Prichindei martie - aprilie 2005 (125)

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns adseana spune:

Scriu in doua mesaje sa nu pierd cumva...
Si acum despre noi... acum suntem mai bine un pic, dar am avut o perioada destul de agitata. Din noiembrie si pana la sfarsitul lunii decembrie Alexandra a fost de 3 ori cu antibiotic, 2 bronsite ca la carte si o amigdalita purulenta...si toate culese de la gradinita...nu bine scapam de una, ca incepeam cu cealalta...chiar vorbeam cu d-na educatoare la telefon intr-o zi cand am anuntat-o ca Ale e iar bolnava si ia ghiciti ce imi spune??? "Si azi am un copil in grupa cu febra 38.7, dar bunica l-a lasat aici pentru ca are programare la dentist!" ce pot sa spun...inconstienta la maxim...pe langa faptul ca le fac rau propriilor copii, le mai fac si celorlalti...adica sa duci tu un copil cu o febra destul de mare la gradinita...Doamneeeee!!!

In rest...incercam sa punem pe picioare o agentie de turism, dar cum romanilor nu le ajunge o saptamana-doua de sarbatori, si au nevoie de 2 luni...din noiembrie si pana acum nu am terminat. Asteptam de la inceputul lunii decembrie aprobarea de la Minister...abia ieri au venit sa lege internetul si telefonia...la electrica inca nu putem face contractul...ce mai, ca la noi...
Cam astea ar fi ultimele "noutati" despre noi...hai ca m-am intins cat o zi de vara, sper sa nu va plictisesc.

Va pup pe toate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simonela spune:


An-k, sa-ti traiasca baietelul! Sa fie sanatos,voinic, voios si sa se bucure impreuna cu Bia de toata dragostea voastra! Refacere rapida iti doresc si sanatate!

Adseana, va doresc multa bafta cu punerea pe picioare a afacerii. Stiu ce greu e, cita biroccratie si bataie de cap, sper sa ii dati de capat cit mai curind si sa va mearga bine! Am vazut poze cu Ale, e tare dragalasa, mi-a placut cum deschidea ea cadourile cu hainute si era incintata! Si Andrada e la fel de cocheta, uneori ma dispera ca vrea sa se imbrace numai cu anumite hainute, chiar daca sunt prea subtiri si afara e frig sau invers! Azi chiar a plins ca nu-i dau geaca pe care o alesese ea!

Daria, RRox imi pare rau de incidentele cu masina! Stiu cum e, din pacate, si cita bataie de cap exista dupa aia, cum povestea si Andira - cu politia, service-ul, asigurarea...Si eu am o masinuta noua din septembrie (Fiat Panda), nu stiu daca am mai zis. Eram foarte bucuroasa si imi place mult, desi fac o ora jumate pina la serviciu. In decembrie am patit si eu o magarie: am gasit-o in parcare (linga trotuar, aproape de un magazin) cu oglinda rupta, stergatorul smuls, antena lipsa si zgiriata pe aripa fata dreapta, tot asa cu o cheie...Am fost la politie, la asigurare, la service, cu programari, cu toate prostiile, pina m-am saturat! Asta e...ce sa facem toate incidentele/accidentele astea sunt inerente, dupa cum se vede si din discutiile de pe forum...Nu mai fi suparata, bine ca nu s-a intimplat ceva mai nasol!

Ionela, sa va bucurati de casa si masina noua!

Gabrianah, ma bucur ca mai vii pe-aici. Daca ai timp, poate ne arati niste poze cu ingerasii tai, ne-am bucura mult!

Simona si Andrada(28.04.2005)
Pozele noastre

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisicuta si matei spune:



Daca tot vorbiti de masina m-ati incitat si pe mine sa ma "laud" ca ne-am luat masina rosie sa ne surada norocul-seat ibiza de care sunt mandra si pe care cine credeti ca urmeaza sa o conduca ...sigur cand o sa aiba carnet? ...Eu . Evident ca acum ma lupt cu orele de condus si cu un instructor cam misogin si enervant...dar o scoatem noi la capat cumva . Eu sper sa fiu ferita de incidente() desi ne-a cam murdarit-o cinvea pe bara din fata in parcare..asa de stresat a fost sotul meu ca nici nu mai dormea ca sa urmareasca masina; nici nu vreau sa ma gandesc cum ar fi daca ar pati ceva mai rau.

