Strumfi de iulie-august 2007 (38)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mychydutza spune:

ce bine e sa o ai pe bunik bona la copil!!!!!! trai pe vatrai!
* pe Andrei mi l*au bagat la intretinere in sept adik la o luna dupa nastere. acu daca ma gandesc bine, paricipa cu mai bine de 50% la gunoiul pe care*l produce familia noastra.
* Liaiti inteleg frustrarea vis a vis de comportamentu jumatatii si bag mana in fok, ca mare contributie o are si mamitzica lui care l*a vazut "nedormit" si cum sa sufere puishoru ei de nesomn????? cam la fel si la noi: ink da cand l*am nascut, daca i*am facut baie puteam sa*l innec, daca lasam geamurile deschise(luna aug) se imbolnavea copilu, si toate astea i le baga ma'sa in cap. il si suna ca sa*i mai dea cate un "sfat" vis a vis de cresterea copilului. a incercat sa ma "abureasca" cu diversificarea tot la sfatu mamitzicii lui atotstiitoare si enciclopedie ambulanta,care a zis ca o sa fie copilu "schilod" si el la 4,1 luni avea 7.6 kg si 67 cm. toate astea pana intr*o zi cand am pus*o si pe aia la punct si am avut o discutie si cu tatiku in care i*am aratat negru pe alb ce se poate intampla cu diversificarea si i*am zis ca daca isi asuma risku sa i se imbolnaveasca copilu, eu il diversific!!!!!!! ma rog, totu s*a terminat cu celebra afirmatie: "daca ma mai chinui ma duc la mama"!
oricum si eu am fost oareshcum deceptionata de prestatia de tata a sotului. sincer ma asteptam la mai mult, dar cum barbatii sunt mai egoisti si nu sunt mame................de unde nu e, n-ai ce cere!

*mihaela*

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns groxy spune:

Aylin,heeeelp!Mi-a luat sotul dela farmacie punguta ,dar nu stiu cum se "monteaza".Sunt varza rau la ora asta!Se lipeste cumva partea decupata pe ,,pisilita"fetitei?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elizas spune:

Lia, am uitat sa-ti spun ca al doilea copil al meu, s-a trezit noaptea si dupa ce l-am diversificat. Se trezea sa bea... ceai. Aveam sticle cu ceai cald puse de seara sub perna sa-si mentina temperatura, si reuseasca sa goleasca si cate 3 intr-o noapte! Si asta timp de 2 ani! Pe urma s-a linistit. Imi aduc aminte, o data, cand am plecat la munte, cu cortul, cat m-am chinuit sa-i pastrez ceaiul cald peste noapte! Asta-i treaba cu copiii, trebuie multa rabdare. Nici un copil nu seamana cu altul. Si sunt multe motive care pot deranja somnul de noapte al copiilor. De exemplu, unii dintre ei sunt foarte deranjati de aerul uscat din camera. Altii nu. Eu nu m-as grabi cu diversificarea desi maslinuta mea noaptea trecuta s-a trezeit din jumatate in jumatate de ora! Asta este! E ea mai speciala! L-am trimis in alta camera pe taticu' macar el sa doarma si o data si o data trece si asta! Dar pana atunci ne bucuram de copii dulci si zicem ca ceilalti si facem ca noi!


Eliza, Octavia (21. 02. 1996), Antonio (09. 10. 2000) si Amelia (07. 08. 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns redai spune:

brazuca25 stai linistita ca si la noi e asha. in prezenta lui David nu avem voie sa ne suflam nasul, sa stranutam sa tusim , ca face un scandal dupa asta de se face negru. Sotul chiar s-a speriat de cateva ori.

liadorian
esti o fericita cu greitatea puiului. Al meu are 5 luni (implinite azi) si are 7 kg si 68 cm.

Lore, mamicutza de print David
Poze David Vlad

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorinaoo1 spune:

Valen multumesc mult pt raspunsul cu diversificarea, citisem si eu pe undeva ca asa se poate intampla, dar la copilul meu parca imi luase DD mintile. Azi Lorinuta a papat cateva lingurite , asa cu ingretosare, cum spuneai tu. Sunt sigura ca maine va papa mai bine.
Aylin multumesc si tie. Pana acum nu mi-a mai facut asa. De fapt nu stiam ce e cu plansul ala de dupa incercarea cu lingurita (lingurita e din plastic, din set cu bolul, de la primii pasi, deci nu avea cum s-o raneasca). Plnagea cu asa o jale de ziceai ca parca nu-i mai dau tzatza deloc. Azi a fost doar o maraiala si om vedea ce-o fi maine.

GabrielaV multumim de aprecieri si de pontul cu morcoveii dulci, de acu sunt mai desteapta .

