Ce casete video/DVD-uri urmaresc copilasii...

Ce casete video/DVD-uri urmaresc copilasii... | Autor: Lia

Link direct la acest mesaj

...vostri in limba romana?Ca eu tot n-am reusit sa "descopar" mare lucru cand am fost in tara...Sau ce filmulete le plac copiilor de 2-3 ani,dintre cele difuzate de televiziunile din tara,dublate cu voce in limba romana(sau chiar romanesti,daca exista)?Andrew urmareste cu mare interes Teletubbies-in engleza, bineinteles...si e un lucru pozitiv fara indoiala,dar simt cum limba romana "pierde influenta"....si cum sunt singurul vorbitor de romana in familie,am oarece stress pe tema aceasta...Help!!!

Lia&Andrew

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Elena spune:

quote:
Initial creeata de Lia

...vostri in limba romana?Ca eu tot n-am reusit sa "descopar" mare lucru cand am fost in tara...Sau ce filmulete le plac copiilor de 2-3 ani,dintre cele difuzate de televiziunile din tara,dublate cu voce in limba romana(sau chiar romanesti,daca exista)?Andrew urmareste cu mare interes Teletubbies-in engleza, bineinteles...si e un lucru pozitiv fara indoiala,dar simt cum limba romana "pierde influenta"....si cum sunt singurul vorbitor de romana in familie,am oarece stress pe tema aceasta...Help!!!

Lia&Andrew



Ma bucur ca ai deschis subiectu' asta !!! Si eu am aceeasi suferinta...In afara de cateva casete audio cu mazica pt. copii nu am gasit nimic in limba Romana..
Teletubbies cum il vedeti ? E si aici la tv sau pe casete ?


Elena&Laura

Este mai important sa fii bun decat sa ai dreptate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lia spune:

Draga Elena,
"Teletubbies" sunt pe "Kids Station"(un post Tv pe cablu) in fiecare dimineata de la orele 10.30.Casete video cu Teletubbies n-am vazut aici.Eu i-am cumparat din tara casete video si DVD-uri,dar DVD-urile sunt doar in engleza,iar casetele video sunt subtitrate(scris) in romana-doar una dintre ele e dublata cu voce....Am achizitionat si video recorder si DVD player cu broadband.....dar degeaba, pentru ca n-am reusit sa descopar casete si DVD-uri in lb. romana....
Eu trancanesc toata ziulica,dar rezultatele obtinute cu Teletubbies sunt net superioare.Japoneza aude doar la televizor(din cand in cand) si cand merge la bunici(tot din cand in cand) si deja am senzatia ca numarul de cuvinte rostite in japoneza,engleza au ajuns la acelasi nivel cu vocabularul romanesc....Uoff,uof shi-un pantof
Cand am fost in tara la ai mei,a facut progrese serioase.....dar urmatoarea vizita va fi anul viitor in aprilie, cred...Un lucru bun e faptul ca in vara anului viitor maica-mea va veni la noi pentru 2 luni..asa iepu' va putea sta mai multa vreme in "mediu romanesc".

Tu ai gasit casete video cu Teletubbies?Unde?Noi i-am cumparat si o multime de DVD-uri Disney,dar n-a demonstrat mare interes pentru ele deocamdata.

Lia&Andrew

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elena spune:

quote:
Originally posted by Lia

Draga Elena,
"Teletubbies" sunt pe "Kids Station"(un post Tv pe cablu) in fiecare dimineata de la orele 10.30.Casete video cu Teletubbies n-am vazut aici.Eu i-am cumparat din tara casete video si DVD-uri,dar DVD-urile sunt doar in engleza,iar casetele video sunt subtitrate(scris) in romana-doar una dintre ele e dublata cu voce....Am achizitionat si video recorder si DVD player cu broadband.....dar degeaba, pentru ca n-am reusit sa descopar casete si DVD-uri in lb. romana....
Eu trancanesc toata ziulica,dar rezultatele obtinute cu Teletubbies sunt net superioare.Japoneza aude doar la televizor(din cand in cand) si cand merge la bunici(tot din cand in cand) si deja am senzatia ca numarul de cuvinte rostite in japoneza,engleza au ajuns la acelasi nivel cu vocabularul romanesc....Uoff,uof shi-un pantof
Cand am fost in tara la ai mei,a facut progrese serioase.....dar urmatoarea vizita va fi anul viitor in aprilie, cred...Un lucru bun e faptul ca in vara anului viitor maica-mea va veni la noi pentru 2 luni..asa iepu' va putea sta mai multa vreme in "mediu romanesc".

Tu ai gasit casete video cu Teletubbies?Unde?Noi i-am cumparat si o multime de DVD-uri Disney,dar n-a demonstrat mare interes pentru ele deocamdata.

Lia&Andrew



Casete vidoe cu Teletubbies nu am vazut nici eu, de fapt eu n-am vazut niciodata Teletubbies dar am auzit/citit ca ar fi grozava seria asta de emisiuni (noi nu avem cablu). Laurei ii plac la nebunie casetele Disney, dar sa stii ca interesul asta a inceput sa-l arate doar de vreo jumate de an, asa ca mai asteapta...

Ei, si acum astept cu interes ce au de zis celelalte mamicile despre subiectul pus de tine...
Pupici,

Elena&Laura

Este mai important sa fii bun decat sa ai dreptate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ariadne spune:

poate o solutie ar fi tot la fetele din tara.
ma gandesc ca poate cineva se ofera, evident contra cost sa inregistreze cate ceva din ce se difuzeaza pe canalele tv romanesti, desene animate sau filmulete pt.copii.
?????

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lia spune:

Ce bine ar fi,ariane.....

Lia&Andrew

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cristina spune:

Fetelor, casete video, DVD-uri cu filme romanesti pentru copii ... cam greu. De ce nu va ganditi sa cumparati casete audio cu povesti ( ca de-astea sunt pe toate drumurile). Si sunt asa frumoase....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lia spune:

Cristina,eu i-am cumparat CD-uri cu povesti in lb. romana,dar e prea mic(1 an si 10 luni) si se plictiseste de ascultat tot ce nu e muzica(de Cutiuta Muzicala nu s-a plictisit...inca dansam plini de entuziasm,dar pentru CD-urile cu povesti nu manifesta nici un interes deocamdata).
Chiar nu exista emisiuni pentru copii mici,desene animate in limba romana??


Lia&Andrew

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Violeta spune:

NU exista emisiuni pentru copii mici si nici desene animate in limba romana!
Si noi le vizionam tot pe cele in engleza.
Asta e!....


Violeta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iris spune:

nu credeti ca-s prea mici pentru desene animate? adica stiu ca lor le place dar parca e prea devreme...?!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iris spune:

dar mi-am amintit ca in ro exista fox kids ro si cartoon , acolo parca sint in romina.., sau nu mai sint?!

Mergi la inceput