Bulgarasi si globulete de nov-dec 2007 (1)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns slimatei spune:

fetelor bine v-am regasit...un an nou o noua etapa a vieti noastre ..noi experiente ...sa speram ca vor fi numai placute ...

va doresc un an plin de fericire si multa sanatate

despre noi ce sa va spunem..suntem bine..azi am fost la prima vizita..si am crescut in greutate aproape dublu decat e normal... dar e drept ca si mancam mai tot timpul.. pe timp de zi... mami tb sa stea mereu cu sanii pregatiti altfel e jale.... ..dar noaptea pana acum am dormit...sa speram ca va fi si de acum in colo la fel...

in rest...inca nu reusesc sa ma organizez.. sper ca o voi face in viitorul cel mai apropiat ...caci de maine ramane si singurele...tati incepe munca...si n'o sa mai avem nici un ajutor.. o sa fim numai noi doua singurele...si daca nu reusesc sa o fac sa doarma si pe timp de zi... n'o sa reusesc sa-mi fac nici tb...sper sa ma acomodez... si sa nu-mi fie greu...

va pup pe toate si sa speram ca voi putea intra mai des.. sa dau si cafelutzu de dim..asa cum o facea odata...desi sincer as bea o cafea si cu okii ..dar mi-e cam frica sa beau... caci si asa nu doarme...

Stefania X2 mami ....principessa si broscutza lu' mami si a lui tati (22.12.07)
Stefania jr.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pufulet74 spune:

Sa fie intr-un ceas bun cum se zice, trecerea la clubul scutecelor, sa crestem mari usor si fara probleme :)
Si inca o data LA MULTI ANI !
Adalia, piciul meu a scazut la 3,770 kg de la 4 la nastere si azi dimineata avea 4,700 kg, deci aproape 1 kg a luat de la nastere, iar azi facem 7 saptamini. Eu alaptez exclusiv si stiu ca in acest caz greutatea este mai oscilanta la bebici. Piticul meu in primele doua saptamini dupa ce am venit de la spital nu a luat aproape deloc in greutate desi papa f bine, insa acum a inceput sa ia in greutate serios si maninca f bine, mai des decit la inceput.
Eu nu imi fac griji, si cred ca nici tu nu trebuie sa iti faci, odata ca a luat bine in greutate, fiecare copil are ritmul lui, si cum zicea si Adina copiii mai mari iau mai putin in greutate. Si apoi e si faptul ca cei alaptati cu formula iau mai mult in greutate.

Adina, si multa rabdare ... Te inteleg perfect cum e cu sinii, si eu acum am ragade de nu stiu ce sa fac atunci cind ia sinul in gurita :( Te faci cu ceva crema care sa te ajute sa te vindeci?
Dar treci tu peste asta, sunt sigura
Proba suptului consta in masurarea bebeului inainte si dupa supt ca sa vezi cit a papat.
Iar cu Jasmina te cred ca iti e greu, mai ales cum era obisnuita sa ii acorzi multa atentie ..ma gindesc ca si taticii sufera de lipsa de atentie, dar un copil mic ...

Pussi, ce faci??? Mai spune-ne de tine

------------------------
Flory de Joshua Raphael (14.11.2007)

God brought you in our life

Homepage: www.lijfering.tk

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxx spune:

pufulet, felicitari! multe inainte!
noi astazi facem 4 sapt!

Roxana de Luca Teodor (05.12.2007)
www.flickr.com/photos/22025950@N06/" target="_blank">poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dany26 spune:

VA PUP SI EU DULCE DRAGI MAMICI SI PRIETENE!!!!VA UREZ UN AN NOU PLIN DE BUCURII SI MULTA SANATATE VOUA BEBEILOR SI TUTUROR CELOR DRAGI!!!!!!!!

roxx si pufuletz multe alte saptamani inainte!!!!!!

gabitz ce super, maine cumpar si eu pere!of ce fericita as fi sa faca si bb meu kk singur...ca de o luna nu mai face...

fetelor ce vaccin faceti voi la 2 luni ca am auzit ca cel gratuit nu e prea bun...si cica e unul Infanrix Hexa mult mai bun...asa e???

