Bulgarasi si globulete de nov-dec 2007 (2)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ellis spune:

DANY supozitorul - folosesc doar varful si il tai in 2 apoi il modelez ca sa fie subtire si la celalalt capat si astfel ramane in fundic;
cu ceaiul nu prea stiu ce ss zic, sunt zile in caer nu-i dau deloc; i dau numai dc la 11/2 h-2h de la papa mai cauta iar sa pape; nu ii dau mai mult de 30, max 40 ml- deja e mult;
ii dau o masa san+completare(cat vrea ea, max 60ml, mananca completare)si o masa lapte praf, ii fac 120, dar ea mananca 70-90, iar la masa de ora 3 mananca 120; avem 6 mese pe zi, ultima pe la 22, prima pe la 5-6 dim;

PUSSI - nu e cam mult ceaipe zi? mie dr mi-a zis nu mai mult de 30 ml ca sa nu inlocuiesc masa.

Ellis,de ALESSIA MARIA (20.11.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dany26 spune:

quote:
Originally posted by roxx

salutare!
luca azi implineste o luna!
si la toata lumea!

Roxana de Luca Teodor (05.12.2007)
cum creste
www.flickr.com/photos/22025950@N06/" target="_blank">poze




felicitari!!!yamiii papa bun

COMOARA NOASTRA ANDREI!!!
14 Noiembrie 2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dany26 spune:

quote:
Originally posted by ellis

DANY supozitorul - folosesc doar varful si il tai in 2 apoi il modelez ca sa fie subtire si la celalalt capat si astfel ramane in fundic;
cu ceaiul nu prea stiu ce ss zic, sunt zile in caer nu-i dau deloc; i dau numai dc la 11/2 h-2h de la papa mai cauta iar sa pape; nu ii dau mai mult de 30, max 40 ml- deja e mult;
ii dau o masa san+completare(cat vrea ea, max 60ml, mananca completare)si o masa lapte praf, ii fac 120, dar ea mananca 70-90, iar la masa de ora 3 mananca 120; avem 6 mese pe zi, ultima pe la 22, prima pe la 5-6 dim;

PUSSI - nu e cam mult ceaipe zi? mie dr mi-a zis nu mai mult de 30 ml ca sa nu inlocuiesc masa.

Ellis,de ALESSIA MARIA (20.11.2007)



mersi tare mult pt explicatiile amanuntite!!!!!!!!!!
te intrebam toate astea pt ca bb meu papa la fiec masa 15-20 min san apoi se enerveaza si agita si ii mai dau 100 ml la 4 din 5 mese dar de 2 seri vomita dupa 30 min de somn si am zis sa incep sa ii dau doar 70 ml dar nu ii convine deloc....avem 5 mese in 24 ore....
offf nu stiu ce sa fac...mi-e sa nu slabeasca sau sa se ingrase prea mult....

fetelor scuze daca exagerez cu grijile astea...


cred ca mai simplu era doar san sau doar completare....dar....

COMOARA NOASTRA ANDREI!!!
14 Noiembrie 2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Vasari spune:

roxx, felicitari pentru prima lunita!! sa-ti traiasca :)

Maria - 3 NOV 2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bb_yasmi spune:

quote:
Originally posted by dany26

quote:
Originally posted by adra_bell

wow, e mult Georgiana. Eu ii dau 5 ml de Debridat pe zi, 2.5 dim si 2.5 seara.

adra_bell si Eva-Elena (14 nov 2007)



bb tau face kk singur?
ca si eu vreau sa ii dau debridat la fel ca tine de 2 ori 2,5.


fetelor care ati facut cezariana...v-ati uns cu ceva ca sa se cicatrizeze frumos???ca mie nu mi-a zis dr nimic...
COMOARA NOASTRA ANDREI!!!
14 Noiembrie 2007




dany la noi nici debridatul nu si-a facut efectul!!!

-------------------------------------------------------------------------
Cea mai fericita sotzie si mamica!!!

Cerul ne-a trimis un ingerash sa ne descreteasca fruntile si sa ne lumineze viata!!! !!

mami si bubulina IASMINA ALYSSA 31.10.2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bb_yasmi spune:

cami, foarte frumoase poze!!! sa iti traiasca bebei!!!
pussi, mama eroina care nu se plange ca e greu cu 2 bebei de o data!! pup si mama si fetele frumoase!!!

vad ca vb de comunicarea cu sotzu, la noi e mai bine ca niciodata, suntem asa de indragostiti unul de altu, de viata, de copil......parca am sta toata ziua toti trei imbratisati!! nu ne mai saturam.... zici ca acuma ne-am cunoscut... sa nu mai zic ca a aparut un chef de si o pasiune intre noi...cum nici nu mi-as fi imaginat!!

