*Colectia aniversara de toamna-iarna 2005* (172)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Gandacel spune:

quote:
Originally posted by lavi02

Eu cand vad tendinte de distrugere zic: ai grija de cutare! Uneori functioneaza.

Ma gandesc ca la ei tendinta de distrugere apare ca manifestare a cuceririi lumii, a puterii asupra obiectelor. Vezi castelele de nisip, e placere maxima sa le distruga tot ei dupa ce au muncit sa le faca.

Asa mi-a zis si mie pediatra, fara NU, sa-i spun in schimb ce altceva sa faca, o afirmatie. E mai usor sa urmezi indemnul de a face ceva decat cel de a nu face. Si daca nu fac aia, ce fac altceva? Asa ii oferi tu alternativa...

Toate astea merg daca iti faci un reflex, o obisnuinta. Si te mai iei si dupa copilul propriu - unicat.




Si noi tot asa facem cu "ai grija", "fii atent", dar neaparat si cu "NU", urmat de explicatia corecta. Vede intotdeauna ca daca face ce i-am zis sa nu faca, se intampla ce i-am zis. Mie personal mi se pare firesc, parte din invatare si maturizare. Aia NU pentru ca se intampla asa, mai bine face altfel... Doar cu a-i oferi alternative, mie mi se pare ca de fapt nu invatam copilul mai nimic. Trece de la o activitate la alta, de la un obiect cu care face ceva la altul, fara sa traga vreo invatatura de fapt, ci pur si simplu ca sa ne urmeze, sa ne faca pe plac. Ba mai mult, daca ai unul ambitios sau curios ca al meu, daca eu i-as oferi altceva in schimb, pentru a preveni o stricaciune, nici nu l-ar interesa! Cu siguranta ce tocmai face el e mai interesant. Tactica asta la noi se aplica in chestiuni de joaca, plimbare, nu cand (ex.) vrea sa bage niste creioane in DVD-player, cum facea ieri. Merge cand (alt ex de la noi din ograda) pleaca cu cana mea de cafea in mana ca sa o arunce la spalat in chiuveta, iar eu dau fuga in urma lui foarte calma si ii zic "ia tu canutele tale sa le dai la spalat, da-mi mie cana mea, ca daca o scapi se sparge". Cam asa...
Cat despre stricat, eu am parerea (tot personala) ca nu e vorba de putere aici, cat pur si simplu se distreaza, ca un obiect se face bucatele, ca ceva face zgomot cand cade aruncat cat colo. Bogdan ste cand s-a stricat ceva si ii pare rau, de fapt nu vrea sa strice, de obicei cand deja a facut-o vine la mine trist sa repar... i-am explicat ca unele lucruri nu se pot repara si a inteles, cand ii zic sa nu faca ceva, ca strica, de obicei ma asculta, adica 98% din timp. Restul, nici nu ma mai pot supara. Ca nu vrea sa strice, decat daca e in crize, pe care le face tot mai rar. De fapt, cred ca n-a mai facut de multisor una.

Hai sa va mai zic una despre prostioarele lui Bogdan, ceva ce mie mi se pare hazliu, dar ma abtin sa-i arat: cand face ceva ce nu are voie, e tare degajat, preocupat, iar cand ma aude ori ma vede ca ma apropii de "locul faptei", lasa tot intr-o fractiune de secunda, iar in alta fractiune de secunda e 3 metri mai incolo! SI se face ca e ocupat cu altceva! De unde poate sa-l duca mintea la asa ceva, nu stiu! Si, draga mea Camelia, minte in continuare de ma capiaza! Daria mai are apucaturi din astea, ori al meu se face mitoman?

Gata, revin mai tarziu, cred. Acum ma joc putin cu gangania mica, pana o culc. Ca suntem singure!

