Prichindei martie - aprilie 2005 (125)

Raspunsuri - Pagina 16

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns zuzunaki spune:

Vai danuta,ce memorie infailibila aiAu trecut 2 ani de-atunci si tu ai retinut faza!Ce ne mai spui de flacaiasii tai?

mamacita,
in primul rand LA MULTI ANI! cu sanatate,fericire si impliniri!si felicitari pt micuta crestina!Am lesinat de ras cu tehnica ilegala,cu Brecht si alte enciclopediiBravo Alexutului!Cat despre filmulet,1-0 pt tine
Tineti aproape ca incerc sa mai incarc un filmulet cu Bubu

Tre sa incep operatiunea toaleta in forta ca ramanem codasei.Bubu mai face sporadic,dar cred ca aplic si eu tehnica Dariei,ca-i plac rau ouale Kinder.Il las pana dupa ziua lui,sa nu-i stric bucuria

Noapte buna!




Mami de pufulet pufilos si Sofiliciu-un deliciu

STUTTGART CAMPIOANA!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ana71 spune:

Buna,

La multi ani copilasilor care au facut deja 3 anisori si nu am apucat inca sa le uram (Stefan, Irina, Alicia, Sylvia, Sonia, Benny, Lavinia, Alice, Alexia, Mellisa, David, Rares, Alessandra, Brien)!

La multi ani, Vlad!

Sa cresteti mari,sanatosi, norocosi, destepti, frumosi si sa le aduceti parintilor vostri numai bucurii!

La multi ani, Mamacita! Sa ai o viata senina si fericita si sa ai parte numai de bucurii de la copilasii tai!
M-a amuzat teribil postarea ta! Ma bucur tare mult ca te mai vad pe-aici desi te inteleg ca stai rau cu timpul. Felicitari Alexutului pentru progrese, se vede din plin "amprenta" ta asupra lui. Noi inca ne mai gandim daca s-o dam pe Eva la o gradi particulara sau de stat (avem langa casa de ambele feluri, cu avantaje si dezavantaje de fiecare parte). Ideea este ca eu nu prea as vrea sa renuntam la bona, ca e o tipa tare de treaba, dar daca voi opta pentru gradinita particulara va fi cam greu dpdv finaciar sa o pastrez si pe ea. Ma rog, ne mai gandim....

Mamacita si Andruzza sa va traiasca micutele crestine!

Andira, cand povesteai de pataniile fetelor tale parca am vazut situatia unor prieteni care au tot 2 fetite cu diferenta de varsta de aproape 3 ani intre ele.S i acelasi gen de probleme, nu-ti spun ce patea cea mica (era la fel de stresata cand cea mare se apropia)....La un moment dat chiar erau convinsi ca, comportamentul celei mari se datoreaza chiar atentiei prea mari (rasfatului) care i se acorda tocmai din ideea de a nu se simti neglijata. La noi nu prea au fost probleme de genul asta, diferenta dintre ei fiind de aproape 5 ani. Incercam pe cat posibil sa-i tratam la fel, binenteles ii mai explic lui Victor periodic ca nu trebuie sa se comporte la fel ca Eva in unele situatii. Dar e alta situatie, Victor avand 8 ani altfel te intelegi cu el.

CatXo, nevoia de lapte peste noapte ar putea fi cauzata si de giardia. Ar fi bine sa-i faci un examen coproparazitologic. De la bautul asta de lapte peste noapte l-a trimis dr. pe Victor la analize si intr-adevar i-a iesit analiza pozitiva. Felicitari pentru acomodarea la gradi!

