PIERSICUTZE de iulie-august 2006 (67)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns MissJJ spune:

Gina ms.
Mai eu am zis ca mai bine acuma cand sunt tanara sa fac bebeii si cat ei cresc eu am timp sa studiez ori la distanta ori in weekend sau seara ca aici se poate au si cresa la maj univ ca sa poti studia chiar daca esti parinte. Si apoi cand sunt marisori si avem cu cine ne intelege si merg la scoala si au programul bine stabilit pot sa si muncesc linistita. Oricum nu sunt eu genul carierista cum ar fi vrut mama si cred ca de asta e si asa suparata ca pana am plecat din ro eram trofeul ei uite face doua facultati a avut numai note bune studiaza si lb straine si are o multimea de diplome. Cand ne-am certat la telefon intr-o zi pe faza cu ventiul in ro ca nu suntem inca casatoriti si avem un copil si ca ce zice lumea si chestii din astea mi-a zis pai ce ai realizat de cand ai plecat cu ce sa ma laud eu? ma rog ea asa considera ca eu is un esec total, dar eu nu simt asa am ce am dorit un barbat langa mine care ma respecta si ma trateaza ca o printesa si cu, care pot imparti orice si suntem egali in casa o fetita cuminte si frumoasa cu ochi albastri care ne uimeste in fiecare zi cu ceva nou inca un bebe pe drum care ne va face o familie completa si am reusit sa ne mutam mai in afara Londrei intr-un satuc linistit cu multa verdeatza pt copii si incercam sa strangem bani de nunta si apoi in cativa ani sa ne luam si o casa a noastra pe ipoteca si sa ajung si eu sa muncesc ca sa ne putem permite ipoteca si suntem realizati. ne ramane sa crestem frumosi si sanatosi astia micii noi sa imbatranim gracefully si sa mergem in vacante sa vizitam locuri in care nu am ajuns pana acum si sa fim o familie happy. Cam asta este ideea noastra si mai ales a mea de familie fericita.
Gabriela ms de raspuns. Ai mei i-au luat cadouri se agita ca vine fata acasa si spala mama jucariile si pregateste tot sa ii fie ei pe plac si etc dar ti-am zis nu a reusit deloc sa se ataseze de ea asta mica de tata s-a lipit. Bine eu stiu de ce ca si eu is tot cu tata. Marea si vesnica mea dragoste tati.
La mine mama comenteaza cel mai mult tata se abtine mai zice si el cate ceva da nu se baga prea mult, oricum si eu cu el tratez daca e vb de ceva ca stiu sigur cu mama nu ajung la nici o intelegere.

---------------------------------------------
Mada si Arianna Raisa (21.08.2006)
Bebe 2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Amami spune:

Mooaama cat ati scris!!!
Noi am lipsit motivat. S-a dovedit ca Sebi sa aiba o reactia de la vaccinul de 15 luni (MMR). De acolo si febra, si maraielile, si lipsa poftei de mancare. Asa ca mi-am luat ieri o zi libera si am stat acasa cu puiutul meu si tare bine a fost. Febra i-a scazut, a mai si papat. Peste noapte a dormit bine. Peste zi f.putin. Toate astea culmineaza si cu iesirea unor dintisori. Ii apar la orizont cativa. Ne-a iesit si a 4-a maseluta. Babee le ajungem pe celelalte piersicute din urma. Cum e Rebecca? I-au mai iesit ceva dincutzi?

Fetele, am incercat reteta Anasiei de batoane de branza. f.usor de facut si ies delicioase. Eu i le-am facut cu forme de biscuiti: stelute, braduti, cizmulite, etc. Sebi cerea sa ii mai dau dupa ce termina cate unul. Dupa ce le termina incerc si reteta de biscuiti de la Julax
Dormit avem cateva feluri de pijamale care i le mixez: Pija normala (bluzita, pantaloni), gen salopeta (fara botosei). Ii dau intotdeauna dedesupt un body cu maneca scurta, subtire. Sosete cand cum. Oricum pana dimineata si le da jos... El nu sta invelit, isi prinde in general paturica in brate. Sac de dormit n-am folosit niciodata.
Spalatul hainelor lui il fac separat de ale noastre, cam odata pe sapt. Spal impreuna si albe si colorate. N-am avut niciodata suprize sa iasa culorile din haine. Le usuc in uscatoare automate si ies aproape ca si calcate. Cum zicea si Oanaalex , daca esti pe faza sa le scoti din uscator chiar cand sunt gata si le impaturi frumos, nu prea mai ai treaba cu calcatul. Calcatul nu ma pasioneaza prea tare. Adevarul ca si dupa lipsa de timp ajungand acasa pe la 6 seara prefer sta stau cu piciul si apoi sa fac mancare, curatenie, etc. Deci ale lui nu prea le calc.
Bradul inca nu l-am cumparat. Vom face unul natural dar am decis sa luam unul mic sa-l punem pe bar sa evitam tot felul de "accidente" nedorite. Aici cam toti brazii sunt perfect conici si f.desi. Sunt convisa ca vom gasi unul fain. Pana acum in fiecare an il impodobeam in 24 si-l tineam pana pe la mijlocul lui ian. Poate totusi anul asta il facem mai repede ca ne place mult sa il admiram. Colindele si la noi canta zilnic. Abia asteptam sa coacem cozonaci, sa facem sarmale si alte bunatatzuri.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Piersicutze spune:

Salutare la livada!

Ma bag si eu in seama Mada. Imi pare tare rau, ca nu ti-e bine. In ceea ce o priveste pe mama ta, stiu ca nu e usor, dar ar trebui sa inteleaga ca o familie e mai importanta, decat orice altceva. Degeaba ai cariere, bani si faima, daca nu are cine te astepta acasa. Pana una alta nici voua nu va e usor acolo printre straini, ar trebui mai multa sustinere. Exact asa procedeaza si mama unei prietene de a mea, care e stabilita in America. Saraca fata, dupa ce ca ii trimite bani, o suna, ma-sa o tine numa in morala, la fel, ce a realizat ea de cand e in State. Fata si-a facut si ea un rost cum a putut. Ii e dor de casa, azi i-am trimis niste CD-uri sa ii mai aline dorul. Nu mai pune la inima, stiu ca nu e usor, dar bb e pe drum, voi sunteti fericiti, vb Anasiei "mai rarut, ca e mai dragut"

Doniro imi pare tare rau, ptr reactia mamei. Uf, tre sa fie tare greu. Iti doresc nastere usoara.

Fetele Alexandra a mancat azi 3 mandarine, una dupa alta si o cerea si pe a patra. I-am taiat portia.

Fetele cu bebei bolnaviori, va urez insanatosire grabnica. Si noi tocmai am terminat cu gatul. Sambata mergem la control, sper sa fie ok.

Buli mama ce spaima. Cum sa zica asa ceva? Eu saream la bataie. Exact asa a patit si prietena mea la Polizu, s-a dus sa isi ia niste analize si o asistenta idioata i-a zis "stai linistita draga ca nu e cancer". A ramas perplexa. Acum mai are o saptamana si naste. Abia astept. Nu mai am rabdare.

Mada oferta ramane deschisa. Daca aveti nevoie, eventual sa iti las si telefonul meu?
Va pupacesc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Babee spune:

Amami ce bine...noi tot asa cu mancarea si m-am uitat si astazi:e chestie de azi-maine si ies lopetile de sus

-----------------------------

Gabriela, Phillip si Rebecca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Amami spune:

Fetele cu BB bolnaviori, va dorim multa sanatate.

Mada, Doniro nu mai bagati in seama pe toata lumea. Fiti voi sanatosi si fericiti cu fam. voastra. E dureros sa vezi ca nu ai suport si sprijin din partea celor dragi. Dar la urma urmei, fiecare stie ce e mai bine pt.el si fam. lui. Fericirea nu e la fel pt.toata lumea! Si poate se schimba si ei mai incolo...

Noi am avut norocul sa avem niste parinti f.misto. Ai nostri se bucura mult de orice ocazie au sa-l vada pe Sebi (fie in vizita aici, fie prin poze, dvd-uri, etc.) Ne ajuta cand pot si cum pot. Nu avem parte de reprosuri. Cred ca asa e si firesc. Multi ar zice ca si distanta mare isi are ceva de zis ca nu prea poti sa te vezi des... Dar ei asa au fost mereu! Sa ii tina Dumnezeu sanatosi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MissJJ spune:

Sabina ms mult de oferta. Poti sa imi dai un pm sau un mail cum tie mai usor.
Faza e ca eu nu le-am trimis la ai mei bani sau ceva decat o data pt operatia lui bunica cand chiar nu mai aveau in rest nici nu mi-au cerut niciodata. Sg chestie este asta ca nu vor sa inteleaga ca nu e usor nici pt noi nu ne plangem ca asta am ales si nu ma apuc acuma vai ce greu o dcuem ca o ducem binisor comparativ cu ce am fi realizat pana acuma daca eram in ro, ne permitem toate mofturile bine pamantesti si e destul de ok, dar cum ziceai si tu o vb buna la celalat capat de telefon putina intelegere nu strica. Ei asta e is ai mei si tre sa ii iau ca atare degeaba am incercat sa ii explic mamei ce si cum sau sa vb ca doi adulti ca nu prea se poate.
Asa noroc ca a scris Amami ca mi-am adus aminte la ce nu am raspuns legat de bebeii, spalatul hainelor. Pana la 1 an le-am spalat separat cu destergnet bio pt copii de la un an le spal amestecate bine nu lenjeria si sosetele noastre cu ale ei alea le spal cu de-ale noastre dar tricouri pantaloni ce nu se poarta decat maxim doua zile le spal impreuna.
Da uscatorul e fain sa ai loc sa il pui noi n-am luat nu am unde sa il bag si aici maj au eficienta C dar ies hainele faine si pufoase si aproape calcate.

---------------------------------------------
Mada si Arianna Raisa (21.08.2006)
Bebe 2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns map spune:

Hai ca ma chinui de cateva minute sa scriu ceva si trage pitucul de mine.I-am dat sa aprinda la o veioza poate-mi da 5 minute pace

Gina si Robert intelege aproape tot. Si cand cere ceva nu-i asa complicat ca arata. Öapte se duce la frigider, apa arata sticla sau face cumva anume asa prin semne ne intelegem noi. Avem si momente cand nu inteleg dar atunci ar vrea tot ce se poate, are prea multe optiuni si nu se poate hotari

anasia eu credeam ca fetitele-s mai cuminti ma gandeam ca nu fac atatea nebunii...hihi


Mada eu zic sa nu-ti mai faci ganduri negre. Esti insarcinata si nu face bine. Sincer iti spun cu mana pe inima ca cea mai mare realizare a vietii mele pana acum la 32 de ani este Robert. Egal ca am terminat facultatea, ca au venit dupa ea master si doctorat ... sincer nu se pun. Am luat un titlu de dr si am si uitat dar cand am devenit mama am simtit ca in acel moment am realizat cu adevarat ceva in viata. Din momentul aparitiei lui Robert am simtit ca am un rost, ca am intr-adevar pentru ce trai. Si sa stii ca toti prietenii mei cu copii, egali cate dr si facultati ar avea mi-au spus ca adevarata realizare a vietii lor is copiii. Eu zic ca pana la urma tu si Flor contati, conteaza ca voi va doriti cu adevar si iubiti acesti copii. Voi sa fiti sanatosi sa-i faceti mari si apoi ceilati nu au decat sa va respecte deciziile. Si pana la urma nu ati mers la usa nimanui sa cereti ajutor banesc sau de alta natura. La mama ta nu conteaza ca tu traiesti departe, ca te descurci de minune printre straini, ca ai reusit sa-ti faci o familie si-un rost fara ajutorul nimanui? Si asta vad eu ca pe o mare realizare in viata. Urasc stilul romanesc sa ai facultate. In viata conteaza sa fii om si asta nu se invata la facultate.

Monica si Robertel cel istetel



Duminica la munte


Toamna la munte

Mallorca

1 an

poze mai noi

Süd Tirol

O vacanta minunata

Prima mea drumetie



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Amami spune:

Mai tot citesc din urma si mai apar cu cate un raspuns...
Map cred ca toate suntem busy si furam un pic din putinul timp de care dispunem. Eu una scriu/citesc forumul numai cand sunt la job si si aici cand ai timp. Acasa ajunsa nu-mi mai ajung orele sa imi termin treburile gospodaresti. Iar in weekend, prefer sa petrecem cat mai mult timp cu fam., daca putem sa iesim pe undeva...
Cristina_Ioana de mult tot vreau sa te intreb daca ti-au postat articolele online in revista Sana. Ori nu mai tin eu minte titlul lor (desi parca unul era "tu, el si intrusul"), ori nu caut unde trebuie ca nu le gasesc. Iar sansele sa cumpar revista aici, cred ca sunt f.f.mici. Sunt ceva reviste/ziare romanesti prin Queens, cartierul unde locuiesc multi romani... dar e departe de mine si nu prea dam pe acolo. So, daca dai peste articolele online, zi-mi te rog si mie unde le gasesc. Merci frumos!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cristina_Ioana spune:

Amami, titlul articolului ala este, dar din pacate nu il gasesti on-line iti multumesc oricum ca esti scumpa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns julax spune:

Mada,Doniro,se pare ca viata nu poate fi roz pe toate planurile,doamne fereste de mai rau.Fiti puternice in continuare!Iulia @ Alex(24.08.2006)
www.onetruemedia.com/otm_site/my_shared?z=16a7ba4b14da74203c245e&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">
Miniclip
Poze si filmulete

Mergi la inceput