COMOARA NOASTRA ANDREI!!!
14 Noiembrie 2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vali_delide spune:

La multi ani si un an minunat va doresc, dragele mele!
Bine v-am gasit la club, Doamne-ajuta, sa fie cu noroc!
Ramonella, multumim frumos...

Noi incepem deja sa avem un program mai lejer, pisoiasul meu doarme, azi-noapte s-a trezit o singura data, la 1 noaptea, dupa care a mai dormit 6 ore . Din pacate nu alaptez exclusiv, chiar daca la inceput am stat aproape permanent cu tzitzi in gurita, nu se satura, asa ca papam si completare.Nu stiu cat are acum, la 2 saptamani luase cam 360 de grame...dar o vad ca a pus ca lumea, s-a si lungit, ca deja am salopetele care ii raman mici.

Adalia, eu stiu ca un bebe cu o greutate mai mare la nastere ia mai putin la inceput...in medie, din ce am citit si din ce mi-a spus si dr., ar trebui sa ia cam 750 gr./ luna. Oricum, nu-ti face griji, nu mi se pare ca e in urma rau.

Geo_ionita, incearca sa te linistesti, nimeni nu stie mare lucru la primul copil, dar instinctul te va invata.Cred ca primele 2-3 saptamani sunt cele mai grele, dupa care deja vei vedea cum incepi sa te relaxezi.Sigur esti si foarte obosita acum.De lacrimile lui bebe eu pot sa-ti spun ca am avut aceasta problema, iar pisoiul meu avea si o secretie urata la ochisor.Dr. neonatolog de la spital mi-a spus sa o sterg cu ser fiziologic, cu compresa sterila, separata pt. fiecare ochisor, de 2-3 ori pe zi.Si daca nu-i trece, sa-i pun timp de 5-7 zile o solutie de Tobrex, cate o picatura de 3 ori/zi.Asa am facut si acum e ok...bebelusi nu plang oricum cu lacrimi in primele saptamani, dar exista posibilitatea ca un canal lacrimal sa fie infundat. Incearca sa nu intri in panica, daca ai un medic pediatru si poti sa-l suni, intreaba-l daca poti sa-i pui picaturi.

Adina,Stefania si Lala, pentru voi am cate un pupic special, pt. ca ati fost ultimele gravidute si nu prea am avut timp sa va fac galerie si sa va incurajez.

Lala, te-a sunat pediatra de la spital? La mine vine maine, probabil urmeaza sa ajunga si la tine curand...

Va pupam pe toate mamicile si pe toti bebeii...

Valentina, cea mai fericita de Andreea Stefania (07.12.2007)
www.flickr.com/photos/14121585@N04/sets/url" target="_blank">printesa roz

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pufulet74 spune:

Multumim de urari
De vaccin si mie mi-a zis pediatra ca e mai bun Infanrix Hexa, asa ca l-am cumparat ala. Aveti grija ca e peste 2 milioane, insa cum mi-a zis ca cele gratuite nu sunt bune de nimic, ce nu fac parintii pt puiul lor ...
Sa va intreb ceva: mai nou noi avem zile si zile, zile in care e cuminte de ma minunez, si zile in care plinge si e miriit toata ziua si noaptea si ma tot gindesc ce o fi. Voi ati patit asa ceva?


