* Ghiocei de martie-aprilie 2006 * (45)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns carmenpit77 spune:

Ciuf haioase poze, iar asiaticii bestiali!
Nshiro what 3 ore in casa? Dar tare rabdatoare mai esti.
Fetelor cred ca de la 1 incep serviciul, sa vedeti jalete si plansete si din partea mea si din partea ei.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Irina71 spune:

ciuf, haioase pozele de Halloween, da' io asteptam pozele de la ziua lui Luca ! Gasca aia avea fatza de stafie, ma speriai de ea. Saracutzu' Luca cum statea el pitulat dupa tine- i-a stat frumos asa costumat !
Hai cu povesti despre aniversarea lui Luca ! Ia o aspirina pt durerea de cap si fa-ti avant sa scrii aici
Asta cu aspirina o tin minte dintr-un film cu Silvester Stallone : se duce el in birou la unu', trecand cu forta peste secretara, da buzna peste ala, racneste la el, si la plecare, ii zice : "iar pt durerea de cap, iti recomand aspirina", la care tipul nedumerit "care durere de cap ?", Stallone ii trage nene un pumn de-l lasa lat sub birou si-i zice : "ASTA". Si pleaca.

Catrinel, multa sanatate Oanei, sa scape repede de bacterie ! BRAVO pentru propozitia cu 3 cuvinte !

catrinutza, deci te-ai intalnit cu Andreea ? Pai si nu ne spui si noua de ce era suparata alaltaieri seara ????? Ca eu am ragusit strigand pe aici ....
Sper ca s-au terminat problemele si la voi, iar de luni sa incepeti cresa cu bine si fara incidente !

nshiro, a fost cam dur sotul tau cu replica aia. Si mie mi-ar fi venit greu sa-l las pe omul ala sa vorbeasca atata si sa nu cumpar chiar nimic .... sufar de prea multa politete, poate. Zilele trecute, la piata, atata s-a tinut o tiganca dupa mine cu o oala din aia de-a lor, cu fundul gros, ca pana la urma am cumparat-o. Mi-a fost rusine ca se uita lumea la noi, aia cu gura mare, "hai ca ti-o dau cu 200 (de mii) ... hai ca ti-o las la 150 .... "n-am bani, zic eu" .. da' ea : "duamna, banii vine si se duce, da' oala ramane! na, da 100 da mii si ia-o !" Asa ca am luat-o, dar daca era si sotul cu mineeeee ... i-o reteza din prima ! O sa-i dau oala lui maica-mea, la tzara ....

Carmen, pana la urma ai gasit job care sa-ti placa ? Bravo ! Lasa ca plangeti amandoua la inceput, pe urma trece.

Fetelor, intrai pe contul comun sa caut ceva date despre Mariana. La Notepad, Lista cu telefoanele de contact, GOALA. Cine a sters-o ?? De ce ??? Ultima data am cautat acolo si am gasit telefonul Laurei, cand nu mai stia nimeni nimic despre ea, nici la "zuze", si am sunat-o. De atunci nu am mai intrat. Fir-ar sa fie, ce m-am enervat cand am vazut ca nu am nimic, nici o data !! Am scris si la "Stelute de ianuarie-februarie 2007", am intrebat fetele de acolo despre Mariana, dar inca nu am primit nici un raspuns. I-am scris si Marianei, pe PM. Dar daca nu-si verifica mesajele din DC ?

Am intrat si pe Flickr, am vazut pozici cu Maria, fetita lui Iris (ce frumoasa e !) si am cautat poze noi cu gogosicile lui doublemom, dar nu am gasit. Ultimele sunt de la taierea motului. Unde ai pus poze mai recente, Miha ??



Irina, mami de Andrei (03.03.2006)

www.dropshots.com/Irina71
www.flickr.com/photos/14891034@N08/sets/" target="_blank">Multe poze cu mine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ANDREEA GEORGIANA spune:

Gabi,sincere condoleante!D-zeu sa-l odihneasca intr-o lume,sper din suflet,mai buna.Ca tot s-au dus acolo in ultima vreme o gramada de oameni buni...

