***Capsunele-n scutecele de mai-iunie 2007*** (30)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns arcadia spune:

Buna seara de la o oaie ratacita
N-am mai scris de muuuult...si am de recuperat 10 capitole am ramas datoare cu niste raspunsuri, o sa ma uit in urma sa vad, si cu multumiri pentru urarile de ziua puiului meu de 6 luni si Sf. Gabriel, pe care le-am spicuit atunci (vali5, kid, moko, addinel, madi, mica0307, gabiu, liviana, mihamora ).
Raportam la 6 luni si jumatate 7500 gr si 71 cm. Vreau sa va intreb de carnita, eu as mai astepta un pic pana sa ii dau, dar carne de pui nu vreau sa ii dau din cea din comert. Exista oare pe piata carnita ecologica, care sa provina de la pui crescuti natural (nu cea la borcanel)? O sa citesc in urma, sa vad daca s-a mai discutat, dar acum ma roade curiozitatea.
Pupam capsunicile si mamicile.

Am uitat sa va zic ca a zis 'tata' De mama nici vorba..

Mami de Calinut Gabriel (8 mai 2007)

Poze bebe

fain

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arcadia spune:

Eltekaaaaaa, bine ai revenit!
Vali5, Andrei sta deja in picioare??? Wow, nu-mi vine sa cred! Super

Mami de Calinut Gabriel (8 mai 2007)

Poze bebe

fain

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihamora spune:

A mai ramas sa-i multumesc pentru urarile de la multi ani pentru Dominic lui Pepsi si Gravidutei si sigur mai e cineva...

Va multumesc pentru primire fetelor -Pepsi ,Lauradi, Liviana, Mica

Pepsi sper sa iti treaca durerea de spate cat mai repede.

Vali5 - felicitari puiutului precoce.Nici al meu nu are nici un dinte.

Ali24

Chris27 - bine ai revenit! Felicitari pentru realizare!

Didialex - multa sanantate!

Felicitari Antonio!

Ma fac si eu bucatareasa ca Sobi ca trebuie sa incep si eu cu supita.

Pupam pe Matei (Liviana) curajos.

Multumim Motanel si Lauradi

Pitica si Dominic se trezeste noapte des si urland si se linisteste la san, uneori il intorc pe o parte si ii trece.
Multa sanatate la Iris.
La multi ani sarbatoritilor de ieri si azi!
La multi ani cu o mare intarziere pentru Pepsi si Carmen!

Michelle mamica de Mario Dominic 15.05.2007

POZE


www.helpsonia.com/" target="_blank">Ajutati-o pe SONIA!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ninutza spune:


Madi, pentru Ana Teodora ,

Ileana_marius, pentru Mario Luca ,

Alynta27, pentru David,

Graviduta, pentru Mara,

Florina, pentru Teodora Ioana,

Ramsy, pentru Alexia ,

Kid

http://mirunamaria.blogspot.com/


Miruna Maria, 5 iunie 2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andradap spune:

Motannel, Lauradi, ii introduc carnea abia atunci ca vreau sa am timp sa-l obisnuiesc treptat si fara sa-l fortez prea tare cu legumele: supa/piure... El e obisnuit... dar ia 2-3 lingurite strambandu-se si apoi e chin daca vreau sa-i mai dau... Numai eu stiu cate legume am preparat si am aruncat, nu de alta dar eu nu le-as fi mancat nici moarta ca erau tare gretoase/nasoale/etc... dar cum eu nu mi-am hranit copilul dupa propriile gusturi (ca ar fi insemnat: salata baoef, chips-uri, chiftelute, si alte PROSTIOARE! - in principiu nimik sanatos!) lu' Antonio ii dau toate chestiile "sanatoase" dar prea putin gustoase Bietul copil... si ce se mai uita la mine cand beau cate-o cola... In curand va trebui sa ma ascund de el... sa ma bag in dulap...

