Bucurii de sept-oct 2006 (90)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns tanima_i2002 spune:

Si eu am vrut sa ii cumpar avocado dar nu stiu cum sa il aleg, cum se serveste (sunt cam din jungla eu la capitolul asta), la fel si cu ananasul. Stiu ca ma cumparat odata si era tare si fibros si m-am lecuit.

Mamica lui Rares (15 oct 2006)
poze diverse
Botez Rares 7-8 luni Litoral 2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tanima_i2002 spune:

Bine ca puneti articole in engleza ca eu nu pricep boaba si chiar eram curioasa ca eu am folosit multi ani si vroiam ca dupa ce intarc sa ma apuc iar de ele.
Adina chiar ma uitam pe jucariile lui Rares si marea majoritate, in afara de cele care sunt de firma (chico, fisher price) sunt made in china. Deci ar trebui sa i le arunc pe toate? Sau apropape pe toate. Mai sunt unele pe care nu scrie nimic.
Am uitat sa spun de ou, eu nu prea ma omor sa ii dau ptr ca nu prea ii place, ii dau cam 1 pe saptamana chiar mai rar, acum ii mai bat ou in ciorbita chiar daca este cu carne, dar tot asa mai rar, dr mi-a spus ca nu trebuie sa ma omor cu ele pe timp de vara, dar acum am uitat sa o intreb, oricum Rares nu este fan ou.


Mamica lui Rares (15 oct 2006)
poze diverse
Botez Rares 7-8 luni Litoral 2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tanima_i2002 spune:

Si acum despre noi, azi am crezut ca cedez nervos iar, toata noaptea rares s-a trezit din jumatate in jumatate de ora, dupa ce ieri a dormit doar o data abia s-a culcat la 10.30 aseara desi era tare obosit, de dimineata la 5.45 a fost in picioare. Se pare ca pe zi ce trece se trezeste mai devreme. Am ajuns ca de la ora 10 la cat se trezea acum o luna se ne trezim cu noaptea in cap. Oare ce urmeaza? Nu se mai culca deloc?
Primul somn ma gandeam sa i-l decalez putin pe la 10 dar cum nu dadea semne l-am lasat pana la 11.30 si a dormit 40 de min. Am crezut ca fac infarct, deja simteam cum mi se bat venele la tample, ma culcasem si eu langa el tot ca sa doarma si el mai bine. La trezire a inceput sa faca numai prostioare, l-am pus pe oala si a facut un cah pe care vroia sa il verse pe pat(abia am scos oala din mana lui) si multe altele, tare greu cu schimbatul si imbracatul, daca apuc de il dezbrac trebuie intai sa il las o juma de ora sa alerge prin casa despuiat ca nu e chip sa il pun in pat la imbracat si nici sa ii dau ceva pe el din mers, mi-e tare teama sa nu raceasca desi am cald in casa dar parchetul este totusi rece.
Acum doarme dar sper ca nu tot 30-40 de min.
Fug acum sa spal vase, cand se trezeste mergem pe la cineva sa se mai joace cu o fetita ca poate duce dorul de copii pe care nu ii prea mai gasim pe afara si de aia este agitat, in plus cand suntem pe la cineva este tare cuminte.


Mamica lui Rares (15 oct 2006)
poze diverse
Botez Rares 7-8 luni Litoral 2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns GETY spune:

Eloise, bine ca ai deschis tu capitol nou, ca eu nu stiu nici cu id-ul meu sa deschid. Am citit cu atentie articolul, foarte important si interesant, dar nu stiu daca se referea si la contraceptivele injectabile. Ca ar mai fi varianta asta. O alta varianta ar fi steriletul, nu stiu cum l-as suporta. Sau prezervativul.

Anangel, noi suntem bine, nu mai avem pete de vreo 2 zile, iar de poimaine iesim afara.

Pasta de dinti o inghite, dar incerc sa nu-i pun multa pasta, la cati dinti avem de spalat.


GETY, MAMICA DE MARIA DIANA- 9 octombrie 2006

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns GETY spune:

Mirabelac, tinem pumnii pentru ziua de miercuri!

GETY, MAMICA DE MARIA DIANA- 9 octombrie 2006

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eloise spune:

Tanima, ideea articolului era ca femeile care au folosit pilule contraceptive sunt expuse unui risc dublu de a face cancer cervical (de obicei la varsta menopauzei incidenta e destul de mare), fata de cele care nu au folosit. E vorba de o perioada medie de 5 ani in care o femeie a luat pilule. Pana acum se stia ca riscul e mai mare din cauza lor, dar cercetarile nu dovedisera foarte clar acest lucru. Riscul devine acelasi ca la femeile care nu au luat pilule abia dupa 10 ani de la incetarea administrarii lor.
Eu una m-am lecuit de hormonii astia. N-o sa mai iau cat traiesc. Metodele de bariera sunt singurele sanatoase. Sau spermicidele. Sau abstinenta . Aaaa, stai ca asta nu-i asa sanatoasa...


