*Colectia aniversara de toamna-iarna 2005* (174)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns anda77 spune:

pumba, felicitari! e baietel sau fetitza? ce punem in lista de pe prima pagina? are mami 3 copii acum...

moama, trag cu okiul la un documentar fantastic pe NG despre un experiment de invatat cimpanzeii sa vb prin limbajul semnelor american. dupa 30 de ani de lucru, cel mai evoluat cimpanzeu stie 200 de cuvinte, mult sau putin depinde. fantastic , in afara de munca alora si de inteligenta emotionala a cimpanzeilor (documentarul este despre emotiile animallelor, dk au sau n-au), fantastic, dupa cum spuneam este altceva: un cimpanzeu a invatat primele cuvinte (semne) de la mama lui!!!!!!!!!!!!!!!!!! care fusese invatat de una dintre savantele care se ocupa de proiect de ani de zile. mi se pare extraordinar! si cimpanzoaica batrana comunica cu fiul ei prin semne care desemneaza obiecte, semne invatate de la om.

ceea ce imi pune o sumedenie de intrebari mai mult sau mai putin existentiale. ca zice-se noi oamenii ne deosebim de animale prin faptul ca ssuntem singura specie cu constiinta. este constiinta ceva, asa, ca un al treilea picior? cum am fost invatati pana acum? nu cumva se poate forma? pana acum s-a spus ca a fost data. si nu ma refer la conceptiile religioase. nu cumva nu suntem asa departe de animal si un animal mai evoluat isi poate forma constiinta in cateva mii de ani in care i s-ar organiza viata intregii specii? de catre altcineva, desigur, in speta omul, ca suntem cei mai evoluati. in fine, mai bine ma duc la treaba ca am o groaza si frec menta pe-aici si vb prostii, vad k nici nu e nimeni.


mami de poet(09.12.2005)
poze cu puiutul meu, Nichita-Andrei
www.dropshots.com/nichita" target="_blank">filme cu puiutul meu, Nichita-Andrei
www.onetruemedia.com/shared?p=1b0ac86d3df77a7c0a7ba6&skin_id=0&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">montaj anual

"cel mai bun dar pe care il putem face copiilor nostri este sa stie ca sunt iubiti"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madau spune:

Asaaaa..dam si nou raportul de Mos..ca pana acum n-am avut net

Jurnal de Mos - a fost un mos tare darnic anul asta...Mirunici a primit oua Kinder (vad ca a fost in trend), niste bombonele si mos craciuni de la Milka, 2 seturi de modelat din plastilina, v-am spus ca e mare fan plastilina, deja am trecut la chestii mai complexe, asta e ca o seringa in care bagi plastilina, apesi si ies diferite anumalute sau figuri (broaste, flori, stelute, etc)..e casa plina de resturi de plastilina, dar daca copilu' e happy, e ok. Plus un set de jucarii ptr baie de la Fisher Price, foarte haioase. De ales, a ales clar "cuiu = ciocolata", apoi dupa ce a terminat-o a trecut si la restul. Mami a primit un parfum "Tendre Poison - Dior", foarte foarte misto, mi-l doream de mult si un panettone mic. Tati a primit o cravata si un parfum.

Jurnal de BE - a parut mai golut decat ma asteptam, expozantii la fel, dar mai putina lume. Insa am vazut foarte multe firme noi, cu jucarii mai ales, nu stiai ce sa iei. Eu am luat:

- un set foarte misto de construit, o piramida, cu 3 cutii din alea cu gaurele prin care bagi diverse forme, au si cheite, trebuie sa potrivesti cheia la cutia potrivita, chesti de indemanare dar foarte misto - la 55 ron.

- o pereche de cizme albe - 120 ron
- un set de caciula cu manusi si fular - 30 ron, foarte groase si frumoase
- un set de planse de desenat in baie, se uda, se lipesc pe faianta si au niste creioane colorate pe baza de sapun cu care scrii pe ele. La sfarsit stergi cu apa si gata - 25 ron plansele + 20 ron creioanele de rezerva
- lapte praf+borcanase de la Hipp
- pantaloni grosi, de reiat - 40 ron
- un puloveras de la Z - 53 ron

In rest...aveau o groaza de chestii...la Z aveau reducere, asa cum a zis si Melku, dar nu prea aveu nimic ptr 2 ani si peste. La Mariquita preturi nesimtite, Cocodrillo foarte slabut, Miniblu foarte bine la capitolul jucarii, Casa Retro foarte slabi, unii cu carticele ptr copii, aveau carti interesante dar deja maimutza se plictisea si n-am avut timp sa stau. Daca mai vreti sa stiti ceva intrebati-ma.

