SALATE

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Marianar spune:

SALATA BERLINEZA

Ingrediente:
600g carne vita fiarta
200g castraveti murati
2 cepe
4 oua fierte tari
2 morcovi fierti
o lingurita de zahar
ketchup
100g maioneza
50g parmezan ras
verdeata, sare, piper
Preparare:
Se taie carnea fiarta in bucatele foarte mici si se amesteca, intr-un castron mare, cu castravetii murati taiati cubulete, ceapa taiata felii subtiri, cu 2 oua fierte tari, tocate marunt. Se amesteca totul, apoi se potriveste gustul adaugand sare, piper, ketchup, maioneza si putin zahar. Se serveste decorata cu felii de castraveti murati, morcov fiert, felii de ou fiert, parmezan ras si verdeata tocata.
Pofta buna!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns saiaka spune:

SALATA DE LEGUME. Pt. 2 persoane:1/4 varza rosie,1rosie,1castravete,1ceapa,1ardei gras,1morcov ras, 1ardei kapia,1 ardei iute,1 legatura marar,masline.Toate se toaca, sepune ulei de masline,otet de mere,sare ,se amesteca bine,se rade branza,se tine putin in frigider apoi se serveste.La alegere se adauga 1ou fiert taiat cubulete si sunca de praga taiata fideluta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marianar spune:

SALATA DE VINETE CU MAIONEZA

Coci vinetele, le cureti si le pui la scurs. Cand sunt bine scurse le toci cu un cutit de lemn sau la robot.
Separat prepari o maioneza(cantitatile sunt cam pt.2 kg de vinete) din 2 galbenusuri unul fiert si unul crud, o lingurita de mustar, 250-300ml ulei si zeama de la o jumatate de lamaie. Galbenusul fiert il faramitezi bine, il amesteci cu mustarul, apoi adaugi si galbenusul crud si incepi sa adaugi treptat uleiul si zeama de lamaie. Cand e gata o amesteci cu vinetele, condimentezi cu sare si omogenizezi. Poti adauga si o ceapa potrivita data pe razatoarea mica si stoarsa f.f.f bine.
Spor la treaba!




initial postat de adda

La salata de vinete cu maioneza scrisa de Marianar, eu mai adaug, pe langa ceapa, gogosar sau ardei taiat fin de tot si patrunjel tocat marunt.

Dragostea e intotdeauna gata sa ierte, sa aiba incredere, sa spere si...sa indure orice urmeaza.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marianar spune:

initial postat de anne-marry

SALATA DE VINETE CU SAU FARA MAIONEZA


sterg vinetele spalate cu apa rece, le asez frumos in atva de cuptor si le bag in cuptorul incins in prealabil putin, si le las acolo pana cand consider ca sunt gata facute.
apoi le curat de coaja si le las la scurs cel putin 2 ore sa isi lase amareala din ele. nu le dau in jet de apa rece, ci le las la racit si scurs, pe un fund de lemn ridicat putin la un capat. apoi le toc f bine si le asez intr-un castron unde le amestec cu ceapa taiata f f f fin si cu maioneza. sau le poti amesteca doar cu ulei, ceea ce inseamna sa il adaogi treptat, amenstecand continuu, de regula in aceeasi dierectie. potrivesc de sare si pun fie o lingurita mica sau mai puitn de cantitate, de otet sau de lapte fiert bine, ca sa ii taie din iuteala, in cazul in care mai are. si apoi. fie le servesti pe un platou, cum ste in cazul unei reuniuni mai mari, orant frumos cu rosii, ardei si maslinutze.. fie umpli cu salata de vinete bniste rosii taiate pe jumatate in forme haioase si decorezi cu o mslinuta si un firicel de marar sau patrunjel, sau ii pui pur si simplu capacelul de la rosie. a! rosiile se scobesc in inteior, iar continutul il poti folosi la alte mancaruri, tinut in frigoder pana atunci, cu putina sare si un strop de ulei ca sa nu se mucegaiasca.
sti cum imi place mie sa decorez platoul cu salata de vinete...pai. pun de jur imprejur maslinute jumatati..alternez eventual una verde cu una neagra...si apoi facu pe suprafata salatei un chenar din rosii fie felioare de la cele miciutze,...fie feliaore subtriri sub forma de semiluna si apoi, pon in mijloc ca un strat (ca o patura) de ardei verde amestecat cu din acela rosu, taiat cubulete cat mai mici, iar peste ele, pun putinia maioneza in sprit sau intr-o punga sparta la un capat si fac peste ca un grilaj...ca la torturile la care pui ciocolata deasupra. iti garantez ca va da un efect super!!! la fel, numai ca difera ingredientele, fac si la salata d boeuf. iese super ca decorare. dar se pot face si altfel, binenteles.
spor la treaba si ...pofta buna!

