Alaptatul Help Line (7)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns olim spune:

khrisu, multumesc pentru promtitudine, am fost la farmacie aici dar nu au, si la Baia Mare sora mea nu a gasit.
Gabi_K, multumesc pentru raspuns, dar ce ai ala LLL, aici habar nu au de nimic, deoarece ei sunt adeptii hranirii bebeilor cu lapte praf nu la san
mai am un pic din cap 1 de citit, poate pana la urma reusesc sa il redresez cu lapticul.In 24 de ore am mancat doar 2 biberoane, restul titi si is tare bucuroasa.Va multumesc pentru sfaturi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns khrisu spune:

Cum a spus si Gabi_K dupa ce goleste sanul bebele trage cu pompa muuuult chiar si 20 de minute chiar daca nu iese mai nimic. Si pune- bebele la san mai mult..adica nu astepta sa i se faca foame neaparat sau sa planga.
Ma gandeam ca daca esti in spania nu-i problema ca nu gasesti..aici sunt in farmaciile sensi-blu dar eu am facut comanda pe net de sistemul medela.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns khrisu spune:

Fereste-te cat poti de biberoane pt ca fac dependenta..iti spune stan-patzitu si e taaaaaare greu sau uneori imposibil sa-l inveti din nou la san..Ar fi pacat...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dianocica spune:

OLIM www.llli.org/" target="_blank">LA LECHE LEAGUE
edit: scuze pt tipat


diana si david 03.12.06


Alaptatul Help-line. Pentru un copil fericit si increzator www.euro.who.int/document/WS_115_2000FE.pdf?language=english" target="_blank">OMS recomanda

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olim spune:

multumesc
fetelor, azi nu am papat biberon ca de obicei, e un pic mai agitat Alex, cere mancar des, doarme mai usor si mai putin, inainte dormea cate 5-6 ore, acum doarme 2-3, si doarme destul de usor, dar am ambitie si am sa reusesc sigur.Azi am devorat capitolul 3, sa vad acolo sfaturi.Sigur voi putea, ca am vazut ca multe din fete au reusit.
va pupam si astept orice sfat de la mamicile veterane
mami si Alex[http://www.flickr.com/photos/olimpiabota/]

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina023 spune:

Iubitele, am si eu mare nevoie de ajutorul vostru.

Sunt proaspata mamica de al doilea bebe, o fetita care are acum 11 zile. Mi-a venit lapticul f repede chiar daca am nascut prin cezariana si am fost foarte incantata.
Dar cum trebuia sa fie si ceva care sa nu mearga bine...am facut ragade fff urate la unul dintre sani. Ma doare ingrozitor cand o alaptez si a ajuns sa-mi fie frica sa-i mai bag sanul in gurita. Chira groaza. Plang in hohote de durere.

Ma gandesc sa ma mulg de la sanul respectiv si sa ii dau sa pape cu biberonul pana imi trec ragadele. Dar mi-e teama sa nu cumva sa pierd laptele de la acel san sau sa nu ajunga sa prefere biberonul si sa nu mai vrea la san.

Am incercat cu celebrul Garmastan insa fara succes. Am consumat deja 3 tuburi si degeaba. Ma doare ff tare, sangereaza si mi-e teama sa nu se infecteze. Daca se infecteaza ii pot face rau bebelinei daca o tin la acel san?

Va rog din suflet sa ma sfatuiti ce sa fac. Sunt la un pas de a ii da sa pape cu biberonul lapticul muls de la acel san (de fapt biberonul este chiar acum la sterilizat dar inca stau in dubii).

Va multumesc tare mult!

Alina mami de Ana Antonia (06 Dec 2007) si Luca nazdravanul (14 Feb 2003)

poze Luca nazdravan

poze Ana mica in burtica


poze Ana mica in primele zile in lumea asta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns khrisu spune:

Nu-i da cu biberonul!! Ranile te vor durea si daca tragi cu pompa... poate chiar mai rau!!! Ranile apar din cauza pozitionarii incorecte la san a copilului! Mai jos iti dau un link unde gasesti descris exact pozitionarea corecta la san! Plus multe altele care sper sa te ajute...


www.alaptare.home.ro/" target="_blank">http://www.alaptare.home.ro/

Draga Olim LLL prin definitie nu poate incuraja hranirea artificiala cu formula a bebicilor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dianocica spune:

alina trebuie sa gasesti poyitia buna si la sanull acesta. atat timp cat nu apuca bine sanul nu vei scapa de rani. daca iti e mai usor poti sa te mulgi din sanul ala dar tot trebui sa il poyitioneyi bine. schimba poyitia, incerca mai multe. si spala bine sanul sa previi infectii. cel mai bun remediu e sa stai cat mai mult cu sanul la aer. fara nimic pe el. lasa+l sa respire. hai, o sa reusesti, daca nu, noi suntem aici.



diana si david 03.12.06



Alaptatul Help-line. Pentru un copil fericit si increzator www.euro.who.int/document/WS_115_2000FE.pdf?language=english" target="_blank">OMS recomanda

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emaaimee spune:

Alina, ai grija sa ia bb cat mai mult din aureola in gurita. nu ii face rau daca suge cand ai rana, chiar daca suge si cu putin sange. da-te cu rivanol pe rana dupa ce suge bb. asteapta sa se usuce. apoi maseaza cuun pic de bepanthen(sa ramana unsuroasa rana deloc). si eu am observat ca imi inmuia rana pt ca e f rasa emulsia asta. si nu apuca ca imi treaca rana.

