LMA !Fulguleti de noiembrie - decembrie 2006 (108)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns dianocica spune:

in primul rand, donia multumesc pt corectura de ieri. eram prea lesinata. cand ti am vazut mesajul...efectiv nu intelegeam ce se intampla...am citit de vreo 2 ori sa ma prind... pregateste cada balcon ai? ca mai am o tura...

din pacate multe texte sunt viciate de traducere. am cautat un pic prin textele in engleza (care din pacate sunt fotografiate si deci nu pot copia nimic...) si, de ex, operatii formale era de fapt hypothetical thinking . parca suna mai bine, nu?

dianarus permite-mi sa te contrazic. mi se pare foarte on topic. si cel putin la fel de important ca si 'ce mananca fulguletii azi' sau ...restul. deci din punctul meu de vedere...bagati la inaintare toate programele...tot ce aveti..apropo, flore ia povesteste ne si de grupa mica. cu multumiri anticipate [dlo]

lapte de vaca atat timp cat exista tzi...ma indoiesc

mai am . revin

Impotriva bannarii aelitei
diana si david 03.12.06



Alaptatul Help-line. Pentru un copil fericit si increzator

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns m_monique spune:

am intrat si eu pe fuga, ca forumul a devenit un drog pt mine.
azi am cumparat revista mami cu alimentatia copilului. am citit putin din ea, pana a adormit zmeul. f. interesanta, mai ales ca are si 2 pagini despre intarcare.

asiza cum sunteti?
Laura eu i-am dat zmeului orez cu morcovi, sau cereale de la nestle(orez cu morcovi). si ceai de menta. si carne de pui fiarta.


Andrei (16.12.2006)
poze
botezul lui Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marani spune:

Toate bune si frumoase pana vazui mesajul Asizei....eu una as suna intai medicul si as urma sfaturile lui - daca poti face ceva pt Denis acasa e ok, de nu mergeti la spital. Sanatate multa!

DONIA, ii dau chamomilla, dar am citit mesajul Dianocicai si am sesizat ca nu e ok ch - ea ii da seara ch200, mie medicul mi-a zis sa-i iau ch7 si sa-i dau de trei ori pe zi. Kk mk! nu pot face abuz de paracetamol, o sa-i dau macar o data pe sapt sa am o noapte in care sa dorm 4 ore.

FLORE, f interesant ce zici tu acolo, mai vreau info!

ROXANICA, tu chiar ai retinut toate cele meserii ale barbatului meu?! , afla ca de la 8 ani coase la masina. Avem acasa o masina Singer veche de 90 ani la care mi-a facut acu 3 ani pantaloni de gore-tex si pt balul de sf de cl.12 costum super sexy, pun data viitoare o poza. In casa el a tencuit, varuit, pus gresie, faianta, usi. Face picturi in ulei si nuduri cu carbune. Sculpteaza mobila, sculpteaza piatra, face gravuri pe sticla ( dr ginecolog a fost super incantata de cate cadouri de felul asta a primit ). L-am laudat destul? hai ca azi e Mihail si merita dragul de el...

am vrut sa mai zic ceva...dar m-am imbatat nitzel...mi-aduc aminte si revin...

Ajutati-o pe Sonia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns m_monique spune:

ca se vorbea de lapte de vaca, cred ca voi incerca cam pe la 1 an si jumatate.
deocamdata cu lapte de vaca pasteurizat i-am facut branza, orez cu lapte si gris cu lapte.

Andrei (16.12.2006)
poze
botezul lui Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns m_monique spune:

flore si pe mine ma intereseaza programa pt. grupa mica.

Andrei (16.12.2006)
poze
botezul lui Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dianocica spune:

asiza of doamne, va tin pumnii. sper sa fie ceva minor si sa se rezolve repede. denis e un baietel puternic, si tu sa fi la fel

laura of, va dura ceva sa-si revina cu kk, dar o sa treceti voi cu bine peste. el cum e? se vede ca il deranjeaza? sau ignora cu desavarsire?

bei bambo taman tu care le ai cu iconitele ne lasi un sfarsit de capitol asa trist? nu tu un omulet care isi ia la revedere, o matza, o floare, o maslina...nimic? pupa bine sarbatorita de la noi

vazut album cu sarmalute m am prapadit de ras...doamne ce scumpe amandoua...

mamaana sa mi zici cum a iesit cozonacul din chiftelute. mi ai dat o idee. sa fac un fel de baghete, ceva...chesti amuzante.

fetelor stiti ca , de fapt, putem sa le facem orice de mancare. pizza? pizza sa fie. cu blat facut acasa, cu sos de rosii, cu cascaval sau branza calcica/desarata, cu piept de pui, porumb..o gramada de chestii sanatoase. maine ma gandeam sa i fac (de fapt pt toti) cartofi la cuptor, copti, din aia intregi in folie (iar folie..am io ceva cu ea..), cu branza si cascaval si cu sos de smantana, iaurt si marar. eventual un pic de usturoi. poate chiar scobit in cartof si bagat un pic de usturoi inauntru la copt..iam iam...