Daca am facut ceva greseli, va rog sa le scuzati, nu mai revin sa citesc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gandacel spune:

Ne bagam si noi la concurs, la Sibiu, daca faceti! Pe serioase!
Ce fain ar fi acum, iarna, inainte de Craciun... Dar sigur e doar o vorba aruncata.
Mergem?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madau spune:

Ajutati va rog o biata mama cu nervii facuti franjuri mici-mici

Mai fetelor, de vreo 3 zile Miruna e dezastru...nu mai face decat cum vrea ea, cand vrea ea, se imbraca singura, isi pune sosetele singura..bineinteles ca vazand ca nu poate incepe si striga si arunca cu ele prin casa, dar degeaba ma rog de ea sa ma lase s-o ajut..tipa si mai tare, si da-i cu "nu vrei" si cu tavaleli pe jos, nu stiu ce sa ma mai fac. Pe strada nu vrea sa mearga de mana, vrea sa urce ea singura scarile, ce sa mai...nu mai reusim niciunul s-o tinem in frau. Am pedepsit-o, am tipat la ea, i-am explicat..degeaba, isi pune mainile la urechi si striga "n-aud, n-aud".

Si nu-i stau picioarele si mainile o clipa..azi spalam vasele si ea se invartea pe langa mine, la un moment dat a dats ia ceva de pe scurgtor, i-am spus ca daca o sa traga de lingura vor cadea vsele pe ea, bineinteles ca in secunda in care m-am intors cu spatele, hop cu mana pe lingura, cand am vazut cum incep farfuriile si paharele s-o ia la vale nu stiam ce sa prind mai intai...m-am ales in final cu Miruna urland din toate puterile ptr ca s-a speriat bineinteles, cu bucataria plina de cioburi, si eu cu o durere de cap groaznica.

Cred c-o duc la gradi, in ritmul asta nu mai apuc sa fac nimic..pe mama n-o mai asculta deloc, e dezastru

Leea las ca poate asa a fost sa fie cu bona, poate da D-zeu si se da pe brazda asa cum vrei tu, eu tin pumnii stransi, sa fie bine!

Lavi bafta, sa vii cu vesti bune!

Noah...acu cand vroiam sa mai zic si eu una alta..s-a trezit vipera

Madau si Alexia Miruna (15 dec 2005)
www.flickr.com/photos/madau/collections/72157600567493374/" target="_blank">poze pana la 1 an, www.flickr.com/photos/madau/collections/72157600567398541/" target="_blank">de la 1 la 2 ani,
www.geocities.com/nov_dec_2005/povesti2005.htm#madau" target="_blank">povestea nasterii Mirunei
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=1b04435806e76a5905bfb2&skin_id=4&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">filmulet aniversar
filmuletze poznase www.dropshots.com/madau" target="_blank">1 si www.dropshots.com/Miruna" target="_blank">2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Noki_Lara spune:

Hi hi hi...ce faza. Cand tota lumea o ia razna, bufnita mea se cuminteste. Ptuiu, sa nu-i fie de deochi!

Serios acuma, noi nu prea avem evenimente de-astea periculoase. Nu stiu cum si de unde, dar a mea a avut paraca mereu un simt al pericolului. Nu a avut niciodata treaba cu prize, tras de lucruri aflate la inaltime, obiecte acutite etc. Speram sa nu o apuce nici pe vitor vreo pasiune!

MAdaule, hm..nasoala treaba! LA tine e si mai nasola ca tu chiar ai de lucru acasa, ceea ce clar e imposibil cu zgatia alaturi!

Gandacel- io chiar as vrea o escapada la Sibiu, mai ales ca nici nu am vizitat orasul niciodata. Dar din pacate io reincep de vineri facultatea, deci voi avera week-endurile full. Ar ramane numai ziua de 1 decembrei libera.Dar si aia doar pe jumatate, ca are Adila treaba dimineata. Deci degeaba. dar io zic ca vor fi ocazii. Plus ca nu e prea fun de vizitat un oras pe asemenea frig. primavara e mult mai coool.

Poze cu Sarah si mami 1 si 2
www.dropshots.com/saralyna2005#albums/Party%20Sarah%202%20anisori" target="_blank">PARTY SARAH 2 ANISORI!!!!
Filmuletze poznase www.dropshots.com/noki_lara" target="_blank">1 www.dropshots.com/saraly" target="_blank">2 www.dropshots.com/noki_lara2" target="_blank"> 3 www.dropshots.com/Saralyna" target="_blank">4 si www.dropshots.com/saralyna2005" target="_blank">5
Varsta Sarah

Everything matures...eventually!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns meems spune:


Salutam fetele... dupa o absenta de pe forum. Am fost plecati de-acasa, a aparut ceva oarecum neprevazut si n-am mai apucat deloc sa postez. Incerc sa recuperez ceva-ceva din urma, sper ca intreaga colectie e bine.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pumba spune:

neata de la mine!
din juranalul desuzetarea- prima noapte fara suzi- la ora 2 cautam suzeta,la 3 din nou cautam suzeta,la 3 juma vrem apa....dar suntem pe drumul cel bun zic eu
noki- nebunatica mica ce esti! vrei sa evadezi fara Sarah , e frumos?
madau- tare as vrea sa o vad pe Miru cum zice ' nu aud ,nu aud"
e independenta fata ta ,fii mandra
catutza-" al meu le arunca pe geam si acolo raman" misto faza
ma duc sa fac curat ,au plecat socri luni si arata casa ca dupa razboi.


Adeline( 16.12.2005)Claire(7.12.2001)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns leea_cv spune:

http://www.dropshots.com/leea_cv#date/2007-11-23/21:56:30 aici am mai pus citeva poze plus cele de sezon.

Mada e desigur o etapa si in viata Mirunicii.Si,dat fiind faptul ca am trecut prin asa ceva si NU am avut nici cea mai mica reusita pe front,m-as mira ca la tine sa functioneze ceva.Cred ca trebuie sa astepti sa treaca.La mine e pe duca,daaar multe toane se incapatineaza sa ramina.Poate si tie ti-a ajuns si s-a umplut paharul.PAUZA ti-ar trebui.Mai lunga ori mai scurta dar PAUZA sa fie.

Leea si Tudor David (19.12.2005)

iubire…in imagini
............................................................................
Vrei, te rog, sa iei putin mina de pe umarul meu?...Poate reusesc sa zbor.
Ce pacat!Intr-o zi,fiecare copil va invata ca nu tot ce se clatina e leagan...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Madutza10 spune:

Madau ,de ce crezi ca face toate astea?Se apropie de 2 ani of corz:),nu credeam pina n-am vazut ce se intimpla la virsta asta.
Eu sint cu nervii la pamant ,pentru ca nu mai stiu cum sa reactionez ,as tipa toata ziua dar n-o pot face ,incerc sa raman calma desi nu merge nici cu raul ,nici cu binele ,or veni vremuri mai linistite si pentru noi ...
Pumba ,eu cind m-am hotarat sa renunt la suzy ,le-am aruncat pe toate ,i-am zis ca le-a luat ,,baba cloantza'' si gata ,de atunci nici n-a mai pomenit.
Meems ,bine ai revenit ,ma zi-ne ce faceti !
Gandacel ,sigur o sa te descurci cat e tati plecat ,esti o mamica tare ,ai dovedit-o mereu .

Io am facut nani vreo ora jumate cu puiutzu' mic care inca doarme ,a bantuit pina la 15:20 si de atunci n-a mai miscat ,mamaaa sint 3 ore chiar ,sa vedeti diseara ce se culca la 12:00 ,aia e .
Azi am renuntat si la sala ,nu puteam misca un pai ,sint inca super obosita ,m-am cam lecuit cu plecarea de aseara ,cind mai ies ma intorc repejor ca nu mai sint tinerica sa ma-ntorc cand se lumineaza ...

Orlando_Andreas
(9.12.2005)
si Mada

1.7-2 ani


www.onetruemedia.com/shared?p=1b913bfba91d89dbb55d45&skin_id=7&utm_source=otm&utm_medium=image" target="_blank">Filmuletz ..,ca tot e la moda:))

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pumba spune:

leea- ai un fecior pe cinste e un dulce si un fotogenic ,iar mama lui stie sa faca poze.

Adeline( 16.12.2005)Claire(7.12.2001)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

madau Miruna cu "n-aud, n-aud"!
leea si mie mi-au placut pozele!

Ce-mi place mie ca ne putem contrazice pe diverse subiecte (adica exprima opinii diverse) fara sa ajungemla "fa, proasto, snoabo, etc". . E chiar misto asa, facem schimb de idei fara inversunare! Sa dea DD sa ne tina!

Daca va intalniti we asta la vreun loc de joaca am veni si noi!

Sau in vreun parc pe la orele 11-12 cand e soare afara...

Mergi la inceput