Paflo, am cautat la CORA, AUCHAN (astea-s mai pe langa noi!)... Am intrebat si angajatii magazinelor... si pe langa faptul ca se uitau la mine crucis l-au mai convins cu atitudinea lor si pe sot ca visez eu cartofi dulci si acum de la sot la vanzatoare toti ma intreaba: "Sigur e vorba de cartofi?" Asa ca m-am lasat pagubasa cu cartofii dulci... cel putin la suprafata, ca Nu e magazin in care sa NU intru si sa nu iscodesc dupa minunatii CARTOFI DULCI... BA chiar la sfatul unei angajate CORA am cumparat niste cartofi "rosii" ca cica aia sunt dulci... dar mie mi -sau parut la fel cu cei albi... cu mici diferente... CONCLUZIA: bunatate de piure de cartofi, facut cu lapte praf... Antonio se stramba de mama focului!!! Am zis ca il mai tin la masa de pranz pe lapte... si bagam legume la CRACIUN CA ma gandeam ca atunci daca NU vrea sa manance il las nemancat pana cand o invata sa accepte mancarea asa cum e... Desi parca prevad ca o sa imi fie mila de el... DOAMNE, ce "manipulatori sunt teroristii astia mici!"

Doxinu, eu am vazut niste caciulite-palariute care mi se pareau mai mult de fetita....

Lauradi, foarte frumos site-ul cu tricotaje...

Numai_eu, felicitari pt dintisor... asta e plangerea mea de baza: NOI NU AVEM NICIUNUL!!!! Daca poti sa ii muti masa de seara mai devreme, atunci mut-o... asa poate se culca mai devreme... ceea ce este de preferat, apropos de SOMNUL pana-n 12 , care este foarte benefic!

Arcadia, mi-e greu sa cred ca EXISTA vreo carne pe piata care sa provina din pui/gaina crescuti 100% natural... tot mai de incredere este vreo ruda ceva care sta la curte si are pasari... Tot legat de carne, am scris mai sus, ca abia pe la 7,5-8 luni ii voi da lui ANTONIO.... asta ca vorbeai ca ar fi prea tarziu

Mihamora, BAFTA multa sa ii placa la PUI supita, apoi piureul de legume... Noi inca ne luptam cu morile de vant!

LA multe lunite cu intarziere: STEFANUTZ de MOKO (eu cu urarile nu cred ca am fost de prea multe ori pe faza )... si daca tot sunt la cap. asta m-am uitat si eu pe lista in fata si trebuie sa mai urez LA MULTE LUNITE lui:

Mario Luca de Ileana_Marius

David de Alynta27

Mara de Graviduta

Teodora Ioana de Florina

Alexia de Ramsy

Si nu in ultimul rand:

LA MULTI ANI,
MULTA SANATATE si FERICIRE
lui
KID!!!
Gata, fug sa pun copilul la somn...

Andrada de ANTONIO (12 Mai 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Pepsi spune:

andrada multam de capitolul nou, sa am loc de desfasurare, azi nu m-a mai durut atit de rau, in sensul ca am reusit sa merg, dar n-am facut nimic am zacut in pat toata ziua, nici la aquababy nu am fost!dar am tot facut bai calde cu un dus care maseaza dupa cum mi-ai zis tu ieri, si am luat paracetamol si m-a mai ajutat ceva.merci ca intrebi si te gindesti la mine

la multe lunisoare, pitici de moko, irinusha si arthurana

v-am spus eu ca imi place tare mult sa gatesc si am toata colectia din secretele bucatariei pina in ziua cind am plecat, din pacate am vrut sa ma abonez de aici, am scris la burda si NU livreaza in canada.....tare necajita sint, credeam ca in timp s-a schimbat ceva.....ca am mai avut o tentativa acum 2 ani

didi, multa sanatate

chris, felicitari ptr ce ati realizat, imi pare tare rau ptr alergia micutei, pot sa-ti zic doar ca trece, la dominic i-a trecut pe la 3 ani jumate, si facea urit cu soc anafilactic, secretul este s=o feresti de ORICE produs de lapte pina ii trece alergia. ii poti da lapte de soia in locul celui de vaca, sau de orez.(nu e chiar lapte de fapt sint "bauturi")

