*Colectia aniversara de toamna-iarna 2005* (172)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Gandacel spune:

Wow! vorba lui Bogdan...
Ce postare indecenta, Madutza!!! Sa te culci la orele diminetii, sa dormi pana la 11... sa-ti doarma copilul pana la 10!!! Sa te plangi cand se scoala la 8... inca ma scutur si nu-mi vine sa cred!

Bic, ce mai faci? Ce mai e cu mama ta? Cand vii incoace?

Pe mine ma deprimati cu subiectul despre sanatatea parintilor, mai ales cu cele despre cancer. N-am mai auzit in ultima vreme de nimeni sa moara natural, zau! Aproape ca imi doresc sa mor ca tata, in somn, in patul meu, sa nu stiu, sa nu trec prin chin luni de zile inainte... cum s-a luptat mama cu cancerul. Imi pare tare rau pentru cele dintre voi care trebuie sa treaca prin asa ceva cu parintii. Mai bine ti se inunda apartamentul!!!

Anda, cand o sa mai ai timp de astrograme? Ca tare as vrea pentru Stefania, iar pentru Bogdan, as vrea doar sa te uiti daca se schimba ceva daca iti dau alta ora a nasterii, se pare ca a fost gresit trecuta in fisa lui. Am vazut acum ora de pe prima fotografie facuta de Gabi.

De azi pana vineri seara sunt singura de tot cu copiii, sora-mea pleaca azi si ea! Ma simt cam depresata. Dar numai putin de tot. Pe la suprafata. Clar sunt influentata intrucatva de planete, ca sunt mai optimista decat alta data in aceleasi conditii, cred ca din cauza ca am intrat in zodia Sagetatorului.

Sper sa mai intru pe aici si mai tarziu. Acum ma pregatesc de plimbare, atat de tarziu, pentru ca Stefania a tras un pui de somnic. Pupam fetele.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Iu-hu! Testul de sinceritate a functionat, m-au chemat la interviu!

Gandacel ai dreptate cu inundarea apartamentului! Nici eu n-o sa mai dau detalii pe aici, asta este, fiecare dintre noi are necazuri la un moment dat.

Hai ca o sa te descurci cu copiii; asta e cel mai incurajator: cand vezi ca te descurci.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns canuta-om-sucit spune:

Salutare fetelor!

Multumim mult de urari .

Lavi, multa sanatate tatalui tau si noi facusem un pic pe noi cu tata ca are pancreatita dar cu tratament vad ca e mai bine. Poate da Dumnezeu si la voi si o sa fie bine si nu o sa fie maligna tumoarea.
Anda, la fel vorbeste de stalcit si Dimitrie, mai mult familia il intelege decat altii, insa eu consider ca vorbeste, adica atat timp cat comunica si intelegem ce spune... e ok. Acum de cateva zile am observat ca a inceput sa isi mai dezlege limba, adica incepe sa vorbeasca mai clar si mai mult se exprima mai mult, mai pe intelesul tuturor. Stii ce imi spunea un pediatru?! Ca un copil care inca nu vb clar e inca cu ingerii pe langa el si el vorbeste cu noi asa cum vorbeste cu ei, de aia nu intelegem noi. In schimb daca cel mic deseneaza, e expresiv e tot o forma de comunicare, caci de fapt cica asta ii deranjeaza pe medici, copiii care nu comunica intr-un fel sau in altul. Si chestia cu vorbitul tine si de urechea muzicala a copilului de a reproduce sunetele. Se pare ca ai nostrii nu prea o au Eu spun ca nu e motiv de ingrijorare, cel putin eu inca nu o iau razna. E drept ca ma apuca, atunci cand aud ca altii de varsta lui spun poezii, dar sincer imi dau seama ca alea nu sunt gandite sunt spuse ca papagalul. Dimitrie le gandeste, sunt analizate... ma rog tu iti cunosti cel mai bine puiul si sigur iti dai seama ca e bine. Mai ales ca fac progrese, ori un copil cu deficiente, nu face sau face foarte greu. Uite de exemplu am tot auzit copii spunand despre ei cu "tu" sau isi vorbesc la a-3a ei inca nu analizaza bine. Dimitrie cand vrea ceva sa i se faca arata cu degetul ca lui ii trebuie, pe el sa il imbrac, acum e drept ca nu stiu cum o sa pronunte...

