Strumfi de iulie-august 2007 (19)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns pap.elena spune:

Buna dimineata!

Slabuta activitatea pe forum ,se vede ca e week.
Stie cineva ceva despre hemangioane ,baietelul meu are unul in cap ,in dreptul fontanelei de vreo 2,5 cm .Am fost la doctor si ne-au zis sa-l lasam asa ca dupa 4 luni da inapoi ,dar el tot creste .Hemangiomul ia aparut la 2 saptamani de la nastere si la inceput era cat un bob de orez ,acum a crescut semnificativ.Oricum am de cand sa ma duc si la alt doctor sa cer mai multe pareri.
Inca o intrebare ,la cate luni incep copii sa se intoarca de pe sae pe burta si invers .

http://www.flickr.com/photos/17279647@N02/sets/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ghinetz spune:

Buna dimineata! O de la Iasi, cine mai doreste?! (Nu-i asa ca va era dor? Lasa, ca de luni iar ma trezesc la 6 - s-a terminat vacanta - si o sa am timp, dupa ce pleaca lumea la gradi/scoli/facultati) Acum sunt la teatru - cei mari - iar Victor doarme. Asa ca am intrat sa va mai povestesc, sa mai vorbesc cu voi. Doar a trecut deja o zi fara sa va scriu (ce de citit nu ati scapat, am citit tot). A! Si v-am zis ca-mi sunteti dragi si nu pot fara voi, nu? Asa ca, am n-am ce zice...hop aici. Da ma suportati, stiu. [alacarefacecuochiul]

jadi iubita. Tare ma gandesc la tine. Si la puiutii bolnaviori. O sa treaca ele toate, ai sa vezi. Adio nas negru de la colargol, adio tuse. Iti doresc sa se intample cat mai repede. Si tu sa fii tot asa, strong. Ca tare ne mai dai si noua putere!

Mychy, vazut poze. Adica delectat cu poze de la botez. Esti o mama asa frumoasa! Iar BB un dulce, cum papa el la san.

Eu ma gandesc, ca am vazut si poza Mihaelei, daca o fi sa plec undeva cum il mai alptez pe al meu. Ma intind pe o banca in parc?! Noroc - o fi oare noroc - ca e vremea mai rece si nu mai facem plimbari asa lungi. Ieri am fost in Botanica. A fost su-perb! Din pacate nu am avut aparatul la mine. Dar erau niste culori extraordinare. Un galben ruginiu. Victor a dormit tot timpul Iar cu Stefan ne-am batut cu frunze uscate.



Oana, Stefan si Victor






"unui copil trebuie sa-i dai radacini si aripi"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diane_dun spune:

quote:
Originally posted by ghinetz

Eu ma gandesc, ca am vazut si poza Mihaelei, daca o fi sa plec undeva

Oana, Stefan si Victor



"unui copil trebuie sa-i dai radacini si aripi"







Multumim, Oana, e foarte buna cafeaua ta de Iasi! Nici fie-mea nu mai suporta s-o alaptez in brate si cred ca stiu care-i baiu': ei ii place sa se foiasca atunci cand suge, sa dea din maini si din picioare, sa se simta libera - si asta poate sa faca numai cand e intinsa la orizontala. Dar cand suntem "in deplasare" si-o razbeste foamea, crezi ca-i mai arde de program artistic? De unde! Sa vezi cum sta in brate si suge cu nesat, ca betivul din sticla.

S-a trezit fie-mea, revin.

Mami de Dani (1 august 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns brazuca25 spune:

Neatza! Mai fetelor ma dispera gogoshik cu manutele in gurita! Isi baga degetele pana pe gat si icneste pentru ca isi provoaca greata! Nici o jucarie nu e asa buna ca degetelele si toata ziua numai cu ele in gurita sta! La gingii totusi eu nu vad modificari sa zic ca ar fi dintisorii.

mamik de Denisa Maria (20.07.2007)


www.flickr.com/photos/brazuca22/1233643090/" target="_blank">poze cu gogoshik noastra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabrielabv spune:

ziua buna si de la Brasov
pe la noi e liniste si pace, Medeea doarme in curte ca e placut afara si am putintel timp si pentru mine.
A mea puica inca nu se intoarce pe nici o parte si nici pe burtica nu-i prea place. La jucarii se uita doar foarte circumspecta iar la gimnastica se incordeaza atat de tare ca mi-e si frica sa nu-i fac rau
Ma tot gandesc ca poate nu ma ocup destul de ea sau vreau eu sa le faca pe toate prea repede
A, si vroiam sa va intreb cum va pozitionati voi cand alaptati copilul culcat ca eu ma chinui de doua nopti dar e tare incomod

Gabriela - Dragos(29 iulie 2001) si Medeea (21 august 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diane_dun spune:

Aiurea, doarme de rupe. A zis ceva prin somn. M-am dus la ea si cred ca visa tzatze pline cu lapte, cum zicea cineva mai demult, ca zambea.