M-am mai calmat acum.Va multumesc pt. grija(Irina,draga de tine).M-a mahnit foarte tare noua bona.Atat de tare incat orice facea imi ridica semne de intrebare si,mai ales,ma infuriam la gandul ca (inca o data!)am avut incredere intr-un om.Povestea e lunga.Acum,ca mi-au trecut o mare parte din nervi,am adoptat o alta tactica si sper sa functioneze.I-am pus o mie de intrebari(inclusiv de genul celor care te fac sa rosesti) i-am fixat o mie de reguli si am fost tare dura.Nu-mi vine sa cred cat curaj am avut(dar in adancul sufletului mor de mandrie!)!Mie imi este jena sa fac observatii,preferand mai curand sa tac si sa inghit o gramada de magarii decat sa pun lucrurile la punct(Irina si eu as fi luat oala!).Mi-e atat de greu sa ma impun(in casa mea,vorba aia!) ca sa nu care cumva sa jicnesc(acum,bona).Pt. prima oara in viata am refuzat sa ma simt frustrata si i-am spus verde in fata ce vreau si ce nu vreau,ea a plans,apoi a recunoscut ca a gresit,iar a plans,am trimis-o acasa(pana aici i-am povestit,nervoasa nevoie mare lui Catrinel),apoi m-a convins Cristin sa incerc sa o inteleg/educ/suport/tolerez/dau o sansa si am hotarat sa-l ascult.Apoi m-a apucat o mila nesfarsita si am incercat sa ma pun in pielea unei fete de 24 de ani...fara viata personala si am inceput sa-mi fac idei(ca nu mai raspundea la telefon,dupa ce plecase de la noi plangand!) si sa-mi fac mustrari de constiinta(Catrinuta stie!).Azi i-am pus in fata un carnat de reguli scrise.Rezista cu stoicism la tratamentul pe care i-l aplic,ma asculta fara sa cracneasca(deocamdata) si pe Cristin l-a zeificat deja(stie ca datorita lui se joaca iar cu Thea).Si ma intreaba orice ar face daca e OK,daca sunt multumita bla,bla.Si,ca sa ma simt si mai "zgripturoaica" i-a urat Theei la plecare "somn usor,cu vise placute invaluite in pulbere de stele de la zane!"Iar Bubu(care ieri mi se parea cel mai trist copil in prezenta ei) i-a aruncat o bezea din varful buzitelor.No comment.

Adar,nu m-a sunat nimeni si am asteptat cu infrigurare telefonul.Ca daca se intampla,se intampla.

Nshiro,Cristin il arunca pe ala pe geam(aproape ca a procedat asa cu unul care,recomandat de o "obligatie",ne-a plictisit cu prezentarea unui aspirator minune si,dupa vreo 2 ore ne-a zis ca "pt. doar 4000 de E scapam de acarieni".Sau 7000,nici nu mai stiu).Cert este ca eu i-am multumit politicos(si tamp!).Ca tot vorbeam de nestiinta de a refuza...
Si Maria e oricum desteapta!Eu am studiat cate ceva din metodele Montessori in timp ce-mi pregateam lucrarea de licenta("Potentialul formativ al muzicii).

Catrinel,sapt. asta rezolv problema intre doua "urmariri"(prin parc,sub acoperire,ca sa scap de orice dubiu si de cea mai mica frustrare.Catrinuta poti sa-mi tii companie(da' sa ai sapca).

danybv,bine ai venit printre noi si...sarcina usoara in continuare!Cat curaj!

aalina,din nefericire in Ro platesti doar pt. idee(ma refer la gradinitele care folosesc nu stiu ce metode).Ca practic,ceea ce se face acolo e cam varza.

Mihaser stiu multe cazuri de copii crescuti la orfelinat(adica mai rau nu se poate!) cu un mare coeficient de inteligenta si cu reusite exceptionale(unul e prof. la Cambridge).Sunt de acord cu tine 100%.Vesti de la chirias?

Carmenpit,am trecut toate prin momentul trist al despartirii(pt. cateva ore, zilnic)de pui.Inceputul e mai greu.

Alinaalex,ai reusit sa vb cu mama ta?Alexandra mi-a spus ca stau chiar langa dispensar si mama ei facea cafele pt. doctorii de acolo.Asadar sunt mari sanse sa stie ceva.Pls!