Despre noi, mare lucru nu prea am ce sa va zic: ne pregatim de petrecere ( o s-o facem la Mc' Donalds ca altfel nici nu concepe donsoara, ca doar acolo i-am facut si lui Victor). Imi tot zice ca in timpul petrecerii pe ea o s-o cheme "regina Eva" (ca acolo le pune un soi de coronita sarbatoritilor) si o sa primeasca multe papusi. Este in continuare la fel de nesociabila, nu intra in vorba cu copii (decat cu cei mai mari, de varsta lui Victor), de adulti ce sa ma zic....Daca mergem intr-un mediu nou, trebuie lasata in pace si nebagata in seama si dupa vreo ora incepe sa intre in vorba (si pe urma nu mai poti s-o iei). Chiar m-a si enervat dar m-a si amuzat duminica: am fost noi 2 in parc, nu a vrut sa se joace cu nici un copil (avea o groaza de justificari pe care mi le spunea dupa ce se departa de respectivii copii cu care incercam s-o fac sa socializeze). Intr-un final am intrebat-o daca mergem acasa si sictirita mi-a zis:"hai sa mergem ca si asa stam ca 2 fraiere singure aici" Nu stiu de unde pana unde a scos cuvantul asta, dar s-a potrivit de minune.

Va pup,




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ariadnabr spune:

Buna,

Intru pe fuga si eu ca sa urez LA MULTI ANI princhindeiilor care au implinit deja 3 ani! Mie una nu-mi vine sa cred ca Sonia are 3 ani unde-a fugit timpul?

Felicitari, Mamacita si Andruzza sa va traiasca micutele crestine! Sa creasca mari si frumoase la fel ca mamicile lor!

Sonia spune ca e fetita de acum "I'm not a baby anymore, I'm a little girl!" ne corecteaza . Se pare ca a acceptat si burtica mea, vorbeste cu mult entuziasm despre bebele de la mami din burtica si abia asteapta sa "iasa". I-a povestit tati ca bebe creste la mami in burtica si ca intr-o zi o sa iasa afara si o sa-l aducem acasa. Vine in fiecare dimineata sa "kiss and hug the baby" si daca o intrebi unde e bebe zice "the baby is in mammy's tummy" O ador, e o dulce! In schimb avem si parti negative desi eu incerc sa le vad si din punct de vedere pozitiv...Tati s-a indragostit de o testoasa si a adus-o acasa pe post de pet. Sonia a imbolnavit-o! I-a facut prea multe bai, a incercat sa o hraneasca dar i-a dat tot borcanul...i-a dat vitamine...tot borcanul din nou. Sarmana testoasa...sper sa nu moara... Mergem la veterinar in seara asta cu ea.

In rest, eu sunt bine, greturile aproape au disparut, le mai experimentez din cand in cand. Bebe joaca fotbal in burtica admit ca mi-era tare dor de senzatia asta Misca din ce in ce mai mult si mai des. Avem programare la spital pe 20 martie si inca un ecograf pe 2 aprilie si sa speram un 3/4d in curand. Abia astept!

Poze noi nu am pus, dar va atasez un filmulet micut de la ziua Soniei. Sper sa va placa. O sa incerc sa atasez si poze in curand, cand o sa gasesc ceva timp

http://s167.photobucket.com/albums/u136/ariadnabr/?action=view¤t=MOV00128.flv

V-am pupat si sa nu uit!! La multi ani (cu intarziere) de 8 Martie!


Madalina si Sonia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andrruzza spune:

La multi ani Vlad!! coco

mamacita, sa va traiasca crestina, sa aiba viata frumoasa, sa va bucurati de ea! La multi ani!
Alexutu cel destept!

pisicuta, Ana, zuzu, danuta, Madalina, thx

zuzule, io habar n-am ce si cum despre fondant, dar intra la bucatarie la subiectele cu deserturile Nataliei, sigur gasesti!

Madalina, am vazut filmuletu', o dulceee si o frumoasaaa Sonia
Testoasa cum e?? :))
Sarcina ushoara in continuare!

Ana, eu pe Rares vreau sa-l inscriu la gradinita 209, aproape de parcu' Moghiorosh. Daca n-o sa fie ok, atunci cautam una particulara. Din discutiile de pe forum, din discutiile mele cu alti parinti de pitici, la noi in cartier recomandate mi-au fost doar 2, cea de langa Plazza, Degetica si inca una undeva pe bld. Timisoara, in lb. germana. Nu pentru germana am auzit numai chestii ok, ci pentru educatoare! IAr pe mine asta ma intereseaza la o gradinita, in primul rand educatoarea! Ce gradinite aveti in zona?? Stiu ca-i una de stat foarte buna undeva langa o scoala speciala, dar nu stiu nr.





