Meniul de ziua lui Stefan

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns matiz spune:

iaami mai vrem retete!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns matiz spune:

Vero,eu nu am inteles o kestie la rulada de carne si anume,de ce trebuie coapta in folie, ca nu se mai rumeneste?Mai mult fierbe carnea si ramane zemoasa rulada si apoi se sfarama usor.
Folia o ungi cu ulei?Se poate coace si fara folie cu apa in tava?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns matiz spune:

Mai am o intrebare:la foietajul pikant,in loc de casacaval sau branza gouda se poate folosi si parmezan sau grana padano sau pecorino?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns matiz spune:

Inca 2 intrebari:la tocanita poloneza:1. scurgi legumele, respectiv cartofii si morcovii de apa in care au fiert si ii torni peste cratita cu carnatii si sosulsi mai adaugi putina apa? sau pui carnatii cu sosul in cartita cu legume fierte peste apa in care au fiert.si 2 daca pui prazul la urma nu ramane crud(si tare in acelasi timp)?mutumesc si scuze ca te stresez vu atatea intrebari.or sa mai urmeze cu siguranta si altele!!alea or sa fie la torturi da mai incolo...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Hildegard spune:

Matiz, la rulada n-am precizat cum trebuie...asa e cand te grabesti. Scuze! Se scoate rulada din cuptor si se mai tine 15 minute la rumenit fara folie.Am corecta si in blog.
La tocanita poloneaza....dupa ce se pune branza si prazul se mai lasa 5 minute, atat. Noi am papat si a fost ok!
La foietajul picant eu am incercat sa pun inainte parmezan si mi s-a ars...cascavalul s-a topit si s-a comportat cel mai bine. Important e ca atunci cand scoti tava din cuptor sa le lasi acolo pana se racesc si apoi le dezplipesti de hartia de copt.
Tu poti incerca sa vezui cum o sa fie.
Nu ma stresezi, nu ma deranjeaza, poti sa-mi pui ce inttrebari doresti si-ti raspund. Daca gresesc recunosc asta si-mi cer scuze!
Chiar imi place sa mi se puna intrebari.


BLOGUL MEU

Veronica si
Stefan Peter- 07.11.2005(2 ani)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Hildegard spune:

La tocanita poloneza:
faci cum doresti tu.
Eu am fiert legumele asa cum am zis separat morcovii cu cartofii, apoi le-am scurs de apa si in oala cu legumele aia am adaugat restul ca era mai mare

BLOGUL MEU

Veronica si
Stefan Peter- 07.11.2005(2 ani)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns matiz spune:

merçi pt raspunsurile promte.Nu mi-ai zis daca trebuie unsa folia cu ulei la rulada ca imi imaginez ca se lipeste carnea de folie si nu prea ai cum sa o rulezi...nu?si cum faci? impingi foaia de carne cu folia de aluminiu?o 'dai de-a rostogolu'?te pup

Iza&Matei 21-09-2004

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns matiz spune:

Eu stau cu carnetul meu de retete in brate si scriu tot ce prind fain.Profit cand doarme matei..e naspa cand nu stii ce sa mai faci de mancare care sa-i surpinda in mod placut..se plictisesc repede de cate un anumit fel...

Iza&Matei 21-09-2004

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns matiz spune:

Galustele de la ciorba de fasole verde le faci cu oua intregi sau se separa ouale ca la galustele de gris?

la ciorba de afumatura nu dai mai intai mai intai un clocot la carne si arunci prima apa sau fierbi asa cu totul?


Iza&Matei 21-09-2004

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns matiz spune:

scuze ,am gresit!nu se separa ouale nici la galustele de gris...

Iza&Matei 21-09-2004

Mergi la inceput