ulei de susan

ulei de susan | Autor: Tisina

Link direct la acest mesaj

Am vazut in alimentare ulei de susan, si ma intreb la ce ar putea fi folosit. Mie imi place la nebunie gustul de susan, si m-ar tenta sa incerc si uleiul, insa nu stiu ce as putea sa fac cu el. Are cineva idee?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns didi-anda spune:

uleiul de susan are un gust tare tare. trebuie pus doar putin daca vrei sa nu se prea simta.
am avut o cunostinta care a venit la noi si-a gatit paste chinezesti si thailandeze. a venit cu uleiul de susan,sos de soia si inca ceva,dar nu retin...a facut mancarea si la plecare ne-a lasat uleiul... asa am ajuns sa-i stiu gustul...ca sigur n-as fi cumparat. retete nu stiu...poate gasesti pe net....la retete thailandeze...sau chinezesti

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramona J spune:

Noi il folosim in loc de ulei de seminte de dovleac - la fasole batuta. Yum!

The best thing you can do for your children is to love your wife.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tisina spune:

Oau! la fasole batuta nu ma gandisem.
Ma hotarasem in schimb sa imi iau unul, sa il miros si sa vad la ce ma inspira. Voi cauta sa iau si fasole alba (pe aici cel mai des se gaseste cea colorata, care insa e cam aspra) si o sa ii fac o bucurie sotului meu gatindu-i o fasolica batuta.
Merci de idee Ramona (pe faza ca intotdeauna )!
Daca mai aveti si alte idei, le astept cu drag.
Toate bune tuturor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anisiap spune:

uleiul de susan il folosm la humus un preparat arabesc ingredientele sunt:pois chiches(niste boabe care au gust de fasole si arata ca niste alune de padure nush echivalentul din romana) usturoi si ulei de susan plus condimente specifice ,toate astea se mixeaza si arata ca o fasole batutasi si cam acelasi gust ...asta e tot ce stiu si bineinteles se fol in mancarurile chinezesti e foarte gustos .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nikole spune:

Eu il folosesc la mancaruriel chinezesti, si mai fac din cand in cand diferite sosuri cu uleiul de susan.
Inainte,maincam des shasimi liver cu ulei de susan si lamaie...ptr anumite persoane poate suna dezgustator insa are un gust super.



Nikole,mami lui albastrel

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramona J spune:

Anisiap, cred ca alea sint chick peas, iar in Romania ar fi naut. Dar nu sint sigura...
Tisina, numai cu fasole alba se potriveste.
Nu stiu cum ma nimeresc cu tine la subiectele culinare, de obicei nu prea scriu pe aici ca nu-s experta si ma intimidez...

The best thing you can do for your children is to love your wife.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tisina spune:

Ramona, am gasit fasole alba si am luat si uleiul. Acum as mai avea o rugaminte la tine: zi-mi si mie cum faci tu fasolea batuta cu ulei din asta, ca sa nu intrec masura (miroase tare bine). Cand il pui si cam cat folosesti?
Multumesc anticipat!

p.s.: sotul meu deja saliveaza. Cred ca maine il voi face fericit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramona J spune:

Noi adaugam uleiul asta la sfirsit, deasupra. Fasolea batuta obisnuita deci. Sper sa va placa!
La noi in casa sotul face fasole batuta de obicei, cred ca mi s-a facut pofta...
La vreo doua zile dupa ce am dat reteta pentru carne de vita a trebuit s-o fac si eu, ca ma tot gindeam la ea.

The best thing you can do for your children is to love your wife.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tisina spune:

Am facut fasolea batuta cu ulei de susan - SUPER!!!
Si am mai facut niste piept de pui cu legume la cuptor (in cratita de ceramica) si l-am stropit si pe acesta cu ulei de susan inainte de a pune capacul si a baga totul la cuptor. I-a dat un gust de nebunie! O sa mai fac si altadata.
Este adevarat ca noua ne si place aroma de susan.
Numai bine tuturor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ligeea spune:

la mancarurile de pui gatite la cuptor dar nu se pune mult doar de aroma .Eu il foflosesc la manacarea chinezeasca - carnea de pui o tai fasii, pun ghmibir pisat -ca usturoiul si sos de soia sau sos teriaki si ulei de susan se lasa cca 2-3 ore si apoi se gateste . e super

Mergi la inceput