Dulceturi si papanasi de sept-oct 2007 (52)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns valentina_22 spune:

Ramonaiani, astept vesti de la tine!!!!!!

Muuuultiiiii , tie si fetitei!

mamica de Alexandra-Nicloleta (27.02.2004) si Andrei-Gabriel (12.10.2007)

http://community.webshots.com/user/vale_m

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marunzika spune:

ramonaiani, noi i-am facut pasaport nemtesc Yannisei si nemtii au vrut pozuta. Noi am procedat altfel, si anume am fotografiat-o de nenumarate ori de la distante diferite si apoi ne-am dus la automat unde poti baga cd/cardul de la camera/ms si au optiunea pt foto de pass si ne-am orientat la poza care se incadra cel mai bine, am scos diferite pozitii si le-am dat doamnei; aceasta nici nu le-a studiat macar, a taiat una pe care a scanat-o si pe care apoi mi-a inapoiat-o. Daca vrei incerc si eu la Bonn la ambasada sa-i sun, numai sa-mi spui ca sa-i intreb! Si eu vreau pass romanesc pt fata, dar astept si-i fac la vara cand mergem acasa.


Yannisa Milena
24.08.2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marunzika spune:

carpatina drum bun!
Cred ca sunt singura fara somn! Atunci cred ca ma bag si eu inscutecele si incerc sa dorm, caci de cateva zile iar ma apuca 1.30 am cu ochii pe pereti, cred ca-i de la ceaiul verde pe care-l beau non-stop!
Somn usor mamici si bebici!


Yannisa Milena
24.08.2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bee spune:

Buna fetele.
Am vazut ca ati intrebat de lanolina. Doctorul mi-a zis s-o ia cineva care merge in afara tarii. Ciudat e ca lanolina sta la baza multor produse cosmetice, dar singurica, mai rarutz de gasit.
Fii-miu a facut usoara reactie febrila la vaccinul de ieri, dar acum pare ok. A fost taaare agitat asta noapte. SI dupa 3.30 somn din parti! Imi pun mari sperante in mersul la munte dupa Botez, ca sa mai lungeasca somnul de noapte.
Andries, apartament in Bulgaria, am gasit mai la sud, aproape de Nessebar. A fost de vis si la un pret foarte mic, in extrasezon (sfarsit de iunie). Am avut apartamentul la parterul unui complex de apartamente. Ieseam din living pe terasa si de pe terasa in gradina cu iarba. Vedere la mare, dormitor cu pat de copii, livingul cu canapea extensibila si bucatarie. Ce nu mi-a placut: Baia( Mirosea urat-cred ca de la subsol), gresia (peste tot-mi se parea periculos pentru copii), tantarii (apartamentul nostru nu avea plasa, dar am luat aparat). Mancarea la restaurantul complexului era exceptionala. Dar mai stii, om fi noi mai putin pretentiosi.
Roxana, am inteles cu muntele. Ramane de vazut ce si cum. Noi cica skiem pe partia mare. EU doar pe cea lina (Drumul Rosu), ca-s fricoasa. Cred ca Alex se va descurca de minune!
Nana, sper sa va intoarceti sanatosi de la Boston!
Valentina, imi pare rau de fetita. Cat despre Botez, parca stiam ca se oficiaza pana la ora 2 la Biserica (eu am o Biserica in cartier unde spune: Botezurile pana-n pranz, Cununiile dupa). Si noi tot pe 26.

Ana Teodora (22.12.2005) si Razvan Dimitrie (26.10.2007)
http://www.dropshots.com/dochia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns valentina_22 spune:

am mai aruncat un ochisor pe capitolul trecut.
De faza cu usturoiul nu stiam, am sa incerc si eu sa-l introduc in alimentatia lui Andrei. Alexandrei nu i-am dat usturoi pentru ca a avut niste probleme digestive care nu i-au permis, dar acum mananca cu placere, cateodata usturoiul si ceapa verde. Eu mi-as dori sa manance mai mult, din cate stiu usturoiul este genial impotriva anumitor paraziti. Mi-e cel putin in copilarie, mi-a dat mama la greu, aveam giardia si parea ca nu pot scapa de ea. Anumire alimente pe care Alexandra nu le-a acceptat in primul an de viata, acum le mananca cu placere.
Legat de decalotare, noi am inceput de mult treaba asta. La intoarcerea acasa, toti cei cu care vorbeam: medici, mamici de baietei, imi spuneau sa incep putin cate putin decalotarea. Asa am si facut si cand am vazut ca pielea parea lipita, iar manevra facuta parea dureroasa ptr cel mic, am mers la spital.Aici le-au decalotat ei aproape total. Acum trebuie sa revenim pe la inceputul lui martie din nou la control. Pana atunci nu-i mai fac nimic, am mai incercat sa-l decalotez si i-am dat sangele. Acum curat locul bine. Chiar aveam oaresce ganduri negre, dupa decalotarea facuta la spital, am citit un material pus pe forul de sim , in care medicii erau contra acestei practici si aduceau si argumente. Dar raul era deja facut, asa ca acum dam inainte.