I'm reading a book. You know... it's like forums, just a little shorter.

Andra si Vladut (14.10.2006)
puiul meu creste...

~*~My dear old pics~*~
~*~New old pics~*~

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sephora spune:

A mai aveam de raspuns cu fructele ai dau mere,portocale,banane ,struguri,pepene galben,gref (suc),Lexi am incercat si io combinatia cu Kiwi si branza si a iesit o chestie groaznica cum ai zis tu cu anansul parca,am sa incep iar cu ananasul,prune i-am dat.La Matti tot ce e fruct e binevenit,e inebunit dupa fructe.

Eloise io am bagat Persona in functiune (v-am mai spus eu de ea e un aparat tip agenda personala)e sigura 99,99% daca-ti faci cu sarguinta testele (functioneaza pe baza testelor de ovulatie).Asa ca pastile n-am sa iau niciodata.Chiar e prima luna cand o folosesc (de data asta corect) stiti voi ca eu o foloseam invers ptr a ramane insarcinata.si acum chiar sunt la marea Ovulatie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sephora spune:

Mira sper din tot sufletul sa iasa analiza bine si la noi s-au contaminat de nu stiu cate ori si am refacut-o pana canda iesit ok.Am vb si io cu dr mea azi si am intrebat-o si mi-a zis acceasi chestie ca nu exista cu stafilococ (asta inseamana contaminata)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eloise spune:

quote:
Originally posted by tanima_i2002

Si eu am vrut sa ii cumpar avocado dar nu stiu cum sa il aleg, cum se serveste (sunt cam din jungla eu la capitolul asta), la fel si cu ananasul. Stiu ca ma cumparat odata si era tare si fibros si m-am lecuit.


Trebuie sa ai grija cand il cumperi sa nu fie tare ci relativ moale, dar nu flescait. Miezul nu trebuie sa fie dur si verde, ci verde-galbui, mai mult spre galben, atunci cand fructul e copt. Se serveste crud, e foarte usor de pasat cu furculitza pt ca are consistenta cremoasa, simplu sau in amestec cu alte fructe. Sunt si retete cu avocado si carne si legume, dar eu nu le-am incercat. A, si gustul trebuie sa fie nu amarui, ci asemanator miezului de nuca cruda(verde), nu uscata.

I'm reading a book. You know... it's like forums, just a little shorter.

Andra si Vladut (14.10.2006)
puiul meu creste...

~*~My dear old pics~*~
~*~New old pics~*~

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MamiLili spune:



Mira, am raspuns si eu la chestionar. Nu-i dau Danonino, i-am luat mai demult si nu i-a placut, asa ca am renuntat. In schimb, ii dau aproape zilnic iaurt Yoplait de la Tnuva. Preferatele lui sunt cel cu piersici sau capsuni (ii dau capsuni de vreo 2 luni, fara probleme).

Alexutza, ou intreg (de fapt doar galbenus) ii dau de 2 ori/sapt. Fasole nu i-am dat, doar mazare, manca bob cu bob pe nerasuflate. Dintre fructe prefera bananele si merele.

CristinaG, Sephora, din pacate nu sunt f in tema cu toate vaccinurile. Sa va spun sincer, la Sv nu-i deloc moda vaccinurilor platite, toata lumea face vaccinurile de la stat si-atat. Ma mai documentez si eu de pe ici-pe colo dar insuficient.

Cristina, la multi ani lui Ayan! Si noi sarbatorim mereu zilele animalelor de companie.

Multumim tuturor celor ce mi-au raspuns la chestionarul de ieri. Ma interesa in mod deosebit intrebarea legata de dinti. La noi spalatul se desfasoara asa: pun pasta Nenedent pe periuta-degetar si M deschide gura, suge toata pasta si apoi nu ma prea lasa sa-i frec dintii, deci spalatul propriu-zis dureaza doar 20-30 sec.

Adriana, n-ai de ce sa te temi ca inghite pasta de dinti, e speciala ptr copii de la 6 luni in sus si nu li se intampla nimic rau daca inghit.


**************************************************
Lili, mamica lui Mathias (17.10.2006)

Mergi la inceput