*Colectia aniversara de toamna-iarna 2005* (173)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Gandacel spune:

Multumesc absolut tuturor pentru ce mi-ati raspuns legat de serviciu.
El spune ca e o perioada mai incarcata. Insa de la inceputtul anului este asa. Si-a cam batut joc de el conducerea. L-au mutat pe post de trei ori pana acum, de fiecare data cu perioada de proba de 3 luni! Evident, acelasi salariu! Si tot evident, fara sa poata face o greseala, fara sa aiba o zi libera, pentru ca avea multe de pus la punct si de rezolvat in urma altora. Eu sincer i-am spus ca am impresia ca o sa-l tot roteasca asa pana pune la punct totul in fabrica aia, apoi cine stie? ii dau si un sut in fund! E pe post de conducere din 2001 incoace, tot il muta sa organizeze ba colo, ba dincolo, ca au vazut ca e in stare sa aiba performante extraordinare oriunde l-ar duce... ori voiau sa-si rupa gatul, ori sa le rezolve inca o treaba. SUnt mari smecheri!

Lavi, exact, dar exact asa am discutat cu el, cum mi-ai zis tu, fix la fel gandim noi doua. Deocamdata n-am rezolvat nimic.

Feli, cu sanatatea sta tare prost, l-am rugat sa-si faca analize ca sa se sperie putin. El are ficatul praf, cred ca acum este rau de tot, ca sa nu mai zic ca pica pantalonii de pe el, si asa nu era el decat un tar de om... Pai, nu pot eu cu cate ore dorm, dar el ca se culca la 12-1 noaptea, se scoala la 5:30 dimineata in cursul saptamanii, iar ultimele doua saptamani a fost plecat din tara de 2 ori, de fiecare data avea avion la 6 dimineata, se intorcea acasa in jur de 2 noaptea??? Eu cadeam pe jos pana acum!

Eu atat mai sper: sa vina Sarbatorile, pentru care nu am cand si cum sa fac cumparaturi, pentru ca el e la serviciu, si de la anul incolo sa se schimbe totul. Adica sa avem un an mai bun! O sa pun si eu umarul, desi in momentul asta ma gandesc cu vinovatie si tristete ca va trebui sa ma intorc la munca si copiii mei nu vor mai avea nici un parinte langa ei! Pentru mine insa e important sa fac si pasul asta, chiar nu se mai poate altfel dupa 2 ani si jumatate. Sper sa isi gaseasca altundeva de lucru ori sa se schimbe ceva la ei. Seful mare al lor face naveta zilnic din alta localitate (nu spun care, dar e departe, face 2 ore dus, 2 intors), e mereu la ora 7 dimineata la lucru, pleaca dupa Gabi... e in w/e acolo si are familie!!!! Eu am discutat cu Gabi, cine are grija de copiii acestui om? Poate o bona, poate bunicii... Cine are grija de sotia lui?! Zau asa!

Gata, promit solemn ca asta a fost unltimul mesaj despre asta.

Bianca, nu stiu cat de tare sunt, dar stiu ca sunt "echilibrata", adica fac echilibristica... ma simt exact ca si cum as merge pe sarma, ori mai bine zis as alerga pe sarma! Sunt foarte atenta sa nu cad. Nu va doresc asa ceva.

In alta ordine de idei, ca tot o rog pe Anda de astrograma, se pare ca in harta mea astrala exista un aspect care inseamna ca soarta mea este sa ma descurc singura in viata. Mi s-a zis ca asta nu exclude existenta unei familii, dar... intelegeti voi.

Scuze ca revin, Lavi, sunt tare curioasa de ce gandim noi doua atat de asemanator... oare are ceva de-a face cu astrele? Chiar daca tu esti Leu? Sau cu educatia?

Gata, sa va mai dau si raport despre copii.

Stefania a prins viteza in patru labe. E o caraghioasa. Bogdan cand s-a decis sa mearga in patru labe, deja se ridicase singur in fundulet si mergea in picioare de manute, doar ca nu descoperise mersul in patru labe. Cand a inceput, a fost ciudat rau de tot, adica acum mergea prima oara, dupa care nu s-a mai oprit, a mers super adevarat din prima si a luat-o la alergat prin casa. Ea, in schimb, a descoperit mai devreme farmecul si s-a apucat sa mearga de-a busilea inainte sa se tina foarte bine, asa ca ma distrez cand prinde viteza ca mai pica pe burta, mai cade in parti... e o scumpa.