pupici dulci...
anne-marry

NICIODATA SA NU SPUI NICIODATA


initial postat de lilah

Salata de vinete


Daca ai aragaz cu flacara atunci sa le coci la flacara cit mai mare si sa le intorci repede(pune una pe fiecare flacara)...adica sa nu le lasi prea mult pe o parte.
Cind s-a copt una...treci repede la curatat si tot asa...dupa le lasi la scurs un pic...dupa care le toci cu un cutit de lemn...dar le toci si le toci...adica e bine sa le toci mult timp ca sa se zdrobeasca simburii...
Pui totul intr-un vas si torni incet ulei...ca si la maioneza si invirti...adaugi treptat ulei ...condimentezi cu sare,piper poti sa adaugi si o ceapa data prin razatoare sau usturoi tocat.
Poti sa folosesti si maioneza in loc de ulei.








"Un sfirsit e un inceput..."

ella& laura,andrei,andra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marianar spune:

SALATA DE ICRE

initial postat de Andra28


iata cum fac eu icrele:
pun o lingura sau doua (depinde cate vrei sa faci) de icre sarate si incep sa torn cate putin ulei si le amestec cu mixerul. Apoi mai torn putin ulei, le mai amestec cu mixerul si tot asa. Cand sunt aproape gata (cand s-au inmultit cat vrei tu) pui putina zeama de lamaie. Ele vor deveni mai albe si mai moi. Daca le vrei albe -albe, pui niste apa minerrala. Pe masura ce le bati cu mixerul, s-ar putea sa se ibntareasca si sa se lipeasca si atunci mai pui din cand in cand apa minerala. La sfarsit pui ceapa tocxata marunt.
Eu nu pun gris sau paine ptr ca acestea se pun doar daca nu ai suficiente icre si vrei sa le inmultesti "artificial"

pofta buna si sa-mi spui cum ti-au iesit!!!

Ai grija, nu pune mult ulei de o data ptr ca se taie!!!!


Andra

initial postat de Milia

Uite o reteta salvata de mine de pe forum cu ceva timp in urma, nu stiu daca mai exista acum. Nici nu mai stiu cine a postat-o...

200g icre de stiuca sau crap, miezul de la o jumatate de franzela, 150 – 200 g ulei, sare, o jumatate de lamaie, o ceapa.

Se spala icrele, se curata de pielite, apoi se scurg de apa (asta, daca le scoti tu din peste, altfel, nu le speli). Separat se pune miezul de paine la inmuiat in apa, se stoarce, se freaca cu un pic de ulei si apoi se amesteca cu icrele. Se bat icrele cu uleiul care se adauga putin cate putin si zeama de la o jumatate de lamaie. Se poate adauga la sfarsit ceapa tocata marunt (ceapa nu se adauga in timpul prepararii icrelor, pentru ca le amaraste). Se poate orna cu masline negre sau verzi sau feliute subtiri de lamaie.

Si pentru ca ele sa iasa putin mai pufoase, inainte de a pune ceapa, poti sa le stropesti cu putin sifon (sau apa minerala) si le invarti cu mixerul la fel cum faceai cand puneai ulei!

Daca faceti mai mult decat mancati o data - nu puneti ceapa in toate, ca le modifica gustul!

Pofta buna!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amelia spune:

SALATA A LA TEO

Se prajesc in ulei 1-2 piepti de pui dezoasati, taiati in cubulete.
Se prajesc 1,5-2 kg de cartofi, taiati tot in cubulete.
Se face separat o salata de varza, cu tot ce-i trebuie, adica ulei, otet, sare.
Se pregateste si maioneza din 1-2 galbenusuri plus 2-3 lingurite de mustar si putin piper.
Se amesteca toate ingredientele pregatite, se pune si sare si piper.