Va urez un an nou minunat, fara probleme si ingrijorari..numai cu bucurii si impliniri!!! Sa imi iertati intarzierea urarilor, dar de sarabatori, spre bucuria noastra, am fost plecati in concediu in italia si ne-a placut nespus de mult...ne-am reintarit convingerea ca in Romania nu este de trait...Am fost toti trei si Matei a fost incantaat..cum se trezea de dimineata venea la mine si imi spunea: "mami vreau sa merg la plimbare" .."a rup inimi" pe acolo..primea cadouri de pe unde mergeam...la restaurant(de revelion am fost la un restaurant chinezesc) s-a imprietenit cu doua familii italiene...care il tot laudau ca este foarte inteligent. Am sa incerc sa pun si cateva poze din calatorie. Trebuie sa va spuns si ca am avut "norocul" sa fim in avionul care a aterizat in Sofia(daca ati vazut pe la televizor) si sa facem 11 ore pe drum pana in Romania...dar macar ne-am bucurat nespus ca am aterizat in siguranta...ca tare nasol este sa ti se spuna la cateva mii bune in aer ca " din pacate avem vesti rele pentru dumneavoastra" .

Despre Matei...inca suntem bolnavi, acum face tratament de fond pentru astmatici...mergem in continuare la gradinita unde este totul ok...se dezvolta foarte frumos..vorbeste inca stalcit..insa vocabularul este destul de dezvoltat.Vad ca nu prea imi ies laudele la adresa lui Matei..veche problema din familia de origine. Oricum eu sunt foarte mandra de el, este un copil foarte inteligent si inventiv, si nu in ultimul rand foarte intelegator..reusi sa ne intelegem fara pedepse...mai putin cand trebuie sa faca nani...atunci ne mai certam putin..dar ne facem noi mari, nu?!. Am avut si noi prima serbare...si dupa un plans zdravan si 30 de minute de stat in brate la educatoare( era si foarte obosit pentru ca serbarea a fost prost programata ca si ora...si nu prea am avut ce sa facem) si-a revenit..a spus si "poezioara" si a si participat la restul recitalului si la dansurile in care era integrat.

Rox felicitari pentru nou masina si sper sa nu mai aveti astfel de incidente. felicitari pentru reusita ta...17Kg este foarte foarte mult..te invidiez de-a dreptul si nu ne impartasesti si noua reteta reusitei? Papuselele ce mai fac? Tare as vrea sa ne pui niste poze sa le mai admir

Andira nasoala faza cu colega ta si sper sa fie totul in regula. Sa-ti traiasa masinuta si sa nu ai incidente cu ea

Daria welcome back, sunt convinsa ca tuturor feteleor le-ai lipsit. L-am admirat pe frumosul Brien care cred ca rupe inima la fetitele de la gradi si nu numai. Imi pare ca seamana foarte tare cu tine..si tu radiezi; se vede ca sunteti tare fericiti. Imi pare rau sa aud ca masinut mica a pasit asa nenorocire...

An-k felicitari si multa sanatate tie si baietelului. Sa fie puternic si frumusel ca Bia

Adseana ce mare s-a facut Alexandra si frumusica foc. Mult succes cu agentia. Pana la urma ati renuntat la Canada?!

Zuzu nici eu nu am vazut pozele si tare as vrea sa imi dai si mie parola sa iti pot admira comoarele..

Ligia sa iti traiasca flacaul..a ramas tot cu roseata in obraji, e tare simatic

Cred ca v-am plictisit cu vorbaria mea ...sper ca nu am uitat pe nimeni, daca da va rog sa nu dati cu rosii

Poze noi cu noi;
"Cronometrul" lunilor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns caramella spune:



AN-K FELICITARI,SA-TI TRAIASCA BAIETELUL!REFACERE RAPIDA!


