***Capsunele-n scutecele de mai-iunie 2007 (36)***

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lauradi spune:

Am revenit…dupa o tura la epilat Am cumparat o perdeluta pt camera lui Ducu;abia astept sa o pun maine,ca azi nu mi-au venit ajutoarele la curatenie,asa ca a ramas pe maine si deci si bradul tot maine…io nu mai am rabdare
Cu cupilu a stat bonu-sotu( Lavini) si s-a descurcat neasteptat de bine.

Trebuie sa urez si eu,desi cam tarziu
Radu Andrei
Erika
Maria
Sara Kaly


Lavini, cum e Andrei?Ati facut fiolele?
Distractie placuta la petrecere!

Didi, eu am pierdut o singura data un mesaj,dar a fost sufficient ca acum sa le scriu in word,ca nu mai vreau sa se repete.
ce cozonaci!Tu i-ai mesterit?Esti tare!
Mi-au placut ochii lui Robert si cum se joaca ei amandoi,foarte simpatici!

Oana, ce bine imi pare ca esti bine dispusa !Te admir pt puterea pe care o ai!Bravo!
Hai ca e o mancacioasa Sonia,ce mai!

Paflo, bine ai revenit!Felicitari pt progresele Soniei!Eu abia astept sa bata si al meu din palme,da’ nu stiu de ce…mi-a venit mie asa…Asteptam pozele.

Doxinu, eu am de la Premaman scaun atasabil la masa,sunt poze in luna a 7-a,daca ai timp sa te uiti.

Carstea, noi cand am fost in deplasare am folosit borcanele de la Nestle si fructe si legume,dar cred ca tin si legumele in lada frigorifica,ca e ca la frigider,nu?

Liviana, felicitari pt Bogdanel!

Chiqui, acum am vazut si eu pozele cu papusica ta roz;foarte dulce!


Laura si DUCU (29.05.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioana13 spune:

Am fost plecati de acasa 4 zile... de aceea va multumesc cu intirziere pentru raspunsuri referitoare la somn bebe/dureri spate! O sa treaca durerile dupa ce slabim? Dupa 1 ianuarie deci... cu multaaaa ambitie.
pupici pntru fetite si salut pt baietei


Ioana mama de bebe
Patrick (01.06.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Carmen_So spune:

Ella, mersi de tip cu carnetu'. Sa iau eu sala iar, ca asa o sa fac, parol. Stai linistita cu Boby, sigur e al tau, seamana izbitor de mult cu tine.

va rog, nu mai incepeti cu lasagna, ca de ieri sunt cu gandul la ea...

Elteka, zici ca a facut kk dupa dovleac? O sa caut si eu, sa vedem. Misto aia cu capul in straturi ca un tort...

Pepsi, asa e, treaba cu actiune directa, ce vin, ce flori? Io dau buzna peste el in dormitor si zic: hai, gata, ce faci? si el: stai draga, s-o conving...
Marturisesc ca n-am vazut cand ai postat de David in fundulet, dar te felicit acum, sunteti baieti mari, draga.

Ralucami, bine c-ai scapat de grija cu kk. Pregateste-te sa-ti consumi neuronii cand vii in Ro, si ma gandesc acu numai la ce aglomeratie o fi pe strazi (poate totusi in Iasi o fi mai bine). Am niste amintiri frumoase despre Iasi, dintr-o iarna cu peripetii: fugit dupa tren din Pascani, aruncat in el din mers, impins taxiul prin zapada in Iasi, e-he!

Alyna, nu cred ca ai voie Fastum gel, cred ca are diclofenac (ma rog, substanta din el).