mamica de Alexandra-Nicloleta (27.02.2004) si Andrei-Gabriel (12.10.2007)

http://community.webshots.com/user/vale_m

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabriela77 spune:

Simona, frumosi cercelusii, dar Raisa e o superba! Da, mare noroc am avut cu Roxana. Ma rugam sa mai fie online, si m-a ascultat draga de ea. De ce zici ca e salbatica fata ta??? Trimte carticica de diversificare, pliz, acum sint in plina instruire.
Tomasa, stii ca am zis eu ca va fi Maria o frumoasa si o finuta? Vezi ca am avut dreptate!Ai doi copii absolut minunati! Cred ca sinteti o familie tare implinita. Sa stii ca am comparat poza aia cu originalul si seamana….
Rodica, am aratat mesajul tau sotului, ala in care ziceai ca Sara imi seamana leit si s-a cam inverzit….hihihi


Noapte buna, copii! Ma bag in pat! Am ramas iar singura, sotul a plecat in Germania, dar de data asta nu mai mi-e frica ca nu nasc....hehehehe


Gabriela, mami de Sara (29.08.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns valentina_22 spune:

diversificarea o vom incepe la 4 luni. Noi suntem alaptati artificial. Voi incepe intai cu sucul de morvov, cate o lingurita pe zi, timp de 5 zile dupa care pe langa morcov , intoduc mar. La fel cate o lingurita pe zi/5 zile. Urmeaza suc de morcov+mar+portocala.
Dupa sucul de fructe, urmeaza supa de legume, intai doar zeama. La Alexandra asa am facut si a mers bine. Totusi voi mai vb cu pediatra, mai intrebam pe forum.....desi au trecut doar 3 ani si ceva de la prima nastere, imi dau seama ca la multe trebuie sa o iau de la 0

mamica de Alexandra-Nicloleta (27.02.2004) si Andrei-Gabriel (12.10.2007)

http://community.webshots.com/user/vale_m

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Si bv spune:

Gema, si ideea cu monograma e super! pt o gargarita dulce! :)

Sim, da, are ochisori albastri - ca ai mei, ca in rest e toata ta'c'-s'u.

Roxana, o sa-l intreb pe fratele meu de unde i-a luat si iti spun, ma bucur ca ti-au placut! cred ca si lui Alex i-ar placea :).

Drum bun, Carpatina!

Valentina, ce spaima trebuie sa fi tras, Doamneeee!

Marunzika, superba a mai fost Yannisuca ta in noaptea de Revelion! Eu inca regret ca n-am pregatit nimic special pt Raisa mea, sa-i pot arata cand va fi mare... ma refer la o rochita, ceva...

Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aniast72 spune:

Revin si eu dupa 4 zile de pauza si gasesc la capitole...de o sa am treaba maine toata ziua.
Noi suntem tot cu mucuti in nas dar nu ne lasam, socializam de mama focului. In afara de ser fiziologic nu punem nimic ca sa nu obisnuim copilul cu medicamente.

Ma apuc de citit si revin dimineata.
Pupici tuturor.

Andreea si bb Vladimir (03 septembrie 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ANDREEA11 spune:

Bernix Si noi am fost la Nascutzzi, la I.O.M.C., insa nu mi s-a parut nimik in neregula acolo, este chiar f curat in comparatie cu alte spitale. Din cate stiu Nascutzzi mai este si la o clinica particulara, insa e f aglomeratie la ea acolo. Dc vrei caut si iti dau nr de tel, dar eu cred ca ai putea sa te duci fara pr la I.O.M.C., dc te duci cand e ea dimineata intri si f rpd, noi am asteptat max 20 min.
Marunzica E tare, frate puia ta, cu 5 mese de 170-230ml, al meu dc mananca 180 e bine, si asta la 4 mese pe zi si ca-l fortez eu nitel, insa mi-e frica sa nu dea in anorexia aia de care vb voi!
Roxali, Andries Cred ca puii nostrii sunt la nemancat. Mai mi-ati adus sufletul la loc. La al meu am inceput sa-i dau si cereale de vreo 3 zile, iar de azi suc de mar. Dc mai face figurile astea cred ca-i schimb laptele, voiam de azi, insa dr mi-a zis ca dc i-am bagat marul azi sa mai astept 3 zile. Vedem noi
Nana Iti urez mult succes, sa dea Dumnezeu sa fie totul bine si sa va rezolvati problemele, iar tu sa ai multa putere si sa faci mare bebelu ala frumos si sa ajungi soacra mare. Ma rog pentru voi. DOAMNE AJUTA!!!!!
Cecilia Eu il decalotez in fiecare seara si il sterg cu rivanol insa am inteles ca ar tb sa trag mai mult insa mi-e mila.

Mergi la inceput