Ca sa vedeti ce fel de memorie au copiii nostri: acum vreo luna l-am masurat pe Bogdan la pragul usii, am facut un semn cu un creion rosu, ca sa stiu ce inaltime si greutate are la aprox. 2 ani. Azi dimineata a vazut semnul la prag si stiti ce mi-a zis? "Masurat"!!! N-am mai zis cuvantul asta de atunci niciodata! Daca nu v-am zis atunci cat avea, va zic acum: 86 cm si 12,9 kg. Dupa carti, e ok, mie imi pare grasan inca. Nu stiu de ce. E buflic la obrajori, are burtica...

Acum ma retrag pentru o ora de relaxare.

Sper sa ne auzim cu vesti bune in pragul celor mai dragi zile pentru mine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gandacel spune:

ooops! De ce oare ati crezut ca e vorba de multi bani?! Nu e, e doar un serviciu pe care nu ne permitem sa il piarda. Lavi, daca nu te superi, imi dai si mie pe PM, cand ai timp, cum si pe unde ai cautat de lucru?

Noki, ma pot si eu resemna cu ceva de genul: copiii cresc oricum, mai tarziu va fi altfel, dar nu reusesc. Adica, pentru mine chiar conteaza CUM cresc. Nu stiu, poate sunt mai conservatoare. Sora mea seamana cu tine. Leoaica si ea, de altfel. Ea din prima luna a lui Bogdan a zis ca trebuie sa-mi iau un ajutor, ca sa mai ies la un magazin, la un suc, la orice. Ea asa este. Uite, acum citeam ce iti doresti sa faci cum o dupa-amiaza cu sotul... stii ce as face eu? As sta in casa la un pahar de vin sau suc, un castron mare cu floricele, un film usor, la care sa ma uit lipita de el... m-as plimba cu el de mana o ora, iar seara as aprinde o candela in dormitor ca sa creez atmosfera propice pentru ce mi-as dori sa urmeze. Atat. Nu vreau sa aud de iesit la un film, vreau ACASA cu el!!!! Sa stau relaxata cateva ore, linistita total, fara copii in preajma. Sincer, as sta si singura.

Apropos de lasat copiii cu altcineva, peste cateva luni (poate in ianuarie) promit sa deschid un alt subiect dureros, cel al socrilor (parintilor, pentru cine mai are) care nu sunt cum am dori sa fie.

Feli, in primul rand felicitari pentru olita, in al doilea rand vreau sa aflu detalii tehnice: de cate ori pe zi ai pus-o la olita pe Ilinca? A facut pe ea inclusiv kk? Ca eu mor numai cand ma gandesc la asta! A murdarit covorul? Ai lasat-o cu funduletul gol, sau cu pantaloni?

Pup si chiar mai intru abia maine pe aici.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anda77 spune:

hello,

soanso, cu intrebarea cum faci sa stie ca e de la mos craciun, pai trebuie sa duci munca de lamurire cateva zile, ii arati poze cu mos craciun, mos craciun la televizor, el traieste departe, vine doar o data pe an, nu-l mai vedem muuult timp de-acum (ca probabil ei nu stiu ce-i aia "an"), vine la copiii cuminti, cand ei dorm (exemplificari cu poze cu copil care doarme si mosul ii pune cadouri sub pom) etc etc etc si p-orma il pui intr-o zi sub brad. si iar munca de lamurire: e de la mos craciun cu haina rosie care a venit asta-noapte etc. se imprima nu doar in subconstient, s-ar putea si-n constient, sunt maricei deja.

felicia, felicitari!!!!!!!!!!!!! pt pa-pa pampers



mami de poet(09.12.2005)
poze cu puiutul meu, Nichita-Andrei
www.dropshots.com/nichita" target="_blank">filme cu puiutul meu, Nichita-Andrei
www.onetruemedia.com/shared?p=1b0ac86d3df77a7c0a7ba6&skin_id=0&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">montaj anual

"cel mai bun dar pe care il putem face copiilor nostri este sa stie ca sunt iubiti"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miha2006 spune:

salutare colectie..

eu am inceput lucrul de luni, intr-un ritm infernal, vineri am ajuns acasa la 20.30... e ingroritor, so' timp de forum nu mai am dar ma voi stradui macar im wik sa mai dau vesti.

cu problema iuliei m-am mai linistit putin, am luat-o asa cum e, doar calma am sa reusesc sa fac ce e mai bine pt ea.
soanso multumesc de adresa si nr doctoritei Vladutiu de ea auzisem si eu, prin urmare am si facut programare , in 16 ian vom fi la Cluj.

