Strumfi de iulie-august 2007 (19)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ddanagh spune:

diane_dun ce sprincene lungi are fata ta. are niste trasaturi foarte conturate. e frumusica foc.

Luna multumim de aprecieri. Si eu am avut parul lung de cand ma stiu si m-a apucat tunsul dupa nastere ca mi se parea ca tot gasesc par de-al meu prin manutele lui Daria. Vad ca voi ziceti ca sunt ok insa sora-mea ma tot face Cruela. Adevarul ca parca as vrea sa imi creasca acum la loc. Astept sa te vad tunsa ca nu am gasit nici o poza cu tine tunsa. Si inca ceva. Nu ne mai tot oftica cu rochitele alea ale Adelicioasei. Cand o vad asa in rochita parca mi-o inchipui cum o sa mearga pe la un an asa cracanici de o i sa se vada pamperselul. O dulce.

Deni bine ca, in sfarsit, are un tratament care sa-l faca bine pe Dodo cel mic. Sanatate maxima

De la mine abia acum juma de ora au plecat sora-mea cu al ei familion. Cat imi doream eu lume la mine in casa, nepotu-miu de 6 ani m-a 'facut'. Sunt franta. Frate, bine ca am fata. Adica ma gandesc ca se va juca mai omeneste si nu cu karate, 'hai sa-ti arat ce figuri stiu eu'. Mi-e tare drag de el insa cand vine pe la noi, intr-o zi reuseste sa ma darame. Bine, el sta si la curte si de cate ori vine la bloc nu conteaza ca mai sunt si vecini. Nu intelege conceptul ca dedesubt mai sta cineva. 'Adica cum?, ce cauta acolo?'
Va compatimesc pe voi cele cu baietei asa nazdravani. Ma gandesc la Gabi. Daca ar fi ramas la bloc cu 3 baieti cred devastau totul.

Dana mamica gingasei Daria Stefania (20 iulie 2007)

poze cu Dariuta mea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mychydutza spune:

multumesc pt aprecieri! si al meu isi suge mainile. parca incearca sa si le bage pe gat, asa bune sunt!renunta si la Suzy pt degetzele! probabil sunt mai gustoase.
fetelor va invidiez ca aveti copii cu asa mult par. Andrei a avut cojitze si cand au cazut s=a dus odata cu ele si podoaba capilara. mai are doar cateva smocuri pe crestet , in rest Kojak. e asa nostim ca parca are fruntea pana dupa cap..hehehe

*mihaela*

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns X-ray spune:

deni imi pare tara rau...multa sanatate lui dodo si la voi toti.am vazut si pozele si sa sti ca dodo seamana cu tine si da e cretuliu


alina mamica bulinei Elisa (20 iunie 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Carmena spune:



Jadi sanatate multa lui Dodo, sa va faceti repede bine! Si te admir ca esti optimista, conteaza mult. Sati traiasca baietii!!!

Luna promisa-si poze am vazut in capitolu' trecut, ne arati??

Ioana iar ai disparut...Cum stai cu cautatu' de bona ca si mie imi trebuie din ianuarie..Poate ma inspir ca nu am cautat inca...

Am vazut ca discutati de diversificare. Eu o sa spun fix ce am patit la Stefi cu diversificarea si cum am de gand sa fac acum. La Stefi(nu demult) acum 3 ani si ceva, am inceput cu suc de fructe la 3 luni jumate ca asa a spus pediatra iar io am ascultat. Rezultat: mama crizata timp de 2 luni aproape 3 crizam si copilu' evident, care nu vroia decat lapte. Ma vaitam pe la toata lumea ca nu mananca fructe(nebuna de-a dreptu' de parca acolo se termina lumea si parca ajunsese la majorat fara sa guste mere...) Pe la 6 luni jumate spre sapte a inceput si el sa manance(ajunsesem in ritmul 2-3 linguritze, deja pe la piureurile de legume cu carne, iaurturi, branzica de vaci, dar pe ce nervi ai mei...Cumparasem zeci de lingurite in fel si chip doar doar o manca altceva fara sa ma intreb macar o data, el o fi pregatit sa fie diversificat??? Borcanele, da ce nu incercasem...In fine, multumesc lui Dumnezeu Stefi e un copil sanatos, nu a dezvoltat alergii(desi putea sa le faca linistit la cum incercam eu sa ii indes in gura piureurile mele de fructe...).
Acum la Bogdan am sa astept sa stea in fundulet, sa il vad ca realmente se uita la noi cand mancam altceva,adica "pofteste" la lingurita, cum s-ar spune este pregatit pentru diversificare. Oricum, cred ca esential pana la varsta de un an este tot laptele, restu' e adevarat ca ii aduc un aport, dar esentialul in creearea imunitatii lui pentru mai tarziu tot laptele ramane...O viata intreaga o sa manance(daca vrea el, desigur) si fructe si legume si carne, chiar nu am de gand sa ma mai stresez inutil.
Sunt fericita ca suge la san cu placere si am trecut de targetul de "3 luni macar" pe care mi-l doream, lucru pentru care ii multumesc Anyei[floare], stiu ca mai tarziu, dar mi-era teama sa nu ma bucur prea repede de reusita...Daca nu se satura, recunosc ca ii dau si completare formula(rar, in zilele cand sunt prea obosita sau nemancata si "productia" la tzizi e mai scazuta), dar in principal san, si stiu ca prefera sanul, lucru care nu face altceva decat sa ma bucure... Si daca pana la un an nu am sa reusesc sa-l conving sa manance si altceva decat tzitzi, o sa ma iau de grija, pana atunci insa nici gand!!