------------------------
Flory de Joshua Raphael (14.11.2007)

God brought you in our life

Homepage: www.lijfering.tk

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laura1713 spune:

Offf, reusesc sa scriu si eu cate ceva, in sfarsit!
In primul rand LA MULTI ANI! Sa avem parte de un an bun, numai sanatate si bucurii!
Felicitari proaspetelor mamici! Sa va traiasca puisorii si sa fie sanatosi! Imi pare rau ca nu am ajuns sa va fac galerie, dar in rarele dati cand ajungeam la calculator, abia ajungeam sa mai citesc cate putin (nici acum nu sunt la zi cu stirile), si cand sa scriu cate ceva, trebuia sa plec la zorzonel. Oricum, ma bucur mult pentru voi!
Inca nu imi vine sa cred ce minune ne-a trimis Doamne Doamne!
Ma uit la el si ma tot minunez!
Multumiri, Ramo, pentru "Bulgarasi si globulete"! uite ca am ajuns si aici! va vine sa credeti?

Vad ca sunt cam haotica in exprimare, asa ca fac o pauza.
Pupicei la mamici si copilasi!

Laura si Rares 11.11.2007
O mamica recunoscatoare lui Doamne Doamne pentru minunea de copilas

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihuta spune:

In primul rand, La multi ani ! Sa ne crestem puii impreuna, cum i-am crescut si in burtici !

In al doilea rand, eu am avut ragade groaznice, si am incercat de toate. Pana la urma cu ce am reusit : apa cu sare (am citit undeva pe net). O lingura de sare dizolvata in apa calduta(eu aveam o cana de plastic mai mare), scufunzi sanii pe rand in apa, lasi sa se usuce. In plus eu dadeam cu Bepanthene (nu intotdeauna) ca sa se cicatrizeze. Oricum in perioada cu ragadele groaznice am alaptat cu mameloane de silicon. Cam in 10 zile s-au vindecat. Bine, de durut si acum ma dor, ca imi albeste mameloanele (le intrerpe circulatia) si cand reintra sangele in ele, se fac vinetii si dor. Dar e incomparabil fata de ranile vii de la inceput.

In al treilea rand, cred ca trebuie sa ne modificam conceptul de "organizare". Fata mea are nopti in care doarme dusa de la 12 la 7 si nopti ca noaptea trecuta cand a stat treaza de la 12 la 5 cu mici pauze de motaiala la san).



mami de Sophia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sanduta spune:

Buna seara si La multi ani !

Imi pare bine ca ati deschis un asemenea subiect.

Am si eu un bebelus de 5 saptamani,adica din 24 noiembrie 2007. Noi mancam si lapte de mama si lapte parf, ce sa facem nu ne saturam. Am iesit din spital cu 3,500 si acum la 5 saptamani (duminica l-am cantarit)avem 5,540.

Medicul pediatru mi-a spus ca trebuie sa-i scot masa de noapte ca sa faca pauza stomacelul 6 ore. Nu am reusit, dar am reusit sa-i fac un program de 4 ore intre mese. Sincer sa va spun e foarte greu pentru ca uneori se scoala dupa 2 ore si ii e foame dar mi-e foarte frica sa-i dau masa iarasi. Cateodata ca sa-l mai amagesc ii dau san dar nu se satura si plange saracutul si mai tare. Mie asa de mila de el. Astept sa-mi spuneti daca e bine sa-i dau mai mult de mancare. Mentionez ca avem 6 mese pe zi a cate 170 ml.

bogdan sanda

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bb_yasmi spune:

se pare ca iasmi mi-a pregatit o seara "speciala" ca de mult nu am mai "stat de vorba" noaptea!!!!!!!!!
daca zilele trecute ma plangeam ca papa putin, de ieri e iarasi "nesatula/'

sanda bine ai venit in clubul nostru!!!!!!! nu e prea mult 170 ml pt 5 sapt??? nu e prea devreme sa scoti o masa??

-------------------------------------------------------------------------
Cea mai fericita sotzie si mamica!!!

Cerul ne-a trimis un ingerash sa ne descreteasca fruntile si sa ne lumineze viata!!! !!

mami si bubulina IASMINA ALYSSA 31.10.2007

Mergi la inceput