Urmatorul pas in vederea obtinerii sarcinii - 4

Urmatorul pas in vederea obtinerii sarcinii - 4 | Autor: anis

Link direct la acest mesaj

Fetele,

Am deschis alt subiect..ca celalat iar s-a aglomerat.
Deci ..dca cineva nu intelege....pe scurt e vorba de tratamente...in vederea unei sarcini....fie ele hormonale..fie inseminari..fie orice....

Eu intrebam , daca stie cineva un dr bun pentru o SPERMOGRAMA...care sa dea si tratament in cazul in care e necesar!Sotul trebuie sa-si refaca spermograma zilele astea...si as vrea un dr bun....Sunt tare curioasa cum v-a iesi acum...ultima spermograma arata astenospermie... Stie cineva un dr?



AniS

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Victoria spune:

Al meu a facut la Medicover Plevnei.
V.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Jasmine spune:

Nu la Medicover Grozovici?Parca la Plevnei nu e laborator...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Victoria spune:

Ai dreptate, la grozovici.

Jasmine puiule, oferta mea cu sfaturi si/sau rochie de nunta ramane valabila. Felicitari!!!!!!!!

V.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tia spune:

Al meu a facut la Filantropia .... cu recoltarea acasa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blondy spune:

Eu scriu dincolo, la "3" si voi deja sunteti aici.Frumos! O sa va rog respectuos sa mai treceti dincolo sa cititi raspunsul meu.Puteti raspunde aici!
Jasmine! Felicitari! Si eu am avut nunta anul trecut si a fost cea mai frumoasa zi din viata mea, nu stiu altii de ce zic ca abia asteptau sa treaca si ca a fost obositor!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anis spune:

Tia....iti tin pumnii..si sa ne spui mai repede rezultatul testului de sarcina.Ce frumos ar fi sa fie....e exact cat nu te astepti.Bafta!

Jasmine....casa de piatra si poate ne inviti si pe noi la nunta!

Cat priveste dr, cu spermograma..habar n-am....ma gandesc...la Filantropia ...sau la Medsana...daca iti iese prost , spermograma,iti da cineva tratament?



AniS

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anis spune:

Crinule....iar esti in acelasi timp online cu mine..si na ma vezi :-( !..
Nu stiu ce sa mai zic...e la fel cum mi s-a intamplat si mie cu ciclul ala..la mine ala a ramas in ceata....

Blondy....e bine asa cum ti-a zis sa faci monitorizarea....dar mai putin partea cu zilele in care sa iei pastilele de Clostybegyt...eu stiu 5-10 ca zile..dar in fine..am mai auzit si altfel..depinde de dr pana la urma.



AniS

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blondy spune:

Anis, in legatura cu luarea temp ce ma sfatuiesti? Si cu concediul ce sa fac?Sa merg din ziua 18?Daca pana atunci e monitorizat, pot sa plec linistita oare?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anis spune:

Blondy.....eu imi i-au temperatura..in fiecare zi la acceasi ora....maxim 1 ora diferenta e permisa....se ia temperatura pana in ora 8 dimineata..nu mai tarziu.Cel mai bine e sa o iei vaginal.
Altceva ce vrei sa mai stii in legatura cu temperatura?

Daca pana in ziua 18 a ciclului, faci monitorizare..eu zic ca e ok....eu una fac la fel..si eu plec in vacanta.....si prind acasa pana in ziua a 19-a....pana atunci e destul timp sa vezi cum stai.cu foliculii formati de la stimulare...si chiar daca pana cand pleci nu s-a produs ovulatia....oricum ti se va zice daca vreun folicul e pe cale sa se sparga sau nu.....



AniS

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns doly spune:

Chestia cu temperatura e relativa. Eu de regula mi-o iau la 6 si 45 min. dimineata.Daca o iau dupa 45 min. din nou(pe neridicate)adica pe la 7.30, deja imi este cu 2 liniutze mai ridicata(incercat, vazut, testat).Deci mare atentie.Eu va recomand sa o luati exact la aceeasi ora, pe neridicate, si daca se poate chiar sa atipiti un pik.
Altfel, nu cred ca e suficient de relevanta....
Si apropo de temperatura...dupa ce o buna bucata de vreme am avut 36-36,2 am urcat apoi la 36,4 ; 36,6; 36,4 si acum astept sa vad ce se mai intampla.Cred ce e vorba de o ovulatie mai tarzie....si deja sunt in ziua 34Sa vedem ce se va mai intampla...

Mergi la inceput