Fulguleti de noiembrie-decembrie 2006 (100)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns dandusa spune:

www.babycentre.co.uk/baby/safety/chokingguide/" target="_blank">ft interesant,postat de Donia,la odisee

Dianocica,
ale mele sint egale...
Lavinia
am stat...,am asteptat...,nu mai pot...merg la nani...,dar mineeee vreau sa vad filmulet cu Mihaita
Bambo,
te tzuc cu mare drag,ca n-am mai facut-o de mult



Faceti ceva...orice/oricit
Ionut/Teo/www.helpsonia.com/povestea-soniei" target="_blank">Sonia /www.animalutze.com/umanitare/bb-darius/index.php" target="_blank">Darius

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns asiza spune:

Rapid, rapid ca au ma ramas doar 10 min:

Sophia si Pascal!!! Sunteti minunati!!!! Sa cresteti mari, frumosi si sanatosi!!!!

Gata incursiunea pe forum ca s-asa mi-am facut de cap ...

Va pup pe toate!!!!

Oana cu www.youngnutrition.net/member/tickers/64637/ticker1.png" target="_blank"> Denis (19 dec 2006)
Slideshow


Life is short...buy pink shoes!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bebinuta spune:

Sophia si Pascal

Kokorina, imi pare tare rau ca sarbatoarea copilasilor a fost umbrita de niste femei acre si insensibile. Important este ca tu si sotzul tau sa va intelegeti bine, dar sincer eu nu m-as putea abtine in a le raspunde rautatilor. Oamenii care se poaarta asa, merita sa suporte aceleasi lucruri. Eu nu as perminte nimanui sa-mi jigneasca copiii, mai ales din familie. Eu le-as aborda direct si mi-as spune clar parerea; daca va intalniti rar, poti sa le ignori in continuare.


Bebinuta de Ada(30 nov)
poze Ada
varsta Ada

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kokorina spune:

alarma falsa....s-a aranjat

si mai am inca o mare problema,care am mai discutat-o cu voi,dar nu a dat cine stie ce roade.mai fetelor,pascal al meu se inneaca cu orice,sa mestece nu stie prea bine si ma scoate din minti treaba asta.ci sophia nu am treaba,ii dau in manuta si mananca singura,dar lui pascal ii dau tot din mana mea si niste bucati mici mici mici si tot se inneaca.am incercat si cu mari si cu mici si cu mijlocii,nu merge.eu incep sa ma ingrijorez.alti copii la varsta asta,mananca singuri si din farfurie,roade paine....am vazut copii si cu darabul de mamaliga in mana.mi-e groaza nu alt.pana canf frate le dau pasat pana le creste parul pubian?ai vostrii ce mananca singuri,spuneti-mi si mie,da-ti exemple ce le dati in mana sa roada si ii lasati mai "nesupravegheati".adica nu de tot,asa....stiti voi ca nu se intampla nimic.
si mai spuneti si voi ce le mai dati de mancare,retete...ca eu le-am dat numai de la borcanele si daca am gatit ceva si stiu ca si ei oau putut manca,le-am dat.problema e ca eu nu prea am timp sa gatesc nici chiar pt noi,asa ca borcanelele ma salveaza.

nu stiu ce o sa fac cand o sa plece mama,atat de mult ma ajuta cu copchii,sta toata ziua numai de zuca lor.il ia cand pe unul cand pe altu....i s-a inflamat si rinichiul bolnav si ea tot nu se da ranita.baga ca un negru pe platatie cu copchii.si eu ma ocup de ei,dar ii mai lasam si in durerea lor cateodata.mama nu,mi-i munceste frate si lor le place ca si-au gasit un partener super de joaca.se trezeste saraca numai ea noaptea,ziua cu ei,non-stop intr-un cuvant.nu stiu cum mai poate,dar o face cu atat drag si cu atata daruire ca eu chiar nu stiu ce am sa fac fara ea.offff!!!!