andrada, e mortal antonio, sa va traiasca, si multe felicitari ptr "mama" ca tare frumos suna. ei asa e, mai dureaza cum zicea si androix pina sa-si gaseasca destinatarul acest mama", dar chiar daca nu ne este adresat direct tare bine pica

carmen, rid tot timpul cu pofta la cum povestesti tu despre fete, cu toata durerea de spate care ma omoara, am ris,

chiqui, multumim de poze,figura esti tu cu da io cum pot, pai n-am de ales ca nu face nimeni in locul meu.....cu nasterea lui david, asa e, cu zimbetul pe buze l=am scos, ca doctorul facea glume, ca-mi zicea gata impingi, si eu, care ma chinuisem sa NU imping cam 30 min, nu mai stiam cum ce, cind, si el ridea ca a zis "nu simte cind sa impinga da copilu aluneca pur si simplu"trebuie sa mai incerci si tu, e tare frumos sa ai copilasi.of, cu calcatul.....i-am zis sotului cind o avea bani sa si le duca la calcatorie sa i le faca

liviana, asa e cu filmul din semnatura mea, si pe mine ma impresioneaza de fiecare data, pai ii trimit pe mail sotului tau contractul la notar? cu casa noastra. nu stam in centrul Montrealului, e clar, stam intr-un oras linga Montreal, la 35 km de centrul montrealului, si la 5 km de intrarea in montreal.prietenii nostii si-au luat casa de linga noi anul acesta si au dat 230 000 USD, dar are un etaj in plus decit a mea, si o baie in plus. pe mine m-a ajutat f mult ca lucrez in birou de notari si am stiut unde si ce sa caut, uite aici ptr sotul tau, este exact in orasul unde stam
casa
si aici ai case facute de constructor, cheie in mina, adica la gata, dar la pretul ce=l vezi adaugi pretul terenului, si taxe, casa la gata
sint si case la 745000 USD uite aici www.giselestandre.com/1355829.htm" target="_blank">casa scumpa
daca vrei pot sa-ti mai dau mai multe da sa nu fiu off topic. merci ptr raspunsul la placinta, eu de foi intrebam alea facute de tine. frumoase pozele, ce papion albastru avemcum se mai simte matei?

mica, cum se mai simte micuta?

graviduta, am ris la faza cu prastiadupa ce nu l=am mai alaptat pe dominic, si am slabit, sinii si-au revenit, desi nu vor mai fi niciodata ca inainte, dar e de la sarcina

sobi, eu ptr diversificare am un aparat fiert abur si un blender de mina, se pare ca al meu ramine ultimul diversificat asa de craciun.

carrie, multa sanatate

lauradi, lui dominic i-au iesit cei de sus si cei de jos in acelasi timp, dar in carti zice ca e o periodata de diferenta, care depinde de la copil la copil. ptr herpes e bun zoviraxul, sau cind e de rau pastile de aciclovir(si eu am herpes de cind ma stiu...)

vali, nici noi nu avem inca dinti, lui dominic i-au iesit pe la 7 luni

petit_ange, asa e, tot mai multe alergii, alergia la latex este tot ce contine latex(manusi, prezervative...)

pitica, poate e de la dinti, daca alte semne nu are, intreaba si la medic

angela, si eu ametesc, si am greturi, mai ales daca nu maninc. te alimentezi cum trebuie?eu, in schimb nu dorm destul. fa-ti niste analize

paflo, felicitari ptr dintisori

numai eu, merci mult, io sint pe principiul mai bine mai tirziu decit niciodata, asa ca e bine venita urarea ta, ma bucur ca alaptezi inca, chiar si asa cu lapte praf, si ma bucur daca am putut sa-ti fiu de ajutor cindva, mi-a facut placere, felicitari ptr dintisor,

moko, lasa ca-i diversificam odata daca vreiio asa pe la craciun incep, va avea 6 luni. merg in 13 decembrie la medic sa vedem cum se dezvolta si luam decizia. te tin la curent, si lasa ca se iau ei de minuta si se diversifica!deja am inceput sa-l pun la masa in scaun cu noi, si ii dau o lingurita de silicon pe care o duce la gura si o roade de zor, acuma sa vedem daca plina va fi la fel.