mami de Rares Andrei (10.03.2005) si Stefania Maria (10.10.07)

http://community.webshots.com/user/andrruzzaR

"Neasteptatul se produce intotdeauna"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andrruzza spune:

Am uitat! Petrecere frumoasa maine, Ana!! Si va zicem si la multi ani pentru maine!!

mami de Rares Andrei (10.03.2005) si Stefania Maria (10.10.07)

http://community.webshots.com/user/andrruzzaR

"Neasteptatul se produce intotdeauna"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adseana spune:


cu scuzele de rigoare pentru intarziere, uram si noi LA MULTI ANI! tuturor prichindeilor care au implinit deja 3 anisori!(Livia si Maya, Alex, Stefan Catalin, Stefan Costin, Irina, Alicia, Sylvia, Sonia, Benny, Lavinia, Alice, Alexia, Melissa, David, Rares,Alessandra, Brien, Vlad)
LA MULTI ANI, Eva si George!

Mii de scuze inca o data, pentru intarziere, dar timpul asta...bata-l vina...Noi suntem binisor, momentan Ale e acasa, a racit un pic, in rest e bine, ii place la gradinita foarte mult, sunt multumita de educatoarele de acolo, sunt foarte de treaba si foarte atasate de copilasi. Ale deja a ramas si sa doarma la gradinita, desi nu prea vrea, dar pana la urma, oboseala isi spune cuvantul Cu mancatul, stam la fel, adica la gradinita incepe sa guste din ea, acasa , cand are chef mananca de rupe, cand nu, nu poti sa ii dau nici de stau in varful nasului...asta e...m-am obisnuit...incerc sa ii dau o mancare cat mai variata, sa o atrag...aaaa...si inca o noutate, bea lapte!!! dupa ce de la 1 an pana la 2 ani nu i-am putut da nici cum, acum bea, cate o canita in fiecare seara, iar dimineata, de obicei, are ceva pe baza de lapte, cereale cu lapte, gris in lapte, orez cu lapte...
In rest, e bine, vorbeste non-stop, chiar foarte clar, multi mi-au zis, ca vorbeste mai clar decat alti copii de varsta ei. Stie poezii, cantecele, si toata ziua cand e acasa o tine intr-un recital continuu Inca e timida fata de straini, adica, daca o duc intr-un loc necunoscut, sau vede persoane necunoascute, se retrage in carapacea ei, si nu scoate o vorba, dar dupa un timp isi da drumul...si atunci sa vezi ...nu o mai poti opri si plecam spre casa cu urletele de rigoare, pentru ca DA, si noi avem parte de asa zisele tantrumuri...din pacate...la noi da rezultate in aceste cazuri "time-out'ul", adica trece in camera ei, unde nu vorbesc cu ea...dar de cedat, nu cedez...din pacate cu bunicii avem probleme din acest punct de vedere, adica, daca printesita isi doreste candelabrul, candelabrul il primeste, ipotetic vorbind desigur. De aceea am avut cateva "discutii" si cu ei, si le-am spus, ca daca vor continua asa, vom rari vizitele...pana acum s-au conformat, sa vedem ce mai urmeaza...
vai! m-am intins cat o zi de vara, da ce sa faci, daca apuc asa de rar sa intru pe aici. Mi-e dor de zilele acelea, cand bb erau mici si aveam timp si de stat pe forum...
Va pup pe toate, si sper sa pot sa intru un pic mai des


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rrox3 spune:

La multi anisori Vlad!
La multi anisori Eva!

Sa cresteti mari si sa fiti fericiti!

Mamacita ma bucur mult sa te mai citesc La multi ani!! Scuze c-am uitat sa-ti urez la momentul potrivit Sa va traiasca micuta crestina! Am intr-adevar nervii ceva cam intinsi, dar imi educ rabdarea, razbim noi pana la urma M-au incantat povestirile despre Alexut, felicitari istetului si tie, ca l-ai invatat atatea. Si Ioana corecteaza pe toata lumea la acorduri, e foarte atenta si nu iarta nimic
A, sa nu uit , bineinteles ca esti tanara, tu nu te uiti in oglinda? Si pe urma, nu ai decat 4 ani mai mult decat mine, doar nu vrei sa ma faci batrana, nu? Multi -ici intregii familii!