ALAPTATUL HELPLINE


de piticotu' uriash

m-am facut maricica


POVESTEA MINUNII

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns selina-d spune:

dragi mamici care ajutati pe altele sa nu dispere

eu nu am mai activat pe DC de cand am ramas insarcinata, pentru ca din pacate nu am mai avut net (desi as fi avut mare nevoie sa comunic cu cineva cat eram insarcinata )

acum sper sa gasesc printre voi un pic de sprijin si o ureche care sa ma asculte, ca nu am pe nimeni care sa faca asta in preajma.

Puiul meu Victor are deja 3 luni si jumatate si eu am fost hotarata de la inceput sa alaptez indiferent cat de greu va fi. Am avut noroc ca aici in Germania sistemul ajuta enorm proaspetele mamici prin moasele care vin acasa si se ocupa de tot ce inseamna probleme legate de bebe, de alaptat si cam orice in perioada lauziei. Alaptatul pentru mine a fost tot o lupta. Am avut o nastere foarte foarte grea cu foarte mare pierdere de sange (am avut hemoglobina 5,3). Lapte am avut mult de la inceput si cele 10 zile cat am stat in spital au stat moase langa mine zile si nopti sa ma ajute si sa ma invete cum sa alaptez. Piticul era maricel si puternic si sugea bine daca reusea sa prinda sanul, doar ca se frustra repede daca nu reusea.
Primele vreo 2 saptamani au trecut relativ usor, doar ca nu puteam sa alaptez decat stand culcata pe o parte si nu ii prea placea piticului din cauza ca sanul meu devenise imens asa plin de lapte. In fund nu puteam sta din cauza hemoroizilor aparuti la nastere (care au fost de departe ce mai mare suferinta a mea dupa nastere).

Dupa vreo doua saptamani de alaptat cand treptat am inceput sa mai schimb pozitiile au inceput si problemele. Niste rani cumplite la ambii sani (alina te inteleg) care s-au incapatanat sa nu se vindece patru saptamani. Am incercat tot felul de creme - Garmastanul mai mult rau mi-a facut - pana la urma am ramas la o crema naturista de aici care mi-a adus-o moasa. La inceputul suptului aveam pe vremea aia niste dureri care imi taiau respiratia si intre supturi parca cutite in piept. Daca aveam insa grija ca sa intre mult din sfarc in gurita copilului dupa durerea initiala era insa aproximativ suportabil. Oricum nu m-am dat batuta, desi invidiam mamicile care dadeau laptic cu biberonul ca ele nu aveau dureri. Ranile insa nu au fost singurele probleme - aveam atat de mult lapte ca am facut blocaje pe canale cu febra peste 40 si dureri mari. Si aici m-a ajutat moasa si m-a invatat cum sa ma masez si mi-a adus tot felul de leacuri naturiste sa imi treaca. Blocaje din astea am mai facut apoi nenumarate, doar ca deja nu ma mai panicam si stiam ce am de facut.

Dupa 4 saptamani de rani si de dureri m-am vindecat. Doar ca era prea frumos sa fie totul asa de simplu si am inceput sa fac noaptea si seara febra peste 40 cu niste frisoane cumplite, fara manifestari la sani. S-a dovedit a fi o infectie urinara pe care eu nu am simtit-o pentru ca beam foarte multa apa si au urmat 10 zile de antibiotice pana sa ma vindec. De atunci practic a inceput greul pentru mine.

Piticul care pana atunci sugea bine cam 20 de minute pe fiecare parte a inceput sa urle efectiv cam dupa 5 minute de supt si nu mai vroia nici in ruptul capului sa continue. Erau niste tipete cum nu va puteti imagina. El urla si plangea si eu la fel ca nu stiam ce sa fac. Totul a culminat cu o zi in care nu a vrut sa suga deloc deloc toata ziua. L-am dus la doctor, care a fost foarte relaxat si nu vedea nici o problema, pentru ca copilul arata bine si nu parea deshidratat. Eu plangeam in drum spre casa ca nu mai stiam ce sa fac. Norocul meu a fost ca dupa ce am intrat in casa de la doctor a mancat ca disperatul.

De atunci cam tot asa o ducem. Sunt zile mai bune si zile mai rele. Saptamana trecuta a fost facuta toata din zile rele asa ca am mers la farmacie si am inchiriat un cantar sa fac proba suptului. Canarul asta m-a scos insa din minti - mi-a provocat un stres ingrozitor. Mi-am dat seama ca Victor luase in greutate in 2 saptamani cam 200 de grame cel mult si la o masa care eu o consideram mai proasta in sensul ca sugea 5 minute dupa care nu mai vroia nici in ruptul capului nimic, sugea defapt 40-50 de grame de lapte. Intre timp urletele s-au calmat, doar ca nu mai vroia sa suga. Asa ca in disperarea mea m-am dus si mi-am cumparat o pompa si i-am dat cu biberonul. Ii mai dadusem asa lapte de-al meu, doar ca mulsesem cu mana. Din biberon bea fara sa comenteze.

Stresul asta mi-a facut foarte rau. Copilul era mai agitat si laptele meu tot mai putin. As ca m-am gandit - daca el pare toata ziua fericit si vesel si e cu gura la urechi, daca noaptea doarme extraordinar de bine, daca nu pare sa aiba nici ce mai mica problema eu na ma mai stresez. Nu l-am mai cantarit, nu m-am uitat la ceas si culmea a fost ca a inceput sa manance mai bine.

Eu admir toate mamicile care alapteaza, pentru ca ai nevoie de multa perseverenta sa reusesti. dar cand vezi un obrajor rotund si pufos la sanul tau care se misca asa linistit si plin de pace ti se umple sufletul de dragoste.

Inca o data pentru voi mamici

Mergi la inceput