arcadia, felicitari ptr tata

mihamora, merci mult, si eu sper sa ma lase, ca din familie stau rau, tata are discopatie, si mama operata pe coloana cu bucati de metal reconstituita, asa ca sint antecedente....din pacate, si mai e si sotul care ma omoara ca ma doare spatele de la kg in plusca si cum asta imi lipsea. multumesc si eu de urarile de ziua mea

urez si eu un mare la multi ani pitici de madi, ileana, alyna27, graviduta,

si kid un mare la multi ani si ptr tine, si multa sanatate si fericire!

gata fug la somn, ca desi am zis ca nu stau mult ca ma omoara spatele, tot am scris mult, gata fug ca acusi ma ia andrada de urechi ca bintui inca pe aici(asa arata cartoful dulce andrada www.mechinaud-saveurs.com/php/produit_fiche.php?id=145 " target="_blank">cartof dulce

Flavia mamica fericita de David 22 iunie 2007 si Dominic 17 mai 2004
albumele de familie
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=3d7f6050076153b58e971e" target="_blank">capsunici minunate de mai-iunie 2007
www.helpsonia.com/povestea-soniei" target="_blank"> ajutor ptr Sonia
www.woow.ro/prezentare/Cand_se_naste_un_copil.html" target="_blank">dedicatie de la Liana la nasterea lui David

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Pepsi spune:

cine vroia sa vada poze cu mine tunsa scurt
http://family.webshots.com/photo/2732554780059541726vNFoSA

Flavia mamica fericita de David 22 iunie 2007 si Dominic 17 mai 2004
albumele de familie
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=3d7f6050076153b58e971e" target="_blank">capsunici minunate de mai-iunie 2007
www.helpsonia.com/povestea-soniei" target="_blank"> ajutor ptr Sonia
www.woow.ro/prezentare/Cand_se_naste_un_copil.html" target="_blank">dedicatie de la Liana la nasterea lui David

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralucami spune:

Salut!

Nu sunt in toane bune deloc, si dupa ce citesc pe la voi cat dorm/papa puii vostri deja imi vine sa-mi cumpar funie si sapun.

Maria a devenit .... supercalifragilistica! Nu vrea sa manance , nu sta o clipa locului, vrea daca se poate numai in brate, mi-a facut praf sanii, noaptea se trezeste de n-spe mii de ori.

Pana si la un nenorocit de pampers, cand i-l schimb, e o adevarata lupta: se face ca arcul, vrea sa se intoarca, eu o pun la loc, ea nimic, tot ce vrea face. Am momente cand imi vine sa o las asa, cu pampersul plin, numai ca sa mai scap de "lupta".

Despre masa de pranz si diversificare... Eee asta e deja poveste luunga si cred ca treaba asta ma imbatraneste cu 50 de ani. Am fost la cursuri despre diversificare, i-am luat cele necesare, mi-am luat chiar si carti cu fel de fel de retete. La inceput mi s-a parut Ok, dar de ceva timp.... simt ca nu mai fac fatza. Vreau sa ii pregatesc eu tot ( pana acum nu am cumparat deloc BF din comert) si credeti-ma ca e totusi un chin. Eu incerc sa-i masor cantitatile de mancare cu lingurita. Si ii pun cam 5 lingurite de terci de orez + inca 2 de legume. Deci 7 nenorocite de lingurite! Oameni buni a reusit sa-mi rascoleasca ulcerul pana ingurgiteaza linguritele astea!!! Daca nu se foieste pe scaunul ei, scuipa, o apuca vorbitul si-i curge TOT din gura, se face ca purcelul, trage de bavetica, si-o baga in gura plina cu mancare, tine de lingurita, isi baga degetele in castroane si mai nou, dupa 2-3 lingurite URLAAAAAAAAAA ca vrea in brate, refuza sa mai manance. Simt ca am ajuns la limita rabdarii. Abia astept sa treaca timpul si sa o duc la mama sa imi iau si eu o pauza de 1 singura zi!! Sa stau si eu trantita pe canapea, sa ma uit in gol si sa nu aud NIMIC!!

