***Capsunele-n scutecele de mai-iunie 2007 (42)***

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Pepsi spune:

poohy, pup micuta intepata, eu nu i-am facut teste lui david ptr anemie, aici zic ei ca dupa 6 luni ptr un bebe alaptat la sin trebuie sa introduci cereale care au fier ca sa suplimentezi. in rest ei baga fier in cereale si ptr adulti, deci si dominic e ok

carstea, felicitari ptr motul taiat

didi, elteka si cine isi mai facea griji ca bebei nu maninca am remarcat ca ai nostrii maninca mai putin solide dar beau mai mult lapte, pina la 1 an balanta se inverseaza.azi am fost fericita ca de 2 zile david maninca bine, cind zic bine, ma refer la bine ptr el, ptr ca e diversificat de 2 saptamini, si chiar incepe sa deschida gurita cu mare placere, azi a mai cerut sa manince inca o portie, deci a mincat de 2 zile cam 200g/zi plus bineinteles lapte la cerere si apa.

angiuta, eu il scot pina la -10C la plimbare, dar in rest aici tot timpul e f frig asa ca nu am de ales, si merg cu el cu masina, deci si daca e mai frig il scot de la casa la masina(care e incalzita)si-i trag o paturica pe cap, cu factorul vint sint temperaturi si de -30C

florina, pai era in concediu tudor de aia savura borcanelele la dominic nu am vazut sa prefere borcanelele fata de ce ii faceam eu cu exceptia mazarei si fasolei ptr ca eu nu reuseam sa=l fac de aceeasi consistenta ca si borcanelul.cind ieseam in oras ii luam pireurile mele in recipiente termos, dar cind nu aveam pregatit ma ajutam cu borcanele, mai ales la fructele care nu erau de sezon. eu cumpar borcanele bio de la Heinz si mai este o marca f buna aici in canada ii zice President Choice http://www.heinzbaby.com/french/solid/organic_foods.html
http://www.lechoixdupresident.ca/FoodAndRecipes/signature/jan08pco_fr.aspx/language/french
si aici trebuie sa verifici sa fii sigura ca este certificat bio, oricum astea nu au nici sare nici zahar, nici eu nu-i dau inainte de 1 an.brinza aici se da de la 9-12 luni, la 9 luni numai daca au fost bine introduse toate grupele de alimente.ce frumos de prietena ta cu 4 copilasi.eu mi-am dorit sa am 2 baieti si o fetita, acuma pe baieti ii am urmeaza sa "lucram" la fetita

didi, nu ma pricep dar stiam ca e normal cind sint mai mici sa aibe atita kk, cind sint mai mari nu mai au asa des, al meu inainte de diversificare facea cam de max 2 ori pe zi, apoi cu diversificarea face cam 1 data la 2 zile.a avut robert entero?

doxinu, eu asa fac, ii dau borcanele si pe urma ii dau amestecate si apoi ii dau papa facut de mine, asta in prima luna, apoi borcanelele vor si ocazional.chiar ma gindeam sa-ti propun asta dar e mai bine ca ai scris tu.....am vazut cirliontatul frumos

graviduta, am vazut si eu acuma iepurasul se poate sterge, da chiar asa de unde le luam pe celelalte sarbatorite?aia m-am intrebat si eu

mica ptr tine si cine mai era interesata de anestezice si alaptat
http://www.kellymom.com/health/meds/anesthetics.html



Flavia mamica fericita de David 22 iunie 2007 si Dominic 17 mai 2004
albumele de familie
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=3d7f6050076153b58e971e" target="_blank">capsunici minunate de mai-iunie 2007
www.helpsonia.com/povestea-soniei" target="_blank"> ajutor ptr Sonia
www.woow.ro/prezentare/Cand_se_naste_un_copil.html" target="_blank">dedicatie de la Liana la nasterea lui David

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabiu spune:

florina, analizele le vom repeta pe 15 luna asta. Oricum Fe ii dau inca vreo 2 luni de acum inainte.
pepsi, eu ii dau cereale bio de la milupa ( 7 cereale) si nu sunt imbunatatite cu fier, doar cu vit.B1. In schimb papa carnita in fiecare zi.
Si eu vreau o fetita
florina, referitor la schema de diversificare si perioada cand e optim sa introduci un aliment, eu am suplimentul de la revista mami, special pt diversificare, si am aplicat intocmai ce scrie acolo. E super. Nu stiu dc o mai poti gasi, a fost scoasa prin oct-noiembrie 2007.

gabi, mamica lui-Albert Mihai, 10.05.2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Carmen_So spune:

Neata, neata, fetele, hai la o cafea. Ia uitati ce frumos ninge in Bucuresti, poate iesim si noi cu sania.

Pepsi, foarte interesante postarile tale, ca de obicei. Cum stai tu sa cauti pe net informatii pentru noi...