Va multumesc de incurajari. m-a intrebat cineva(scuze , dar nu mai stiu cine...noky oare?) ce mi s-a parut suspect de am dus-o la dr, iulia se afla in avidentele oftamologului de la 8 luni din cauza de strabism cu control la 1 an, 1.5 ani 2 ani cand mi-a dat vestea bomba, la asta nu ma asteptam...tineti-ne pumnii sa fie pus gresit diagnosticul.

Va multumesc in numele Iuliei-Andreea de urarile de sf Andrei de asemenea si din partea noastra La multi ani ANDREILOR SI ANDREELOR.


va pup pe toti si toate
cand o sa descarc aparatul o sa va pun pozele de la party-ul nr 2 sa vedeti ce printesa are mama.
pupici inca odata


MIHA SI IULIA BUBULINA (22.11.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pumba spune:

felicia- felicitari!asta da realizare!
si eu ma simt de parca am castigat la olimpiada internationala ,de cand am renuntat la suzeta!
soanso-"daca esti cuminte ,primesti jucarii ciocolata"de la mosu',arata-i carticele de povesti,poze,...poate un film?
Noi am fost ieri la o petrecere si cea mica a plans cand a trebuit sa facem poze cu mosu si nu a fost chip sa se apropie de el.
Am intrebat-o pe Claire daca stie ce inseamna de fapt " Craciunul"- ?
si am incercat sa-i explic ca de fapt ,de craciun e ziua de nastere a lui Jesus- la care ea -"cine e ,JESUS?"
greseala mea ,ca nu i-am facut educatie religioasa...
ganda- bafta,fetele au spus ce era de spus,trebuie sa vorbesti cu el , in final totul depinde de el. e foarte posibil ca Stefania sa-l intrebe " cine esti tu"?trist, dar adevarat din pacate.


Adeline( 16.12.2005)Claire(7.12.2001)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pumba spune:

raspunsul lui Claire- cine e Jesus?si situatia lui gandacel- m-a pus pe ganduri,dar e adevarul crunt al societatii noastre- alergam ,alergam dupa lucruri materiale si pierdem din vedere esentialu - fam ,copii ,sanatea noastra.le daruim cadouri sa ne spalam pacatele,ne simtim vinovati pt ca nu am petrecut mai mult timp cu ei,pt ca ,cutare are jucaria aia si prin urmare si noi trebuie sa o avem ....unde sunt sarbatorile cand mergeam la colindat,cand numaram nucile primite si nu bani.... .asa simt eu azi,imi pare rau daca am intristat pe cineva.

Adeline( 16.12.2005)Claire(7.12.2001)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Gandacel am cautat pe bestjobs, ejobs si myjob toate .ro Am vazut acolo slujba apoi am cautat site-ul firmei si am aplicat direct acolo ca prin site-urile alea trebuie sa completezi fel de fel de formulare, CV tip, etc.
Asta-i metoda nr 1.
Metoda nr 2 este sa ochesti cateva firme la care ti-ar placea sa lucrezi si sa trimiti direct la ei CV-ul ca nu se stie niciodata, nu toti fac publice toate posturile dar daca "pica para malaiata in gura lui natafleata" adica apare un CV valoros il retin.
Prietena mea, mama Alexiei tot de pe site-urile astea si-a gasit servici dupa 4 ani de CIC + 1 an de fara plata.
Metoda nr 3 e ca daca cunosti pe cineva care lucreaza undeva poti trimite CV prin ala, il avantajezi si pe el si esti si tu oarecum avantajat ca ai chipurile "recomandare". Asa am patit eu cu aia care m-au sunat dupa 3 luni si acuma nu mai scap de ei.

De exemplu vine Zara in Romania si fac o gramada de angajari; daca esti in domeniul economic/HR/etc poate e interesant sa aplici la ei.

Nasol la firma sotului tau e ca fiind directorul workoholic i se pare normal ca toata lumea sa fie la fel. Nasoli directorii astia workoholici.

Mie nu mi se pare ca gandim 100% la fel, dar de multe ori, e adevarat.

Feli felicitari pt scapatul de pampersi!

Dordia felicitari pentru Nu stiu de ce aveam sentimentul ca tu o sa fii mamica de 2 baieti.

