Cadouri de Craciun - capitolul jucarii

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns monixy spune:

dorinta noastra de a ne bucura din nou de propria copilarie , care poate nici nu a fost prea darnica in jucarii , ne face sa dorim si sa cumparam tot ce exista mai frumos pt propriul copil . dar el nu are nevoie de asa de multe , cum nu are nevoie sa se imbrace in acelasi timp cu 5-10 hainite , cum nu are nevoie de 5-10 sortimente de dulciuri la aceeasi masa, si tot asa ...
plus ca acum sunt mici , si vor cat mai multe jucarii (sau noi le inducem dorinta asta ) , dar mai tarziu ,ce vor dori , si vor cere insistent ? e posibil sa devina rasfatati , capriciosi , incapabili sa atribuie valori , plictisiti de frumos , generatii blazate , de la suprasaturare.
functia jucariei e sa dezvolte abilitati de cunoastere , exprimare a emotiilor , dezvoltarea creativitatii si invatarea prin imitatie a unor comportamente sociale si de rol . pt fiecare din aceste scopuri exista un anume gen de jucarie . ramane de vazut si ceea ce prefera copilul , si in functie de dorintele lui (nu ale noastre)si de abilitatile lui , sa alegem o jucarie .
ai mei , baieti , prefera , cel mare , jocurile de constructie , tip lego , iar cel mic cartile de colorat si cu poze . nu-i atrag deloc jucariile de plus , desi mie imi plac f. mult si deci mi-am cumparat mie un catelus . le mai plac cd-urile educative , cu activitati de gradinita .
asa ca , de sarbatori , vor primi : cel mare (6 ani) un lego mare , iar cel mic (3 ani),mai multe carticele cu povesti .
de mos nicolae , fiecare o sa primeasca cate un cd
iar de mos craciun , intentionez sa-i mobilizez sa faca ei insisi niste desene-felicitari , sa le dea bunicilor , ca sa invete si ei sa daruiasca , ca bucuria nu depinde de valoarea baneasca , ci de cea emotionala , a unui dar .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kehleyr spune:

Gaby: este nedrept ce se intampla la voi la gradinita. La noi s-a discutat clar ca se strang bani de la toti parintii, aceeasi suma, si se cumpara aceleasi cadouri pentru toti, adica un cadou pentru fetite si unul pentru baieti. Daca un parinte vrea sa cumpere nu stiu ce minunatie, nu are decat sa o faca acasa...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anda141 spune:

Spuneti-mi si mie care este acel hypermarket plin cu jucarii , ca tot vorbiti de el, ca eu in Carrefour, Metro unde ma duc de obicei nu gasesc cine stie ce diversitate.

http://www.copaculdehartie.ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Criss75 spune:

Baietelul meu de 4 ani si jumatate e innebunit dupa trenuri. Duminica trecuta la Kaufland, am trecut si pe la jucarii, vroiam sa vada si el oferta si sa spuna cam ce-si doreste. Raspunsul lui, "tren cu gara". N-am cumparat atunci, ca doar era si el acolo si n-am vrut sa vada, insa cand am mers vineri sa-l cumpar nu mai era. Am umblat innebunita pe la alte hipermarketuri, dar n-am gasit asaceva, am pus-o in tema si pe mama, ea s-a dus la Selgros, nici acolo n-a gasit. In final i-am luat un joc tip Lego, sigur o sa fie incantat, insa in acelasi timp va fi si foarte dezamagit, pentru ca eu l-am asigurat ca va primi "trenul cu gara". Mama i-a mai cumparat si o pista cu masinute, si un "nu te supara frate".
Sper in final sa-i gasesc si trenuletul mult asteptat, oricum nu ma las, mai caut ca doar de acum incep sa aduca jucarii mai multe.

Criss si Alex

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anya spune:

La noi, la mare cautare e Thomas. Avem deja vre-o 6 trenuri si cutia mare de sine, dar mai avem de luat cate ceva. Din pacate nu prea au mai importat accesorii, asa ca sa vad ce mai gasesc.

Criss, cred ca gasesti pe net Seturi Thoman cu gara. Pot sa-ti spun ca sunt foarte rezistente. La noi se face anul de cand se joaca cu ele (aproape zilnic) si nu s-a stricat nimic.

Baiatul cel mare - 5 ani - va primi un ceas de Ben10 (varianta cu lumini si extraterestrii) iar cel mic-2 ani- un joc de desenat. De asemenea ma mai gandesc la plastelina si acuarele - par incantati de cercul creativ la care mergem.

