*Colectia aniversara de toamna-iarna 2005* (175)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Madutza10 spune:

Gandacel ,ce de probleme ,ti-au zis de ce ai ajuns aici??
Despre chiuretaj iti pot spune ,am avut o experienta dar nu vreau sa mi-o amintesc asa ca mai bine ma abtin decat sa te sperii..Plus ca dr mea mi-a zis dupa ce am nascut sa am mare ,mare grija sa nu raman gravi repede pentru ca avand cezariana e super naspa de chiuretat uterul taiat etc ,imi pare foarte rau ca trebuie sa treci prin asta ,iti pot tine pumnii doar sa treci cu usurinta peste.

Orlando_Andreas
(9.12.2005)
si Mada

www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=4735f6859c47291132f727&skin_id=6&utm_source=otm&utm_medium=image" target="_blank">Petrecere 2 ani


www.onetruemedia.com/shared?p=4735f6859c47291132f727&skin_id=701&utm_source=otm&utm_medium=image" target="_blank">Al II-lea an de viata (montaj )





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crissy77 spune:

Doamne, gandacel, ce povestesti tu aici...
Eu am fost chiuretata la o saptamana si ceva dupa nastere (resturi de placenta). Nu stiu daca se compara cu ce ai tu de facut... Eu nu am simtit mare lucru pt ca mi-au administrat o injectie intravenos (aveam branula), m-am intins pe masa si am simtit cum fuge masa cu mine (sau cum tavanul alearga). Am simtit doar o racaiala, nimic mai mult. M-au mai tinut cateva ore (nu stiu cat ca am adormit) in cabinet.

Cristina & Elise-Stefania

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns addya spune:

draga gandacel,
eu am facut chiuretaj, pot sa-ti spun ca nu e chiar asa o mare filozofie.
se face o anestezie locala, cel mai probabil cu mialgin, nu simti mare lucru, iar dupa nu zaci ca sa zic asa. de fapt nici macar nu doare, e mai degraba o jena asemanatoare celei din prima zi de CM.
sa nu-ti fie frica pt ca nu ai de ce, iar metoda mai buna si mai sigura nu exista.
daca vrei mai multe detalii despre cum se face da-mi un PM si-ti povestesc mai pe larg, dar iti repet, nu e mare lucru, dureaza putin, si dupa aceea te refaci foarte repede, in cateva ore esti ca noua!

multa sanatate!

Adina si Razvan

Razvan-Nazdravan
www.dropshots.com/day.php?userid=235207&cdate=20070122&ctime=123718" target="_blank"> Razvan tine o conferinta - filmulet

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bic spune:

Gandacel, imi pare rau ca esti bonlavioara. Sanatate mare!
Iti eram datoare cu o explicatie. Mama sta in Cotroceni, socri in Colentina. Cind propusesem eu in vara Muzeul Taranului a fost pentru ca imi place zona si era relativ usor de ajuns si mai fara trafic.
Vreau neaparat sa ne vedem.

O rugaminte mare am fetelor. Cine are doar un copil si nu mai foloseste baby monitor, mi-l puteti imprumuta ASAP (=cit de curind posibil0 pentru o perioada nedefinita? Mama nu se mai poate deplasa singura la baie si trebuie neaparat sa auzim cind ne striga noaptea din cealalta camera. Daca aveti, va rog dati-mi un e-mail cu nr. de tel.
NR. meu de mobil este in agenda comuna.



Smaranda Ioana, 3.11.2005
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=75330" target="_blank">Povestea nasterii

www.askdrsears.com/html/2/T020100.asp" target="_blank"> Alaptati,
www.lalecheleague.org/bfinfo.html" target="_blank"> alaptati,
alaptati!

Cum se poarta un bebelus in wrap si [http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=109625&whichpage=2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns proadelina spune:

Multumim mult fetelor pentru aprecieri.
Am inceput sa-l pun pe Albert la olita inca de asta-vara. Incet, a inceput sa ceara singur, mai ales ca prin casa, in timpul zilei nu-i mai puneam pampers. S-au intamplat si "accidente" bine-nteles, dar desi am fost tentata sa renunt, nu am facut-o. Acum vreo 2 saptamani, dimineata am observat pampersul de noapte uscat si atunci m-am gandit sa nu il mai pun deloc. Ma trezesc o data pe noapte sa-l pun la olita si vad ca merge treaba.
Gandacel - multa sanatate! La multi ani! Sa te faci bine!
Madau - foarte simpatica Alexia cu dansul ei!

