Bucurii se sept-oct 2006 (91)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns eloise spune:

Sephora, acum am vazut montajul vostru... e foarte emotionant... Ce a crescut Matti, e din ce in ce mai frumusel!

I'm reading a book. You know... it's like forums, just a little shorter.

Andra si Vladut (14.10.2006)
puiul meu creste...

~*~My dear old pics~*~
~*~New old pics~*~

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns floricel79 spune:

Salutare mamici,

acum reusesc sa-mi beau si eu cafeluta pe ziua de azi, oricum, e bine si asa ca se intampla de multe ori sa fie seara deja si eu sa-mi amintesc ca am uitat sa-mi beau cafeaua si sa-mi pare tare rau dupa ea. Imi place cafeluta si as vrea sa beau in fiecare zi una, dar ce sa-i faci, mai uita omul...

Va multumesc mamici ca ati raspuns la apel si ati zis ce si cat papa bebicii vostri; m-am mai linistit si eu ca Roxana a inceput sa manance mai bine zilele astea.
Meniul nostru intr-o zi arata aprox. asa:

- 5-6 dimineata lapte 200ml
- 8-9 paine cu unt/cascaval, putin iaurt sa alunece painica si nelipsita rosie care-i place f mult.
- 12-13 pranzul: un singur fel, legume cu carne in diverse combinatii si infatisari cu putina paine
-16-17: branza cu fruce, iaurt cu fructe, fructe (mar, para, banana, avocado, mandarine) sau prajitura gen pandispan facuta de mine.
- 19-20 incerc sa-i dau o mancare cat de cat consistenta seara ca daca nu, se trezeste nopatea si vrea lapte: paste cu rosii si cascaval, cereala, gris, mamaliga, mancare de la pranz uneori etc
- la culcare 200-250 ml lapte

Mentiuni:
- Intre mese bea suc de fructe, ceai de macese, apa.
- Roxana nu mananca cartofi!
- Painea pe care o mancam noi si ea e paine de secara sau paine neagra.
- Cascaval si eu tot Hochland ii dau, mi se pare cel mai ok
- In loc de zahar folosesc fructoza
- Incerc sa-i dau in fiecare zi legume colorate diferit: rosu, galben, verde insa cu "verdele" cam avem probleme ca nu-i prea plac, asa ca pe orice mancare ii pun patrunjel verde tocat fin.
- Avocado este un fruct minunat, am descoperit si eu ca amestecat cu banana si lamaie e super bun sau in loc de lamaie se poate mar ras, mai acrisor. Sunt super incantata ca-i place si la Roxana.

Mi-am cumparat ceva supliment al revistei mami cu Alimentatia copilului de la 0 la 6 ani si acolo am gasit ceva retete interesante si descrierea multor fructe si legume de baza in alimentatie. Mie imi place tare mult, m-a ajutat.








Florina, mamica de Roxana Maria (23.09.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns floricel79 spune:

Mexxa, iti tin pumnii sa fii tare pt puiul tau, stiu ca e greu dar trebuie sa fim noi curajoase pt ei. E groaznic sa-ti vezi puiul ca sufera si se uita in ochii tai intrebandu-se de ce i se intampla asta.
Eu ma tot gandesc ca pana la urma o sa fie bine si cand va fi mare o sa-i povestesc prin ce am trecut cu ea si ce stresata am fost iar ea o sa zica: Mami, nu trebuia sa te stresezi atata, uite acum sunt bine si eu nici macar nu-mi amintesc nimic din ce povestesti tu acolo.
Va fi bine pana la urma, ai sa vezi!
Pupici de la noi



Florina, mamica de Roxana Maria (23.09.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns floricel79 spune:

Eloise, pentru ca ai cerut poze...

http://picasaweb.google.com/jidveianfamily/PozeNoiRoxi



Florina, mamica de Roxana Maria (23.09.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirabelac spune:

Buna fetelor,

Noi am contaminat proba de urina iar, nu stiu cum Dzeu am facut-o... maine dam alta poate o iesi bine... am o stare de nervi in privinta asta, nu reusesc sa iau o proba ca lumea fara sa o contaminez, am folosit iar punga pt. ca direct in sticluta nu a facut nicicum... in fine, trebuie sa ma calmez ca azi implinim 9 ani de cand ne cunoastem (eu cu sotul, of course) si e chef de sarbatorit.

Cu florul nu stiu nik, pediatra nu mi-a zis nik niciodata, mesele sunt foarte asemanatoare cu a celorlalte Bucurii, asa ca nu mai detaliez.

Incerc sa va trimit Ghidul ala, parca l-a cerut gety si adinaF, mai vrea cineva?

Am vazut poze cu Rox si montajul lui Matti, superb!


*****************************************Mirabela, mamik de pitic www.totsites.com/tot/davidstefan" target="_blank">DAVID STEFAN (21.09.2006)
www.graphicsarcade.com/holidays/christmas/countdown/christmas_countdown_04.swf" target="_blank"> Asteptam Craciunul!
"Vreau sa fiu din nou COPIL, vreau sa desenez cu creta colorata pe strada, vreau sa fiu mandra de tricicleta mea cea noua, vreau sa cred sincer ca bomboanele sunt mai bune decat banii, vreau sa stiu doar cele sapte culori, cinci poezii, zece cifre si vocea mamei care ma chema la masa cand nu imi era foame."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns floricel79 spune:

quote:
Originally posted by Mirabelac

Buna fetelor,

Noi am contaminat proba de urina iar, nu stiu cum Dzeu am facut-o... maine dam alta poate o iesi bine... am o stare de nervi in privinta asta, nu reusesc sa iau o proba ca lumea fara sa o contaminez, am folosit iar punga pt. ca direct in sticluta nu a facut nicicum... in fine, trebuie sa ma calmez ca azi implinim 9 ani de cand ne cunoastem (eu cu sotul, of course) si e chef de sarbatorit.

