Dulceturi si papanasi de sept-oct 2007 (2)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns slippers76 spune:

Alexia, am citit articolul. Sincer, mi se pare o lamentatie jalnica a unui parinte fara vointa si depasit de situatie. Sau o modalitate ieftina si la indemana de a umple niste pagini la comanda. Adevarul e ca este o vorba mare: cum ti-i cresti, asa ii ai.

Ana, mami de Miruna (16.05.2003) si Vlad (01.09.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Morgano spune:

Ana, ai perfecta dreptate.
Cine a inceput sa dea Danonino la copil daca nu parintii? Sa fim seriosi, nu arunca nimeni cu oua kinder dupa copil pe strada. Ana mea habar nu are ce sunt alea. Mananca cate un batonas de kinder la cateva zile, in rest cand cere ii zic clar ca nu. Si dulcele la ea consta in fructe sau biscuite/cozonac cu putina dulceata, tot la cateva zile. Fata mea cere supica si papa bun, nu chestii cumparate, si iese cu noi la cumparaturi insa nu a cerut niciodata nimic, desi le stie ambalajele.
Si da, aerul de cluj se confirma: a dormit iar floricica de la 12.30 la 7 si apoi tzitzi si iar doarme.
Insa ma dispera ca are o stare de trezie de 3 ore fix de pe la 8-9 seara, se tot agita, eu ma chinui sa-i mufez suzeta, suge de rupe si apoi tot cere si eu nu mai am ce sa-i dau sa suga iar cu biberonul nu are treaba. Ziua sunt full de lapte, seara stau mai prost clar.

Ripley, mami de Ana Ecaterina (10.11.2005) si Iris Maria (10.10.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina.clau spune:

Matteo de Piccaflor
Ebonee de Danielle
David Andrei de Mami25_7
Andrei de Carmenita

Sa cresteti mari si sanatosi!

RoxanaG si Andruta mea face balute si clabuci,chiar mult de tot!Crezi ca le dau mugurii dintisorilor asa repede?

alina+ANDRA MARIA(26.08.2007)
http://good-times.webshots.com/slideshow/560929740KFSaSJ;jsessionid=abc_USB9ICdcjduuI3Uvr

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxana_G spune:

SUSTINERE SPECIALA PENTRU LEGEA MAMELOR


Deputatul Lavinia Sandru, vicepresedinte PIN, a initiat un proiect legislativ de modificare a OUG 148/2005, privind sustinerea familiei pentru cresterea copilului. PIN nu este de acord cu acordarea sumei de 8 milioane tuturor mămicilor indiferent de veniturile pe care acestea le obțineau înainte de a intra în concediu de maternitate. Lavinia Sandru propune guvernului un proiect prin care tinerele mame să poată să opteze fie pentru suma de 8 milioane, fie pentru 85\% din veniturile ultimelor 12 luni.

Pentru a semna petitia accesati adresa:

www.petitiononline.com/legemame/petition.html" target="_blank">http://www.petitiononline.com/legemame/petition.html

Rox ,
Alexandra Maria (10.02.2004) si BB Andrei Serban (31.08.2007)

Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihailescu teodora spune:

Buna dimineataza,mamici de papanasi si dulcetele!
Io mi's mai romantica si plangacioasa din fire,clar ati reusit sa-mi smulgeti,nu o lacrima,ci suvoi de lacrimi.Citeam si udam servetelele,ca sotul meu nu prea intelegea ce se intimpla!I-am explicat ca's ,,de-alea feminine cu hormonii''
Ce sa zic:MINUNAT!
Tomasa,ca de obicei,induiosatoare!

Ma includeti si pe mine in clubul laptareselor?Aseara,dupa baitza mi-am cintarit puiul:am iesit din maternitate pe 23.10 cu 3.5 kg(scazuse aproape 500g si incepuse sa recupereze),iar aseara ,dupa 8 zile,aveam 4 kg!
Eu zic ca 500 g in 8 zile e f bine,nu?

Teodora ,cea mai fericitade Mihnea Andrei(17.10.2007)
http://b1.lilypie.com/nGgbp2.png
http://community.webshots.com/user/teodora_mihailescu

,,Daca vei reusi sa-ti pese si de altii inafara de tine,vei avea succes si te vei simti implinit'' Maya Angelou

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxana_G spune:

Neata. Eu sunt chiauna rau, ca am mai stat asta noapte sa joc si niste triburi. Noroc ca am copii cumsecade si au dormit azi pana la 8.15. Acum mai trag si eu o ora de aghioase.

bebelusi sarbatoriti azi , sa ne traiti, sa fiti veseli, voiosi si voinici!