Miniuta, "cotet de masina", hi-hi. Poate ma incurajez naibii o data sa iau carnet, ca daca o sa am masina de serviciu, ce fac, zic, nooo, lasati, eu merg cu metroul, nu-s tampita?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Carmen_So spune:

Da io stiu, Liviana, ce-a apucat-o? de trei ani la noi, mai ceva ca de mama am grija de ea, tocmai ii marisem si salariul (nu mai spun de telefon mobil cu abonament si concediu platit, bani cu imprumut in rate pe o mie de ani). Si ne trezim ce de vreo luna, lu' Marin al meu ii tot lipseau bani din portofel, cate 10, cate 50, niste euro. E el ametit, da' nu la bani. Si s-a apucat sa-si numere banii in fiecare zi. Azi asa, maine asa, cand am vazut ca-i luase 500 de mii mi s-a parut mult, da-o incolo. Asa ca am zis, frumos, ca nu-si gaseste hartia de 5 sute si ca daca a vazut-o, cumva... iar azi, cand a vazut ca iar ii lipseau, i-a sarit mustaru' si i-a zis sa nu-i mai fure banii (extrem de diplomat, ce sa zic). Da-i nervi noi, teatru ea, plans, circ, in fine, nici n-a plecat, (ceea ce e bine) dar nici nu si-a cerut scuze.
Nasol e ca nu stiu daca sa mai am incredere in ea, dar nici nu vreau sa ma apuc acu sa caut bone. Fir-ar al naibii sa fie, ca stau cu emotii acu daca o mai veni maine, of.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lauradi spune:

Vas, din cate inteleg eu,la mine s-a potrivit.Adica io aveam 23 si vro 8 luni si el 25 si un pic,deci se considera ca io am schimbat la 20 si el la 24,right?Deci, a rezultat baiat.Asta inseamna ca pt fetita ar cam trebui sa ma apuc,ca pe urma schimba el iar la 28,nu, si iese tot baiat.Am rationat bine?

Nu,nu e bineCa el nu avea vechime si io da deci trebuia sa fie fata.Deci am fost in cei 1%.Na,acu cum sa ma mai incumet eu la unu,daca nu e fata?

Laura si DUCU (29.05.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Paflo spune:

Carstea, de ce nu incerci cu borcanele cat sunteti in deplasare? Se pot tine la temperatura camerei si scapi se de stresul cu lada frigorifica si deincalzit la masa, desi nu vad de ce nu ai putea sa pui piureul de legume intr-un borcan bine spalat si sa-l tii in lada frigorifica pana i-l dai. Cu ce il vei incalzi inainte de masa?

Florina si Sofia la sase luni (09.05.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Carmen_So spune:

Carstea, buna ideea cu borcanelele, cum zice Paflo. Asa ii dadeam lu nr 1 in deplasare, iar de incalzit se pot incalzi in incalzitoare de biberoane, si vezi ca exista unele care au si adaptor pentru masina, cred ca am vazut la farmacie de la Tigex.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kay spune:

recipientele Avent au capacitate (cum suna!!!) de 180 (10 borcane) si 260 sau 280 alte 10 borcane ecipate cu capace insurubabile care se inchid foarte ermetic ! deci go for it !!!


intrebare pt mamica de Elias-globetrotter : ce i-ai dat sa manance in avion? cum ai facut? ai plecat cu mancarea dupa tine si ai incalzit-o in avion? complicat rau...

oana de Sosonica 6.06.2007
asa creste Sonia

Sonia
ACTE diferite interventii, diagnostice etc.




50.000(germania)-75000(sua) euro pt a salva viata Sosonicii!!!www.helpsonia.com

rest de strans : 17.000(germania)-42.000(sua)euro !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ckristina spune:

Addinel,Lavini capsunicilor

Pepsi,frumos cu casa impodobita de sarbatoare,nu I asa?noi l am facut de pe 1 decembrie ca l am prins liber pe sot si am vrut sa l facem impreuna.nu am pus poze; le am facut,dar pb mea e ca le descarc greu.multumesc pt raspunsul cu nidoflorul?e singura care I prieste,dar caut alta.
Usd e cam 2,4 lei(24000lei)

Liviana si eu mai visez urat;eu am visat ca dormeam si s a spart caloriferul si camera s a umplut de apa;am incercat o cu degetul si am vazut ca ma curenteaza si apoi a inceput disperarea sa iau fata in patul meu;ce am mai transpirat……..... mame stresate!!!

Carmen, off greu cu bona; eu as cauta din timp una de rezerva; prin cunostinte, cu recomandare.