CARMEN si ALICIA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andrruzza spune:

daria, foarte frumoase pozele. Sunteti minunati!



mami de Rares Andrei (10.03.2005) si Stefania Maria (10.10.07)

http://community.webshots.com/user/andrruzzaR

"Neasteptatul se produce intotdeauna"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionela_r spune:

Buna seara mamici.

Multumesc frumos de urari.
Masina cea noua(audi A4) nu se compara cu cea veche(cielo). Sotul meu o strege tot timpul si sta pe langa ea.

Ne-am mutat in casa noua. Nu mi-am imaginat ca se strang asa multe lucruri intr-o garsoniera. Am carat dumineca toata ziua la bagaje.

Dora este la bunici.Mereu intreaba cad terminam curatenia sa vina si ea la camera ei. Ii povestim tot timpul cum v-a fi in camera ei,dar este nerabdatoare s-o vada.



Pupici

Ionela siDora-Ioana
Varsta Dorei
http://tickers.TickerFactory.com/ezt/d/4;10708;116/st/20050413/e/DORA/dt/7/k/2b8c/event.png
POZE CU PITICA LA MARE
http://s189.photobucket.com/albums/z166/ionela_r/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ligia13 spune:



Ce mai faceti? Toata lumea e bine?

Noi ne luptam cu iarna asta... ne obisnuisem sa nu fie asha frig! Acum e placut, dimineatza e cam frig, dar la pranz e tare placut!

Radu nu merge la gardi, ca ma intrebai adseana, am luat o pauza! Probabil ca ianuarie si februarie il tzin acasa!
Asta nu inseamna ca am scapat definitv de probleme! Se pare ca racelile anterioare l-au sensibilizat un pic, pt ca chiar in ultimele zile de vacantza a inceput iarasi sa tuseasca . Inca mai tuseste din cand in cand, sa zic de 5-6 ori pe zi, dar nu tare. De data asta nici nu l-am dus la doctor, i-am facut eu niste aerosoli si ceva siropel si cam atata!
Il plimba bunica-sa toata ziua, prin parc, la cumparaturi, diverse ocupatii au impreuna, profitand de soarele de la pranz cand e tare placut afara!
Deocamdata nu regret ca-l tin acasa, ca am azuit ca e spitalul de copii plin... f multe viroze respiratorii. Il tzin sa-l mai protejez un pic si poate reusesc si sa-l vad ca nu tusete deloc si nu are muci deloc, ca pana acum , ori amandoua ori cate una, dar perfect nu l-am mai vazut!

Acum este in faza in care vorbeste bine, stie multe cuvinte , deja te face din vorbe cum s-ar spune
Placerea lui acuma este sa ne "certe" cum o facem noi cu el. Adica il trimite seara pe tati la culcare: Ajunge tati cu televizorul, hai la nani!. Sau pe mine m-a certat ca am intrat incalatata in camera. Pe bunicul il cearta ca nu maninca tot din farfurie si ii spune ca nu va primi ciocolata , nici tzuica ... numai ceai de fasole(aici e o poveste mai veche, bunicu i-a zis sa-i cumpare tzuica si el imi tot zicea mie ca bunicu vrea tuica... si eu i-am spus ca bunicul glumeste ca el nu bea tuica, bea numai ceai de fasole , pt ca are diabet. I-a placut mult ideea si acum il tot sicaneatza pe bunicu cu ceaiul de fasole).
Si multe altele! nu le mai retin, dar zilnic ne shocheaza cu cate ceva!
Evident ca ne intoarce si cuvintele mai putin frumoase auzite la noi. Eu ii mai ziceam " dispari" , cand sta numai in fundul meu! Evident ca acum ne serveste la toti cate un dispari cand ne e lumea mai draga! Si parca la mine in gura nu suna asha ciudat.
Ne mai servea si cate un "mucles bai" , dar acum l-a uitat ca s-a controlat si tati sa nu mai zica, asta fiind imprumutat de la el!