Adseana Si Ioana a inceput de ceva vreme sa bea lapte dimineata si seara spre marea mea uimire! Nici ea nu s-a atins de el de la 1 an incoace. Sa speram ca le tine noul obicei.

Pisi nu ne mai zici nimic de voi?

Ana Si Ioana are acelasi comportament fata de copiii de varsta ei. Cred ca-i din cauza fratilor mai mari. Au venit in contact cu copii mai mari, au beneficiat de atentie si evident, e mult mai interesant decat sa se joace cu mititei care stiu aproximativ cam ce stiu si ei, ba chiar mai putin, de obicei.

tuturor!

Roxana, Mariuca (n. 1 iulie 1999) si Ioana (n. 23 martie 2005)

poze cu noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ligia13 spune:



La multi ani la toti prichindeii de 3 ani... sa cresteti mari si frumosi, sa unpleti casa parintilor de bucurii!

Ce mai faceti mamicilor? ce mai fac piticii? Sper ca toata lumea e bine!

Noi am absentat o perioada, nu motivat ci pur si simplu timpul parca se scurteaza! Atata acasa , cat si la serviciu!

Radu e "baiat mare" ca sa citez, e si "destept si cel mai frumos", tot ca sa citez din propriile lui laude!
A stat acasa , ianuarie si februarie (adica nu l-am dus la gradi deloc) si a fost fff bine, s-a jucat in zapada, in apa, afara in casa ... nu a fost deloc bolnav. La-m dus acum in martie la gradi, a mers 4 zile si a 5-a a facut febra. A incasat de data asta un virus tare nashpa... sau poate a fost bactiriuta din prina, ca dupa 4 zile de febra am inceput cu antibiotic . I-am dat Klacid si a reactionat f bine la el. Cum se plangea din cand in cand ca-l doare spatele a zis doc sa-i facem si o analiza la urina, si a fost ok!
Acum lui i-a trecut , dar si eu si bunicii amandoi incercam sa ne imprietenim cu aceeasi raceala, suntem ragusiti si mucosi de vai mama noastra!

In rest e un copil f reusit , nici nu credeam eu acum ceva ani ca voi fi in stare sa fac un copil asha de reusit , e vorbaret in continuare , e pasionat in continuare de masini, motoare etc, se uita cu tas-u la promotor de zici ca vai doamne ce chestie vad, sunt ca drogati amandoi in fata televizorului!
II plac desenele anumate la nebunie, pe minimax il mai lasam , dar avem si o multime de dvd-uri.
Maninca orice ... ca vrea sa devina puternic !
Are 1 m si 17 kg! Desi cred ca raceala asta ultima l-a slabit un pic, ca a fost in greva, nu prea putea inghiti!

Pupici la toata lumea si inca o data La Multi Ani!



Eu si Raducu (22.04.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zuzunaki spune:

Ligia,chiar ma gandeam la tine zilele astea ca nu mai scrisesesi de ceva vreme.Sanatate multa familiei!Ptiu ptiu ptiu (cum ar zice soacra mea)sa nu deochem copilul resuitMai dar e voinic,nu gluma!Bubu meu are vreo 97 cm si batem spre 14 kile,cred ca la ultima cantarire avea 13,7.Unde sa se puna nene cand toata ziua e in priza si nu sta locului decat la tv!
Va pup cu drag,o sa trec sa pun clipul ala de care am zis.Mai pe seara cred.

Mami de pufulet pufilos si Sofiliciu-un deliciu

STUTTGART CAMPIOANA!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rrox3 spune:

La multi ani Bia!! Ne e dor de tine si mami a ta

Ligia Ce mare s-a facut Raducu! Multa sanatate intregii familii afectate!

Zuzu Tot atat cantareste si Ioana, doar ca-i putin mai scunda, are 93 cm. Pupici pentru pitici!

tuturor!

Roxana, Mariuca (n. 1 iulie 1999) si Ioana (n. 23 martie 2005)

poze cu noi

Mergi la inceput