PIERSICUTZE de iulie - august 2006 (63)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns anasia spune:

doniro, imi place tarta cu pere, da cu ele crude, asa...; in poza arata coapte, parca e mai bine asa;
iata reteta
250g pere bine coapte, 200g faina, 60g unt, 60g zahar pudra, 3g sare, 2 galbenusuri, 100g gem;
Amesteca bine faina cu untul, zaharul, galbenusurile, sarea; se framanta, se da la rece 1-2 ore. Ia bucati din aluat, intinde-le cu sucitoru; si imbraca cu ele mici forme de tarta. Aseaza-le pe o tava si lasa-le in cuptor la foc potrivit tipm de 20-25 minute.Scoate-le apoi din forme si umple-le cu pere curatate, fara samburi, taiate bucatele. Presara cu zahar si toarna deasupra cate o lingura cu gem putin incalzit;


anasia si Alessia Anca(14.08.2006)

Motzata
o sansa pentru Sosonica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nicolica spune:

andreea, tare bine zici tu acolo, ca fiecare mamica stie ce-i mai bine pentru puiul ei. Uite un de la noi in semn de apreciere

Piersicoiul Philip www.onetruemedia.com/my_shared?z=151ac795bd3f8dae198330&utm_source=otm&utm_medium" target="_blank">filme + www.dropshots.com/nicolica" target="_blank">octombrie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andreea25 spune:

quote:
Originally posted by nicolica

andreea, tare bine zici tu acolo, ca fiecare mamica stie ce-i mai bine pentru puiul ei. Uite un de la noi in semn de aprecierePiersicoiul Philip www.onetruemedia.com/my_shared?z=151ac795bd3f8dae198330&utm_source=otm&utm_medium" target="_blank">filme + www.dropshots.com/nicolica" target="_blank">octombrie

ms ms primim, si dam si noi inapoi .
sa sti ca e verificata treaba,nu vorbesc aiurea.nu am judecat niciodata o mamica care a procedat altfel decat mine,sau cum scrie la carte ,tocmai ptr ca fiecare isi cunoaste puiul. si eu ma bazez mult pe intuitia de mama,si pana acum nu am dat gres mami si cu Ari(4 august 2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MADYN spune:

Eu cu faza "sa-i invatam cu cat mai multe alimente" nu sint de acord la copilul meu, pt ca el nu a refuzat niciodata nici un aliment (si nici nu a avut probleme cu burtica deloc) si sint convinsa ca nu va refuza nici dupa 3 ani; so, toate la timpul lor - asta e deviza mea. Pai eu daca i-as da azi slanina cu ceapa, slanina cu ceapa ar minca ...

Alimentatia la copii mici variaza de la copil la copil si sint convinsa ca fiecare mamica stie ce sa-i dea si ce nu. Eu doar am intrebat ce NU le-ati dat pina acum.






Mady si Mihai Nicolae - My little treasure (01 august 2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cristina_Ioana spune:

Andreea, Martta si Ralu, si Luca face urat daca vrea ceva si nu fac ca el, cred ca toti copiii fac, mai da din picioare, plange, dar nu il bag in seama si se linisteste repede. Sau ii explic de ce nu are voie ce vrea el si 'mai vorbim cand te linistesti' si il las in pace. De cele mai multe ori se calmeaza repede si vine sa imi dea nasu'la pupat
Mai avea o chestie cu datul cu capu cand statea pe scaunelul de papa, se izbea cu capul pe spate si se uita sa vada ce zic. La inceput ma lua capu cand il vedeam cu ce putere da si ii ziceam : Luca nu, Luca nu...mai tare dadea. Apoi ma uitam calma la el si ziceam : da mai tare, mami, ca nu ma doare pe mine! Si i-a trecut, nu mai face.
Sau uneori se mai lovea cu capul pe spate de perete, i-a trecut si asta.
Deci si eu cred ca e o faza, o sa treaca.

Legat de alimentele pe care nu i le-am dat, sunt destule: cremvursti si mezeluri in general, dulce (numai strudele facute de mine in casa si rar), porc, grasimi, prajeli, si tot felul de snacks-uri si alimente cu conservanti in general. Doar sunca de Praga ii mai dau uneori, ii fac soldatei cu cascaval, sunca si painica...dar destul de rar. Lui ii place mult branzica Apetito Kidiboo aia pentru copii, patratele...din asta ii pot da si cand suntem plecati pe undeva, o mananca singur si chiar goala....daca sunt acasa i-o mai dau cu salata de rosii, ardei, castravete, masline.
Vinete, ciuperci, fasole boabe, capsuni nu i-am dat...


Cristina si Lucu- nume de scena Zarzarel (21 jun 2006)


http://www.flickr.com/photos/9618861@N07/?saved=1

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andreea25 spune:

fetele pot sa va intreb ce mi sta mie pe greieri de cateva zile?
unde puneti bradul de craciun ,asa incat sa nu se cocoate copilu in el sau sa si l puna in cap?? Ari e mare catzaratoare,acum se urca pe mobila si trage de televizor ca sa se poata urca ...si parca vad ca va aduna toate blobuletzele si orice alte chestii in brad...eu am bradutz de plastic de 1.5 m ,si nu am unde sa l pun sus,desi nu cred ca ar fi nici asta o solutie,si sunt intr o mare dilema
aveti idei??mami si cu Ari(4 august 2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anasia spune:

andreea, decat sa-l agatam de lustrail pun in balcon, cred;

anasia si Alessia Anca(14.08.2006)

Motzata
o sansa pentru Sosonica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns martta spune:

Fetelor, merci pt raspunsuri!
Sincer, m-ati mai calmat un pic!
O sa mai astept 1-2 sapt. sa vad daca se mai calmeaza. Arata oribil cand se aseaza in genunchi si se da cu capul de parchet! Chiar m-a surprins Vlad, intr-una din zile, alintand-o "cucuiata mea"...
O alta faza e ca a devenit oarecum agresiva la masa. Desi le pun mancarea in castronele asemanatoare, il prefera pe al lui Vlad, spre disperarea lui, iar pe al ei are tendinta de a-l arunca. Am stat si am analizat un pic problema. M-am gandit ca poate comportamentul ei e o reactie fata de ceva care o deranjeaza...Inca n-am identificat cauza.
Sper sa fie doar o aparenta problema!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nicolica spune:

andreea, eu voi ancora bradul de draperii in doua sau trei puncte cu fir de pescuit, incat sa nu-l traga peste el. Cu globuri cred ca nu-l voi decora acest an, sa nu le sparga si sa stau toata ziua cu farasul in manain schimb am cumparat ornamente, figurine din lemn, frumos pictate. Deja ma bucur ca vine Craciunul...

Piersicoiul Philip www.onetruemedia.com/my_shared?z=151ac795bd3f8dae198330&utm_source=otm&utm_medium" target="_blank">filme + www.dropshots.com/nicolica" target="_blank">octombrie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andreea25 spune:

hheheee asa deci nu numa' io ma gandeam la bradutz
pai da cred ca il pun pe sotz sa l lege cumva ,si de globuri le pun mai pe sus ,si jos am de plastic,si probabil voi pune chestii care nu sunt periculoase...abea astept
fug o tura pe afara ,pupicimami si cu Ari(4 august 2006)

Mergi la inceput