Magia Craciunului

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns elyda spune:

pentru mine craciunul este sarbatoare de suflet. de cand am devenit mama(eheeei de cam multicel!) sarbatoarea asta ma face sa ma simt ...cel mai bine .intai pentru semnificatia ei religioasa care pentru mine are mare importanta (ca mama si ca ...ortodoxa)si apoi pentru atmosfera din casa,brad,decoratul lui care la noi este adevarat ritual!copiii care stau cu ochii dupa cadouri cum este si normal,mirosul de mancare , parca portocalele miros mai a sarbatoare decat in alta perioada a anului , prajituri si alte bunataturi si sentimentul placut de implinire cand stam toti la masa de Craciun.este cea mai placuta parte din an ,mai ales ca la mine in casa sarbatorile incep din noiembrie de la ziua onomastica a fiului meu cel mic(Gabriel) ,continua cu decembrie cand vin MOSII(Nicolae si Craciun) Revelionul , pe 3 ian ziua de nastere a baiatului cel mare ,pe 4ian ziua mea,pe 30 ian ziua baiatului cel mic.asa ca noi sarbatorim trei luni! si ce bine esteeeeeee!!!de joi incepe nebunia!!!

dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bobocel_07 spune:

Eu simt deja magia Craciunului de acum, imi place asa de mult aceasta sarbatoare si in preajma craciunului ma simt atat de aproape de Dumnezeu.Ce sa mai spun de brad si de instalatii cand fac bradul de Craciun ma invart pe langa el ca un copil mic.Am asa de multa pace in suflet in apropierea Craciunului si daca mai ninge si putin atunci mi se par de poveste zilele de Craciun.

alexia_07

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bobocel_07 spune:

Magia Craciunului imi aduce aminte cand eram copil si asteptam cadourile de la mosul cel cu barba alba,dulciurile facute de mama, vizita la bunici si colindele pe care bunicul ni le canta cu drag.Toate astea imi fac sufletul sa imi tresare de bucurie ca se aproie Craciunul plin de magie si speranta.

alexia_07

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nicolle6792 spune:

Se pare ca anul acesta va fi mai multa zapada decat anul trecut. Sa speram ca vom avea un Craciun alb, de vis, un Craciun in care poveastea sa ne cuprinda pe toti, fie ca suntem credinciosi sau nu, albi sau negri, mari sau mici. Astept cu nerabdare sa impodobesc bradutul cu fiica si sotul meu, astept acea dupaamiaza de craciun cand toti din familie incearca sa afle ce placinta le pregatesc pentru seara Craciunului. La noi in familie asa e obiceiul, ca in seara Craciunului gospodina aduce la masa o placinta pe care o face in acea dupaamiaza, cateodata sarata alteori dulce, in fiecare an alta, iar membrii familiei si amicii care nu sunt in casa cand o face gospodina, se tot intreaba oare ce placinta avem anul asta. Pe fiecare farfurioara le pregatesc cate un saculet din atlas colorat precum marturii de la nunti, iar in saculet au un biletel cu o poezie care se refera la cum a fost anul ce a trecut pentru ei. Anul acesta cred ca saculetii vor fi ori culoarea untului, ori plamanii, in fiecare an le daruiesc altfel de saculeti, ei diferind atat ca forma cat si ca culoare. Iar sub brad pregatesc cate ceva pentru fiecare persoana care in seara Craciunului vine la noi. E superb si mi-ar place ca toata lumea sa simta ce simt eu.Astept idei pentru meniul de sarbatori, poate veniti si cu o idee pentru placinta mea de Craciun.Poate fac cu vanilie si visine. Va sarut.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nicolle6792 spune:

Daca aveti timp si va face placere poate scrieti si voi dragelor, ce obiceiuri pastrati voi in perioada sarbatorilor. Iubesc povestile de Craciun, iar cand le citesc parca traiesc acele evenimente. Mi-ar placea ca pe aleile pe care le strabatem in drumul nostru zilnic la servici, cumpraturi sau in alte locuri, sa vedem tarabe cu turta dulce mirosind a scortisoara, sa vedem placintele cu aroma de vanilie, sa bem seara dupa cate o plimbare cate un paharel de vin dulce si parfumat, direct sub bolta instelata, in frig si in noaptea luminata de mii si mii de beculete ce zambesc din arbori si cladiri. Pacat ca la noi nu se organizeaza targuri de Craciun ca in alte orasele europene si nu numai.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Natasa spune:

Eu am cunoscut o familie de libanezi (musulmani), care de Craciun facea brad si impartea cadouri, iar copiii lor stiau ca vine Mos Craciun. Nu vroiau sa se simta prost copiii ( de 3-4 anisori) si sa nu inteleaga de ce ei nu primesc nimic. Asta nu-i facea mai putin credinciosi in religia lor, iar mie mi-a servit drept lectie de toleranta si intelegere... E adevarat, Mos Craciun e cel mai bun agent comercial, e adevarat ca multi nu sarbatoresc nasterea Domnului, dar hai sa nu ne imaginam ca nu simt magia unei sarbatori in care se aduna familia, in care miroase a scortisoara si a cozonac si in care unui copil ii rid ochii pentru ca a primit ce si-a dorit.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns idoina spune:

AAAAAAAAA,Craciunul!!!!
Abia astept sa-mi gatesc casa de sarbatoare,sa fac bradul,sa pregatesc mancaruri alese....sa ascult colindatorii,sa merg la biserica...sa ma bucur de toate impreuna cu TOATA familia!
De fapt,cred ca asta e adevarata magie,faptul ca ne regasim toti cei imprastiati prin lume si care ne iubim,parca,mai mult decat de obicei!
Iar daca sarbatoarea din acest an imi va aduce si o veste buna pentru puiul meu,totul va fi perfect.
Sarbatori fericite!

idoina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela alina spune:

Craciunul imi aduce atata liniste in suflet ........si atat de drag imi este sa pregatim casa de sarbatoare desi nu nu stam acasa de Craciun.De cand s-a nascut Matei ( acum patru ani) in seara de Craciun ne adunam toti (parinti, frati, surori cumnati ai mei si ai sotului) la soacra mea( de are casa mare) si ca din intamplare in fiecare an a trecut mosu' pe la poarta ( care de fiecare data este tatal meu) cu sacul plin de cadouri. Si intra si la noi si ii cantam colinde, copii ii spun poezii....dupa care pleaca si la alti copii iar noi ne asezam la masa. Mergem si la biserica ........abia astept.
DEja caut cadouri.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tanima_i2002 spune:

Daaaa, cat imi place Craciunul si atmosfera de sarbatori si colindele... E ceva magic in perioada aia, cu pomul de iarna cu tot, cu cadouri... Abia astept!!!!!


Mamica lui Rares (15 oct 2006)
poze diverse
Botez Rares 7-8 luni Litoral 2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nicolle6792 spune:

Sa-ti traiasca ingerasul de Rares, e o minune de baietel. Multumesc ca ai pus pozele, e minunat sa privesc copii frumosi, aceste poze mi-au uns sufletelul. Sa aveti sanatate maxima si un Craciun minunat. Pupici, de la Nicoleta din Petrosani, judet Hunedoara.

Mergi la inceput