-------------------------------------------------------------------------
Cea mai fericita sotzie si mamica!!!

Cerul ne-a trimis un ingerash sa ne descreteasca fruntile si sa ne lumineze viata!!! !!

mami si bubulina IASMINA ALYSSA 31.10.2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns geo_ionita spune:

Multumesc pentru raspunsuri...am venit iar o fuga la calculator cat mai doarme bebelina mea( am inteles ca nu e bine sa le spunem pe nume pana la botez)ca sa vad ce ati mai scris pentru ca inca nu sunt lamurita cu Debridatul asta ...si cu alte multe lucruri...de, fiind primul copil nu stiu ce e bine ptr el si ce nu, incat uneori imi dau si lacrimile de ciuda, pentru ca nu vreau sa ii fac un rau, mai bine intreb de 10 ori.
Cum a spus cineva mai sus "exagerez cu grijile astea" dar vrem sa fie bine.
A mea face kk des, o schimb mereu inainte de papa si da uneori niste "vantulete" de nu se mai opreste. Deci in privinta acestei probleme sta bine... Acum am fost sa vad ce face si doarme, mai pot sta putin la povesti.
Nu inteleg pana la urma de ce se tot foieste in somn si scoate niste sunete...dar nu se trezeste , se misca , se vaita putin dar doarme din nou de cele mai multe ori.
Eu nu am inca firele scoase la cezariana, dr mi-a spus sa merg abia pe 7 la cabinet...si observ ca a inceput se se inroseasca putin pe la fire, sper ca nu e nimic grav!
Felicitari ptr LUCA: tare as mai manca si eu o felie de tort sau ce ai pus acolo bun...ca mi se lungesc ochii prin casa la dulciuri. Dar rabd ca sa fie bebelinei bine! Apropo, voi ce mai mancati? Ca eu nu stiu m-am saturat de acelasi mancaruri usoare...

Georgiana
mamica clopotelului Bianca Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihuta spune:

salutare mamici,

sa va spun de copila mea, dupa cele 3 nopti de cosmar cu ZERO somn, a dormit ieri toata ziua (a trebuit sa o trezesc eu sa ii dau sa pape), azi-noapte a dormit dusa, s-a trezit de 2 ori a papat si s-a culcat la loc. Si azi la fel. Sa vedem la noapte. De remarcat ca azi-noapte a stat taica-su cu ea. In schimb ieri am studiat problema somnului pe net si am aflat chestii interesante, de exemplu avem o fereastra de 2 ore in care trebuie sa punem bebele la nani dupa ce se scoala, daca trecem de cele 2 ore, adoarme mult mai greu.

Pussi, tu le-ai dat pe fete cu Mustela pe cap dupa baita ? Ca fata mea are o claie de par si nu vreau sa sa ii ingalesc parul.

Dany26, eu ii dau sa suga la san si daca consider ca a supt prea putin sau daca e nemultumita ii dau si supliment de formula. Cat vrea. Asta inseamna ca aruncam la greu lapte praf, dar asta e. Cateodata mananca foarte mult cateodata foarte putin, imi dau seama atunci cand ii dau laptelele meu muls, de exemplu.

mami de Sophia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihuta spune:

quote:
Originally posted by geo_ionita

Nu inteleg pana la urma de ce se tot foieste in somn si scoate niste sunete...dar nu se trezeste , se misca , se vaita putin dar doarme din nou de cele mai multe ori.

Georgiana
mamica clopotelului Bianca Maria




Exista 2 faze distincte de somn, somnul activ, care e usor, in care se misca ochisorii sub pleoape, zambeste, se incrunta geme, tipa, si apoi somnul adanc in care doarme bustean. E absolut normal deci sa se foiasca, nu o lua in brate, nu o trezi, si peste ceva timp ai sa vezi ca intra iin somnul adanc.

mami de Sophia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lala_D spune:

Azi am fost la plimbare cu piticul, din noaptea de revelion cand am fost la nasi nu ne-am mai scos nasul in ger decat la geam.
A dormit pisoiul de a rupt. Am venit acasa si a mancat si iar a dormit ( inca doarme de 2 ore jumatate).Traiasca plimbarea si aerul curat !


O zi excelenta !
Lala.


Fratele mai mare!
Baby Andrei ! (27.12.2007)

Poze

Mergi la inceput