Aperitive

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns osna spune:

initial postat de cary

Cascaval pane
Ingrediente: 100-150 g cascaval, unt sau untdelemn, lapte, faina.
Mod de preparare: Cascavalul se taie an felii de 1 cm grosime, in bucati potrivite. Feliile se trec prin lapte sau apa si apoi prin faina, ou (bine batut cu furculita, pana cand se face putina spuma) si la urma prin pesmet. Se pregatesc toate feliile. O tigaie goala (potrivita dupa cantitatea cascavalului) se infierbanta 3-4 minute la foc mic (nu direct pe flacara). Se pune untdelemn cat sa o acopere in strat subtire (2-3 mm) si imediat se aseaza feliile de cascaval, care se prajesc pe ambele parti pana ce se rumenesc si cascavalul se inmoaie. Se servesc imediat, altfel se vor intari.
Cary

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns osna spune:

initial postat de julie


ciuperci cu maioneza

o conserva de ciuperci - se spala sub jet de apa; se adauga maioneza plus, dupa gust: sare, piper macinat, usturoi pisat, ceapa tocata marunt (ori la mixer), patrunjel ...

maioneza se poate inlocui cu smantana

daca exista carne de pui fiarta prin frigider (de la supa...) se taie marunt si se adauga... ori se poate face salata de mai sus numai din pui, fara ciuperci

personal, eu prefer varianta cu usturoiul - dar am grija sa manance toata lumea din casa, in acest caz, ca sa nu ii agresez cu mirosul...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns osna spune:

placinta aperitiv

200 g quark sau branza dulce, 6 linguri ulei, 1 ou, 6 linguri lapte, 425 g faina, un praf de copt; 2 lingurite pesto, 5 rosii, un ardei, 100 g costita afumata, cascaval, 3 fire busuioc
Pentru blat se amesteca brinza de vaci, oul, uleiul, laptele si 1/2 lingurita sare. Se adauga faina si praful de copt si se amesteca cu mixerul. Se intinde aluatul in tava tapetata cu hirtie si se ridica o margine. Blatul se unge cu pesto. Se imparstie pe aluat felii subtiri de rosii si ardei, sunculita cubulete, cascavalul si citeva fire de busuioc. Se coace 35-40 min la foc potrivi(175grade).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns osna spune:

initial postat de palmyrah2002


pt.antreuri: racituri,limba cu maioneza,telina cu maioneza,salata de boef in rulouri de muschiulet file sau sunca de praga,pasta de brinza,si ma mai gindesc eu la ceva.

- fripturi,cirnaciori,sarmalute sau ardei umpluti;cordon bleu(cotlet de porc,batut ca pt.snitel,dar mai subtire,se sareaza,pipareaza,si se pun: o felie de cascaval subtire si o felie de bacon tot subtire se ruleaza,inchizindu-se la capete,se da prin ou si pesmet si se prajesc.Sint bestiale-cel putin eu mor dupa ele!!)sau rulada de carne cu bacon(intr-o tava de chec tapetata cu folie de aluminiu se pun felii de bacon (lungi cit sa poata acoperi carnea)si apoi carne tocata(amestec porc cu vita sau numai porc)amestecata cu verdeata,piine inmuiata ca pt.pirjoale,oua(depinde de cantitatea de carne si tava cam 4-5 la o tava de chec obisnuita)sare,piper,verdeata din belsug,se acopera cu feliile de bacon si cu folia de aluminiu si se tine la cuptor cam 1 ora si jumatate!-reteta asta vreau si eu sa o incerc acum de sarbatori

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns osna spune:

pasta de oua 3-4 oua fierte, tari ,macinate se amesteca cu o cutie smintina,masline tocate fin,sare,piper.se ung felii de piine prajita si servesc cu lapte batut.

pasta de oua 3 oua fierte tare se zdrobesc si se amesteca cu o lingura de unt,sare,putin mustar,zeama de lamiie , un castravete acru tocat si o ceapa mica tocata foarte fin.

pasta de brinza cu ceapa 200g brinza rasa se freaca cu o lingura de unt,o ceapa tocata fin,putina boia dulce si condimente dupa gust.

pasta de ficat 300g ficat fiert se macina se amesteca cu 3 galbenuse fierte si zdrobite,100g unt,100g smintina,sare,piper,patrunjel tocat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns osna spune:

bobita

pateul de ficat astfel:
- 1/2 ora am lasat ficatul in putin lapte rece.
- am pus apa la fiert si cind clocotea am pus ficatul, si l-am lasat sa fiarba 15 minute, apoi se lasa la racit in apa in care a fiert.
- 2 oua fierte tari
- ficatul, galbenusele si vreo 5 jumari mai mari le-am dat prin masina de tocat, dar prin sita cu gaurele mici. Am repetat operatiunea.
- 1 pachet de unt, l-am frecat bine, apoi am adaugat compozitzia de mai sus.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns osna spune:

alexa:


Salata de icre

200g icre de stiuca sau crap, miezul de la o jumatate de franzela, 150 – 200 g ulei, sare, ½ de lamaie o ceapa .

