Dulceturi si papanasi de sept-oct 2007 (5)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ramonarosca spune:

Fetelor abia daca mai apuc sa mai citesc un rand! Asa dor imi e sa vad ce mai scrieti, ce mai vorbiti, ce va mai sfatuiti... dar am inceput munca de o saptamana... si nu mai am timp de nimic... si sunt si cam stresata cu lapticul lui bebe Vladut. Inca papa numai san, dar faza e ca nu stiu daca e de ajuns ce-i las, ptr ca ma mulg si ii las pentru a doua zi, si mulg o data cam 125 ml, si o data cam 80. Deci el papa 2 mese cat lipsesc eu (astea pe care le mulg).
Acum va intreb si eu, credeti ca e de ajuns? Cam cat papa un bebel la 5 saptamani (cati ml?) El mai ia si 50-70 ml de ceai intre astea 2 mese ca asa ne-a dat nenea dr. care a zis ca daca bebe cere papa intre 2 mese (adica in intervalul acela de 3 ore) sa ii dau ceiuc nu san.
Voi ce ziceti, e ok?
Sa mai precizez ca papa san de aproximativ 8 ori pe zi.
Va pup si pup si toti bebeii nostri!!!
Sper sa apuc sa citesc un raspuns de la voi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andries spune:

Za problem cu laptele meu e ca la ora 11-12 ziua si la 9-10 seara laptaria e goala, goala, sanii moi, moi...trage el de mameloane pana nu mai poate dar degeaba ca nu iese mai nimic...m-am convins cu afurisitul ala de cantar. acum pot sa fac diferenta intre san plin si san gol, golutz...azi am incercat alternanta si vad ca acum la 17 am avut ca lumea lapte, s-a saturat, dar pana la 9 seara nu mai produc decat cam jumate...

Andries

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

pai daca nu ii dai deloc la unele supturi,, se termina si bruma care exista.Secretul sa faci lapte e sa traga bebe pana nu mai poate!
eu am sanii moi mai toata ziua, si uite totusi cum a crescut bebelusul asta al meu! e dupa cerere si oferta, daca vede organismul tau ca la anumite ore nu-i nevoie deloc de laptic, apai scade laptaria....
iti zic io....lasa-l sa suga chiar daca nu crezi ca e mare lucru acolo, dupa care da-i biberonul.Ai sa vezi ca o sa creasca si productia de lapte.
Asa facut o fata de pe forum d-aici, Inaioana, ea 2 luni parca a dus-o asa, pana n-a mai avut nevoie de completare.
cum adica te-ai convins cu cantarul?
doar nu faci proba suptului ca vin si-ti fur cantaru



Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!


Sabina, www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=33789&whichpage=1" target="_blank">Sofia Galagia si bb Gheo

Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns prisi spune:

da cat a-ti scris azi, ce fete harnice si ce de poze noi, super bebelusi grasuni si zambareti

Mandarinuza multa sanatate, sa-ti treaca repede

noi azi am fost la dr. am facut vaccinul si a plans mititica rau, eu ii luasem o crema cu anestezic, dar mi-au zis asistentele de acolo sa nu o dau ca nu doare tare ca e acul mic, daca stiam cum o sa planga...in rest suntem bine avem 62,5 cm si 5850g

am intrebat dr. de fular si a zis fara iar de balute cica a inceput gingia sa se ingroase, deci ne pregatim de dintisori

dupa dr ne-a dus tati la cumparaturi si ia placut bubulinei ca de cum am ajuns acasa pana acum o ora cand a adormit a marait intr-una saracuta nici nu mai stiam ce sa-i mai fac, mor de mila ei niciodata nu a plans mititica atat de tare ...si cu asa multe lacrimi
sper sa-i treaca repede

poze
Marta si Miruna (06.09.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danielle02 spune:

urmy multumesc de compliment eu nu prea ma las pozata ca muriti de ma vedeti la cata grasime am pe mine
bumbita si tati ne ajuta cu baiata,mai ales cand e vb. de facut poze,tare mandru e de fata lui Ebonee,nici mancare nu ii trebe de o las asa in vana
gabriela

mie nu imi raspunde nimeni la intrebare?nu stie nimeni???







Danielle de Ebonee (02/10/2007)
pozici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns slippers76 spune:

Mandarinutza, ce scumpica e Antonia! Iti seamana din ce in ce mai bine. In poza aia cu pantaloni parca esti tu in miniatura.