Brazuca, si a mea face exact la fel. Eu i-am luat ieri din Carrefour o suzeta care are la baza niste bumbisori din silicon ca sa-i maseze gingiile si vad ca-i place grozav. Si mie imi place s-o vad cu suzeta aia, decat cu degetele bagate pe gat.

Am fost vineri la Medlife si am reusit sa-i pun cercei. Am ramas cu aceeasi impresie: organizare cam proasta, ne-au trimis sa platim dintr-o cladire in alta, unde am mai si stat la receptie pana s-a prins domnisoara ce trebuie completat in formularul din calculator ca sa ne ia in evidenta si sa pot plati. Puteam sa plec fara sa platesc lejer. Si unde mai pui ca au mai si scumpit toata treaba, de la 60 roni cat spunea claucia, daca tin bine minte, acum s-a facut 80 roni.

Luna, am admirat-o pe Adeliese. Se face pe zi ce trece mai frumoasa! Iar cu palarioara, e mortala!

Mychy, cum spunea si Oana, esti o mamica tare frumoasa! Ce obrajori bucalati are baiatul tau! Ce bine e cu laptele la purtator!

Am admirat si pozele Elenei, foarte frumoase.

Jadi, multa sanatate lui Dodo! Tin pumnii sa dea repede rezultate tratamentul si sa auzim cat de curand ca s-a facut bine!

Mami de Dani (1 august 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diane_dun spune:

quote:
Originally posted by Gabrielabv

A, si vroiam sa va intreb cum va pozitionati voi cand alaptati copilul culcat ca eu ma chinui de doua nopti dar e tare incomod

Gabriela - Dragos(29 iulie 2001) si Medeea (21 august 2007)



Gabriela, incearca sa o pui pe Medeea pe o parte si stai si tu tot pe o parte, pozitionand sanul in dreptul guritei ei. Este o pozitie foarte comoda pentru amandoua. Succes!

Mami de Dani (1 august 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diane_dun spune:

Unii sunt soferi de duminica, altii sunt forumisti de duminica! Adica in special eu. Noroc ca doarme pitica.

Vroiam sa spun si eu doua vorbe referitor la diversificare. Iau notite de zor si ma simt norocoasa ca am o sursa asa buna de documentare. Multumesc, fetelor! O sa astept sa faca fie-mea 6 luni, pentru ca o alaptez exclusiv si o sa incep cel mai probabil cu supa sau piure de legume. Si mie mi-e teama ca daca incep cu fructele, care sunt mai bune, o sa refuze legumele.

Mami de Dani (1 august 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andicu spune:

Salutare tuturor.

Mihaela,felicitari pt eveniment, sa-ti traiasca crestinul! ce baiat mare si frumos! arati foarte bine, nu te-ar crede nimeni ca ai nascut de scurt timp!

Deni, sanatate multa lui Dodo! imi pare rau ca s-a transformat in asa ceva! sa va faceti bine repede!

Alina, am copiat si eu linkul despre diversificare de pe mailul comun! e super, multumim! pe mine una, ma va ajuta foarte mult!

Noi tot avem muci si facem din ce in ce mai urat la Batista Bebelusului;mi-e teama sa nu ramana copilul terorizat de aspirator ca deja zici ca vrea sa fuga cand aude zgomotul; cred ca azi i-am scos si din gat , ca pur si simplu s-a inecat cand i-a tras ditamai mucii de pe o nara!
Ma tot intreb, oare nu ii ranim nasucul daca il folosim de 2-3 ori/zi? ca si dr si pe cutie zic ca se foloseste de cate ori e nevoie!



Andicu mami dewww.flickr.com/photos/9457501@N02/sets/72157600689970094/" target="_blank">Bebe Filip(27 iunie 2007)
Cum crestem noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabrielabv spune:

in legatura cu diversificarea, strumfii nostri fac 6 luni prin februarie, cand deja merele si morcovii de la noi de la tara, fara chimicale si alte prostii, se cam termina sau se stafidesc, pai ce vom face? Oare nu e mai bine sa incepem mai repede, sa mai prindem ceva bun si suculent?

Gabriela - Dragos(29 iulie 2001) si Medeea (21 august 2007)

Mergi la inceput