Iese o bunatate dar aveti grija ca poate sa pice cam greu la stomac, de aceea e bine de facut numai la ocazii, cand o sa aiba cu siguranta mare succes .

Amelia.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marianar spune:

SALATA DE MORCOVI

Ingrediente:

800g morcovi
50g stafide
4 catei de usturoi
2 linguri de otet
2 linguri de ulei
un pachetel de ceai verde
un cub de zahar
boia de ardei
chimen
sare
piper
Preparare
In 200ml de apa se face un ceai verde. Se adauga apoi stafidele, care se lasa sa se umfle timp de 2 ore. se curata morcovii, se spala si se taie cubulete. Se acopera morcovii cu apa, se adauga cubul de zahar si se pune la fiert, pentru 15 min. Se adauga si stafidele si se mai lasa 5 min. Separat se taie usturoiul si se caleste in ulei, se condimenteaza, se adauga otetul, morcovii si stafidele (dupa ce s-au scurs) si se amesteca bine.
Se serveste rece.
Pofta buna!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marianar spune:

SALATA DE MORCOVI

initial postat de amelia

SALATA DE MORCOVI CU MAIONEZA

Se da la robot pe razatoare 1 kg de morcovi, dar sa fie din aceea gustosi si mai dulci. Se amesteca cu maioneza. Se pune sare, piper si e gata!

Amelia.

initial postat de alinaluchian

Draga Adela,

Uite, am gasit la www.idieta.ro/retete/culin.php?art=27&cats_t=Vegetarian&catp_t=Mananca%20sanatos" target="_blank">http://www.idieta.ro/retete/culin.php?art=27&cats_t=Vegetarian&catp_t=Mananca%20sanatos aceasta reteta. Am si copiat-o mai jos (stii cum e cu saiturile astea, azi sunt, miine nu mai sunt ). Mie mi se pare grozava si de-abia astept s-o incerc si eu.


Ingrediente:

4 morcovi mari
2 portocale sau 4 mandarine
1/4 ceasca maioneza vegetariana

Reteta:

Spala bine morcovii, curata-i si rade-i intr-un bol de sticla. Curata citricele, desparte-le in felii si taie fiecare feliuta in 3-4 segmente, in functie de marime. E bine sa le tai intr-un castronel, pentru a pastra si sucul care se scurge.

Combina 1-2 linguri de suc cu maioneza si amesteca totul usor, cu morcovii si citricele.

Este gata de a fi servita!


Alte sugestii:

Se pot adauga si alte fructe sau legume, ca de exemplu: varza, ardei grasi, mere, ananas, papaya, mango, banane, pere, alune si nuci, stafide sau afine uscate. Pentru sarbatori, aceasta salata creeaza o imagine foarte festiva.

Viel spaß !


Alina

initial postat de violetzyca

Pe aici se prepara un fel de salata de morcovi cam ciudata,dar se pare ca irlandezii o consuma cu placere.Se pune morcov crud ras,stafide,putina sare si otet.Mie una imi place mai mult fara otet dar asta depinde de gustul fiecaruia



initial postat de scarmanus


A mea suna astfel;
-morcovi rasi
-o telina medie rasa
-mere rase
-facultativ sfecla rosie rasa (cruda, nu fiarta)
-1 grapefruit cu miezul taiat cubulete
-rozmarin pudra
-1/2 lingurita ghimbir pudra
-1 lingura de miere (sau zahar)-suc de lamaie

Se amesteca bine toate, se potriveste dupa plac cu suc de lamaie si miere sau zahar, se papa si apoi se ling degetele! Copiilor o sa le placa la nebunie.

scarmanus

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marianar spune:

Salata orientala

initial postat de Marianar
Ingrediente:
- 4 cartofi fierti, taiti rondele
- 1 morcov fiert, taiat rondele
- 2 oua fierte, taiate rondele
- 1 ceapa, taiata solzisori
- 10-15 masline
- sare, piper, ulei, otet dupa gust

Se amesteca usor pt. a nu se sfarama cartofii si ouale.
Eu mai adaug cateodata si 1-2 castraveti murati.

