PIERSICUTZE de iulie - august 2006 (63)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns SimonaU spune:

Fetele, sa va zic eu cum ajung copiii astia care nu mananca orice de mici! Ca doar am unu care face in curand 6 ani

Asadar nici Rares nu a vazut cat a fost mic dulciuri, ciocolata, sunci, prajeli si alte minuni. Acuma desigur are acces la dulciuri dar cere de la mine si e de acord cu portia pe care i-o dau eu pentru ca intelege ca daca mananca mai mult nu e bine pentru organismul lui. Cand mananca carne lasa de-o parte grasimea si nu mananca dc e prea prajit (si la gradinizta face la fel). In schimb mananca cu placere fructe si legume. Chiar legume crude - cere morcov, varza, salata si le papa crude.

Cel mai tare e cand ii sfatuieste pe prietenii nostrii sa nu isi cumpere produse nesanatoase de la magazin! Sa-si cumpere legume si fructe si cereale ca alea-s bune

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Babee spune:

Va salutam si noi.
Si sa va povestesc cum a fost la noi cu mancarea.La Phillip am fost stricta, nu aia, nu aia,el n-a stut pana la 1.7 ani ce e aia salam, sunca sau cioco dar cum a mers la gradinita a invatat tot ce e posibil si imposibil.In primul rand ca a vazut si a cerut, si apoi nu puteam controla meniul.A inceput sa manance si ciocolata pe langa prajiturile de casa, si crenvursti si salam si multe.Dar nu a fost exagerat, el oricum mananca de 2 ori pe zi legume crude si gatite, produs lactat, fructe si carnita(asta nu chiar zilnic uneori).Asa si la Rebecca nu am mai facut asta pentru ca in primul rand ca a vazut-avea la cine- si ii mai dau putina sunca, salam niciodata, cioco eu iau pt copii-dar ei primesc rar- sau cioco cu multa cacao ca mie aia-mi place, dar daca le pun sa aleaga fruct sau dulce le iau pe amandoua(uneori dor fructul), mananca intai fructul si apoi dulcele.Miere de exemplu Phillip a primit pe la 1 an juma, Rebecca nu vrea, nu ii place.La noi in casa nu exista dulceata decat rar,prajeli lor nu le dau decat rar(a se citi snitel lui Phillip), piftelele le fac la cuptor, si carne de porc primesc rar.
Si ce nu suport eu si nu am fost de acord-produsele din soia.Mai bine fara, asta e alegerea mea.Primesc si biscuiti de la Hipp sau piscoturi-rar, si cate un ursulet Haribo...sa stie nu sa li se scurga ochii .Dar nu am probleme cu ei cand sunt in supermarket, nu urla ca vor aia si aia, ei iau ce li se da.iaurt cumpar doar pur si combin eu cu fructe proaspete, ciuperci le-am dat , capsunile si kiwi le plac mult(si nu au avut probleme de la ele)...si sa-mi mai amintesc.

Este alegerea fiecarei mame ce le da, si depinde foarte mult de copil cum reactioneaza-parerea mea.

-----------------------------

Gabriela, Phillip si Rebecca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns SimonaU spune:

Asa si la mine, Babee, cu Mara nu mai merge strictetea meniului ca-l vede pe Rares cand mananca si vrea si ea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns julax spune:

SimonaUAi noroc de un copil intelegator.Felicitari!
Nici eu nu i-am dat pana acum nimic de la magazin,decat paine,fructe , unele legume,peste si carne de vita ca in rest avem noroc de ai nostri ca taie cate o gaina sau cocos si se ocupa cu zarzavaturile.Eu zic ca e bine.Nu cred ca daca i-as da ar reactiona imediat sau in scurt timp.Ma gandesc ca ii pot face rau pe termen lung si vor avea numeroase afectiuni din acesta cauza la maturitate.In rest i-am dat aproape orice(miere,fructe de sezon,mai putin capsuni si fructe de padure).Sa inteleg ca de fapt doctorul a cam exagerat?Oricum ,azi am incercat o noua reteta de biscuiti si par a fi mai buni.Nu sunt asa pufosi ca cei de la magazin ,dar cu siguranta mai sanatosi.
Multumesc oricum pentru incurajari
Iulia @ Alex(24.08.2006)
www.onetruemedia.com/otm_site/my_shared?z=16a7ba4b14da74203c245e&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">
Miniclip
Poze si filmulete

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cristina_Ioana spune:

Va lasa omu' nitel nesupravegheate si ajungeti pe pagina 2 cu livada, tztztzttztz!
Am intrat sa va pupacesc, ma tirez la munte, sa aveti un weekend minunat, ne auzim luni!

Cristina si Lucu- nume de scena Zarzarel (21 jun 2006)


http://www.flickr.com/photos/9618861@N07/?saved=1

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cristina_Ioana spune:

Avem 2 maselutze noi joooossss!!!!
Am avut mare noroc, nici nu stiu cand i-au aparut, ca si cele 2 de sus, fara plansete si dureri, febra si alte alea!
Azi de dimi ne iubaream si gadilam si i le-am vazut cand radea....

Ioana, vezi ca ti-am trimis la salon borcanashele, o intrebi tu pe Simona de ele, da? ....ca fata e cam cascata si poate uita sa ti le dea

Cristina si Lucu- nume de scena Zarzarel (21 jun 2006)


http://www.flickr.com/photos/9618861@N07/?saved=1

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anasia spune:

cristina ioana, bravo!!!
sa aveti parte de timp frumos!


anasia si Alessia Anca(14.08.2006)

Motzata
o sansa pentru Sosonica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iulenca spune:

Fetelor noua ne-a recomandat pediatra un vaccin facultativ PREVENAR - a mai facut cineva. Nu stiu mare lucru despre el ca a fost sotzu la doctor si nu prea tine el minte. O sa citesc sa vad despre ce e vorba da poate va dati si voi cu parerea. Cred ca e anti pneumonie si alte infectii bacteriene da inca studiez.

MARIUKU PUI DE IULENKA

http://tickers.TickerFactory.com/ezt/d/2;10722;104/st/20060808/n/MARIA+THEODORA/dt/8/k/82d2/age.png

MARIA THEODORA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bysko spune:

Iulenca nu am auzit despre el, dar la cate exista pe piata nu ma mira.
Fetelor aveti vreo carte in format electronic despre diversificare cu meniuri? Ca am o prietena cu un baietel de 6 luni si nu are net.

ieri am gatit niste carne de vitel la cuptor si Busra nu mai vrea decat asta. Cum s-a sculat azi dimineata vroia carneAcum alearga prin casa cu bucatele de carne in mana.
Si legat de cazaturi- ne-a venit si noua randul - ieri am fost in vizita la cineva si s-a lovit cu capul de o masuta cu blat de sticla- noroc ca avea fata de masa. si asa tot s-a taiat putin+ vanataia de rigoare. Azi noapte i-am dat de 2 ori panadol. Slava domnului ca nu are nimic.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anasia spune:

bysko, da-mi adresa ta pe mail si iti trimit niste retete, nu e format electronic, dar le poti copia pe cd;

anasia si Alessia Anca(14.08.2006)

Motzata
o sansa pentru Sosonica

Mergi la inceput