ulei de susan

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ramona J spune:

La pui nu l-am folosit, incerc data viitoare. Multumesc!

The best thing you can do for your children is to love your wife.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hannen spune:

Uleiul de susan se foloseste si in supe (cu varza chinezeasca,morcov si alte legume ...)in gyoza(sunt chinezesti,pot sa pun reteta daca vrea cineva) si shumai(tot chinezesti) ,la shrimp cu sos iute,in orez cu shrimp si legume,diferite "sosuri" pt. pui,vita si legume calite(la gatit si la macerat),la tofu cu carne tocata si sos iute cu praz,in salata cu "coltzi" de fasole(fasole incoltita),la diverse feluri de ciuperci innabusite,la sote de vinete cu ardei,la omleta de oua cu chinese chives,in chilled chinese noodles...si in multe altele.
Uleiul de susan nu-mi lipseste din casa,dar ce-i drept nu l-am folosit in retete romanesti (cum ar fi fasolea batuta),numai chinezesti si "japonesti"

Hannen mamica de trei printzese Amira Israa Inas

www.flickr.com/photos/moodyamira2" target="_blank">Pozici
www.flickr.com/photos/moodyamira2" target="_blank">Noutati

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nikole spune:

Hannen, iarta-mi ignoranta, dar cesunt acelea chinese shives?si cum e omleta asta?nu vrei sa mi-o spui si mie in doua trei cuvinte cum se pregateste?pls!?

si acum oof topic:nu pot sa nu ma minunez de fiecare data cand ma lovesc de dumneata pe aici, de ce copii minunati ti-a dat D-zeu!
Sa va traiasca , si ...sa vina si flacaul!?




Nikole,mami lui albastrel

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hannen spune:

Nikole,pe unde umbli doamna?
Hai sa-ti zic ,chinese chives astea e nira in japoneza.In romana habar n-am cum le zice,in afara de faptul ca arata si miros ca frunzele de usturoi.Am auzit fete care ziceau ca e usturoi salbatic.Sper sa nu zic vreo prostie,dar eu n-am auzit de usturoi de asta.
Hai sa-ti scriu reteta.
"Scrambled eggs with Chinese Chives"
o leg de nira(chinese chives)(100g),2 oua,1/2 pahar de dashi stock(pe care il faci cum vrei tu,ori cu flakes de peste ori gata cumparat)2 linguri de sos de soia(usukuchi=light colored)si daca nu ai de asta pune una de soiu normal +1/2 linguritza de sare si o lingura de ulei de susan(goma abura)
Tai capetele de la nira si le speli bine,apoi le tai in bucati de 2 cm.Bati ouale usor ,pui dashi stock si soyu apoi pui nira si amesteci bine.
In wok (nu-i neapart necesar) la foc mare infierbinti uleiul de susan si pui ouale.Se amesteca rapid doar o data cind incepe sa faca bule.Ouale trebuie sa fie putin facute(adica moi,pufoase,mai "crude")
Se opreste focul si se servesc imediat!

Edit:normal ca poti folosi cite oua vrei tu si maresti si celelalte cantitati(dashi si ulei)
Mai stiu una tot de omleta cu carne de crab si of course, sesame oil

Hannen mamica de trei printzese Amira Israa Inas

www.flickr.com/photos/moodyamira2" target="_blank">Pozici
www.flickr.com/photos/moodyamira2" target="_blank">Noutati

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nikole spune:

AAAAAAAA.....deci e vb de nira!
Pricepusi...no, pai fac si eu astazi omleta in cauza si revin cu impresii!
Multam fain, si daca nu cer prea mult poate ne-o zici si pe cea cu carne de crab, nu de alta dar ce poate fi mai gustos si mai rapid ptr un mic dejun decat o omleta?yamy -yamyyyyy
Sunt tare curioasa de combinatie...



Nikole,mami lui albastrel

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hannen spune:

"crabmeat omelet with sweet and sour sauce"
Reteta zice ca avem nevoie de 100g de crabmeat(canned)dar poti folosi si din cel de la super market gata fiert (se gasesc mai multe feluri)
o bucata de takenoko fiert (il stii cred)-in engleza bamboo shoot!
o bucata de ghimbir(ginger-shyoga)proaspat,curatat de coaja.
6 oua,sare si sake pt. gust(cine nu are sake de gatit poate sa faca linistit fara)
un pahar de apa
o lingura de zahar
o lingura de shoyu (usukuchi-light colored)sau una de shoyu normal in care se adauga 1/2 lingurat sare.
o lingura de otet de orez(cine nu are face un amestec de otet cu zahar)
o lingura de "potato starch" (katakuriko in japoneza)dizolvat in o lingura de apa.
4 linguri de ulei de susan

Se desface carnea de crab,se taie bucata de bambus si ghimbirul se amesteca si se fac 4 portii.
Se umezeste un bol cu apa si se sparg ouale si se pune putina sare si sake si se bat.Se fac la fel 4 portii (in boluri separate)peste care se adauga amestecul de carne de crab ,bambus si ghimbirul(ginger).
Separat se face sosul dulce acrisor combinind apa,zaharul sosul de soia si otetul intr-o tigaie mica.Aduceti la fierbere si adaugati lingurita de potato starch dizolvata in apa.Amestecati pina se ingroasa.Dati deoparte!
Intr-un wok se face cite o omleta (pe rind) din cele 4 portii incalzind cite o lingura de ulei de susan la foc mare.cind e uleiul fierbinte se adauga amestecul de oua cu crabmeat &co.
Se gatesc rapid,se introc ff putin si pe partea cealalat si se scot in farfurii.Se pune cite putin sos pe deasupra.
Procedati la fel cu cele 4 portii .
Pofta mare!

Hannen mamica de trei printzese Amira Israa Inas

www.flickr.com/photos/moodyamira2" target="_blank">Pozici
www.flickr.com/photos/moodyamira2" target="_blank">Noutati

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nikole spune:

Am facut omleta cu nira.... rapida si f gustoasa!
Eu insa am prajit separat putin bacon si l-am pus peste omleta, a iesit demential.
Merci mult, voi incerca si omleta cu crab.



Nikole,mami lui albastrel

Mergi la inceput