Adelina si Albert Alexandru

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns felicia74 spune:

Salutare!
Aseara am fost la dr Basca la cabinetul particular. Si am decoperit ca chiti are sinechie vulvara (adica are vulva lipita). Asta poate fi cauza infectiile urinare si trebuia facuta cat mai repede, ca degeaba ii dam antibioticul.
Asa ca azi dimineata ne-am internat la Gr Alex, ne-a zis ca facem investigatii repede si ne trimite acasa. Cand colo, era internare in toata regula cu luat de sange, urina, apoi cistografie. Care a fost horror, urletele nu se mai opreau, de la pus sonda pana la montat perfuzia (ca se "toarna" un lichid pe caile urinare ca sa vada daca are reflux catre rinichi sau nu). Insa Ilinca nu mai voia sa coopereze deloc, era inhibata. Nu mai voia sa faca pipi sub nicio forma, nici cand i-au scos sonda, nici cand cica i-au adus olita (un vas de tabla de-al lor). Asa ca i-au montat a doua sonda iar Ilinca era deja terifiata. In cele din urma a facut pipi, slava Domnului iar Ilinca dadea semne ca adoarme din cauza epuizarii. Ce mai, cumplita experienta!
Insa partea buna e ca nu are nicio malformatie, e totul in regula.
Sinechia a rezolvat-o rapid, aproape fara anestezic (i-a dat cu o crema, cica), iar acum nu pare s-o doara deloc. Sper sa nu mai fie probleme.
Nu-mi vine sa cred ce usor am scapat! Luni mergem la control ptr taietura, iar peste o luna la alt control ca sa repetam urocultura.

Sa auzim numai de bine, acum mananc si ma culc, ca sunt franta!

Felicia si Ilinca Teodora (15 noiembrie 2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gandacel spune:

Multumesc de raspunsuri, as avea nevoie si de cele horror, ca doctora m-a speriat destul... Mi-a zis ca nu face anestezie, ca ma adoarme, imi pune o masca, ma ventileaza artificial... ca mi se poate rupe uterul in zona cicatricii inca urate de la operatie... ca pot aparea probleme de hemostaza (din cauza celorlate probleme ale mele)... ca sa nu vin singura la operatie. Eu asa voiam, ca n-am cu cine sa las copiii.
Addya, te rog da-mi detalii pe PM cand ai timp.

Azi inchid, mai citesc maine, dupa ce ma duc si la Medlife, sa vad ce metode or fi si pe acolo, aspiratie ori tot chiuretaj.

Sa va zic cea mai stranie treaba? Eu sunt convinsa ca sarcina e "buna" adica viabila... Ma bazez foarte mult pe senzatiile pe care mi le transmite corpul. Oricum nu pot duce sarcina, ma doare rau si deja s-au facut simtite restul de probleme pe care le-am avut cu Stefania, nu-mi permit inca o sarcina, de asta mi-am legat trompele... sau am crezut ca mi le-am legat! IN fine, voiam sa va spun voua ca ma simt ingrozitor ca trebuie sa fac asta in postul Craciunului! Groznic ma simt!

Va pup si va rog din suflet sa ma scuzati ca am scris aici, dar nu stiu cui sa ii zic...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioana_77 spune:

Gandacel, gandeste-te ca tre' sa fii o mama intreaga la minte si trup pt cei doi copii, iar daca dr ti-a spus ca nu-i a buna cu sarcina asta, eu zic sa-l crezi. E normal ca organismul sa-ti transmita semnale pozitive. daca ar fi fost sarcina in saptamana mica (cum am patit eu, erau 4-5 saptamani) ti-as fi recomandat sa lasi sa se emiline singura, dar probabil la tine e mult mai avansata. Si maica-mea "si-a legat" trompele si a ramas insarcinata rapid dupa ce m-a nascut pe mine. dar atunci erau alte vremuri, nu credeam ca se poate gresi si acum
Iti tin pumnii sa se rezolve cat mai usor pt tine.

feli, oau, ce veste si de la voi. Bine ca s-a rezolvat rapid si nu v-au lasat sa va ganditi prea mult, ca era mai rau. pupam printesa, sa-si revina cat mai repede.

Maria (29.11.2005), Stefan (31.10.2007) si Ioana

www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=1ea9815662d7c2a948441b&skin_id=0&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">1 an
Am 2 ani

Stefan - primele zile

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bic spune:

Si sa stiti ca am facut cele doua filmulete din septembrie cu Uca publice astfel incit sa le puteti vedea. Hai ca sint amuzante.
Invitatia de a le vedea e in contul comun de yahoo.
O sa pun si pozele de la ziua ei, in sfirsit, dar trebuie sa ajung la socrii pentru asta.



Smaranda Ioana, 3.11.2005
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=75330" target="_blank">Povestea nasterii

www.askdrsears.com/html/2/T020100.asp" target="_blank"> Alaptati,
www.lalecheleague.org/bfinfo.html" target="_blank"> alaptati,
alaptati!

Cum se poarta un bebelus in wrap si discutia de pe DC

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bic spune:

Gandacel, draga mea, nu te gindi la prostii in legatura cu postul Craciunului. Nu e vorba de o aleger, ci procedura este motivata medical, asa ca nu ai de ce sa-ti faci procese de constiinta, Doamne fereste. Iti tin pumnii! O sa fie bine!

Smaranda Ioana, 3.11.2005
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=75330" target="_blank">Povestea nasterii

www.askdrsears.com/html/2/T020100.asp" target="_blank"> Alaptati,
www.lalecheleague.org/bfinfo.html" target="_blank"> alaptati,
alaptati!

Cum se poarta un bebelus in wrap si discutia de pe DC

Mergi la inceput