Miri sa vezi ce "misca" si la mine bebelusii din burta cateodata...tare ciudat e ca de vreo 6-7 luni tot misca si burta refuza sa creasca. Fii serioasa, daca era bb, aveai ceva burta si-ti dadeai seama pana sa miste

Cami din ce ai enumerat tu acolo eu aleg clar Clinique - Happy, sau Omnia de la Bulgari (eu il am pe cel alb, Crystaline, ala maro nu e pe gustul meu). Ultima mea "feblete" acum e Cabotine de la Gres, l-am bagat deja in cos ptr urmatoarea comanda de la straw.

Madau si Alexia Miruna (15 dec 2005)
www.flickr.com/photos/madau/collections/72157600567493374/" target="_blank">poze pana la 1 an, www.flickr.com/photos/madau/collections/72157600567398541/" target="_blank">de la 1 la 2 ani,
www.geocities.com/nov_dec_2005/povesti2005.htm#madau" target="_blank">povestea nasterii Mirunei
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=1b04435806e76a5905bfb2&skin_id=4&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">filmulet aniversar
filmuletze poznase www.dropshots.com/madau" target="_blank">1 si www.dropshots.com/Miruna" target="_blank">2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Anda, eu caut de 3 ani corp de iluminat de plafon pt camera copiilor, sa nu fie aplica. (sa nu acopere becul). Daca gasesti spune-mi si mie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pumba spune:

e fetita,papusa.
si........mai spune de documentar.

Adeline( 16.12.2005)Claire(7.12.2001)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catutza spune:

LA MULTI ANI MARIA !!!


[b]Raluca
, sa va traiasca mica printesa









Cata si Bianca-Maria(2.11.2005)


Fii intelept ca un batran , dar priveste lumea cu ochi de copil

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns meems spune:

Pumba, nu venim la Disneyland de Craciun, dar poate va faceti voi drum mai inspre nord... Ar fi super, va asteptam cu bratele deschise.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pumba spune:

noi ajungem in Torrance ,asta e de fapt destinatia noastra.
multumesc de inviatie,esti o draguta.

Adeline( 16.12.2005)Claire(7.12.2001)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Madutza10 spune:

Helou!

Mamaa ce de sarbatoriti zi...
Mara ,
Gabitaco ,
Bubamara ,sa va traiasca ingerarii ,sanatate maxima ,mult noroc si voie buna :)




M-a trezit fi'miu cu noaptea-n cap ,la 8:15 ,l-am lasat cu mama in dormitor care a dormit la ine si am venit peste tati ,cica sa dorm dar am mincarici:)))

Orlando_Andreas
(9.12.2005)
si Mada

Sf.Andrei 2007


www.onetruemedia.com/shared?p=1b913bfba91d89dbb55d45&skin_id=7&utm_source=otm&utm_medium=image" target="_blank">Filmuletz ..,ca tot e la moda:))

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria_alexia spune:

Stiti ce-a facut Cristi azi-dimineata, primul lucru cum a iesit din dormitor? Si-a luat papuceii de pe hol si i-a verificat atent inauntru, in cautare de bobo

Acum imi dau seama ca asta e continuarea de aseara: ghetutele stau pe hol si uneori ii mai venea sa arunce cu ele in toate partile. De cand cu Mos Nicolae, i-am explicat ca trebuie sa le puna frumos la locul lor, sa-i aduca Mosul "bobo" in "puci".
Asa ca aseara, cand ne-am intors de la plimbare, a vazut ca eu ii lasasem ghetutele de partea cealalta a holului - le-a luat frumos si le-a asezat la locul lor, sa le gaseasca "Nae"

Intr-adevar, alt farmec au sarbatorile cu copii, sunt asa de dulci...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns leea_cv spune:

Ziua buna fetele!

Da, a venit mosu si la noi,cu 2 masinutze teleghidate-acum stricate deja- pentru copil,tabla magnetica,ciocolatzele si mosi de pe la kinder , milka si alte o gramada de dulciuri (ca de,ta-su nu stie ca astea-s cu ratzie).Pentru mine un parfum Versace,Brigh Crystal.
Pumba sarumina de intrebare.Is io pe linga subiect sau chiar...?vine nr 3?Sau a venit?

Anda,Gandacel,Noki,Feli apropo de tinut ziua, asa cum ziceti am sa-i fac tort si l-om sarbatori in familie.Cei ce-l iubesc or sa vina si ne-om stringe citiva.
Pischi vazut blonda.Traiasca si-nfloreasca!

Ma declar multumita de bona.Se ocupa f bine de T si ma ajuta si pe mine.Il scoate afara la plimbare.E super.Deocamdata cel putin.
Miri cind a miscat T am crezut si io ca-s gaze.Filfiise cam cum ar fi facut matzele dupa o mincare de fasolica.Am fost dezamagita tare.
Leea si Tudor David (19.12.2005)

iubire…in imagini
............................................................................
Vrei, te rog, sa iei putin mina de pe umarul meu?...Poate reusesc sa zbor.
Ce pacat!Intr-o zi,fiecare copil va invata ca nu tot ce se clatina e leagan...

Mergi la inceput