Am scris polologhia asta, poate va ajuta sa nu va stresati cand o sa scuipe sucul de fructe, sau o sa faca "beahhh" pe munca voastra de jumate de zi pentru a pregati cine stie ce "fenomen" de mancare si care nu va avea rezultatele scontate...In rest, regulile diversificarii au fost frumos spuse aici de mamici experimentate si le multumesc pentru asta[floare].

Acum fug, ca am promis ca "execut" un tort de mere.

Pupez fetele.


http://www.flickr.com/photos/10678611@N07/?saved=1


Carmen si flacaii Stefan si Bogdan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns fianna spune:

Vreau sa ma laud!!! Am renuntat la biberon! dupa 3 luni, stiu, dar sunt foarte mandra. Cum s-a intamplat? Cand eram in Anglia copilul meu a inceput sa se trezeasca noaptea si sa manance asa ca nu am mai avut ce mulge dimineata si implicit, ce sa-i mai dau seara. Asa ca am renuntat la biberon. Acum e trezim noaptea, papam putin si ne culcam la loc. Ciudat e ca in primele zile mi se parea foarte usor sa ma trezesc, acum nici nu mai imi aduc aminte exact cand m-am trezit. Il iau cu mine in pat, bag tzatza si adorm tun la loc. Si dimineatza cand ma trezesc si ii vad chipul nu ma mai satur sa-l privesc. Cred ca o sa incep eu sa ma obisnuiesc sa dorm cu el si o sa-mi fie din ce in ce mai greu sa-l culc singur in patut.

Am vazut ca mai multi bebelusi prefera degetelele/pumnisorul, si al meu face la fel. Isi baga degetele in gat pana ii vine senzatia de voma; suge la pumnulet cu foarte mult spor. De fiecare data cand il vede mama ma intreaba daca a mancat, ca prea pare infometat.



fianna Matthew Peter (01.08.2007)
A WORLD WONDER


www.flickr.com/photos/14295400@N03/1456592435/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ghinetz spune:

Buna seara.
Noi ne-am intors acum din plimbare/vizita. Am fost si am vazut copilasul nasilor mei; are 3 saptamani. Si e asa micut! Deja am uitat cum erau la 3 saptamani ai nostri. Pai Victor mi se parea acum atat de mare! Uitati, am mai pus acum niste www.flickr.com/photos/12244302@N04/1852911581/in/set-72157601758664510/" target="_blank">poze noi cu noi




Oana, Stefan si Victor






"unui copil trebuie sa-i dai radacini si aripi"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns X-ray spune:

oana e superb!auzi tu "costum de majordom"....

alina mamica bulinei Elisa (20 iunie 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monicabo spune:

Buna seara
In weekend am fost la tara, unde astazi cel putin a fost o vreme f frumoasa, soare, placut. Andreea a stat aprpape toata ziua afara, de pe la 12 pana pe la 5 jumatate.

Pap.elena, intrebai cand incep copiii sa se intoarca de pe spate pe burta si invers. Andreea de exemplu a inceput sa faca acest lucru de saptamana asta ce tocmai se incheie, deci de la 3 luni si 3 saptamani (pe 11 nov face 4 luni)

Pupici

Monica (Andreea Ioana - 11 iulie 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns valen spune:

carmena, ai scris foarte frumos; noi azi am fost la cumnata-mea la curte si sarah ne-a alergat pe toti de ne-a terminat...si inca mai putea. A vrut ba afara, ba inauntru, asa ca la un moment dat nu si-a mai pus nici caciula si nici geaca desi nu cred ca erau mai mult de 4,5 grade, deci ma astept sa raceasca. Ines inca mai are muci dar e spre vindecare; nu am diversificat-o inca si nici nu m-am decis cand anume o sa incep, cert e ca in greutate tot nu prea ia si ar fi cazul sa manance totusi ceva solid, caci marti face 5 luni.gabrielabv, nu cred ca e asa grav daca nu le dam copiilor morcovi din gradina bunicilor; ce, crezi ca aia de pe tarabele taranilor sunt 100% naturali? eu nu cred. naturali sunt morcovii de au fost mancati de gandaci (semn ca nu au fost tratati cu absolut nimic) dar ma indoiesc ca mai gasesti prin piata morcovi gauriti. si bunicii mei au gradina de legume si pomi fructiferi si cand ii sunam auzeam ca folosesc diverse solutii pt cartofi, contra gandacilor de colorado, nu stiu ce solutie pt. rosii, ca le-au napadit insectele, nu stiu mai ce pt. pomii fructiferi, ca altfel fac fructele viermi. si chiar daca n-ar folosi, foloseste vecinul si cum cunoastem toate circuitul apei in natura...natural nu prea mai mancam. mai complicata e problema cu fructele si legumele modificate genetic. Nu ti-am atras atentia sa stii, am zic ce cred eu despre produsele naturale ale taranilor.www.flickr.com/photos/10388560@N04/?saved=1" target="_blank">Ines Nicole si Sarah Marie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nonna76 spune:


Buna dimineata si de la noi!
doreste cineva.evident,din moldova

Simbata l-am sarbatorit pe tati si abia azi mi-am revenit.Si cu odihna si cu curatenia.Cind am musafiri(copii) se face dezastru in casa. Dar mie asa imi place,sa se joace nestingheriti,sar,imprastie jucarii,rid,tipa,se bat cu perne.
Pe Andrei l-a cam agitat galagia atit a copiilor cit si a noastra dar a trecut cu brio peste.Urmatoarea data e Sf. Andrei.

Am vazut poze cu bebelini frumosi si astept poze cu Luna si Lunitza.Vreau sa vad care a fost mai frumoasa si mai eleganta .

Sper si eu sa nu mai ploua sa iesim afara.Abia astept primavara(o sa avem copiii mari atunci) .

poze
poze botez
Monica ,mama lui Andrei (17 iulie 2007)si Vlad (8 martie

Mergi la inceput