Ai nostri, ca brazii! Cap. 55

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns crinuta spune:

Shobo, exact asta le-am spus si eu fetelor, deoarece si Rayan a avut ce ai zis tu, febra mica cam 3 saptamani, dar nu avea zilnic, si tocmai asta ne-a pacalit.
Tocmai pentru ca pediatra noastra mi-a spus clar ca pneumonia interstitiala NU se aude, ci DOAR se vede, insist si eu aici cu radiografia.


Voi de unde stiti ca a fost infectie bacteriana? Ati facut analize?

Crinuta si Rayan



Fara Dumnezeu nimic nu e.
http://www.jnsr.be/ro.htm

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lali spune:

Patricia deci sper sa ne vedem. Tare s-au mai imprietenit Dragos cu David. Numai prostioare au facut tot concediul, ca in doi aveau mai mult curaj !

Ana Maria, merci ! Da, asa e cu bunicii, eu m-am relaxat putin in gandul meu, pe fata le fac morala mereu. Dar m-am gandit ca asa e de cand lumea cu bunicii, ei ii rasfata mai mult pe nepoti si poate ca e una din bucuriile copilariei. Atata timp cat e cu ei doar in vacante si nu permanent, doar ca imi ia mie mai mult timp sa il dezvat de unele obiceiuri proaste, dar in rest e OK. Ai mei nu argumenteaza cu nimic, sunt si ei convinsi ca dulciurile nu fac foarte bine dar ei se fac complici cu copilul, au secretele lor (adica unde au mai ascuns bomboane). Sunt tare simpatici !

Shobo, multa sanatate din nou ! Imi pare rau ca ati trecut prin asa ceva. Si eu stau cu inima stransa de cand e la gradi, mai ales ca nu i-am facut nici vaccinul antigripal.


Lali si Dragos (27 decembrie 2004)

"Daca ii judeci pe oameni, nu mai ai timp sa ii iubesti " Maica Tereza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monalac spune:

SHOBO,imi pare tare rau pt faptul ca baietelul tau a fost bolnav ,insa e bine ca acum totul e spre vindecare...cred ca a fost tare greu in spital 3 saptamani...multa sanatate in continuare!
BUBU,vladut cum se mai simte?multa sanatate tuturor puiutilor bolnavi!
of,de aia urasc eu gradinitele,ma enerveaza la culme mama care ma tot bate la cap sa l dau la gradinita.lasa,frate,ca nu se ocupa o educatoare de el mai bine decat ma ocup eu,iar in colectivitate il duc in parc,la prietenii lui,unde le cunosc pe toate mamicile si stiu sigur ca nu si ar aduce copiii bolnavi in parc.cris la cel mai mic semn de disconfort nu doarme,nu mananca,urla,si asa toata noaptea el se foieste de m a disperat,da pai sa mai aiba si ceva...
sa va zic o perla de a lui cris/are boala sa verse in pat fructele confiate si ieri m am enervat pe el si i am zis//mai mama,esti capcaun,chiar nu intelegi sa nu le mai versi?//,la care el,foarte serios//eu nu sunt cacaun,cacaun e shreck//
11+

Mami de Cris

Poze Cris

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Shobo spune:

da, crinuta, analize la greu in spital.. si a iesit ca in plamani avea bacterie insa nu au gasit-o exact pe care pt ca sub antibiotice aia cica nu prea mai iese si nu o prind ca sa-i bage fix antibioticul resp si atunci ei baga schema clasica de 2- zinacef si gentamicina care lupta pt o lista mai mare de bacterii... si spera ca bacteria aceea sa fie pe lista.
pe sectia pneumologie erau 8 cazuri cu inf bacteriana, toti copiii veniti asa din gradinite.. ce e mai grav e ca la unii nu dadeau rpd infectia inapoi si mai intai inainta si apoi incet incet se dadea infranta.. dc explic bine.. offf, f urat! si acum cand sa iesim noi auzise de un al 9-lea caz venit...

Mamica lui Codrin din 21.02.2005 si in sapt 30

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sirimie spune:

Shobo, insanatosire grabnica! De acum o sa isi revina, ai sa vezi.

Va dorim sa cresteti mari si frumosi!

Simona & Vladut (27 februarie 2005)

Poze la http://www.kodakgallery.com/I.jsp?c=akcecxh.f5u0t6d&x=0&y=nr5bn

Andrei are nevoie de ajutor: http://andrei.seek-on.com/ro

Despre Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns V. Erica spune:

Lali, am vazut si eu pozele. Sunteti o familie frumoasa! Am vazut ca ai postat la un subiect despre alergii, dar n-am apucat sa citesc ca voia fiu-miu la pc. Cum ai descoperit ca Dragos e alergic?

Shobo, te inteleg, mami, prin ce treci!
Si eu am stat foarte mult prin spital cu Eric, era si mult mai mic, astfel ca acum mi-ar fi frica sa-i las sub supravegherea altcuiva decat a mea atunci cand sunt bolnaviori.
De sarbatori, niste prieteni ne tentau cu o excursie de vreo 10 zile prin Europa, dar am zis pas, tocmai de teama sa-i lasam cu mama in sezonul rece.