Alyna, scriai tu in cap trecut ca David a avut episoade de plans noaptea. Voiam sa-ti spun ca si noi am patit asta, adormea bine-mersi la 9 si se trezea pe la 10, 10 jumate plangand si nu mai adormea pana la 11 jumate doispe, de muream de somn langa ea. Eu cred ca la noi trebuie mutata baia mai tarziu, ca poate i-o faceam prea devreme, la 8, 8 jumate. I-am facut aseara asa, baia pe la 10 (foarte tarziu, dupa standardele mele, da am zis sa incerc) si a adormit in 5 minute. Inainte sa incerc asta am suspectat durerile de dinti (i-am dat nurofen), durerile de burta (am bagat repede un supozitor sa vad daca face caca), foamea si setea. Pana la urma asta cred ca era, ii faceam baia prea devreme. Ia-o prin eliminare, pana gasesti cauza.

Doxinu, si noi avem scaun de baie din asta, mostenit de la nr. 1. E foarte bun, da io pun multa apa in cada, nu cum arata ei in poza de pe site. Se bucura fata de nu mai poate, da din picioare, din maini. Nu-mi vine sa cred ca minunatul Stefan e chel la spate, cand vad ce carlionti are in fata. In legatura cu deschisul gurii, eu am vazut clar ca a mea deschide daca-i place. Adica, bag prima, o ia de curiozitate, apoi ori o scuipa (de cele mai multe ori), ori mai deschide.

Florina, eu i-am dat si borcanele, si piure facut in casa. Prefera clar mancarea facuta in casa, si la fel a fost si la nr 1. Nu cred ca ajung sa prefere borcanasele, cel putin mai incolo, cand vor putea manca mai multe, sigur vor alege mancarea de casa. Mie mi se pare ca-s mai bune borcanasele cu fructe, da' cele cu diverse piureuri mi se par nasoale la gust. Daaa, asa e, e minunat cu doi (si mai ales cu fete). Cum s-o descurca prietena ta cu 4, mama-mama.

Didi, daca zici ca nu e schimbat kk, nici ca aspect, nici ca miros, inseamna ca nu ar trebui sa te ingrijorezi. Doar sa-i dai cu ceva crema la fund, pentru iritatie. E ceva nou acuma, sau asa a fost mai mereu? I-ai dat ceva nou?

Carstea, deci tanarul o sa fie doctor, din cate inteleg a ales seringa. La noi se taie motul la un an, asa ca mai asteptam. Ca sa nu ne invadeze casa de doua ori, o sa facem o data cu aniversarea de un an.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns doxinu spune:

Multumesc de raspuns PEPSI esti atenta mereu si ne raspunzi la toate intrebarile.Asa voi face poate reusesc si apoi il dau io inapoi pe papa bun de casa.
Am aicicheliuta pentru cine nu credea ca suntem asa de cheliosi

www.onetruemedia.com/my_shared?z=210f38dfc24c406f33fc4d&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">botezul unui inger
minunea noastra Stefan 13.06.2007
www.onetruemedia.com/otm_site/my_shared?z=210f38dfc24c406f33fc4d&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">STEFAN rade cu taty

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns piticasigogosica spune:

Buna

Am avut si eu timp sa va mai citesc.Ce mari si frumosi sunt capsuneii nosrtii!!!!
Am vazut pozele...sunt TOTI scumpi foc!
Am vazut ca unele va ganditi la bebe 2...chiar 3!
Eu sunt mami de 2 si sunt SUPER IMPLINITA!mai ales ca am pereche.Din partea mea sa va dea Dumnezeu fratiori la capsunici la fel de frumosi!!!Eu dupa Iris eram sigura ca mai fac unul,eram atat de fericita ca e asa de "perfecta" si o iubeam atat de mult incat am decis bebe 2 .Sincer acum dupa ce Cosmin e un scump ma gandesc la bebe 3,dar nu ne mai "permitem" finanicar,cel putin acum.Eu ai zic mereu sotului ca daca devenim bogati(poate castigam la loto )mai facem unul.
Cosmin e un macacios sau pofticios,nu stiu.Nu putem manaca nimic langa el ca se uita in farfurie,saliveaza si zice pa-pa.
Ce le mai putem da de mancare la vrasta asta?
Si el manaca:lapte,fructe cu biscuti sau branzica,supa crema cu carnita,cereale,lapte.
Noaptea in continuare SUGE si se trezeste tot de 2 ori
Eu i-am mai dat asa :fasole verde+carne,dar foerte putin fiindac ao facusem pt noi si aveam sare;am pus in supca de la pranz parmezan(putin),apropos are f mult Ca si ai place;iaurt.
Oare pot sa-i introduc iaurtul ca aliment zilnic?
Cam atat despre noi.
EU de luni ma duc la munca mi-a asa de greu sa-mi las puiul,insa il voi alapta in continuare fiindca nu tin de program fix la birou.
Va pupam

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns numai_eu spune:

Didi si al meu a facut de 5-6 ori pe zi mai ales la inceputul diversificarii si cand ii mai introduceam cate un aliment nou. Daca are consistenta normala eu zic ca e ok. Se obisnuieste si tubul lor digestiv cu noua alimentatie semisolida (imi amintesc ca vois sunteti acum la inceputul diversificarii, nu?). Si cand i-am nascut si au inceput sa manance lapte la fel faceau foarte des (bine, atunci consistenta era alta), pana s-a adaptat tubul digestiv.
Doxinu super freza, chiar daca e mai cheliuta la spate.
Pitica ai niste copii superbi. Si eu as vrea un al doilea bebe, dar tare imi e frica de inca o cezariana. Daca as fi sigura ca pot sa nasc natural, acu' l-as face (ei, nici chiar acum, nici sot acasa nu am). De mancare nu stiu ce sa iti spun, noi oricum nu suntem asa avansati asa ca mai am destule de introdus deocamdata.
Voiam sa va intreb si eu voi cam cata carne dati la pui si cu ce frecventa? In Capraru scrie 3-5 lingurite pana la 6-8 de 4 ori pe saptamana. Nu vreau sa-i dau prea mult (parca proteinele in exces le solicita rinichiul), dar nici prea putin ca nu prea avem de unde lua fier altfel.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Motannel spune:

Ieri mi-a picat netul si nu am mai apucat sa ma laud!!! De ieri Teodora merge catel!!!!!!!!!!!! Au tentat-o jucariile de pe masa, apoi telecomanda si mobilul aruncate pe jos!!!

Doxinu, am vazut si cheliuta ... dar tot suntem topite dupa Stefanut!

Carstea, felicitari pentru motul taiat ... poti sa ne zici mai multe? Mai ales din traditii si obiceiuri? Se cheama si preotul? Ce ai pregatit tu? Dar nasii?

Asa creste Teodora-Iubita fotografii

Asa creste minunea noastra ticker

Motannel si Teodora Elena (07.05.07)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Motannel spune:




LA MULTI ANI SARBATORITILOR ZILEI DE 5!!!



Paul Cristian de Dideip

Cezar si Vlad de Lauracatu

Antonia de Ionice

Alex-Gabriel de Chowpersa

Miruna Maria de Ninutza

Pierre Sebastien de Rhoneea

Bianca Maria de Ckristina

Andrei de Roxicucu



Asa creste Teodora-Iubita fotografii

Asa creste minunea noastra ticker

Motannel si Teodora Elena (07.05.07)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DidiAlex spune:

Pepsi, Carmen Madalina- Numai_io Multzam mult de sfaturi. Cam intrasem la idei cu kk asta. L-am dat cu tot felul de creme pan'aseara cand am folosit una de propolis de 2,8 lei. Si pana acu e cea mai buna!!!
Da, noi suntem cam incepatori, azi i-am dat para cu cereale; cereale nu i-am dat pana acu decat rareori dar citindu-va cu Fieru asta am luat aminte.

Gravi, io am facut modificarile la primul post. Le-am mai facut odata acu vreo cateva zile, dar, cine a deschis noul capitol nu le-a preluat modificat ci, dupa formatul veki.

In legatura cu sarbatoritele, am taiat lista pt ca reduce riscul daca pot sa ii zic asa, de a omite ce cineva (cazul lu Adinell, imi vine acu in minte).
Lista completa am sa o trimit in mail-ul comun si la inceput de luna o preluam, tot acolo vom adauga noile venite.

In legatura cu scrisul, nu e chiar bob, e mik dar se vede.

Subiectele sunt gasite f usor la o simpla cautare dupa Venus, exceptie cele 2,3 capitole deschise sub alt nick.

Mai sunt subiecte de mamici/ copilasi sub forma asta.

Credeam ca fetele si-au dat acordul, cele care au tacut le-am apreciat ca-s deacord. Pan' la o noua votare sper ca lucrurile sa ramana in forma actuala. Parca-s in Parlament.

Edit:suna aiurea postu asta al meu in legatura cu editarea mesajului, ce cuprinde lista.
Parerea mea e ca o lista e o lista asa ca nu tre sa ne complicam cu ea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vas spune:

ceau scumpelor si LA MULTI ANI VOUA, BEBELUSILOR VOSTRI SI INTREGII FAMILII!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Nu am timp sa stau sa citesc si nici sa scriu, casa mi-e plina inca de musafiri , doar de saptamana viitoare o sa intru in normal dar am vrut sa intru sa nu cumva sa ma dati disparuta in noul an.
In rest suntem bine, crestem, papam binisor, dinti tot nu avem, dar starea in general e ok.
v-am pupat si ne vedem (ca o sa punem si noi poze noi)saptamana viitoare.
Pepsi, multi pupici!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Doxinu, am admirat cheliuta frunoasa .Tot nu am putut rezista sa nu deschid o poza macar.
Va pup inca o data. Ce dor imi e de voi!!!!!!!!!!!!!!!!!

Sunt mamica
poze
13.05.2007

Mergi la inceput