P.S. Ingredientele sunt pt. 2 persoane



initial postat de Lidia
... adaugand la cele spuse de Mariana, poti sa te joci cu fantezia ta aici:
- gogosar in otet
- mustar
- maioneza

eu de obicei nu pun morcovi, ca iese prea dulce (de gustibus....)
castravetele murat este obligatoriu la mine
Poti adauga si niste peste din conserve (peste in ulei.....).... iese o nebunie.... sau niste ciupercute (din conserva sau inabusite un picut....) si tot asa....

Sa incerci sa-i multumesti pe toti... o tentativa ce se va dovedi imposibil de finalizat.
Lidia
mama de Dan Andrei (7 ani) si mitzi mic pe drum - 26 saptamani


initial postat de Milia
Eu fac asa:

4 cartofi fierti in coaja, taiati cubulete mici; 2 cepe (de preferinta rosii) taiate pestisori; 200 g masline gata feliate (din comert); 3-4 sferturi de gogosar in otet (pus de mine pentru iarna, cu otet concentrat, nu diluat, dar cred ca merge oricum), taiat marunt. Amestec toate acestea usor, adaug sare dupa gust (maslinele sunt sarate, si gososarii), apoi pun otet din cel in care au fost pusi gogosarii (are un gust minunat, e dulce si au stat si gogosarii in el). Desfac o cutie de ton maruntit (tuna flakes) si o pun deasupra, cu tot cu ulei. Amestec usor si asta e! Alt ulei nu pun, dar cel din coserva are gustul de ton, e grozav.

Mie imi place la nebunie aceasta salata! As manca in fiecare zi!

initial postat de Katink
Eu nu prea suport ceapa uscata, ma ustura pe gat o perioada dupa ce mananc... cand fac salata orientala pun ceapa verde si e fff buna!
Eu pun dupa ochi, eu nu fac la gramaj :

- cartofi
- 2 oua fierte tari
- masline
- ceapa verde
- in ultima perioada am pus si branza feta (razuita sau cubulete mici)
-ulei, sare si piper

Amestecate toate.... pofta buna!


Timpu-i un ac, iar noi suntem ata din el...

initial postat de bubutzu
Fetelor,incercati sa opariti ceapa,taiata solzisori,in otet diluat cu putina apa,in care adaugati sare(cand clocoteste puneti ceapa);apoi o scoateti cu spumiera si se pune in compozitia pe care o folositi(cartof,masline,ou...);
Katink,pusa asa, ceapa nu o sa te mai usture pe gat dupa ce mananci.
Milia ,eu nu am preparat niciodata salata orientala cu ton-acum cu siguranta o sa fac exact cum ai scris in reteta.
de la Cristina si bb Mihai

initial postat de simonaM
eu mai pun in salata siardei rosu gras,usturoi,marar,si salam taiat cubulete mici.
pofta mare.

mona78

initial postat de Leah
E drept ca nu exista doua salate orientale la fel, eu de exemplu o fac obligatoriu cu cartofi fierti(in apa cu sare, putin piper, o foaie de dafin, si putin Delikat), oua fierte si taiate cuburi,ceapa si masline. Optional mai adaug, in functie de sezon: salata verde, ridichi, rosii, ardei gras, hatzmatzuchi,bucatele de carne de pui(fiert sau resturi de friptura). Bineinteles ca nu toate o data ci in functie de ceea ce am prin frigider. Sunt bucatarese care fac salata orientala cu maioneza in loc de ulei dar mie personal nu-mi place. Mai astept idei!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Florentina Roman spune:

Salata "gazon"
Se folosesc rosii, castraveti, branza nu prea sarata, ceapa verde, smantana, maioneza optional, marar verde.
Rosiile, castravetii si banza se taie in cubulete mici,ceapa,de asemenea, in bucatele cat mai mici.
Se pune intr-un vas transparent, ca sa se vada frumos, un strat de castraveti, unul de branza, ceapa,maioneza, apoi un strat de rosii, iarasi branza si la final, un strat de smantana, peste care se pune mararul tocat foarte fin.
Bineinteles, straturile se pot alterna dupa bunul plac al fiecareia.
Pofta buna!

Florentina & Tudor

Mergi la inceput