Aperitive

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Marianar spune:

initial postat de alexy

CIUPERCI CU MAIONEZA

Eu ti-as recomanda ciuperci cu maioneza si usturoi, este o reteta forte simpla ,amesteci ciupercile cu maioneza si usturoiul si o pui in niste bowl-uri o ornezi cu o maslinuta ,cred eu ca-i usor si delicios.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marianar spune:

initial postat de Reliana

Rosii umplute cu crema de brânza, ceapa, boia, sare si piper;rulouri de sunca tiganeasca umplute cu salata de boeuf, chiftelutze de carne pe platou, alturi de felii de cas, cascaval, salamuri...Si daca imi mai amintesc...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marianar spune:

initial postat de alexy

Mi-am adus aminte de cascavalul pane,salata de vinete cu maioneza.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns osna spune:

initial postat de gabrielaG

pateuri cu kaiser
Se ia un pachet de aluat foetaj (de obicei Bella se gaseste la noi pe piata si e f. bun). Se desface ambalajul se intinde foaia si se taie patrate cam de 3/3 cm.Aceste patrate se umplu cu fashiutze de kaizer si apoi se ruleaza.Se aseaza cu partea unde se imbina in sus, ca sa creasca bine si frumos. Se dau la cuptorul fierbinte, se lasa cam 15 min (sau mai bine pana se rumenesc). Sunt gustoase calde.Este nescsar cam 200-300 g kaizer.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns osna spune:

alinaluchian

chec din ficat de pui

Se dau prin masina de tocat carne:
- 1 kg ficat de pui
- 4-5 morcovi potriviti ca marime
- 2 cepe

Separat, 5 oua se bat ca la omleta si se adauga 5 linguri de gris ( se poate folosi si faina ).

Cele doua compozitii de mai sus se amesteca impreuna, adaugindu-se mirodenii si sare dupa gustul fiecaruia, plus o jumatate de pahar de ulei. Toata "minunea" asta, se toarna intr-o tava unsa si tapetata ( o tava obisnuita de prajitura; tava mea are 30cm/40cm ). Eu obisnuiesc sa pun compozitia in doua tavi de cozonac.

Acelasi drob se poate face si din ciuperci. Se inlocuieste cantitatea de ficat cu doua cutii mari de ciuperci.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns osna spune:

marianar

PASTA DE CARTOFI CU MASLINE
INGREDIENTE: 500g cartofi fierti in coaja, 200g masline, ulei, lamaie, o ceapa.
Se fierb cartofii si se rad pe razatoarea mare. Se scot samburii la masline si se toaca marunt. Maslinele se amesteca cu cartofii apoi se adauga ulei si zeama de lamaie si o ceapa tocara marunt.



osna:
pasta de masline
300g masline tocate
o ceapa mare
sare,piper
200g unt.
toate la robot vreo 4 min si apoi cu paine neagra si berica e super!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns osna spune:

PLATOU CU APERITIVE

500g svaiter, 6 albuse, 300g ficătei de pasăre, 15 prune uscate, 15 mieji de nucă, 30 felii bacon, vinete de la congelator(sau proaspete, 3-4 căței de usturoi, 1 lămaie, ulei, sare, frunze de salată.
Bulete de svaiter – se rade svaiterul pe razatoarea mică, se amestecă cu albusurile batute spuma, și cu mainile unse cu untdelemn se formează gogosele care prajesc în untdelemn încins. Se scot pe o hartie absorbantă.

Ficăteii de pasare se împachetează fiecare în felii de bacon, se prind cu scobitori și se prajesc în untdelemn.

Prunele uscate – se inmoaie cat să li se scoată samburii, în locul cărora se pun mieji de nucă, apoi se învelesc în felii de bacon care se prind cu scobitori si se prăjesc în untdelemn.

Vinete – se toacă cu tocatorul de lemn, se freacă cu untdelemn dupa gust si cu putina zeama de lamâie ai usturoi zdrobit. Se fac tartine.

Pe un platou ornat cu frunze de salata se aseaza gustarile .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns osna spune:

clatite cu carnaciori

se coc 10-12 clatite dupa reteta obisnuita.

umplutura:
3carnaciori
200g parizer
300g cascaval sau branza
un pahar cu smantana+marar verde sau de la congelator

se toaca carnaciorii si salamul si se amesteca cu 2/3 din cascavalul ras.se condimenteaza cu de toate si se umplu clatitele.se ruleaza si se aseaza intr-o tava putin unsa.se toarna deasupra smantana si restul de cascaval ras .se tin la cuptor 20min.
sunt foarte bune calde.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns osna spune:

Cat:

BULETZI DE CASCAVAL

4 albusuri
250 g cascaval ras
pesmet
ulei pt prajit
Se bat albusurile spuma si se amesteca cu cascavalul ras si apoi se fac bilute mici care se dau prin pesmet. Se prajesc in mult ulei bine incins. Se servesc fierbinti

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns osna spune:

initial postat de adi69


placinta cu ciuperci

9 oua,375 g smantana,9 linguri de maioneza,425 g faina,1 praf de copt,se amesteca pana se obtine un aluat moale ca o smantana groasa.
3 cepe mari tocate se auresc in ulei ,se adauga doua cutii de ciuperci tocate,sare ,piper,si se lasa la prajit cinci minute la foc mic.
Pregatesti o tava unsa cu unt si pudrata cu faina.Torni 2/3 din aluat in strat uniform si acoperi cu umplutura.Pui restul de aluat si presari cu casaval.Se coace la foc potrivit aproximativ 20 min.
Este foarte buna servita ca aperitiv,dar merge si la masa de seara.
Pofta mare!
Este foarte usor de facut ,in 10 minute (prea mult)e facuta si inca 20 de stat la cuptor.




initial postat de danaP

Placinta cu peste afumat

Ingred coca: 225g faina, 100g unt, un praf de sare, 2-3 linguri apa rece. Faina, sarea si untul (eu il tai cubulete) se amestea pana arata ca pesmetul, apoi pui apa si faci un aluat tare (eu apa o pun ochiometric, cum simti la mana). Aluatul il lasi la rece.

Ingred umplutura: 300g peste afumat, 300 ml lapte, 120ml frisca lichida (eu pun smantana), 2ling. ulei, 450gr praz, 3 oua, patrunjel.
Pui la fiert laptele intr-un caston si cand vezi ca s-a incalzit nitel pui si pestele (asa cum e, intreg), lasi sa fiarba 10 min (eu il opresc at. cand se desface pestele, se incovoaie). Scoti pestele, ii scoti oasele (se ia usor) si pielea si il desfaci felioare. Lichidul ramas il strecori si il amesteci cu frisca (smantana) - asa scrie reteta, dar pentru ca lichidul ramas e foarte sarat eu nu-l folosesc pe tot, pun parti egale de lichid si lapte dulce. Cand se mai raceste putin pui ouale (batute) si patrunjelul.
Prazul taiat rondele il calesti (pana e moale) in ulei. Scoti prazul si-l ames. cu pestele.

Coca o pui in tava si o coci putin inaiante. cand ti se pare ca e rumenita putin o scoti, pui amest. de peste-praz, torni lichidul si coci pana se ingroasa.
Fetelor pofta buna.
Iertati daca nu scriu timpi, dar eu lucrez mai mult ochiometric si mai depinde si de cum coace cuptorul fiecaruia (stiti voi mai bine).

Mergi la inceput