Noki, Feli, Xandra la ce loc de joaca ati fost voi in zona Unirii?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioana_77 spune:

Lavi, super fain cu gasitul jobului, asa cadou de Craciun, mai rar! Ai de ce sa fii multumita! (pe langa altele)

Gandacel, iti doresc sa se aseze lucrurile asa cum vrei, a fost un an greu pt voi!

Feli, FELICITARI, FELICITARI, FELICITARI! Ai realizat un lucru mare in concediul asta.

Azi am fost cu Maria la Carrefour, ce faina e atmosfera in magazin!! (exceptand aglomeratia). Imi place mie avalansa de cadouri si culori, d-apai unui copil.

Maria stie de Mos Craciun, il recunoaste peste tot, azi vroia sa o duc la toate vitrinele sa-l vada. I-am luat rochita rosie pt Craciun, ii sta asa de bine, imi vine sa o mananc, mai ales cu caciulita, e adorabila. (spuse cioara).

Maria (29.11.2005), Stefan (31.10.2007) si Ioana

www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=1ea9815662d7c2a948441b&skin_id=0&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">1 an
Septembrie07

Stefan - primele zile

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioana_77 spune:

Am pus si eu vreo doua poze cu Maria la 2 ani.

Maria (29.11.2005), Stefan (31.10.2007) si Ioana

www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=1ea9815662d7c2a948441b&skin_id=0&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">1 an
Am 2 ani

Stefan - primele zile

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Noki_Lara spune:

Mneatza!!

Daca va povestesc ce seara superba am avut ieri...am fost cu Sarah si tati cu "trenul"-metroul, apoi pe jos si cate putin cu caruciorul prin oras. De la Universitate, pe jos pana la bradul mare de la Unirea - la cererea ei expresa, de a vedea pe Mos Craciun si bradul mare - apoi ne-am intors pe chei, pe Calea Victoriei si pe Magheru, pe sub beculete pana la Romana. Placut afara, caldutz - cam 5-6 grade. Apoi ne-am cinstit cu niste "prajiti" la Mac, tot afara, la aer, normal. Suuuper dupa-amiaza in familion, pe drumuri! Vorba lui Adila, globe-trotter o facem si pe pitica!

Gandacel- hmmm...io nu-s deloc happy de situatia cu job-ul lui Adila si God knows - si alde Xandra, Mihaelutza si alte umere pe care m-am plans cat de greu imi e sa accept situatia. Dar am inteles cu timpul ca asta este si chiar nu am cum sa schimb - pe moment cel putin- situatia. Adila e la fel de jigarit, slabit, ingandurat si stresat cum il descrii si tu pe Gabi. DAR, ma consolez cu un singur lucru: stiu ca face ceva ce-i place! Si ceva ce e important pentru el. Plus ca barbatii sunt altfel decat femeile. Au alte prioritati si alte perspective de a privi atat joburile lor, cat si familia. Si a nu se intelege ca noi ne luptam pentru cine stie ce bunastare. Asa cum ziceai si tu, e vorba doar de a nu pierde un job in cazul tau, o afacere in cazul lui Adila. Oricum, sunt absolut convinsa ca dupa ce vei reincepe si tu serviciul nu va mai fi atat de frustrant, pentru ca vei avea si tu alte atributii si alta impartire a timpului. Io vad o extrem de mare schimbare de cand am inceput job-ul. Asa ca nu mai e mult si se va schimba ceva in bine si la voi. Mama asa zice mereu: dupa o perioada rea, vine una buna!!!

Lavi- am fost la Arlechino. Cronica locului: full de copii, 2 petreceri simultan - sau doar una cu muulti copii?? whatever...full, dar sistem de joaca destul de complex, cu tobogan si o gonflabila. Le-a placut mult, una peste alta. dar micut locul si cam inghesuit! Sub Kiddyland, oricum!

Ioana- o frumoasa Maria cu barbie-urile ei!Iar poza cu micutul dormind este...angelica!



Poze cu Sarah si mami 1 si 2
www.dropshots.com/saralyna2005#albums/Party%20Sarah%202%20anisori" target="_blank">PARTY SARAH 2 ANISORI!!!!
Filmuletze poznase www.dropshots.com/noki_lara" target="_blank">1 www.dropshots.com/saraly" target="_blank">2 www.dropshots.com/noki_lara2" target="_blank"> 3 www.dropshots.com/Saralyna" target="_blank">4 si www.dropshots.com/saralyna2005" target="_blank">5
Varsta Sarah

Everything matures...eventually!

Mergi la inceput