Daria, la-m vazut pe Brian in poze .. Super pustiulica ai ...

pisicutza sa stapaniti sanatosi masina "loshie" si multa sanatate lui Matei...
Intr-adevar, Radu are mereu obrajii rosii, dar cand vine de afara e chiar simpatic!

Eu si Raducu (22.04.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danuta_t spune:

Uff, putin de timp liber ca sa va transmit un an nou fericit cu multe bucurii si impliniri personale, profesionale si tot ce va doriti. Cred ca n-am mai facut vreo urare, mai tin minte doar ca am mai scris un mesaj care s-a pierdut in eterul Internetului saptamana trecuta cred.

Am vazut poze frumoase cu Andrada (doar ochisorii i-au mai ramas din minunea de fetita pe care am cunoscut-o, in rest e schimbata toata parca, mult mai domnisorica, dar parca si baietoasa la un loc). L-am vazut si pe Brien la serbare si nu numai, poze frumoase si talent de fotograf deasemenea.

Felicitari An-k pentru bebe 2, sanatate si cumintenie va dorim.

Felicitari Ionela si Pisicuta pentru ultimele achizitii, sa va bucurati de ele.

Zuzule, si eu as dori sa va vad in poze.

Am fost si noi plecati un pic la Sibiu, am plecat bolnavi si ne-am intors sanatosi. Ultima luna a fost de groaza pentru mine, iar ultimele zile si mai si. O saptamana inainte de Craciun a avut Mihai rosu in gat, cand s-a facut bine, a-nceput Andrei cu laringita (netratata la spital cu atentie, ca deh, 24 decembrie, revolta la spital ca medicii de familie au liber). Cica nu arata a copil bolnav , ca 37,5 nu-i febra, degeaba le-am zis ca fratele lui e bolnav si a debutat exact la fel pana la 39,5, asa ca ne-au dat afara fara nici un tratament (data viitoare am sa-i dau doua palme ca sa planga la medic). A evoluat pana a doua zi spre o mutenie totala (plangea, si nu-l auzeai nici cu urechea langa gurita lui), si asta cu Ospamox care i-l dadeam mai mult dupa ureche (adica la sfatul medicului meu, care nu-i pediatru). Abia, dupa 3 zile s-a uitat pediatrul nostru la el si a aprobat si continuat tratamentul dat de noi.
Deci am avut un Craciun mai chinuit, dar pruncii s-au bucurat mult de cadouri, de brad, de zapada, de sanie, de petrecut cu parintii, bunicii, etc.
Mihai a ajuns si sa filozofeze pe tema asta "E frumos de Craciun, imi place", "Buni, sun bradul tau, mosu' a lasat putine cadouri".

Mihai ne incanta cu cate ceva in fiecare zi. A invatat sa faca masa de sarbatori, asa ca pe bunica-sa o cearta ca nu pune tacamurile corect. Cand mergem la plimbare fara tati, isi ofera ajutorul la orice bordura de trotuar, ca sa ridice si el de carucior "te-ajut mami ?". Cand vede ca fac ceva prin casa, sau schimb pampersul lui Andrei sau mai stiu eu ce, ma intreaba serios "Ai nevoie de mine ?". E foarte saritor cu toata lumea din familie. Exceleaza pe latura asta pana ajunge sa fie pisalog "ai glija sa-ncui usa sa nu vina hotii", "sa nu uiti geanta", etc, etc. E si foarte ospitalier, cum vine cineva la noi, deschide frigiderul si-ncepe "iaurtel vlei ? danonino vlei, pateu vlei?, cafea bei ?" dupa care insista cu capuccino si altele.
La cumparaturi se plimba printre raioane si uneori ne intreaba daca avem alimentul x sau y, alteori decreteaza el ca n-avem. La casa trebuie sa goleasca tot cosul si se supara daca-l ajutam.

