LMA! Fulguleti de noiembrie - decembrie 2006 (107)

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns doradora spune:

la multi ani pt sarbatoritii zilei, mai mici si mai mari!

chris + alexandra
varsta alexandra
bebeii nostri

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flore26 spune:

EVA, GRIGORE, RARES-MIHAI

MIRONA
pentru toti Mihaii, Mihaelele, Gabrielele...
LUCIARO felicitari pentru primii pasi
DIANOCICA vazut filmuletele...si Alessia e experta la coborat, la urcat se chinuie mai mult, pentru ca patul e mai inalt...de obicei pun o patura si se urca pe ea, si apoi hopa sus
Multumesc pentru sugestiile cu privire la imbracatul pe munte pe fiecare in parte.
DIANOCICA, referitor la ce se studiaza la grupa mare pregatitoare: la gradinita programa e relativa...adica, programa cere multe, dar nu toate educatoarele o respecta, din lipsa de interes, timp...si in functie de nivelul grupei. Adica, eu sunt genul care cer tot timpul mai mult, daca bineinteles am cu cine...chiar daca nu este ceva in programa, daca copiii sunt interesati, invatam. Daca te referi exact la ce se cere, acum nu am o programa la indemana sa/ti spun cu exactitate ce cere acolo, dar, in principiu:
- sa stie sa numere in ordine crescatoare si descrescatoare in limitele 0 - 10;
- sa recunoasca si sa scrie cifrele in concentrul 0 - 10;
- sa efectueze operatii de adunare si scadere cu 1, cu 2...dupa imagini;
- sa recunoasca principalele forme geomatrice;
- sa stie culorile;
- sa povesteasca dupa imagini;
- sa stie literele ( se predau literele, se si scriu, doar ca nu se insista foarte mult/ adica nu trebuie sa stie sa scrie si sa citeasca de la gradinita);
- sa desparta cuvintele in silabe si sa precizeze numarul lor;
- sa alcatuiasca propozitii cu diferite cuvinte;
Ma mai gandesc si revin....


FLORE ALESSIA LIANE (16-12-2006)
LUNA 11
IMPOTRIVA BANNARII AELITEI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eri_ka spune:

quote:
Originally posted by desiree

eri_ka intrebare de baraj ca tu le ai in domeniu..de fapt vreau sa imi confirmi ceva..

baiatul meu e si Mihnea..ia cauta matale la catastif acolo si spune-mi ca se trage de la MIhai si ca maine ( sau azi) tre sa il pupe mama pe el de sfant!

sarna anticipat!


Alina,mami de Mihnea-Octavian
varsta Octavian;





Sarbatoriti si dati si de baut!

Mihai - Pe 8 noiembrie este marele praznic al Sf. Arhangheli Mihail si Gavriil, numiti in traditia romaneasca si Sf. Voievozi (ai ostirilor ceresti). Mihail este implinitorul dreptatii dumnezeiesti, purtand in mana dreapta sabia de foc. La porunca Domnului, el l-a alungat din cer in beznele adancului pe Lucifer, ingerul razvratit. Numele, de origine evreiasca (Miha'El), se talmaceste "Cine este ca Dumnezeu?" (mi, "cine"; ke, "ca"; El, prescurtare de la Elohim). In romaneste, formele cele mai frecvente sunt astazi Mihai, Mihail, Mihnea, Mihaela, cu diminutivele Mihaita, Misa sau Michi (acesta din urma cu grafii variate si utilizat pentru ambele sexe). Dintre formele mai vechi, multe au supravietuit doar ca nume de familie: Mihaila, Mihalache, Mihalcea, Mihu

SONIA
www.protv.ro/petitie.php" target="_blank">Salvati animalele!


Fericirea nu e o destinatie. E un mod de a trai. Burton Hills

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flore26 spune:

- sa aranjeze in sir crecator si descrescator obiecte in functie de marime, lungime, grosime.

FOARTE IMPORTANT: toate aceste notiuni se predau sub forma de joc...deci ne jucam cu cifre, litere, forme geometrice... Daca va intrebati ce o sa mai invete in clasa 1...ei bine, nici jumatate din elevii pe care i/am avut in clasa 1 nu aveau aceste notiuni...

FLORE ALESSIA LIANE (16-12-2006)
LUNA 11
IMPOTRIVA BANNARII AELITEI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns desiree spune:

ce de sarbatoriti:

Rares, Conu,Eva la multi anisori frumosi!

Miro, sa fii sanatoasa fata si sa iti aduca Karinutza numai bucurii!

La multi ani Mihailor, MIhaelelor si Gabrielelor, Gabrielilor


si nu in ultimul rand ( Erika)

LA MULTI ANI,MIHNEA MAMII, PENTRU CELE 11 LUNISOARE SI PENTRU NUMELE TAU "DUMNEZEIESC" DE FRUMOS!


Alina,mami de Mihnea-Octavian
varsta Octavian;

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eri_ka spune:

Si voi Gavrililor sa sarbatoriti frumos!

GABRIELA / GABRIEL – Are originea la " Gabriyel ", nume ebraic ce inseamna "Dumnezeu e puterea mea". Gabriel este unul dintre cei 7 arhangheli în tradi#355;ia ebraic#259;. Apare atât în Vechiul cât #351;i în Noul Testament, unde anun#355;#259; na#351;terea lui Ion c#259;tre Zaharia #351;i a lui Iisus – Mariei. Conform tradi#355;iei islamice, el a fost îngerul care a dictat Coranul lui Mohamed.


