Bulgarasi si globulete de nov-dec 2007 (1)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns adalia spune:

erika, bb, pufulet, roxx , ajutati-ma si pe mine pt ca stiu ca si voi ati avut copilasi mai mari decat media, ca si mine. ai vostri cat au luat in greutate pana acum? noi, la aproape sase saptamani, nu avem decat 950 gr in plus fata de greutata de la externare, castig ponderal care mi se pare extrem de mic. ma asteptam ca "uriasa" mea , cum i-a spus medicul in maternitate, sa ia in greutate macar normal, daca nu peste medie, nu SUB medie, cum s-a intamplat.

ce ma sfatuiti sa fac? alaptez, doar maxim de 3 ori pe saptamana ii dau biberon. mananca inca de vreo 8 ori pe zi la 6 sapt.


help[/br]

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxx spune:

bine v-am gasit la scutece!
sa fie cu noroc!



Roxana de Luca Teodor (05.12.2007)
www.flickr.com/photos/22025950@N06/" target="_blank">poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adinag spune:

Adalia, mie mi-a spus medicul cac trebuie sa ia 150g/saptamana, deci sunteti ok. Si de multe ori copiii mai mari la nastere iau la inceput mai putin. Nu are legatura neaparat una cu alta... Nu-ti face griji!

Lala, suge si Floris foarte bine, asta nu-i problema, suge poate doar prea tare. Poate e o faza, vom, vedea...


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pussi spune:

salutiiiiiiiiiii

SA FIE INTR-UN CEAS BUN! DOAMNE AJUTA!

RAMO multumim frumos!
lala felicitari pt. buricut
adina imi pare rau de mameloane... iar cu suptul ...fa si priba suptului ... sa nu ai vreo surpriza, scuze, sper sa nu te superi!
adalia nu stiu daca te ajut, dar la mine Ana care s-a nascut mai mica - 2000 gr. a luat mai bine in greutate decat Elena care care s-a nascut mai grasuta, medicii au zis ca asa e normal! La 6 sapt. am luat asa: Ana 1.280 g. si Elena 1.210 g., dar valorile nu sunt comparative cu ale tale... noi fiind foarte mici

va las ca a inceput maraiala stereo



PUSSI de SABINA ELENA & ANA NICOLETA

www.flickr.com/photos/12652375@N04/2078939834/in/photostream/" target="_blank"> TUSTELE MELE

DOAMNE AJUTA!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adinag spune:

Pussi, ce-i aia proba suptului?

Daca te referi la probabilitatea sa nu am lapte sau sa nu bea, sigur nu e a zis si moasa, ca a luat binisor in greutate si bea de da si e dinafara, bea peste foame, nu stiu cum sa zic...


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns geo_ionita spune:

Ce bine ca am gasit subiectul ca tare mult v-am cautat...
Vreau sa ma treceti si pe mine pe lista cu un bulgaras:
BIANCA MARIA, nascuta pe 25 decembrie, la 37-38 saptamani,ora 2:10,3050g, 51 cm, Apgar 7, la Polizu, cu dr. Mogos, cezariana
Am o groaza de intrebari sa va pun, poate ma ajutati si pe mine, ca e primul bebe si nu stiu mai nimic.
Fata mea nu are lacrimi, abia astazi am realizat, cand am auzit pe cineva ca trebuie facut masaj la ochi????? daca nu are lacrimi, si bebelina mea plange dar nu lacrimeaza...ce sa fac?
Stie cineva cu ce sa sterilizez un irigator de la BIOCLIN pentru ca pe prospect scrie asa: "Nu trebuie fiert sau introdus in apa fierbinte pentru ca se va deforma iremediabil." cum sa fac?
Spuneti-mi si mie voi ce mai mancati pentru ca am tot auzit o groaza de sfaturi si nu stiu care sunt bune si care rele.
Stiu ca sunt intrebari banale dar eu nu stiu, va rog sa imi dati un sfat...acum ies repede ca tb sa stau langa fata si calculatorul este in alta parte.
MULTA SANATATE LA CLOPOTEI SI BULGARASI!

Georgiana
mamica clopotelului Bianca Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns xelanoimis spune:

Un an nou fericit cu bebei sanatosi si mancaciosi .
Multumesc tuturor pentru sfaturile si sprijinul gasit aici .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxx spune:

adalia, luca la 3 sapt cand l-a cantarit dr de fam avea 5500g, numai k l-a cantarit imbracat. cand merg acum la controlul de luna am sa stiu exact

Roxana de Luca Teodor (05.12.2007)
www.flickr.com/photos/22025950@N06/" target="_blank">poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bb_yasmi spune:

hy

dragi mamici bine v-am gasit la clubul scutecelor!! uite ca am trecut cu bine peste sarcina si peste nastere iar acum ne tinem toate "bulgarasii si globuletele" in brate!! sa fie cu noroc si de acuma in colo si sa avem bebei sanatosi, mancaciosi si cuminti!!! offf ca m-am emotionat.....

adalia, bebe a mea a luat 1300gr in prima luna!! iar la 6 sapt avea cu 2 kg mai mult fata de cat avea la externare!!

-------------------------------------------------------------------------
Cea mai fericita sotzie si mamica!!!

Cerul ne-a trimis un ingerash sa ne descreteasca fruntile si sa ne lumineze viata!!! !!

mami si bubulina IASMINA ALYSSA 31.10.2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bb_yasmi spune:

georgiana felicitari pt bianca maria!! sa iti traisca!! bianca maria bine ai venit pe lume!!!
georgiana poti sa il sterilizezi cu solutie de sterilizat de la chicco!!
ramo, multumim pt ca ai deschis "bulgarasi si globulete de nov-dec 2007'!!!! cand poti modifica te rog si la mine: IASMINA ALISSA, 52 cm,scor A 9. mersi

-------------------------------------------------------------------------
Cea mai fericita sotzie si mamica!!!

Cerul ne-a trimis un ingerash sa ne descreteasca fruntile si sa ne lumineze viata!!! !!

mami si bubulina IASMINA ALYSSA 31.10.2007

Mergi la inceput