SabinaY, eu cand ma supar pe mama ma gandesc ca si eu sunt mamica si probabil voi fi tot asa sensibiloasa. Asta e. Sa stii ca si a mea se supara din orice, acum vreo 2 ani nu a vorbit cu mine o luna numai pentru ca i-am zis ca ea nu are niciodata incredere in mine ca fac si eu ceva bine. Si crede-ma ca nu am zis un neadevar. Saptamana trecuta cand am lasat-o cu Andrei, am sunat-o dupa ce a plecat sa o intreb daca a fost Andrei agitat ca nu reuseam sa il potolesc, si s-a suparat pe mine ca doar nu cred ca i-a facut ceva. Asa ca...incerc si eu sa menajez sensibilitatea cat se poate, iar cand nu imi convine ce zice incerc sa nu aud.
Cat despre dinti, o sa ma duc sa imi faca o florurare, tare mi-e frica sa nu ajung ca data trecuta.

Prisi, weekend placut in familie.

Alexia3, multumim de articol. Mda, din pacate ma regasesc si eu oarecum in parintele din povestire.
Dar ce sa ii faci, sunt multe lucruri pe care nu as vrea sa le fac si totusi mai cedez. Da, imi mai mituiesc fata cu un ou Kinder ca altfel nu ar manca nimic, zic mersi ca are si ea 15 kile la aproape 4 ani. Poate nu suntem totdeauna cei mai buni parinti, dar eu zic ca ne straduim. Pentru un parinte al carui copil nu are probleme cu mancarea e greu sa isi imagineze astfel de situatii, eu tineam adevarate lectii prietenelor mele cu copii mai mari si acum am ajuns sa le dau telefoane sa vad ce solutii au mai gasit ele.

Teodora, mamico te pusesem absenta, ma gandeam ca te chinuie Mihnutu si de aceea nu apuci sa scrii. Ieri ma rodea sa te sun dar stiu si eu cum era in prima perioada si am zis sa ma abtin. A luat foarte bine in greutate, stai linistita.





Rox ,
Alexandra Maria (10.02.2004) si BB Andrei Serban (31.08.2007)

Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns slippers76 spune:

Ripley, nu pot sa ma plang, ca a dormit si al meu azi noapte de la 11:30 la 4:30. La noi e o premiera! Eu nu zic ca a mea nu stie ce-i aia kinder si danonino. Dar sa te lamentezi ca lumea de pe strada iti indoapa copilul cu bomboane mi se pare jalnic. Daca nu-l imbuibi acasa cu dulciuri, sigur bomboana pe care o primeste de la un cunoscut sau de la bunici nu-i asa o tragedie. Copii au nevoie de dulciuri. E o realitate si o nevoie fiziologica. Dar in afara de ciocolata si bomboane mai exista si o placintica, un chec o prajiturica de casa. Copii se invata cum ii inveti. Si proastele obiceiuri alimentare se trag din familie. Daca eu beau cola la masa, sigur o sa imi ceara si copilul. N-o sa bea sucul de morcovi pe care i l-am pus in pahar.

Ana, mami de Miruna (16.05.2003) si Vlad (01.09.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns slippers76 spune:

Teo, e beton si 300 gr pe saptamana. 500 e deja de vis! Laptareaso!

Ana, mami de Miruna (16.05.2003) si Vlad (01.09.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristina85ss spune:

Buna dimineata fetelor si bun gasit in clubul scutecelor
Noi suntem ok, fetita mananca mult,creste are 4500gr, doarme noaptea si nu are colici, tot pe laptic matern suntem fara alte suplimente
A inceput sa se vindece de candida aceea desi limbuta este inca alba

Cristina + GIULIA 21.09.2007

poze

nasterea



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

neata la amiaza!
m-0a nenorocit bb azi noapte.Nu a adormit decal la 12.30, si nu oricum.Cu mine in pat.Din cand in cand mai deschidea un ochi si o gura, iar eu n-am stat la discutii, am bagat repede tzitzi in orificiul deschis si am dormit mai departe.
Nu stiu ce s-a intamplat, ca dormea cate 5 ore la el in patut.Ufff.Acuma inca doarme...cred si eu, e obosit musiu.Dar am reuit sa ma extrag de langa el la ora 11 si sotul meu cica, ia si tu rufele alea de pe uscator ca tre sa intind altele .Eu eram ametita si vai de capu meu, el credea ca eu am dormit nonstop pana la 11.....

Ana, mi-am amintit. tu ziceai ca te-ai ingrasat 26 kile prima sarcina...cum le-ai dat jos????


eu vreau sa ies din casa, nu mai pooooooot.
:(



Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!


Sabina, www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=33789&whichpage=1" target="_blank">Sofia Galagia si bb Gheo

Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.

Mergi la inceput