Fetele, voi cate picaturi de Vigantol le dati ca am uitat cate mi-a zis pediatra ?



Nihil sine Deo!
Dana, Eric (27ian02) si Ruxi (10ian05)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lali spune:

Dana merci !
Mie mi s-a spus sa nu mai ii dau Vigantol dupa doi ani parca, eu i-am mai dat pana in vara, daca bine imi amintesc 2 picaturi/zi. Nu sunt foarte sigura...
Dragos a facut alergie la lapte praf Milumil si apoi l-am trecut pe Humana hipoalergic. Asta a fost singura alergie alimentara, ca sa zic asa. Si apoi a inceput dupa ce a implinit un an sa faca rinite alergice ce se mai transforma si in laringite si o singura data in bronsita. Face alergiile cand e foarte umed afara indiferent de anotimp mai multe zile la rand si de asta prof. Ciofu mi-a spus ca probabil face alergie la un fel de praf din aer care atunci creste in concentratie foarte tare. Momentan suntem pe un tratament cu Ketof (care, apropo ca tot scriam de kg, creste pofta de mancare) pe termen lung.
Dana, aveti sau ati avut probleme in acest sens ?


Lali si Dragos (27 decembrie 2004)

"Daca ii judeci pe oameni, nu mai ai timp sa ii iubesti " Maica Tereza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns V. Erica spune:

Da, Lali. Am avut si noi probleme cu Eric. Intre 1 an si 2 ani am fost internata in spital cu el de 6 ori, nici nu vreau sa-mi amintesc prin ce-am trecut, ultima oara cu insuficienta respiratorie!
El e alergic la acarieni. L-am tratat homeopat si fitoterapic, deoarece dupa ultima tura de antibiotice avea pancreasul cat al unui copil de 6 ani (la 2 ani!!!), si nici analizele la ficat nu erau tocmai roz. De la 2 ani, de cand l-am trecut pe un astfel de tratament, e super ok, n-am mai avut nici o raceala urata, la antibiotice am ajuns foarte rar...

Milumilul stiu ca ingrasa, poate si asta o fi un motiv ca Dragos e plinut!? Dar si ereditatea conteaza! (Si Eric e un pic plinut, cred ca-mi semana, Ruxi sper ca seamana cu ta-so, dar nu-mi fac probleme cata vreme il hranesc corect, nu-i dau dulciuri rafinate etc.

Nihil sine Deo!
Dana, Eric (27ian02) si Ruxi (10ian05)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bubu05 spune:

Shobo, tare rau imi pare ca ati trecut prin asa ceva...Sanatate multa si recuperara rapida lui Codrin.

Azi Vlad a avut 37 fix, o sa-i mai iau si diseara si sper sa fie ok. Maine n-am cum sa-l duc la control ca lucrez dupa-masa si nu vreau sa se duca altcineva cu el. Il urmaresc in we si daca mai creste ma duci luni la radiografie, insa eu sper sa nu ajung acolo. Mi-e groaza!
Deci la el pana la antibiotic avea peste 38,4 si apoi de cand ia antibioticul a facut max 37,6 ieri seara...mai astept o zi-doua si apoi decid daca ii fac radiografie sau nu, ca mi se zbarleste si parul!

Oana 18+ cu bb Stefan si Vladutz (2 ianuarie 2005)
Bubu mic
Iubirea mea
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crinuta spune:

Bubu, sper sa fie bine cu Vlad.

Fetele, cred ca ne-am decis pentru gradinita. E vorba de cea de langa noi, mama a fost cu Rayan, iar eu voi trece maine seara.
Se vorbeste exclusiv engleza, exact ce imi doream, iar Rayan a fost deja invitat la serbarea de Craciun.
Ne gandim totusi sa il dam din decembrie, si nu din ianuarie, dat fiind faptul ca se plictiseste ingrozitor acasa, si e innebunit dupa copii.
90% suntem decise sa facem asa, dar va mai tin la curent.
Nu stiu de ce nu l-am dat din start aici.
Au medic pediatru care vine luni si joi, doar ca acum trebuie sa ii refac exudatul si coprocultura, si de asemenea, trebuie a aduc aviz de la pediatru ca e sanatos, ceea ce nu e o problema, deoarece Calapod imi va da repede hartia. Sper doar sa nu fiu nevoita sa platesc o consultatie pentru asta, nu de alta, dar am dat faliment luna asta.

E tare dulce Rayan, si scoate la perle, de nu va pot spune.
Azi mi-a umblat in plase, si gasind pachetul de Always, zice" ai cumparat tampoane? Nu trebuia sa imi cumperi tampoane"


Crinuta si Rayan



Fara Dumnezeu nimic nu e.
http://www.jnsr.be/ro.htm

Mergi la inceput