Meniul de ziua lui Stefan

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns matiz spune:

te rog veronica sa-mi dai si mi reteta la tortul diplomat cu zmeura si sa-mi spui de unde ai procurat decoratiunile cu alba-ca zapa si cei 7 pitici.si inca ceva.in acadelele cu parmezan se poate pune si un stop de piper sau alt condiment?multumesc !
iza.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Hildegard spune:

Danyce, da, e buna ideea cu cicocolata sau cele exclusiv cu fructe.
Matiz, da reteta originala prevede si pier sau ceva condimentnegru in mijloc dar eu n-am pus.Poti pune ce doresti.

BLOGUL MEU

Veronica si
Stefan Peter- 07.11.2005(2 ani)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Hildegard spune:

uite reteta la tortul diplomat cu zmeura. am precizat acolo cum am facut eu cu tava specaiala si cum se mai poate face:

TORT DIPLOMAT CU ZMEURA

BLOGUL MEU

Veronica si
Stefan Peter- 07.11.2005(2 ani)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Criss75 spune:

As avea nevoie de o reteta pentru eclere, una care sa nu dea gres, adica sa se umfle gogoselele.
Raman recunoscatoare.

Criss si Alex

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Hildegard spune:

Criss, pe prima pagina am pus reteta de ecler:
http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=111020&whichpage=1

-umflarea eclerului depinde de multe:
-cuptorul trebuie sa fie bine icalzit inainte
-focul trebuie sa fie iute la inceput apoi se da mai incet sa nu se arda eclerele
-compozitia aluatului:se pun oua pe rand...poate nu trebuie sa punem toate ouale depinde de marimea lor. Compozitia nu are voie sa curga,ci sa fie mai teapana.



BLOGUL MEU

Veronica si
Stefan Peter- 07.11.2005(2 ani)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Criss75 spune:

quote:
Originally posted by Hildegard

Criss, pe prima pagina am pus reteta de ecler:
http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=111020&whichpage=1

-umflarea eclerului depinde de multe:
-cuptorul trebuie sa fie bine icalzit inainte
-focul trebuie sa fie iute la inceput apoi se da mai incet sa nu se arda eclerele
-compozitia aluatului:se pun oua pe rand...poate nu trebuie sa punem toate ouale depinde de marimea lor. Compozitia nu are voie sa curga,ci sa fie mai teapana.



BLOGUL MEU

Veronica si
Stefan Peter- 07.11.2005(2 ani)




Merci Veronica, prompta ca intotdeauna.
De fapt, eu am o reteta de eclere, se fac cu margarina, prima data cand le-am facut mi-au iesit ca pentru expozitie, apoi a doua si a treia oara nu mi-au mai iesit si nici nu le-am mai incercat, desi imi plac tare mult.
Parca as incerca din nou acum, dar o alta reteta, nu pe a mea.

Criss si Alex

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns matiz spune:

Multumesc pt reteta!azi am vizualizat impreuna cu licuriciul meu toate torturile tale dementziale si muream de pofta asa ca mi-am pus in gand sa ma apuc si eu sa invat.eu nu stiu decat un singur fel de tort ,de mere cu mere intregi si miez de nuca in mijloc e f bun.ai mei sun innebuniti dupa el.eu il umplu si cu ciocolata si il ornez cu multe feluri de fructe.dar as vrea sa invat sa mai fac si alte 'minunatii' ca sa ii surprind de craciun.as vrea saincerc si eu florile acelea din zahat.cum procedezi cu foaia ?de cati cm trebuie sa fie? si cu ce o tai?.explica-mi te rog sa ma dumiresc si eu...
figurinele de alba ca zapada sunt comestibile sau de plastic? de unde le-ai procurat?
in orice caz vreau sa te felicit!esti o gospodina extraordinara.cum reusesti sa faci atatea bunantati si sa te mai ocupi si de cel mic?
mateiul meu are 3 ani.
aa.'la multi ani pt stefan!sati traiasca.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Hildegard spune:

Matiz, uite am timp s afac si pe langa sa stau cu stefan si alte lucruri. El sta cu mine saus e joaca. Sunt rapida din fire...
La florile din pasta de lapte praf, nu din zahar fac compozitia cum am explicat: framant, intind cu sucitoarea subtire dar nu prea subtire, si decupez cercuri pe care apoi fiecare in parte le lucrez.Eu am niste scule cu care intind si modelez petala la margini.
Incerc sa pun la mine pe topic la torturi si prajituri niste poze. Acolo este locul dulciurilor.
uite o sa continuam aici discutia noastra despre flor, torturi, prajituri, ce vrei tu
http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=99263&whichpage=16


BLOGUL MEU

Veronica si
Stefan Peter- 07.11.2005(2 ani)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Hildegard spune:

Rulada de carne tocata

Ingrediente:
-este o compozitie de chiftele
-2 cartofi cruzi razuiti
- paine
-carne macinata de vita sau amestec
-sare,piper
Umplutura:
-ardei gras rosu si galben
-feta chesse
- 3 oua fierte, razalite.
-patrunjel tocat fin
-ceapa tocata fin
Cum procedam:
-Intindeti compozitia de chiftele pe folie de aluminiu si faceti un dreptunghi,puneti gogosari taiati bucatele mici,feta chesse taiata tot cubulete,ouale razalite,si cu ajutorul foliei rulati rulada.
-in tava am pus 1 cana de apa
-am copt 2 rulade odata cealalta rulada fiind umpluta cu ciuperci si cabanos
-se introduce la cutor la 180 grade pentru 1 ora si 10 minute,pina devine rumenita pe deasupra.
-se poate folosi ca aperitiv rece sau cald

POZE AICI

BLOGUL MEU

Veronica si
Stefan Peter- 07.11.2005(2 ani)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Hildegard spune:

CHEC CU MASLINE

Ingredientele :
4 oua
100 gr faina
150 gr masline ( eu pun amestecate verzi si negre),
250 gr sunca de praga taiata marunt,
150 gr branza rasa
3 linguri de ulei masline
1 lingurita praf de copt.
Cum procedam:
Se amesteca ingredientele, pe rand, in ordinea data. Se insista bine la inceput, amestecul ou-faina.Se da cca 45 min la 200C (temp pt cake-uri in general, nu foarte iute, dar nici domol).

POZE AICI

BLOGUL MEU

Veronica si
Stefan Peter- 07.11.2005(2 ani)

Mergi la inceput