Despre chefuri... eu de mult am spus ca m-am babacit, nu mai rezist o noapte, daca ma duc la vreun chef deja la 11:30, 12:00 pic de somn, sau dorm pe mine.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Hildegard spune:

Buna dragelor,

deci, spuneti ca telefonul asta nu merita banii:
http://www.crazytoys.ro/jucarii/Litere-si-Cifre-1054/Fisher-Price-91/5516/Laugh-n-Learn-Telefon-educational-in-limba-romana.html
nu stiu ce sa fac, sa-i iau sau nu la stefan.

veniti cu ajutor de cadourai ...nu stiu ce sa-i cumpar la stefan. m-am saturat de masini mici,jucarii fara rost...
vreau ceva ce sa fie educativ,distracti,colorat...sa-l surpinda...no,ca multe vreau!


BLOGUL MEU

Veronica si
Stefan Peter- 07.11.2005(2 ani)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anda77 spune:

asta cu ingerii e o explicatie frumoasa. ma mir ca vine de la un pediatru:)
cu desenatul, tine de talent, ma scuzati, fiu-meu trage doar mizgalituri de sus in jos si nu e vreun frustrat, pur si simplu nu "vede" altfel
cu urechea muzicala, hmm, eu am vorbit precoce de rapid si perfect corect; toate cuvintele; se mirau toti ; n-am stalcit NIMIK, fiecare cuvant a fost din prima pronuntat ca la dictionar (bunica mea avea la vremea aia un prieten academician, o mare personalitate si ala spunea despre mine ca-s geniala, le voi dovedi intr-o zi, copiii care vb asa repede si corect-corect au super capacitati in mod clar, nu stiu cum sa va spun, sa nu credeti ca exagerez, n-am stalcit niciun cuvant -afara de a barbieri, toata familia tine minte ca era exceptia, nu am putut pronunta cuvantul pana la 7 ani - si vorbeam cand mergeam in 4 labe. ei bine, nu s-a ales niciun geniu de mine). ce sa-ti mai zic ca nu am ureche muzicala DELOC.
deci nu "cumpar" explicatia cu urechea muzicala


mami de poet(09.12.2005)
poze cu puiutul meu, Nichita-Andrei
www.dropshots.com/nichita" target="_blank">filme cu puiutul meu, Nichita-Andrei
www.onetruemedia.com/shared?p=1b0ac86d3df77a7c0a7ba6&skin_id=0&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">montaj anual

"cel mai bun dar pe care il putem face copiilor nostri este sa stie ca sunt iubiti"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns leea_cv spune:

V-am ramas datoare cu vo doua vorbe: ALEGERILE AU FOST FRAUDATE. Fir-ar a dracu de treaba sa fie.Ca n-am avut io noroc de cind ma stiu,de ce sa fi avut acu?Am sunat-o pe bona nr 2 sa-i dau vestea cea mare si mi-a dat ea una si mai mare.S-a imbolnavit maica-sa,e in spital si tre sa aiba grija de ea,deci nu poate veni.Am scos fum pe nari ni alta si,cu lacrimi in ochi m-am indreptat catre cea pe care nu o agreaserati niciuna.Asa ca am sunat-o si,normal ca vine.A, zis totusi ca vreau o luna de proba sa vedem ce-o fi.De-acu tre sa caut partile ei bune,sa o reabilitez in ochii mei mai intai.o sa stau de vb cu ea,sa-i sun ca nu vreau sa fie zbir(daca cumva intentiona),ca o vreau calda si deschisa cu coplul,chiar daca nu calca,spala,gateste...
Va multumesc pentru implicare.

Cami sanatate Dariei.Io am primti scrisoarea de la Mosu si mi-au dat lacrimile.
Lavi imi pare rau pentru suferinta tatalui tau si a ta.poate totusi nu-i cancer,ca ala la pancreas e negru negru.Insa felicitari pt interviu.
Corap Sanatate si lui Andrei.
Madutza tu ce credeai ca se poate si cu sufletu-n rai?Sa=ti priasca evadarea!
Hilde mie nu prea-mi pare cine stie ce telefonul ala.Da nici idei n-am ca-s in pana rau la capitolu asta.Io i-am gasit o trusa f oeftina cu masina de gaurit,ciocan,cuie,cleste...e innebunit dupa astea.Cre ca mecanic il fac.
Anda deci ai iesit din butoiul cu mutulici.Ati evoluat la greu.T are doar vreo 10 cuv in vaocabular si de vreo 3 zile zice si "mama"