Cu florul nu stiu nik, pediatra nu mi-a zis nik niciodata, mesele sunt foarte asemanatoare cu a celorlalte Bucurii, asa ca nu mai detaliez.

Incerc sa va trimit Ghidul ala, parca l-a cerut gety si adinaF, mai vrea cineva?

Am vazut poze cu Rox si montajul lui Matti, superb!


*****************************************Mirabela, mamik de pitic www.totsites.com/tot/davidstefan" target="_blank">DAVID STEFAN (21.09.2006)
www.graphicsarcade.com/holidays/christmas/countdown/christmas_countdown_04.swf" target="_blank"> Asteptam Craciunul!
"Vreau sa fiu din nou COPIL, vreau sa desenez cu creta colorata pe strada, vreau sa fiu mandra de tricicleta mea cea noua, vreau sa cred sincer ca bomboanele sunt mai bune decat banii, vreau sa stiu doar cele sapte culori, cinci poezii, zece cifre si vocea mamei care ma chema la masa cand nu imi era foame."





Mira, cum ai contaminat proba? de unde stii asta? Eu inainte de a-i pune punguta o spal bine bine cu apa si sapun de bebe, apoi o sterg cu atentie ii lipesc punguta si o pun pe olita. In 5 min face pipi, torn urina din punguta in recipient steril pt urina si fuguta cu ea la spital. "Fuguta" in cel mai bun caz, ca ieri de exemplu trebuia sa vina sotul sa duca pisu si dupa vreo 2 ore cat am stat cu urina in frigider am sunat la medic si a zis ca mai bine ducem una proaspata maine, asa ca... e relativa faza cu "fugutza"

Felicitari pt cei 9 ani, faci un tort?

Vreau si eu Ghidul acela, te rog.




Florina, mamica de Roxana Maria (23.09.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns floricel79 spune:

Adina, tot vroiam sa te-ntreb ceva si acuma e momentul: cum ii speli tu pe pitici cu apa si ulei de masline? II speli si apoi ii faci cu ulei? Pe tot corpul sau numai pe "sub pampers"?
Ce mai faceti voi?



Florina, mamica de Roxana Maria (23.09.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirabelac spune:

Si eu am facut tot ce trebuia, dr mi-a zis sa nu mai folosesc punguta deloc, sa faca direct in recipientul ala dar nu face si gata, o ora am stat pe langa el cu toate dusurile deschise sa faca si nu a vrut, ne venea noua sa facem si el nik...

Prima data scria ca i-a iesit o bazdaganie care nu ar trebui sa se afle in urina si acum mi-a scris pe bilet sa repet analiza... am dus-o imediat la laborator... nu stiu unde am gresit... sper a 3-a oara sa iasa ceva...


*****************************************Mirabela, mamik de pitic www.totsites.com/tot/davidstefan" target="_blank">DAVID STEFAN (21.09.2006)
www.graphicsarcade.com/holidays/christmas/countdown/christmas_countdown_04.swf" target="_blank"> Asteptam Craciunul!
"Vreau sa fiu din nou COPIL, vreau sa desenez cu creta colorata pe strada, vreau sa fiu mandra de tricicleta mea cea noua, vreau sa cred sincer ca bomboanele sunt mai bune decat banii, vreau sa stiu doar cele sapte culori, cinci poezii, zece cifre si vocea mamei care ma chema la masa cand nu imi era foame."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirabelac spune:

Trimiteti-mi adresele de mail pe PM, ca nu le vad de pe DC si nu pot face attach.

*****************************************Mirabela, mamik de pitic www.totsites.com/tot/davidstefan" target="_blank">DAVID STEFAN (21.09.2006)
www.graphicsarcade.com/holidays/christmas/countdown/christmas_countdown_04.swf" target="_blank"> Asteptam Craciunul!
"Vreau sa fiu din nou COPIL, vreau sa desenez cu creta colorata pe strada, vreau sa fiu mandra de tricicleta mea cea noua, vreau sa cred sincer ca bomboanele sunt mai bune decat banii, vreau sa stiu doar cele sapte culori, cinci poezii, zece cifre si vocea mamei care ma chema la masa cand nu imi era foame."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirabelac spune:

quote:
Originally posted by floricel79


Felicitari pt cei 9 ani, faci un tort?


Multumesc mult, nu fac nik, cumpar de-a gata, nu mai am timp de torturi, cand eram acasa mai faceam... cred ca iesim in oras, nu stiu ce mi-a pregatit consortul.


*****************************************Mirabela, mamik de pitic www.totsites.com/tot/davidstefan" target="_blank">DAVID STEFAN (21.09.2006)
www.graphicsarcade.com/holidays/christmas/countdown/christmas_countdown_04.swf" target="_blank"> Asteptam Craciunul!
"Vreau sa fiu din nou COPIL, vreau sa desenez cu creta colorata pe strada, vreau sa fiu mandra de tricicleta mea cea noua, vreau sa cred sincer ca bomboanele sunt mai bune decat banii, vreau sa stiu doar cele sapte culori, cinci poezii, zece cifre si vocea mamei care ma chema la masa cand nu imi era foame."

Mergi la inceput