Reusita stimularilor hormonale

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Marina spune:

Scuze fete frumoase da nu m-am uitat la subiect pana nu m-a tras Maria de urechi ca trebuie sa bag un oki.
Deci AICI SUNT, cu bebe facut in urma unei inseminari, care a venit dupa un tratament de stimulare.

Deci...ce as face eu daca ar trebui sa o iau de la capat, si probabil o sa o iau cu bb2 da peste cativa ani.

1. Mers la Giulesti la centrul de reproducere asistata. Am umblat prin nu stiu cati dr si nu nu stiu cate retete, am bagat o caruta de hormoni in mine, dar pana nu am ajuns acolo nu am sitit ca cineva are o solutie clara pt mine si un drum clar de urmat

2. nu stresului...nu ziceti ca mi-e usor sa vorbesc...ca stiu ce inseamna... 4 ani am asteptat si bebe a venit fix cand nu ne asteptam...eram informati si programati pt fiv deja, inseminarea am facut=o (a treia) doar sa fie.

3. (asta se intelege de la sine nu????)


Ce am facut
1. stimulare cu ovamit si oestrogel . Asta e o stimulare usoara, dar incercasem cu alti doctori si alte idiotenii gen utrogestan oral sau clostybegit (sunt convinsa ca nu se scrie asa). Am avut toate rezultatele negative scrise in prospect: ameteli, varsaturi, dureri abdominale etc...+ 5 kile luate in 2 sapt de care abia acum scap.

2. 3 inseminari, facute cu pauze pt ca in afara de problemele avute mai am si un sot marinar plecat aiurea pe mari

3. Dr meu si a lui Crisotex a fost Anca Vasilescu Moisa de la Giulesti. Momentan e in concediu de maternitate...dar eu una i-as ridica o statuie.

4. Nu mai zic ce sarcina am avut ..cu cerclaj, si tinuta cu pastile pana la ultima secunda...si o nastere in sapt 37...36 sapt si 4 zile.Tot Dr. m-a ajutat enorm

Ca o concluzie fete frumoase va admir pentru curajul de a adopta un copil dar daca cumva va mai simtiti in stare sa incercati cu tratamente..va stau la dispozitie cu ce doriti sa intrebati despre acest subiect.
Si sa stiti ca se poate...asa ca fruntea sus si INAINTE


Marina


PS: din momentul in care m mers in giulesti pana la momentul sarcinii a mai durat vreun an cred

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Jasmine spune:

Hai ca mie cel putin ai reusit sa-mi ridici un pic moralu' care era cam la pamant.
Multumim,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marina spune:

Mey JAsmine...aku ca sa ajung si io la sobiektu cu de pe site adunate...."Moralu mai pica da' nu se preda".
Nu am priceput daca doar 2 luni ai facut tratament sau de 2 luni faci un anumit tratament....dar cum sa disperi dupa 2 luni fata draga!...Unde e ea Karina cu 10 ani de asteptare...si o MANDRETE de fecior!!!! Facut natural dupa vreo 2 FIV-uri nereusite, basca inseminari....


pupici pe viitoare burtici
marina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tia spune:

Marina,

multumim pentru incurajari... si em facut 2 luni stimulare cu clostilbegyt si pregnyl si in afara de 2 chisturi, altceva n-am obtinut. dr. spun ca am avut ovulatie, dar la ce bun?.... acum fac 3 luni de pauza, am sanse daca repet? a mai fost cineva in situatia aceasta, dar cu final fericit?

eu am inteles ca daca raspunzi bine la stimulare nu ar fi nici un motiv sa nu prinda bb. asa este? si atunci? merita sa repet stimularea?

va pup

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Jasmine spune:

Marina draga,eu incerc de prin octombrie 2002.Am fost la Giulesti,am facut analize,dozari hormonale,HSG,o gramada de eco.De 2 luni fac tratament cu Ova-mit.In prima luna am avut un folicul de 18 mm (fara tratament nu depasea 11 mm),si luna asta a fost un folicul de 15,5 mm.Peste 2 zile cand m-am dus iar la eco si ma asteptam sa fie de 18-19 mm si sa-mi dea sa fac Pregnyl.....foliculul ia-l de unde nu-i.S-a spart cand era inca mic asa ca luna asta s-a incheiat lupta. mi-a zis ca "nu era bun" daca s-a spart asa repede.
Nu pot sa spun ca m-a apucat disperarea (stiu ca alte fete s-au luptat ani buni pana sa aiba un ),dar ....mi-a mai scazut entuziasmul.
De fapt,ca sa fiu sincera,mi-e frica sa nu treaca luna dupa luna,sa tot bat drumul pe la doctori si sa nu se intample nimic.Am deja 35 de ani asa ca timpul nu mai are rabdare cu mine.
Acum trebuie sa continui cu Ova-mit si in septembrie mi-a zis sa-mi dau cu Oestrogel.Inteleg ca asta-i tratamentul care a dat roade la tine.
Asa ca rogu-te explica-mi si mie cate ceva despre Oestrogelu' asta.
Multumesc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marina spune:

Tia...chisturi nu am avut multumesc lui Dumnezeu....macar odata tot ar trebui sa mai incerci, poate acum situatia va fi diferita...

JAsmine, si eu am ratat ceva momente din cauza ovulatiei mai rapide..deh suntem oameni nu masini...prinzi tu si momentul propice. Faci inseminare sa inteleg? Bafta multa! Despre oestrogel pot spune ca e cel mai ciudat tratament de care am avut parte...este exact un gel cu care te dai pe maini, corp dar nu pe sani si atat....nu efecte adverse nu nimic. Actiunea lui nu mi-e mie foarte clara dar cum nu sunt medic nu prea am comentat. Probabil are ceva substante active. Cred ca mai am si acum pe acasa asa ca daca e in termen ti-l dau cu placere.

Marina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marina spune:

am uitat tia....am incercat cateva luni stimulare fara inseminare...a fost super foliculu' da bebe nu a prins natural

marina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tia spune:

Marina, se pare ca ai trecut prin ce trec eu... foliculi grasi, dar bb ioc... ce ti-a spus dr.? care era cauza?

te pup si multumesc din suflet pentru ajutor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Jasmine spune:

Multam de raspuns Marina.Si mie mi se pare ciudat.Presupun ca e un gel pe baza de estrogen,care suplineste deficitul de....estrogen.Ce mi s-a parut bizar e ca te dai cu el pe spate sau pe burta!Se absoarbe prin piele,probabil.O sa incerc si asta,dar in septembrie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marina spune:

Tia..cauza mea stres...cauza sotului ologospermie
Jasmine, cine stie poate chiar ajuta pana la urma ...m-am dat ceva vreme cu el sa stii...si doar cu tratamentul asta aveam niste foliculi frumusei de vreo 17 mm


bafta
marina

Mergi la inceput