Leea si Tudor David (19.12.2005)

iubire…in imagini
............................................................................
Vrei, te rog, sa iei putin mina de pe umarul meu?...Poate reusesc sa zbor.
Ce pacat!Intr-o zi,fiecare copil va invata ca nu tot ce se clatina e leagan...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria_alexia spune:

Ina, ma bucur ca ati avut o petrecere frumoasa. Si vrem si pozele, neaparat!
Cu iritatia, eu am observat asa: nici Cristi n-are nimic de la portocale, in schimb in perioada in care manca struguri se irita fff. tare. Acum ii dau mai rarutz si ii curat de coaja, vad ca e ok asa.

Acum m-am uitat in contul comun, Bic nu spune nimic dar vad acolo 2 filmulete de la ea, numai ca... nu pot nicidecum sa le vad .

Lavi, toata admiratia pentru felul in care reusesti sa iei lucrurile. As fi votat si eu pentru ne-schimbarea job-ului in perioada asta solicitanta, dar citindu-ti replicile urmatoare m-am convins ca pentru tine asta ar fi cea mai buna solutie. Bafta la interviuri si sanatate multa tatalui tau! Stii ca suntem aici cand ai nevoie de sprijin, asa ca nu cenzura fara rost.

Anda, nu ti-am laudat cu toatele in nenumarate randuri talentele lingvistice??

Offf, gata bucatica, fug inapoi la munci...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

canuta sanatate multa tatalui tau!

Hilde o jucarie e fara rost, doar daca copilul nu o apreciaza. De multe ori pretul reflecta calitatea (mai ales rezistenta jucariei) dar la fel de des gusturile copilului nu tin cont de pret, firma, etc. E greu sa spun eu ce l-ar interesa pe copilul lui X, uneor e greu sa ghicesc si ce le-ar interesa pe ale mele.

Ce-am sa fac eu: ma duc (sper sa ajung maine) in Carrefour la raionul de jucarii cu o suma de bani limitata superior si vad ce mi se pare ca le-ar place fetelor. Achizitionez iar acasa impart MosN - MosC.

Pian au si fetele (l-au primit de la altcineva), dar li-l tin "sus" si li-l dau din cand in cand, ca doar atat ma tin urechile . Prost e ca pe cand slabesc bateriile, pianul incepe sa cante atat de fals ca ma prind si eu care-s afoana ca-i fals. Doi la mana: parca haraie, baraie si nu s-au jucat cine stie ce cu el.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anda77 spune:

maria, sarumana

leea, regele a murit, traiasca regele. io am zis: dk va fi prelucrata, bona 1 se poate dovedi excelenta. dar tb explicat "cu citate din carti" ca-i trebuie lui Tudor iubire.


mami de poet(09.12.2005)
poze cu puiutul meu, Nichita-Andrei
www.dropshots.com/nichita" target="_blank">filme cu puiutul meu, Nichita-Andrei
www.onetruemedia.com/shared?p=1b0ac86d3df77a7c0a7ba6&skin_id=0&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">montaj anual

"cel mai bun dar pe care il putem face copiilor nostri este sa stie ca sunt iubiti"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Anda nu vezi ca pana in ziua de azi esti prietena cuvintelor, le manuiesti cu maxima dexteritate si talent?!

La cantitatea de genii nefericite existente in istoria stiintei & culturii eu una chiar ma bucur ca nu-s de-a lor

leea las' ca poate si cu asta va fi bine; daca nu mai cauti.

maria la felul meu de a fi e chiar potrivit. Trebuie sa fac ceva ca sa n-o iau razna si ca sa nu simt ca pe toate planurile imi merge prost. La vreo saptamana dupa ce a murit mama a inceput a doua mea sesiune (prima de vara). Am luat-o cu 10 pe linie, absolut pe meritate, nu stiau profii ce patisem. E adevarat insa ca cele 5 zile cat a fost in coma n-am putut face nimic. In aceeasi perioada sora-mea a avut bac-ul, ea s-a concentrat f greu, a scos-o la capat dar cu o medie cu vreun punct si ceva mai mica decat ar fi luat ea in mod normal. Suntem diferite. Ceea ce nu inseamna ca nu sufar dupa ea; sufar si in ziua de azi, vedeti si voi ce des o pomenesc.

Anda cand ai timp mai baga si tu o astro de-aia talentata de-a ta!

Mergi la inceput