Se spala icrele, se curata de pielite apoi se scurg de apa. Separat se pune miezul de piine la inmuiat in apa , se stoarce de apa se freaca cu un pic de ulei si apoi se amesteca cu icrele. Se bat icrele cu uleiul care se adauga putin cate putin si zeama de la o jumatate de lamaie. Se poate adauga la sfarsit ceapa tocata marunt (ceapa nu se adauga in timpul preparari icrelor pentru ca le amaraste). Se poate orna cu masline negre sau verzi sau feliute subtiri de lamaie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns osna spune:


alba:

***Tarta "LORRAINE"***



Preparare : 20 min
Timp de copt : 45 min

Ingrediente:

***Pentru aluat***
200 g unt (inmuiat)
400 g faina
2 oua mari, nebatute
1/2 lingurita sare
1/2 lingurita piper

***Pentru umplutura***
200 g bacon (costita slaba)
200 g cascaval
7 oua mari, batute
300 g smintina
1/2 lingurita sare
1/2 lingurita piper



***Prepararea aluatului***

1. Puneti intr-un castron untul inmuiat si adaugati faina, ouale, sarea si piperul. Amestecati bine totul pina obtineti o compozitie omogena.
2. Intindeti din aceasta compozitie o foaie de 3-4 cm grosime. Puneti-o intr-o tava pentru copt tarta sau pizza. Intepati din loc in loc cu o furculita pentru ca aluatul sa nu se umfle in timpul coptului. Lasati 15 min in cuptorul incins in prealabil.

***Prepararea umpluturii***

1. Taiati in cubulete baconul si cascavalul.
2. In alt vas, amestecati bine smintina, ouale, sarea si piperul.
3. Presarati peste foaia de aluat coapta cubuletele de sunca si cascaval. Turnati deasupra amestecul de oua si smintina si dati la cuptor. Coaceti timp de 30 min la foc moderat, apoi lasati sa se rumeneasca inca 10-15 min la foc iute.
4. Taiati tarta in felii si ornati cu salata verde si felii de rosii. Serviti cald.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marianar spune:

initial postat de papadie

*Pasta de sunca:
1 cutie pasta sunca sau 200g sunca, 100g unt,1 lingura mustar, sare, piper, 1 lingura de rom sau coniac. Untul se freaca spuma, se adauga cite putin din pasta de sunca, apoi dupa gust sare,piper si coniac.
*Jumatati de rosii umplute cu brizica frecata cu marar
*Jumatati de oua peste care pui cite o lingurita de maioneza si cite o frunzulita de patrunjel.
*Pasta de sardele
100g unt, 1 cutie sardele,1 lingura zema e lamaie, piper, sare
Untul moale se freaca cu sardelele sfarimate cu o furculita. sarea, piperul, si zeama de lamaie se aduga dua gust.
* Ciuperci umplute
ciupercilor li se taie cozile (sa fie ciuperci micute).Coditele se calesc cu ceapa, sare si piper in ulei. Aceasta umplutura se pune in ciuperci, pe urma se presara cascaval si se baga la cuptor.
let's party

päpä


Nu conteazä ce-ai pierdut...Conteazä ce-ai câstigat!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marianar spune:

initial postat de iuliana

Eu mai fac ceva care e foarte aspectuos si gustos.

1. Cumpar cascaval feliat subtire sau brinza topita feliata si sunca feliata. Asez o felie de cascaval, una de sunca, una de cascaval si asa mai departe, dupa care le tai in diferite forme (cuburi, triunghiuri). De fapt folosesc un set de taiat (se facea cindva reclama la TV). Cubuletele le infing intr-o scobitoare si in virful scobitorii pun o pifteluta sau o maslina umpluta. Fiecare scobitoare se infinge intr-o varza micuta acoperita cu folie metalica...arata foarte aspectuos (ca un arici cu tepi colorati) si sint sigura ca vei fi apreciata. Treaba e un pic migaloasa, dar merita.

2. Tot din felii de sunca fac niste rulouri pe care le umplu cu salata boeuf (dar fara carne). Rulourile se prind cu scobitori in virful carora se infing masline umplute.

3. Cosulete de rosii umplute cu salata de vinete. Se scobesc rosiile si se pune salata de vinete. Drept toarta pentru cosulete se taie un ardei gras (nu prea mare in circumferinta) in feliute subtiri care se pun in salata din rosii.

Mergi la inceput