Groxy intr-adevar nu se vedea nimic, si imi mai lipseau si pozicile pe care le incarcasem. Cred ca noianul de troieni isi cam face de cap prin sistemul calc. Mai pun o data linku' cu harta

Vivela imi place sintagma pe care ai folosit-o, "somnul pt falcute" si cata dreptate ai, la ce falci are fii-mea

Cris_m am vazut in pozicile voastre o domnisoara scumpa foc, de revista, ce mai . Felicitari pt categoria "musca"

Lia, cred ca si sotul tau o fi obosit, mai ales ca e si presiunea celor din jur si serviciul. Daca vrei trimitem niste esenta de somn nesimtit, ca al meu sot doarme si cu televizorul deschis si nici nu stie dimineata daca s-a trezit au ba copila. D. nu poate dormi in alta camera o vreme pana se calmeaza?

Ioana nasol cu maseaua

Lavi - fericita deLorina Maria (5 iulie 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liadorian spune:

quote:
Originally posted by lorinaoo1
Lia, cred ca si sotul tau o fi obosit, mai ales ca e si presiunea celor din jur si serviciul. Daca vrei trimitem niste esenta de somn nesimtit, ca al meu sot doarme si cu televizorul deschis si nici nu stie dimineata daca s-a trezit au ba copila. D. nu poate dormi in alta camera o vreme pana se calmeaza?



D. doarme in alta camera de cand a venit Miruna acasa. Mai mult de aia mi-a casunat pe el, fiindca oricum doarme cel mai mult din toata casa, si tot el e mofturos. nu-si face somnul pentru falcute, asta e problema lui! Chiar, super tare expresia! Inca nu se vede harta!Riscam sa ne ratacim!!

Ce parere aveti?
Lia si www.flickr.com/photos/15329177@N08/" target="_blank">Miruna Demetra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nma spune:

salutare
am vrut sa scriu de ieri dar am uitat: alex a fost trecut la asociatie cand m-am intors de la maternitate. au fost draguti vecinii . la andra le-am comentat caci l-am trimis pe alex la socrii si le-am spus clar ca vreau trei persoane la asociatie nu 4. acum vad ca nu l-au trecut pe alex dar nu ma sesizez caci vreau sa-l las la bunici vreo 2 luni (daca rezista fara noi).

nico, mami de Andra 09.08.2007 si Alex 21.07.2003
www.flickr.com/photos/9282960@N06/" target="_blank"> poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diane_dun spune:

Lia, ia uite ce am gasit eu pe www.babycenter.com/0_baby-sleep-training-night-weaning_1505721.bc" target="_blank">babycenter. Sunt 3 pagini foarte interesante despre cum sa faci sa nu se mai trezeasca puiul asa des peste noapte. Stiu ca dormi cu Minunea in pat, poate se trezeste asa des pt ca simte miros de laptic. A mea doarme la ea in patut si se trezeste o data pe noapte, ma gandesc ca poate fi asta o explicatie... Imi pare tare rau ca te-a suparat sotul tau, dar gandeste-te ca e doar o etapa care va trece. Si mie mi-era ciuda uneori ca la inceput, cand Dani se trezea foarte des, sotul meu nici n-o auzea, dormea tun mai departe, iar eu faceam eforturi serioase sa-mi tin ochii deschisi (eu sunt si rea de somn, daca nu dorm suficient nu-mi intra nimeni in voie, sotul imi zice uneori ca dorm asa mult de trece viata pe langa mine ). Niste si niste sa-ti treaca!

Mami de Dani (1 august 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nma spune:

Amethyst legat de cum imbracam strumfii, eu inca nu ii pun fular si se uita celelalte mamici la mine ca la o ciudata. sa nu mai spun ca alex era cu geaca deschisa, deci cu gatul gol. deci la andra un body, o bluzita, un pantalon, costumasul gros si pt ca nu mai am la carucior husa de iarna o pun intr-o plapumioara gen sac de dormit. andra de obicei doarme afara si nu se prea misca. in picioare ii dau ciorapei grosi plus botosei din piele imblaniti. in cap o caciulita din bumbac plus inca una mai gosuta.
daca intram in magazine eu o dezbrac si musai stam fara caciula caci altfel e mare bai.
Nonna pacat ca si cand ai interfon se fura. eu am tot pus flori si tablouri pe scara si dispareau. de cand e interfonul nu s-au mai furat. si caruciorul la lasat sotul de cateva ori in scara si nu am avut surprize.
lia la mine s-a informat bona si a aflat ea ca formula nan nu e prea buna . asa i-a explicat o asistenta in parc, plus un tatic. i-am spus direct ca nu ma intereseaza si asi prefera sa nu mai ceara sfatul altora cand e vorba de copiii mei ca tot ca mine fac.
nu am apucat sa citesc tot ca s-a htrezit minunea desi e in brate.
va pup


nico, mami de Andra 09.08.2007 si Alex 21.07.2003
www.flickr.com/photos/9282960@N06/" target="_blank"> poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diane_dun spune:

Aylin, felicitari pentru dintisorul broscutei Alma! Poate o sa fie mai cuminte acum si o sa poti si tu sa mai respiri.

Vroiam sa-ti multumesc si eu pentru ca ai avut rabdare sa inveti sa ne schimbi... capitolele.



Mami de Dani (1 august 2007)

Mergi la inceput