dadeam tzitzi ma intorcem pe partea cealalta ca amorteam ... dupa 3 min incepea sa motaie si apoi sa urle (nu cred ca e de la dinti ca in timpul zilei nu face figuri).Nu stiu cat mai rezist ... dorm destul de naspa noaptea...+ ca aseara a facut si Sara un scandal de mama mama ... facuse baie cu chiloteii cu pisicuta si cand s-o imbrac a inceput ca ea vrea chiloteii cu pisica si nimic altceva ... am convins-o intr-un sfarsit ca mergem maine sa cumparam.
Azi cautam si eu butoiul, dar mi-am revenit.
Pupam si noi ginere frumusel si asteptam pozicile.

Mariana - mamicuta de 3 - ANDRA('99), SARA('05) si ANTONIA(21.11.2006)

Mergi la inceput