retete arabesti/ramadan (4)

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns monica-elizabet spune:

crista, bine ai venit si multumim de reteta, o trec la listuta
Luna, uite aici reteta Submarine cu echipaj in ton (dovlecei umpluti)

monica
mami de alex si ruxi
Prajituri si papa bun
Papa de Post

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Luna75 spune:


am salvat reteta,sunt foarte curioasa cum o sa iasa

Cu rabdare si perseverenta nimic nu e imposibil.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica-elizabet spune:

ai sa vezi cand o prepari miroase cam ciudat de la tonul ala incins dar iese super buna

monica
mami de alex si ruxi
Prajituri si papa bun
Papa de Post

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ortansa spune:

neatza!
eu va urmaresc in continuare,nu v-am uitat.mi-a pierit inspiratia la gatit de tot,zilnic am probleme cu meniul.cred ca nu mai am eu chef,pt ca incerc sa fiu expeditiva-dar nu prea-mi iese.ieri am facut salata de paste cu ton,salata de cartofi fierti(usturoi,sare,ulei,lamaie),kabbe raas(chiftelele alea lunguiete) si fish nuggets.azi iar sunt in pana,vreau ceva rapid si usor-tre' sa inventez ceva:-D


apropos de hummus-citeam ieri pe net cum ca apa in care au stat boabele de naut(pt. 24-36 de ore) se poate bea ca atare,este un bun revigorant masculin.so,nu mai aruncati apa de la naut:-D


Monica-super ideea ta cu hamburgerul veggie.





I've gt you under my skin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica-elizabet spune:

Ortansa , cum ai facut salata de paste cu ton si fish nuggets?
am retinut...ref apa de la naut

monica
mami de alex si ruxi
Prajituri si papa bun
Papa de Post

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ortansa spune:

Monica,mii de scuze pt ca nu ti-am raspuns pana acum.

Salata de ton o fac asa:
-1/2 pachet de paste fainoase(melci,cochilii,fundite etc) cam 250 de gr
-o cutie de ton in suc propriu
-porumb fiert
-castraveti murati
-castraveti proaspeti
-masline
-un morcov ras
-un sos din:maioneza,zeama de lamaie,mustar,sos de soia-sare daca e nevoie

Fierb pastele fainoase si le scurg.Intr-un castron de salata incapator prepar sosul,apoi adaug tonul,porumbul,castravetii tocati marunt,maslinele fara samburi.Adaug pastele si amestec.Se poate varia in functie de ce ingrediente ai la indemana-se pot suprima castravetii de ex.se poate adauga salata verde sau varza etc.

Pofta buna!


Fish nuggets

sunt delicioase si simplu de facut,

-cateva fileuri de peste(peste dezosat si fara piele)
-sare
-pesmet
-1 ou

Se taie pestele in cuburi (aprox.7-8 cm)Se Sareaza si se lasa la scurs intr-o strecuratoare.Intr-un castronel se bate oul cu putina sare.4-5 linguri de pesmet se introduc intr-o punga de sandwiches.Se iau bucatile de peste se dau prin ou,apoi se baga toate pe rand in punga.Se inchide punga la gura,lasand sa intre cat mai mult aer(se face punga balon) apoi se agita bine bucatile de peste din interior pana ce toate sunt "tapetate" cu pesmet.Se incinge ulei si se prajesc.


Aceeasi reteta se foloseste si pt. chicken nuggets,inlocuind pestele cu piept de pui.


I've gt you under my skin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica-elizabet spune:

Oransa, multumesc mult pentru retete
deocamdata pot sa execut doar salata de ton, fiindca cealalta are ou...

monica
mami de alex si ruxi
Prajituri si papa bun
Papa de Post

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica-elizabet spune:

unde sunteti fetele mele dragi?
mi-e dor de voi
ce mai faceti bun de papa, cum mai sunt copilashii...hai nu abandonati subiectul, continuati cu retetele...eu iau notite(deocamdata)
noi suntem msi bine dar amandoi copilashii au trecut printr-o tuse tampita...inca mai au dar sper eu ca le trece repede...in rest...am avut serbari la gradi la alex, ne-am intalnit cu mishul intr-un magazin, eu cu bucatareala ca de obicei dar si pe post de ajutor in atelierul lui Alex care confectioneaza tot felul de ornamente pentru Craciun...si trebuie sa o tin pe ruxi ocupata fiindca altfel este distrugatoarea
va pup pe toate si sper ca sunteti bine
numai bine

monica
mami de alex si ruxi
Prajituri si papa bun
Papa de Post

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dodo spune:

Sintem bine, pui, sar'mina, numa ca la noi au dat caldurile si-am mincat mai mult salatre, cartofi prajiti, oua fierte, snitele, asa, ca pt. lenesi, sa nu stau prea mult sa gatesc, ca si-asa nu se prea maninca atunci cind e cald, raciturile sa traiasca!
Astept si eu retete noi de pe la fete, ca n-am mai incercat nika in ultimul timp!
O zi excelenta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica-elizabet spune:

dodo , ma bucur ca sunteti bine, lasa ca e binevenita si o pauza alimentara
si la noi e cald dar mie imi place nu suport insa care e aproape in fiecare zi ma tine in casa si-mi da pofta de mancare

monica
mami de alex si ruxi
Prajituri si papa bun
Papa de Post

Mergi la inceput