Vas m ai facut curioasa;eu 29(chiar in luna cand impineam 29ani),el 33 si a iesit fata; cand iese baiat?

capsuneii de cate ori fac kk pe zi? bia face cam de 5 ori;mi se pare cam mult;e legat(cum zice dr)nu e prea tare dar se cam chinuie mititica mea.


www.dropshots.com/ckristina" target="_blank">CRISTINA si BIANCA(05.06.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Graviduta spune:

Sunt cu cititul la cap anterior, ca n-am avut timp sa ma tin dupa voi.

In primul rand, multa sanatate pt toti piscoteii care au fost sarbatoriti ieri si azi.

Poohy, ti-am vazut papusica. Doamne, ce scumpa e! S-a uitat si Mara la ea, dar nu a inceput inca sa aiba reactii la alti copii, decat la ea cand se vede in oglinda .

Ella, felicitari pt dintisori. Legat de bobul tau, cred ca sotul tau a facut un bebe cu altcineva (ca ziceai ca el e convins ca e al lui) si s-a nimerit ca acea altcineva sa nasca in acelasi timp cu tine, tot baiat, la acelasi spital. Si asa te-ai facut tu cu bobul tau. Eu zic sa te linistesti, nu stiu cum arata sotul tau dar bobul tau seamana cu tine. Cate sanse ar fi fost sa ti-l schimbe la maternitate si sa-ti dea un bot care sa semene cu tine? Neeeeah.... Asa, si acum astept cei 300 de euro pt aceasta explicatie logica .. Legat de copoi, mariul meu e in politia economica, da' eu nu m-am simiti ofensata de ce ai scris tu ca si el ii injura pe cei de la rutiera.

Pepsi, felicitari pt statul in fundulet. Eu iti citesc retele, dar nu postez in primul rand pt ca nu am nicio reteta mai sofisticata de impartasit (sotul meu e fan chestii simple, pastai, mazare, tocaita de cartofi, as vrea sa fac si chestii mai complicate, mai ales ca imi place sa gatesc, dar nu le mananca), in lal doilea rand pt ca inca n-am apucat sa fac vreo reteta de-ale tale, desi m-a tentat mult ciorba cu tarhon (ca-mi place tarhonul), dar mi-a zis mariul ca nu vrea, asa ca m-am dezumflat. Dar o fac eu luna asta, ca el oricum pleaca din tara si fac pt mine.

Kay , tinem pumnii la voinicuta! Legat de blogul lui nea Ilici, da, are. Au aratat acum vreo saptamana-doua cum scria la un laptop. Mi s-a parut culmea antagonismului.

Liviana, eu am burtiera Sana, luata dupa operatie, dar care a stat mai mult in dulap decat pe burta mea (din pacate). Nu e cine stie ce. A mea e cu arici. Imi cer mii de scuze ca n-am ajuns nici acum la tine.

Ckristina, tu scrii si la redutiste? Sau te incurc?

Dicirstea, iar ai inceput sa-ti faci probleme? Pai nu te mai gandi la asta, ca, daca o sa stai numai cu ochii pe el, sa vezi ce comportament are, o sa innebunsti si innebunesti si copilul.

Alyna24, mie pediatra mi-a spus sa-i dau cate 4 masuri pe zi (cate o masura intr-un bibe) cel putin o saptamana. Bine, eu n-am facut cum a zis ea, i-am dat 2 masuri (una la 18/19 si alta la 22) cand era f constipata, apoi o masura jumate, apoi o masura. Cand vad ca se deconstipa, nu ii mai dau. Scuze, eu vazusem intrebarea ta, dar n-am avut timp sa-ti raspund.

Ramona, merci de raspuns. Deci pt mine nu e niciun risc, ca nu folosesc microundele pt Mara. Auzi, vezi poate ti-au uitat ochelarii lui Razvan in burta ...

Fetelor, ca zicea Ella de citit, hai sa recomandam o carte buna, cand mai apucam sa citim cate ceva..Eu nu am mai citit de multisor, de fapt de prin vara, dar duc lipsa de o carte buna.

Vreau si eu reteta aia de facut copil de sexul pe care il vrem, ca eu vreau un Ianis peste vreo 2-3 ani. Sa mai plantam si un cais in curte la soacra mea, ca pt Mara am plantat meri.

Alina si Mara vrabioara (27 iunie 2007)

Diversificarea

Mergi la inceput