Cand citesc pe la voi cantitati de genul : 1 morcov, juma de para etc etc mi se ridica parul in cap. Maria cred ca mananca a 1/10 parte din cantitatea pe care o manaca puii vostri. In fiecare zi la ora de masa incerc sa "hang on" si sa nu cedez nervos.

Si cand vine noaptea ... imi vine sa-mi trag un glonte in cap. Stiu ca o sa ma trezesc de n-spe mii de ori, ca daca o apuca nabadaile, e posibil sa am si o ora in care trebuie sa o legan si sa o calmez. De ex azi noapte la ora 3 eram super fresh caci o leganam pe fiica-mea pe verticala!!Cum incercam sa o pun la orizontala URLA de am crezut ca suna vecinii la politie! Plus ca pana adoarme ...Hristoase! O plimb , ma batzai cu ea in brate , o pun cu o grija pe pat de ziceti ca lucrez cu bombe. Si cate precautii!! Plus ca ea doarme cu noi in pat. Asta pt ca de multe ori e sotul meu plecat si atunci mi-e mai usor sa o am sub supravegherea mea. Cand e sotul meu acasa, de drag, vrea sa doarma si el cu ea. Si eu dorm atunci pe 10 cm de pat. Am incercat sa o pun in patutul ei. Se trezeste imediat, da cu capul de aparatorile ei, mai mare chinul ( pt mine).

Si as mai avea de plans pe umarul vostru, dar s-a trezit don`shoara si trebuie sa stau antena pe ea caci are o energie fantastica.

Poate revin...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andradap spune:

PEPSI... mersi... clar nu am mai vazut asemenea LEGUMA in viata mea...si sper sa gasesc si eu.... Si de-abia astept sa-i arat sotului sa vada ca NU VISAM eu CARTOFI DULCI

RALUCAMI, NU te alerta!!! Sa stii ca si ANTONIO imi scoate peri albi de cate ori il schimb... Se foieste si vrea sa se rostogoleasca... Uneori imi vine sa-i trag doua scatoalce... mama mama... dar in loc de asta ii dau sa-si roada pantalonii si facandu-si de treaba cu ei mai uita de rostogoliri... si reusesc sa-i prind PAMPERS-ul... Legat de diversificare ce sa-ti zic... avem in curand 7 luni si el e inca pe lapte si piure de fructe... AM zis ca s-o obisnui el mai greu si ami treptat ca altii dar pana la urma tot s-o obisnui... Iti dai seama ca micuta ta trebuie sa se acomodeze si cu LINGURITA si cu GUSTUL... e ca si cand m-ar pune cineva acum sa mananc cu BETISOARE (eu chiar NU ma pricep) si mi-ar da STRIDII (nu le suport probabil si din cauza faptului ca nu am crescut cu ele)... Asa sunt puii astia mici dupa atatea luni de un stil de alimentare, un gust al alimentatiei e greu sa se obisnuiasca dintr-o data, de la o zi la alta cu NOUL... plus de-asta e stiut faptul ca SUGARII sunt foarte senzitivi si deci NIMIK nu se compara cu TZITZI... si mai se stie ca ACCEPTA cu greutate NOUL! Legat de somn... incearca s-o culci pe burtik... acum nu cred ca ii mai e frica cuiva de aceasta POZITIE... ca doar sunt copilasii mari... Sa stii ca somnul pe burtik este mai profund si te scapa si de acel reflex MORO (de tresarire) care uneori ii trezeste din somn pe pitici... Noi o pupam pe BUCURIA si o rugam de peste mari si tari sa fie intelegatoare cu mami a ei si mai ales ascultatoare