Mai trec si maine inainte de marea aventura.Imi pica ochii-n gura de somn!


Uitasem,Mariuca e leita maica-sa!Si la urmatoarea renovare vom apela la ea sa ne ajute cu mutarea mobilei.Are o forta si...se pricepe!!!


ANDREEA GEORGIANA,mamica de Thea Antonia... frumusica(28.03.2006)
http://community.webshots.com/user/andreeageorgiana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Delia21 spune:

Andreea,of....bone,bone.....cred ca eu una in 5 saptamani cate au mai ramas pana vine maica-mea....o sa incaruntesc.A noastra....o stim de multi ani,de vreo 17,de pe vremea cand eram in clasa a 5-a,...a fost profa mea de bio in clasele 5-8 iar fata ei cea mare a fost colega mea de clasa si in generala ca si in liceu......si desi....nu am fost prea multumita de prima data cand a venit la noi,din cauza ca m-am mutat in graba si am inceput scoala tot in graba....am chemat-o din nou,stiind ca ea tare vrea sa vina.Si ma rog sa nu mai fiu asa de....disperata vreadata incat sa fie nevoie sa-i solicit ajutorul.Rudy imi face niste crize de nervi pe care nu le facea....instincul imi spune ca ceva e in neregula,motiv pentru care am si dat azi telefoane sa ma interesez cam cat costa niste camere video.Ieri seara vream sa invat pentru testul de azi si....m-am inchis in dormitorul meu...din sufragerie se auzea rudy plangand....nu i-am dat atentie pentru 10,poate 15 minute,stiam ca ea e acolo....deschid usa la dormitorul meu,si aud ce se petrece acolo.Nimic diabolic,nu vreau sa sperii pe nimeni mai mult de cat e cazul,ea era pe jos,facea sport si i interzicea copilului sa se dea jos de pe canapea si el normal ca vrea sa umble liber,iar ea tot tipa la el "taci"....mai soptit,...Normal ca nu m-am putut abtine sa nu intervin si i-am spus ca Rudy e un copil normal, de varsta mica si are nevoie sa mearga in picioare si sa-si consume energia,nu sa fie pedepsit sa stea pe canapea pe motivul ca vrea domnia ei sa faca sport.Ma bucur ca nu m-am enervat si nu am facut ca o zmeoaica....precum imi era primul impuls....dar asta ma face sa ma intreb cum trateaza ea copilul cand stie ca nu sunt acasa.Binenteles ca nu o cred in stare sa fie violenta cu el,dar vreau sa ma asigur ca nu face pe doamna de fier cu Rudy la varsta asta.Si bine....asta nu e singurul incident....De exemplu am avut acu 2 saptamani o discutie seriasa....caci m-a intrebat cu nonsalanta ca de ce ma agit atat cand plange Rudy.Si am intrebat-o ...daca ea ramanea rece cand i plangeau fetele,caci doar e si ea mama.Iarasi...intrebare care ma pune pe ganduri....Ramane de vazut ce se mai intampla,dar vreau sa zic ca aplaud ideea ta de a face o lista de o mie de reguli de la inceput.Bafta multa cu bona ta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Qamar spune:

neatza!
va invit la poze amestecate, de prin casa -pentru doritori-, de la ziua mea, si din timpul curateniei de dupa
aici le gasiti

sanatate maxima tuturor si numai bine!


P.S. eu la birou, muncesc, Bia acasa cu tac-su care este in vacanta



Ce mai citim noi
The moment scatters.
Motionless, I stay and go: I am a pause

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dianad spune:

Noe, frumos tort si mai ales frumoasa varsta! Cum mentineti canapelele acelea albe? Andra ti-e sora? Cand s-a deschis Ikea cautam un scaun de masa pentru Alex si nu l-am luat pe cel ca al Biei pentru ca parea sa-i fie mic, insa vad din pozele tale ca m-am inselat: este si stabil si incapator.Alex e de 10 zile cu o viroza, tot de 10 zile ta-su a zgariat (a se citi taiat) o portiera din spate incercand sa se strecoare cu 5km/ora pe langa un camion din care se descarcau materiale de constructii , vineri seara a lasat-o deschisa dar cu alarma pusa, asa ca i-a venit ideea sa vindem apartamentul de 4 camere in care stam si sa luam casa cu curte in care sa poata lasa linistit masina doar cu alarma pusa. Nshiro, Maria stie foarte multe, iar ce ai scris despre dezvoltarea copiilor ma face sa ma gandesc tot mai serios la reintoarcerea la serviciu numai dupa ce Alex face 2 ani.DianaD & Alexandru

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aalina2003 spune:

Noe,mie mi-au placut perdelele tale portocalii (caramizii),mi se par foaarte vesele..!Bia cred ca a fost foarte incantata sa desfaca cutiile cu cadouri, nu?..aaa..si am mai observat ceva: in the morning after, tati + Bia faceau curatenie, ..da'tu unde erai?..la nani sau acu'o sa spui ca erai in spatele camerei?
Andreea, problema asta cu fi ferma si a spune NU atunci cand trebuie o am si eu..Imi fac in minte tot felul de planuri despre ce si cum o sa spun/fac si cand sunt in situatia imaginata..sa vezi ce lista mi-am facut eu despre ce o sa-i spun unei viitoare/potentiale bone..hmm,mai vorbim dupa.
carmenpit, cu cine va sta Ali?
Ameera, Tili, voi ce mai faceti?Nici o vorbulita?
Irina, consoleaza-te ci ideea ca oala va folosi cuiva...si tot ai obtinut o reducere, nu?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Qamar spune:

sanatate multa puiului, Diana!

cat despre canapele, io le curat cu tot felu' de produse pentru ...canapele-si Bio Carpet au o varianta; oricum, sunt destul de noi -aprox 2 luni- asa ca..mai e timp sa isi schimbe culoarea...

scaunul de la Ikea e super! noi aveam si un Chicco Polly imens, dar in asta se simte foarte bine....acuma depinde si de dimensiunile bblui, Bia e mai siluetapretena cu Thea



Ce mai citim noi
The moment scatters.
Motionless, I stay and go: I am a pause

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Qamar spune:

quote:
Originally posted by aalina2003

Noe,mie mi-au placut perdelele tale portocalii (caramizii),mi se par foaarte vesele..!Bia cred ca a fost foarte incantata sa desfaca cutiile cu cadouri, nu?..aaa..si am mai observat ceva: in the morning after, tati + Bia faceau curatenie, ..da'tu unde erai?..la nani sau acu'o sa spui ca erai in spatele camerei?
Andreea, problema asta cu fi ferma si a spune NU atunci cand trebuie o am si eu..Imi fac in minte tot felul de planuri despre ce si cum o sa spun/fac si cand sunt in situatia imaginata..sa vezi ce lista mi-am facut eu despre ce o sa-i spun unei viitoare/potentiale bone..hmm,mai vorbim dupa.
carmenpit, cu cine va sta Ali?
Ameera, Tili, voi ce mai faceti?Nici o vorbulita?
Irina, consoleaza-te ci ideea ca oala va folosi cuiva...si tot ai obtinut o reducere, nu?




hihi, eu as fi facut totul in portocaliu daca era dupa minenoroc ca mai erau si altii in jur
si sa stii ca in the morning after, eu am fost fotograf sef, dar am prestat si la curatenii si mancaruri, ca am avut inca o partynoroc si cu sora-mea ca m-a ajutat




Pese: de bone m-am lecuitnu mai vreau veci



Ce mai citim noi
The moment scatters.
Motionless, I stay and go: I am a pause



Ameera stiu ca a avut Sara bolnavioara, de la gradi, acum (sper) ca e mult mai bine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dianad spune:

Si mie mi-au placut perdelele, atat cele portocalii- intr-o vreme in bucatarie aveam pe portocaliu tevile, caloriferul si usa debaralei-, cat si cele albe si diafane... Andreea,daca bona va vedea ca tii cu dintii de regulile impuse, va face asa cum doresti, mai intai de nevoie apoi din obisnuinta.Delia nici bona ta nu e prea breaza...DianaD & Alexandru

Mergi la inceput