Ai nostri, ca brazii! Cap. 55

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns PatriciaArdeleanu spune:

Crinuta,pai daca baiatului nu=i trebuie tampoane?

Shobo, bine ati venit acasa si sanatate multa!!

Patricia, mama de fetita - Rebecca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crinuta spune:

quote:
Originally posted by PatriciaArdeleanu

Crinuta,pai daca baiatului nu=i trebuie tampoane?

Shobo, bine ati venit acasa si sanatate multa!!

Patricia, mama de fetita - Rebecca








Hahahaha, pai asta ii ziceam si eu, ca nu sunt pentru el. Ufff, ca nu ii scapa nimic.

Crinuta si Rayan



Fara Dumnezeu nimic nu e.
http://www.jnsr.be/ro.htm

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana maria spune:

Shobo, vreau sa-ti spun ca acum 2 ani prietena mea a patit exact asa cu fica-sa (abia implinise 3 anisori) a facut o pneumonie cu germeni atipici, a stat 3 saptamani in spital si s-a finalizat si cu diaree.... NU a mai dus-o deloc la gradi anul acel (ca tot de la gradi luase bucuria) si din toamna urmatoare a dus-o, fara altye probleme. Acum e ok dar au ramas cam traumatizati de episod, mai ales ca au si petrecut sarbatorile de iarna in spital. Cred ca totusi sunt cam mici pt colectivitate. Multa sanatate si ai grija de burticutza ta!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crinuta spune:

Mai fetelor, dar voi nu va intrebati de ce noi, cand eram la varsta lor nu am facut asemenea boli???????????
Eu nu am facut niciodata rosu in gat, pneumonie sau enteroviroza.
Eu am facut doar bolile infectioase ( pojar, oreion, hepatita, varsat de vant) si destul de nasol, dar in rest, usoare raceli si cam atat.
Asta vorbeam si cu Patricia, si ea se intreba acelasi lucru.
Totusi, ce se intampla in ziua de azi de se imbolnavesc atat de usor?
Si eu am fost de mica la gradi, dar nu existau asemenea situatii.

Crinuta si Rayan



Fara Dumnezeu nimic nu e.
http://www.jnsr.be/ro.htm

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amo2004 spune:

Si eu ma gandesc la ce spuneai Crinuta. Rosu in gat si laringite eu am facut in copilarie, dar nu pneumonie si alte minuni, si am mers la cresa de la cateva luni. Sora mea insa a avut bronsita asmatiforma, dar in timp s-a vindecat. Deci poate ai fost tu mai norocoasa. Oricum cert e ca racelile nu erau atat de brutale si nu se complicau cum se intampla acum. Probabil ca virusurile si bacteriile au ajuns foarte puternice si de foarte multe tipuri. Pe de alta parte, organismul nostru este mult mai slabit din cauza alimentatiei cu produse pline de chimicale. Poluarea si stresul joaca si ele un rol important, la fel lipsa de miscare in aer curat.
De multe ori ma gandesc ca nu cancerul, SIDA sau bolile de genul asta ne vor fi fatale ci infectiile tractului respirator, care vad ca pe an ce trece sunt tot mai urate si afecteaza cu precadere copiii si batranii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns PatriciaArdeleanu spune:

Asa e, vremurile s-au schimbat si noi cred ca ne vom adapta incet incet, nu avem incotro. Clima, poluare, alimentatie, prea multi detergenti, etc;

eu am crescut si in zona de munte si eram zile intregi la sanius, imi inghetau mainile si picioarele bocna, ma udam, mincam tzurtzuri la greu, si iata ca nu am avut mari probleme. nu mai zic ca mincam fructe direct din copac sau chiar de pe jos, legumele de pe aratura cind mergeam in vacante la tzara, clei de pe copaci, lipici, si mai stiu eu ce
ce sa mai zis de mama care a crescut in alte conditii, tot la tara, copil fiind mergea afara desculta in zapada, asa erau vremurile alea la tara. si nu a stiut ce e ala antibiotic si injectie pina la 35 de ani.

eu sint incintata de Rebecca de cind ia echinaceea si sper sa o tina asa: are 4 saptamini la rind de cresa fara probleme.

Patricia, mama de fetita - Rebecca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amo2004 spune:

Shobo, bun venit acasa si insanatosire grabnica.

Vladut, sa te faci repede bine si tu.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amo2004 spune:

Patricia, sub ce forma e echinaceea ce i-o dai lui Rebe? Eu i-am luat lui Mihai Ursuleti cu echinaceea cu aroma de fructe de padure. Nu inteleg de ce sunt atat de scumpe produsele astea?! 30 de pastilute 14-15 RON...

Edit: Bravo ei, ca a rezistat 4 saptamani la rand!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns PatriciaArdeleanu spune:

amo, ursuleti si Imunobaby, care contine si el echinaceea (printre altele, vitamina C din macese, si alte chestii, si e natural).

Patricia, mama de fetita - Rebecca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amo2004 spune:

La multi ani tuturor Andreelor si Andreilor!!

Mergi la inceput