Impotriva bannarii aelitei
diana si david 03.12.06



Alaptatul Help-line. Pentru un copil fericit si increzator

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marani spune:

quote:
Originally posted by marani

Toate bune si frumoase pana vazui mesajul Asizei....eu una as suna intai medicul si as urma sfaturile lui - daca poti face ceva pt Denis acasa e ok, de nu mergeti la spital. Sanatate multa!

DONIA, ii dau chamomilla, dar am citit mesajul Dianocicai si am sesizat ca nu e ok ch - ea ii da seara ch200, mie medicul mi-a zis sa-i iau ch7 si sa-i dau de trei ori pe zi. Kk mk! nu pot face abuz de paracetamol, o sa-i dau macar o data pe sapt sa am o noapte in care sa dorm 4 ore.

FLORE, f interesant ce zici tu acolo, mai vreau info!

ROXANICA, tu chiar ai retinut toate cele meserii ale barbatului meu?! , afla ca de la 8 ani coase la masina. Avem acasa o masina Singer veche de 90 ani la care mi-a facut acu 3 ani pantaloni de gore-tex si pt balul de sf de cl.12 costum super sexy, pun data viitoare o poza. In casa el a tencuit, varuit, pus gresie, faianta, usi. Face picturi in ulei si nuduri cu carbune. Sculpteaza mobila, sculpteaza piatra, face gravuri pe sticla ( dr ginecolog a fost super incantata de cate cadouri de felul asta a primit ). L-am laudat destul? hai ca azi e Mihail si merita dragul de el...

am vrut sa mai zic ceva...dar m-am imbatat nitzel...mi-aduc aminte si revin...

Ajutati-o pe Sonia





Ajutati-o pe Sonia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns veronici spune:

LA MULTI ANI MIRONA!!!
LA MULTI ANI Eva-Ioana de Fatima
LA MULTI ANI Grigore de Ruxandra_sb
LA MULTI ANI Rares-Mihai de Ramsan
Am intrat pe fuga si am constatat ca azi e ziua Mironei. Nu am mai intrat de muuuuult tare ,sunt f.curioasa ce se mai intampla cu voi,sper sa pot sa recuperez sa citesc din urma,sper,daca ma lasa gogosica de Rares !
Noi am facut un an si doua luni 1/2 si facem numai prostii. Avem doar 2 dinti (de la noua luni iesiti) si restu` .....mai asteapta.
Va pupacim si mai intram cand mai putem. Paaaa

poze rares
mamica de Rares Stefan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Donia spune:

asiza, bine ca ne-ai scris. Of, draga de tine, ce de emotii!
Da, si Cristi era mai blegut cu boala. Cum a papat, baut, zilele astea? Poate ar ajuta sa-i dai niste saruri de rehidratare, lui Cristi i-au dat in spital (de fapt erau de mentinere, concentratie mai mica, dar nu stiu daca in RO se gasesc. Eventual poti sa le diluezi pe alea de rehidratare).
Oricum, el e si dat peste cap cu programul, cu rutina, tratamente, nesomn...
Ma gandesc la voi, sper sa aveti o noapte buna.

dianocica, pai tineam neaparat sa citesc ce ai scris, asa ca trebuia sa corectez...
Trebuie sa alegi intre cada si gradina... balcon n-am.

marani, poti sa-i dai cu siguranta Paracetamol mai mult de o data pe saptamana. Da-i 2-3 zile, apoi 1-2 pauza (abia iti dai seama daca mai e nevoie), da-i Nurofen 2-3 zile, apoi 1-2 pauza. Aici nu e vorba doar sa te odihnesti tu, desi si asta e important, dar sa aiba si ea un somn mai odihnitor. Eu nu sunt pentru abuz de medicamente, dar cand trebuie, trebuie.



Copiii se nasc perfecti - rolul parintelui e sa nu strice ceea ce Dumnezeu sau natura a creat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexandra_25 spune:

Am aparut si eu....cu o veste buna....am iesit oficial din butoi....ofer o ...celei care m-a ajutat...de fapt m-a facut sa inteleg unele chestii...!
Avem inca un dintisor!!!!Bucurie mare...mai ales ca eram codasii in grupul ...!
De 2 zile ma imita cum imi suflu nasul...e total...face si el cu nasucu....!Apoi pe dulap are o rata si un catel care canta si danseaza....e asa de scump atunci cand se trezeste arata cu degetelu pe dulap si se cearta cu ei!
Vorbeste la telefon...isi pune telefonul la ureche si zice "Da-da"....atat fericire imi aduce si atat de mult il iubesc!!!!
Asiza...bine ati revenit acasa...sanatate multa....Of si acum am vazut mesajul tau...sper sa fie bine!
Dandusa...felicitari pentru primii pasi ai Crinutzei..
A_deju...multumim pentru album si pentru timpul care ni-l acorzi...



alexandra de Mark Andrei 23.11.2006
poze cu Mark
www.bebo.com/Widget.jsp?WidgetId=3662428255&MemberId=3524611238" target="_blank">slideshow Mark

www.helpsonia.com/povestea-soniei" target="_blank">Ajutati-o pe Sonia

Mergi la inceput