PS: Apropos de somn... de cand s-a trezit (ora 06:00) pana acum Antonio nu a dormit decat 1/2 de ora si acum se vieria o pauzaste pe sub scaunul meu... nu stiu ce-o avea... si eu mai sunt si NERVOASA ca am formatat PC-ul dar parca merge si mai greu... cu toate driver-ele instalate, ANTIVIRUSURILE si programelele de kko instalalte... moooor de nervi!!!! Cand o sa iau si eu BABY EINSTEIN???? L-am sunat NERVOASA pe sot ca sa-i fie rusine ca el care instaleaza la toti, la serviciu cu asta se ocupa... pe mine ma lasa de izbeliste... SI STITI ce mi-a raspuns??? Cica: "PAi... daca Tu ai zis ca vrei sa faci singura... ce era sa fac eu???" Stiu ca am zis asa... dar PUTEA si el SA SE OFERE si sa INSISTE... ca asa e cu mine "priceputa la toate" OOOOOF

Andrada de ANTONIO (12 Mai 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns addinel spune:


Madi, pentru Ana Teodora ,
Ileana_marius, pentru Mario Luca ,
Alynta27, pentru David,
Graviduta, pentru Mara,
Florina, pentru Teodora Ioana,
Ramsy, pentru Alexia ,
Kid

iaca mai reusesc si eu sa scriu din cand in cand.

chris fetele, tare bine imi pare ca poti scrie iar pe plantatie.

kay si sonia ma gandesc la voi si av tin pumnii sa se stranga banutii si sa primiti vesti bune in germania. te asteptam pana atunci pe plantatie.

ckristina si paflo si dodoloatza mea a cazut ptr prima data saptamana trecuta... m-am speriat de mama mama si m-am bocit o jumatate de zi, dar mi-am revenit. eu am in sufra o canapea joasa, joasa, deci a cazut pe covor de la mica distanta. in visele mele frumoase sper sa fie si prima si ultima cazatura, sa nu se mai intample.

legat de mancare... dodoloatza papa asa:

7-8: 150-200 ml lapte (dupa toane)
10-11: 2 mere rase cu ecreale (sau para+cereale sau para+banana)- 120-130 gr
14-15: 120-150 gr supa de legume
17-18: 150-200 ml lapte
21-22: 150-200 ml lapte (uneori cu cereale, ptr ca nu-i prea plac)
peste noapte nu se trezeste niciodata.

problema mea este: papa destul lapte? eu stiu ca pana la 1 an alimentul principal este laptele. este suficient 500-600 ml laptic/zi???

revin, s-a trezit dodoloatza

edit cu dodoloatza in brate.

aly24 fata daca vei sa te mai inveselesti iti trimit o poza cu mine. sa vezi cate kg in plus am acum. dar de vreo saptamana tin regim. poate de-aia sunt si agitata si nervoasa. pana la primavara mi-am propus sa ajung la un nr rezonabil de kg, sa ma simt iar bine in pielea mea. pana atunci ma consolez cu gandul ca sotul oricum ma iubeste mult mult si nu ma da el asa usor pe vreo silfida

ralucami si maria mea e neastamparata rau toata ziulica, de-aia nici nu apuc sa scriu. nu mai sta locului nici o secunda, nu stiu ce sa mai fac cu ea. in bouncer nu-i mai place si se foieste atat de tare ca mi-e frica sa nu cada cu tot cu el, in patut se joaca max 30 min simngurica, dupa care... in brate! totusi am noroc cu ea ca doarme noaptea bine.

voi cum tineti ziua copiii? sa-i cumpar tarc? pt mine e o mare problema cand ii fac supica de ex. pana acum o tineam in carutz, dar nu-i mai place acolo, se fataie non stop si incepe sa urle. desi nu a implinit inca 6 luni cred ca o sa-i iau scaunel si o s-o tin langa mine in bucatarie.

mama lu' maria

Ajutati-o pe Sonia!

Mergi la inceput