Andrei e si el un dulce mic, tot incearca sa mearga in 4 labe, azi a reusit sa faca 2 pasi. Infloreste cand ma vede pe mine, dar si mai mult cand il vede pe Mihai. Este foarte mamos, la tati nu vrea decat cand e in pielea goala, c-atunci stie ca e vremea de baie. Parca nu reusesc sa ma ocup suficient de el si-mi reprosez de multe ori acest lucru. Dar cica asta este ceva obinuit la al doilea copil. Acum incerc sa-l integrez in jocurile pe care le fac cu Mihai, dar este destul de greu, Mihai nu-ntelege ca Andrei este mai mult un spectator decat un participant, asa ca trage de el in toate partile ca sa faca cine stie ce. Sa va zic ca odata l-am lasat pe Andrei pe burtica, dupa cateva secunde intru in camera si Mihai isi infasurase bratele in jurul taliei lui Andrei si-l ridicase in aer (are 8 kile), iar Andrei dadea din maini si picioare de bucurie.

Ultima patanie, o cazatura de pe hinta l-a facut pe Mihai sa-si muste buza interioara destul de urat, i-a iesit un pic de carnita asa ca am ajuns la chirurgie maxilo-faciala. La spital, medicul de garda (cred ca vreun rezident indian sau pakistanez) ne-a zic ca trebuie taiat (ceea ce si banuiam ca trebuie facut), dar sub anestezie generala. M-au bagat toti in sperieti ca-mi las copilul pe mana unui debutant (desi mie mi se pare totusi o interventie minora, doar anestezie e mai serioasa), asa ca am gasit pana la urma si o clinica privata de maxilo faciala, unde domnu' profesor mi-a zis sa las copilul in pace, ca-i mic si n-are rost sa-l chinui acuma. O sa ramana cu carnita aia ca nu se mai lipeste acuma, bine ca in afara nu se vede nimic, si dupa ce-i trece umflatura, vedem la rece cat il deranjeaza si cand e mai mare se poate taia, mai ales daca-l va deranja cand o sa pupe gagicile .
Asa ca deocamdata suntem in stand by pentru ca viroza respiratorie este si la el pe cale sa se declanseze. La gradi e epidemie, cred ca 2/3 din copilasi sunt bolnavi (la cei mai mici, din 15, au mai ramas 3 in picioare).

Cam atat, sa pap si eu ceva ca acusica se trezesc prichindeii si trebuie sa fiu apta de joc.

Dana cu minunile ei: Mihai (20.04.2005) si Andrei (3.04.3007)
http://community.webshots.com/user/danuta_t

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zuzunaki spune:

LA MULTI ANI LIVIA SI MAYA!!!
Lorelei,sa-ti traiasca printesele!Nu ne mai spui nimic despre voi?

Doamne,fetelelor,ce repede au trecut 3 ani!Am inceput deja sa-i sarbatprim pe prichindei!Nu-mi vine sa cred!

Sotul chiar m-a anuntat azi ca are de gand sa-i ia lui Bubu cadou de 3 ani bicicleta si casca de protectieEu nu prea sunt de acord,in fine,mai avem timp.

Va multumesc pt suport legat de crize,n-am mai apucat sa scriu.Nici de citit n-am apucat tot...Am avut 2 sapt pline,ne-a venit si dormitorul nou,mutari prin casa,smotru,veselie ce mai!

Rocs,pisi si ionela,sa stapaniti sanatosi noile achizitii!

pisi,
sunt datoare cu poze de la Londra,n-am apucat sa fac albumCand ne pui poze din Italia?

Pt cine a intrebat,parola e :nicole

Va pup

Mami de pufulet pufilos si Sofiliciu-un deliciu

STUTTGART CAMPIOANA!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisicuta si matei spune:

Zuzu ai niste copii superbi: frumosi si tare haiosi. Este superba poza cu Bubu si sora ta, mortala..ia Sofia are niste ochii frumosi...si asa de haioasa este in bluzita alba...bestial...iar tu esti asa de frumusica, au cu cine sa semene picii.
o sa incerc cat mai repede sa fac un album

Poze noi cu noi;
"Cronometrul" lunilor

Mergi la inceput