La gradinita, anul trecut, am strans bani si am luat la toti copiii la fel - baietii un circuit cu masinute iar fetele papusi cu accesorii si in plus cate un puzzle si o carticica.
(Educatoarele ne-au sfatuit ca daca dorim sa luam cadouri separat- fiecare pt copilul lui- sa facem serbarea dupamiaza si dupa ce primesc cadoul de la Mosu ficare sa plece acas si sa-si desfaca cadoul acolo. In varianta aleasa de noi, am facut serbarea dimineata, au primit cadourile, s-au dus in clasa si s-au jucat si la pranz, dupa masa au facut o mica petecere cu tort si sampanie de copii, coifuri si confetti)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ingridnen spune:

Vreo 2-3 jucarii, din care una precis e de la nasa (sora mea...)
Noi vom cumpara pentru Cristi un "ceas de Ben" si probabil un robot din acela odios - asta isi doreste. Eu zic ca mai mult de 100 RON nu ne duc aceste 2 obiecte. Va mai primi ceva de la gradi, inca nu am stabilit ce si nu s-au strans bani.

Ingrid si Cristi 4 ani si 8 luni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gaby spune:

multe sunt nedrepte:)
pai daca au pus bani, acum doi ani, nu le-au placut ce jucarii au fost cumparate; eu tot le spun ca ceva simbolic, ei da, sigur! o masina, o casa, un robot, haine, dulciuri, fructe... Cred ca va iesi cu scandal!!!mi se rupe sufletul de Gaby, copilul cu 7 frati acasa...cand vin la gradi ma intreaba: ce faci? ce mi-ai adus azi???? acum ca nu am fost de 5 zile, cred ca-mi duce dorul...sunt singurul parinte caruia chiar ii pasa de sufletul copilui ala, dintr- clasa de 30??? uitandu-ma in ochii lui mari am aflat ca avem prea multe...

hai ca voi discutati de altceva...si nu vreau sa...


Mangaiati, dar nu in somn!

cu stima,

omul cu... banca la cap! www.bankingjobs.ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns codruta_grg spune:

In Cora am avzut de la Tommy seturile Thomas&F

Eu i-am cumparat de o luna incoace cadourile de Mos Nicolae si Mos Craciun de vreo 4 ori si am ajuns sa i le dau la maxim 4 zile dupa. Ce ma fac? I-am luat plastelina, bucatarie, oale, clapari .....si acuma imi rotesc ochii prin camera sa vad ce mai are ...papusi beblusi, Thomas, carti puzzle. Cel mai mult ii plac instrumentele muzicale.

Ea isi doreste de Mos Craciun zapada si sa ninga iar de Mos Nicolae o chitara rosie -asa ca vreau sa simta sarbatorile din punctul de vedere al obiceiurilor ----abia astept sa colindam, sa impodobim casa, sa ne dam cu saniuta si cu schiurile

Codruta & Petra Alexandra

asa crestem noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Babee spune:

Mie imi plac multe,dar noi am facut altceva.
Am mers la un magazin cu jucarii, am stat cateva ore si pentru ca cea mica nu poate spune, doar baiatul a facut lista cu ce vrea de la Mosul.Asta pentru ca eu mereu imi doream ceva fix de Mos si primeam cu totul altceva.Ca atare el vrea:o cetate cu calareti, ceva cu Cars(am gasit un megablocks pt 4 ani cu Piston Cup) si un avion(asta va fi de la Lego).Fetitei i-a placut o masinuta de mers pe ea dar nu mai cumparam pentru ca avem deja una si o scoatem de la naftalina, in schimb ii vom lua o papusica pentru ca a inceput sa se joace , un carut si hainute ca si accesorii penru papusa si completare la jocul Little People(avem o scoala, magazin, copilasi si mai sunt destule piese ce pot fi adaugate).
Acum stiu sigur ca or sa le placa, pentru ca stiu ca isi doresc.


-----------------------------

Gabriela, Phillip si Rebecca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns columbiana spune:


La noi Mos Craciun va aduce un PSP si un joc de fotbal; am cedat la psp pentru ca de multa vreme isi doreste un Nintendo, si l-am tot aminat, ca si asa imi intoarce calculatorul si internetul pe dos, nu-i lipsesc jocurile electronice, dealtfel eu computerele/minicomputere, etc nu le vad deloc in ajutorul dezvoltarii copilului; alegem jocuri interactive, cu care putem juca toti, de constructie (din pacate nu agreeaza deloc lego),etc; de obicei ii iau jucarii ieftine, dar care presupun o activitate constructiva, si ma orientez spre prioritatile virstei, si spre utilitatea jucariei; cu doua crose de hockey in iarba si un set de mingi de la dollarama, sau un zmeu, stam afara ore intregi la aer, si nu ma afecteaza daca strica jucaria; nu are gramezi de jucarii pentru ca cele care nu mai corespund virstei le donez de obicei (sunt cutii linga supermaketuri unde le depun, ca si hainele); a avut o perioda de colectii: seria Caillou, Srek, Cars (sunt vreo 15 masini cars prin toata casa), Dora, etc; am mai vazut ca-l tentau cateii-roboti (el isi doreste de fapt unul viu foarte mult), dar nu stiu daca mai incape in sacul mosului anul acesta.

http://www.floriinro.ro/


Loue à bon prix cet espace de signature, merci de me contacter en MP.

Mergi la inceput