Danielle, da stiu ca-i place puiutzei tale apa! E dulcica foc!

Prisi, am vazut pozele de la botez. Ptiu, ce domnisoara! Si ce mami aranjata!

Sabina, asa e. Miruna e topita dupa Vlad, cate odata chiar mi-e frica sa nu-i faca rau din exces de efuziuni sentimentale. Iar Vlad e in stare sa-si rupa gatul ca sa se uite dupa ea. Il umfla rasul si doar daca o aude. Merci pentru pontul cu homeovox. Nu stiam de el. O sa il rog pe tata sa-mi ia maine cand o ia pe Miru de la gradi. Noi avem 6500 gr la aproape 10 saptamani. In ultimele doua saptamani am observat ca si-a incetinit un pic ritmul de crestere. Creste cam cu 275-300 gr pe saptamana, iar inainte erau 350-400 gr pe saptamana.

Ana, mami de Miruna (16.05.2003) si Vlad (01.09.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luy spune:

Dannielle, am cautat in urma intrebarea ta, ca la cat s-a scris azi, e greu de tinut minte cine ce a intrebat, probabil de-aia nu ti-au raspuns fetele. In legatura cu intrebarea ta, mie la 2 luni si jumatate aproape inca nu mi-a venit, deci nu-ti pot spune cat dureaza.. Rox stiu ca a fost "fericita" cu asa ceva, cand o sa intre probabil iti va raspunde ea. Nu fi suparici



Luy, fericita mamica de Maria Teodora ( 25 august 2007 )

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Annisia spune:

Pe mine va rog sa ma scuzati mamici de dulceti si papanasi... Pregatesc o petrecere surpriza pentru un tatic de doua luni... Ssssttttt!!!!! Sa nu suflati o vorba!



Micul Yannis creste mare
Pozne

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bee spune:

Buna fetele.
Uite asa ajung eu la mijlocul saptamanii sa le urez mamicilor sa le traiasca micutii crestini! Tare frumosi toti si familiile lor.
MAi apuc sa vad si eu poze din cand in cand. Dar noi poze......mai rarutz. Nici n-am apucat sa-i fac prea multe. Cred ca are la activ doar 2 sedinte foto.
Haplea al meu ma tine aproape non stop. Sabina, deci zici ca fata respectiva a scapat de completare dupa 2 luni. Deci am sperante. CA al meu ma tzatzaleste pana nu mai putem nici unul. Non stop peste zi. Si noaptea ca sa produc laptic si sa dorm si eu, il las cam 30-45 de minute, dupa care ii bag ce-am muls sau completare. DAr vad ca zi dupa zi, trage tot mai bine si mai repede la san. EU proba suptului am facut-o ca sa-mi confirm ca eu am lapte si el e haplea. Pai suge si 100 la un supt bun. Ceea ce zic eu ca e bine.
Andries si eu am problema cu orele tale. Asta este. Cred insa ca situatia e spre bine.
Pe vremea asta scoateti copiii afara? EU l-am scos ieri si Duminica pe domnul sef. Azi doar sub geam. Maine cred ca-l scot jumate de ceas deja. E prea devreme?
Am fost necajita cu Ana ca a avut febra 2 zile si n-am putut-o tine departe de bebe. Doamne Ajuta sa nu raceasca si el. Ea a scapat usor. Fetele cu copii mai mari, cum ati facut in situatii de genul asta? Eu sper ca lapticul meu sa-i ofere piticului ceva protectie.
Ieri am fost la doctor la scos fire, cu masina. MA simt mult mai bine ca dupa prima cezariana, desi operatia arata jalnic (materialul propriu si personal e jalnic). Asa ca una peste alta totul e ok cu noi. SI sper sa am timp sa va spun ce-am patimit si eu prin spital pana am nascut. Desi ce rost mai are? Bine c-a trecut.
la dulceturi si papanasi si mamicile lor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns slippers76 spune:

Bee, eu l-am tinut azi doua ore afara. A dormit dus! I-am tras salopeta de fash peste hainele de casa, i-am pus caciula in cap si la somn! Cand l-am adus in casa avea doar obrajii reci. Sub salopeta era caldutz. L-am scos si ieri echipat la fel, dar l-am tinut doar vreo 45 min, ca n-a vrut sa doarma si mi-a rupt coloana. Daca nu ploua, il si maine, la fel.

Ana, mami de Miruna (16.05.2003) si Vlad (01.09.2007)

Mergi la inceput