SONIA
www.protv.ro/petitie.php" target="_blank">Salvati animalele!


Fericirea nu e o destinatie. E un mod de a trai. Burton Hills

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramsan spune:

Multi ani frumosi pentru Eva si pentru Grigore si multe bucurii parintilor lor.
Miro sa fii sanatoasa, sa ai putere, rabdare si intelepciune
Tuturor fulguletilor care astazi sarbatoresc prin pozne ziua lor onomastica dar si mamicilor grijulii care poarta numele de Mihaela sau Gabriela le doresc SA TRAIASCA MULTI ANI SANATOSI!

Acuma va poftesc si eu la butoi... nu, nu.. nu cel pe care il stiti voi... ci la cel plin de visinata buuuna... ca pentru noi, doamnele :)
Si mai avem asa: chec si fursecuri pentru noi iar pentru fulguleti piure de fructe si compot de visine. Hai la chef cu dar aveti grija sau nu...

A... abia am reusit sa citesc si eu... asa mai pe diagonala ultimele 2 capitole. Mai da mult ati mai scris... fulguiala nu glumita.

Rares e plin de muci si tocmai azi de ziua lui iese coltisorul primului molar... asa ca a plin de distractie. Bine ca au venit si rezultatele la urocultura si nu are nimic. Ce biiiiiine! Doar asta mai trebuia.
Dianocica am inceput cu Jean Piaget? Am luat notite. Felicitari pentru urcat/coborat patul!
Crinuta felicitari pentru primii pasi! Sunt primii care libertate si independenta
Darius si pe tine te felicit pentru primii tai pasi! E mare lucru!
Bebelusilor care mananca singurei un BRAVO! ... noi mai avem pana atunci...
Donia salivez de nu mai pot .. Vreau si eu briose/madlene/muffins.
Eri_ka ce au nimerit-o astia cu semnificatia numelui "Rares"...chiar are doua fire de par in cap. Multam fain
Porumbita foarte frumoasa petrecerea voastra! Mario este mortal in costum alb. Ce bine ii sta!

Va astept la party!


Rares - puiutul mamei (8 nov. 2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns saryta spune:

La Multi Ani! tuturor celor nascuti astazi ... si tuturor celor care poarta numele de MIHAIL si GAVRIL.

Mariana - mamicuta de 3 - ANDRA, SARA si ANTONIA(21.11.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flore26 spune:

Si daca tot m/ati provocat...

Unii parinti sunt foarte reticenti la cerintele de la gradinita...pai lasa/l doamna sa se joace, ca ajunge la scoala si are vreme sa tot invete...pai tocmai asta facem la gradinita ( adica eu fac ) ne jucam ...Dar, oricat de mult te/ai stradui, daca nu ai si sprijinul parintilor, care sa repete acasa notiunile invatate la gradinita, nu prea reusesti...si parinti care sa/si dea interesul, mai ales la gradinita, sunt putini...Asta e unul din motivele pentru care imi place mai mult meseria de INVATATOR...esti luat in seama (daca ma intelegeti)...adica si parintii au mai mult interes...ca sa nu mai vorbim de satisfactiile pe care le ai, cand stii ca tu l/ai invatat sa scrie si sa citeasca, sa vorbeasca corect, si ai participat activ la dezvoltarea lui...GATA, ca daca nu ma opresc acum, umplu cateva capitole...

FLORE ALESSIA LIANE (16-12-2006)
LUNA 11
IMPOTRIVA BANNARII AELITEI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns doradora spune:

quote:
Originally posted by flore26

Si daca tot m/ati provocat...
Unii parinti sunt foarte reticenti la cerintele de la gradinita...pai lasa/l doamna sa se joace, ca ajunge la scoala si are vreme sa tot invete...pai tocmai asta facem la gradinita ( adica eu fac ) ne jucam ...Dar, oricat de mult te/ai stradui, daca nu ai si sprijinul parintilor, care sa repete acasa notiunile invatate la gradinita, nu prea reusesti...si parinti care sa/si dea interesul, mai ales la gradinita, sunt putini...Asta e unul din motivele pentru care imi place mai mult meseria de INVATATOR...esti luat in seama (daca ma intelegeti)...adica si parintii au mai mult interes...ca sa nu mai vorbim de satisfactiile pe care le ai, cand stii ca tu l/ai invatat sa scrie si sa citeasca, sa vorbeasca corect, si ai participat activ la dezvoltarea lui...GATA, ca daca nu ma opresc acum, umplu cateva capitole...

FLORE ALESSIA LIANE (16-12-2006)
LUNA 11
IMPOTRIVA BANNARII AELITEI



daca te incalzeste cu ceva, afla ca aveam exact aceeasi problema, dar cu parintii elevilor, care afirmau sus si tare ca e treaba scolii sa educe copilul si se cam spalau pe maini, spre disperarea mea, care incercam de zor sa le explic ca numai scoala sau numai parintele nu garanteaza un rezultat bun, e nevoie de comunicare si de sprijin din partea ambelor parti. in fine, hai ca ma enervez cand ma gandesc


chris + alexandra
varsta alexandra
bebeii nostri

Mergi la inceput