Urmatorul pas in vederea obtinerii sarcinii - 3

Urmatorul pas in vederea obtinerii sarcinii - 3 | Autor: Jasmine

Link direct la acest mesaj

Hai ca am deschis un subiect nou ca celalalt se lungise cam mult.
Asadar....tocmai am venit de la eco.E ziua a 13-a.Luna asta am luat Ova-mit.Am un folicul de 15,5 mm pe ovarul stang si endometru de 11 mm.Vineri ma duc din nou sa vedem cat creste foliculul.
Deci tratamentul a avut efect.
Si acum intrebare intrebatoare.Mi-a zis ca endometrul nu e sistematizat,adica nu e format din 3 straturi,asa cum ar trebui.Voi ce stiti de chestia asta cu tristratificarea?
A zis ca luna viitoare imi da Estrogel.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns valentinag spune:

Merci Jasmine,credeam ca m-am timpit eu si nu mai stiu care este mersul lucrurilor
Urmatorul pas la mine este spermograma sotului pe care o sa o faca vineri,sper....
Eu tot in asteptare deocamdata.

Valentina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Jasmine spune:

Estrogel sau Oestrogel e cumva o crema cu care trebuie sa-mi dau pe maini?Si daca da,cum naiba actioneaza?Ce legatura are o crema data pe maini cu formarea endometrului????
Stie cineva?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anis spune:

Jasmine..te-as ruga sa scrii numele subiectului intreg plus nr.

Ok....eu tocmai mi-am cumparat 2 volume ale lui ancar...si am citit pe acolo...

Cele 3 straturi..sa nu ai pretentia sa-ti scriu si denumirea medicala...sunt f importante..primul strat e cel permanent.iar celelate 2 sunt cele de hranire ale outului ...care se vor transforma ulterior in placenta.

O sa ma uit mai exact ce scrie..si iti spun.

Estrogel sau Oestrogel e un gel..eu stiu ca se pune pe burta.

Jasmine tu ai ovulatie mai tarzie? Ca in a 13-a zi trebuia sa fie mai mare! Cand vei face Pregnyl-ul?



AniS

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Jasmine spune:

Anis,te rog mai zi-mi ce scrie de straturile alea ca numai la asta ma gandesc.
mi-a zis ca pe maini trebuie dat cu crema aia.Dar nu mi-a dat prea multe detalii,poate luna viitoare (daca va mai fi cazul.....) o sa-mi prescrie acest Oestrogel si atunci aflu mai multe.
Cu endometrul asta nesistematizat am inteles ca e o problema destul de mare.Chiar daca ovulul a fost fecundat,exista un risc mare sa nu se poata "prinde".

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anis spune:

Jasmine....spune-mi exact ce vrei sa stii! Si ma uit diseara in cartile lui Ancar.....si iti scriu!



AniS

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Oana_B spune:

Fetele,
Nu stiu cat de utila o sa vi se para asta, dar mi s-a parut interesant de impartasit cu voi: la site-ul ala pe care vi l-am pomenit mai demult, unde am graficul, Fertility Friend, tot bantuind pe acolo am gasit niste informatii despre o crema care nu este medicament ci este pur si simplu o lotiune de corp care se pare ca are actiuni terapeutice asupra spermatozoizilor. Cu crema aia cica te dai in mod normal ca cu orice lotiune de corp dupa dus, nu trebuie sa bagi crema inauntru sau ceva de genul asta, poate doar deasupra pubisului si pe la incheietura piciorului insistat si spermatozoizii devin hyper, adica ii revitalizeaza, incep sa devina foarte agitati si ma gandesc ca pentru niste inotatori adormiti ar fi utila. Asta spunea o tipa care are un mic laborator cu microscop si a studiat cum actioneaza crema. O alta tipa povestea ca a folosit crema si in luna aia a ramas insarcinata dar a pierdut sarcina, nu stia sa spuna daca e coincidenta sau urmarea folosirii lotiunii.
Crema se numeste Lilly of the Valley si am cautat pe net denumirea latina care este Convallaria Magalis iar in romaneste sunt lacramioarele. Cica parfumul Happy de la Clinique are aceasta planta in compozitie dar prea putin, mai folositoare este lotiunea de corp.
Astept parerile voastre,
ici,
Oana_B

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Jasmine spune:

Da,Anis,am ovulatia mai tarziu.Luna trecuta a fost cam tot asa,abia in ziua a 15-a foliculul ajunsese la 18 mm si prin ziua a 16-17-a s-a spart.
Spune-mi te rog orice informatie gasesti despre cele 3 straturi ale endometrului sistematizat.Ce e cu ele,cum se formeaza,cand se formeaza,ce rol au,ce se intampla daca ele nu se formeaza cum trebuie....orice chestie ma intereseaza.
Multumesc,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anis spune:

Oana..ai disparut ceva timp? Pe unde ai umblat? Vad ca dupa creme
pare interesant ce zici tu.....dar mie imi suna de domeniul SF! In fine....



AniS

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Oana_B spune:

Anis, am pus in cui pentru o perioada orice activitate legata de conceptie (inafara de una) da' de luna viitoare reintram in paine.
ici,
Oana_B

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anis spune:

Jasmine....hai ca m-am uitat in carte..am ajuns acasa de 20 min.

uite :

Endometru e format in 3 straturi , ele sunt :
-stratul bazal endometrial
-stratul mijlociu (format din vase spiralate)si
- stratul functional (sau superficial)

In cursul menstruatiei stratul superficial si cel mijlociu al endometrului se elimina, in timp ce stratul bazal ramane intact.
In mod fiziologic, sangele menstrual este rosu inchis si nu prezinta cheaguri.Contine resturi de glande endometriale si stroma, leucocite si o cantitate de sange care formeaza initial un cheag in cavitatea uterina, dizolvat prin procesul de fibrinoliza.
Daca cantitatea de sange este excesiva, procesul de fibrinoliza este depasit si sangele menstrual prezinta cheaguri.

Asa ca sub aspectul endometrului, vom avea :

- faza menstruala anterior descrisa(cea de sus)
- si endometrul proliferativ, caracteristic fazei foliculare a ciclului menstrual : glandele se maresc in dimensiuni si cresc perpendicular in suprafata.Grosimea endometrului creste de la 1mm la 3 mm.
-endometrul secretor. caracteristic fazei progestative a ciclului menstrual : este rezultatul actiunii progesteronului si estrogenului , pe endometrul pregatit anterior estrogenic.Maxima este atinsa in ziua a 22-a-23 a ciclului .Endometrul ajunge la grosimea minima de 6 mm.

Arterele bazale ce hranesc endometrul se gasesc in miometru si trimit ramuri in unghi drept in endometru, ce sunt drepte cand patrund in stratul bazal dar devin spiralate in stratul mijlociu si superficial, in asa fel incat pot sa se lungeasca odata cu endometrul ce creste in grosime in cursul fazei secretorii, cand fenomenul atinge amplitudinea maxima.

Trebuie sa ma mai uit prin carte....ce vrei sa mai stii?
Sper ca ceea am scris mai sus sa-ti foloseasca!




AniS

Mergi la inceput