va invit la tort cu ciocolata,acu ca tot am stat la cioace...meritam o felie,nu?am o sampanie buna buna buna,MARTINI...si apoi o cafeluta,hai ca nu doarme nimeni,doar e petrecere nu?cu o tigarica,cu o muzica faina....va invitam pe toate mamicile si toti fulguletii,fara exceptie,la petrecerea noastra,a sandokanilor...

anul trecut pe vremea asta gemeam de durerea cezarianei dar si de durere ca nu apucase sa o vad pe sophia,decat intr-o poza ce mi-o adusese sotul.si atunci m-am gandit"ei,tot e ceva maricica".....dar a doua zi cand m-am dus sa o vad,si cand am vazut ca era cat o veverita...de fapt ea si raspunde cand o strig veverita.ii spun des asa.Doamne ca de mult imi iubesc copii si cat de mandra sant de ei!tine-i Doamne sanatosi si mie multa putere sa pot sa-i cresc!
multumesc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luciaro spune:

pt harbujeii Pascal si Sophia, sa cresteti mari si sanatosi si sa va bucurati parintii! (chiar daca mai tarziu din partea mea...)

Lucia lui Serban-Alexandru (07.11.2006)
Poze luna a X-a

Poze Serban

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dorsilia spune:

da, asa zice nenea Capraru, si eu ma tin de litera lui, recunosc, dar intr-o masa nu se poate baga atata carne in cazul in care a mea la o masa ajunge la maxim 120 gr.

Deci daca ar fi dupa litera cartii alea 60 gr, (eu pun 45-50 gr, ca am implinit 10 luni nu f demult, dar rectific ratia daca ziceti si voi si cartea si pediatrii vostri, si ai mei chiar insista pt multa carne la lungana mea ),ca nu face rau la sanatate), musai la 2 portii, musai fractionata masa de pranz pt cei nemancaciosi.

Ca sa-i terciuiesc numai carne goala cu zeama de legume si doar 3-4 cuburi de legume nu mi se pare o treaba. Si legumele au rolul lor. Plus ca ea vrea o consistenta asa...potrivita cam cum e grisuletul ala la paharele Alete, deci cum ii dau ceva vascos, gros, la care tre sa munceasca, sa saliveze ca sa inghita, imediat imi arata omuletul si icneste. Ma conformez preferintelor ei ca altfel nu ies la capat defel.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dianocica spune:

quote:
Originally posted by asiza


Gata incursiunea pe forum ca s-asa mi-am facut de cap ...

haide draga, ne lasi...toata ziua pe forum...tzaca tzaca...get a life!


kokorina greu ce zici tu. ma gandesc si revin. intre timp ma duc sa savurez sampania aia cu o pe balcon la frigul pamantului. (in casa iar sunt 26 de grade. parca e in toiul verii...)

Impotriva bannarii aelitei
diana si david 03.12.06


Alaptatul Help-line. Pentru un copil fericit si increzator

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Teutz spune:

Buna seara, minunatelor! Scriu la mesajul asta de la orele 21, dar m-a mai furat si tv-ul!

La multi ani Pascal si Sophia!!!! Sa fie sanatosi, norocosi si sa aiba parte in viata numai de bucurii!

Donia, mi-au placut la nebunie pozele! Printul si printesa sunt bestiali!
Leyla, bine ai revenit! Dulce tare Kaan, a crescut mult si mie mi se pare ca seamana cu tine. Asa-i?
Dianocica, felicitari lui David pentru ca a adormit singurel! Ai baiat mare, maaaai!
Dorsilia, din cauza refluxului gastric, Alexiei ii dau sa manance cam din doua in doua ore, maxim 120 gr sau ml de papica. Uneori mananca tot la o masa, alteori doar jumatate, depinde de dispozitia ei.
Carla, asta e, accidente se mai intampla! Bine ca a fost doar buzita! Felicitari pentru ca ai reusit sa te lasi de fumat!
Luly, la multi ani de casnicie fericiti!
Flore, bravoooo! Se da singurica jos din pat, scumpa de ea!
Miro, Bambo, de-abia astept sa vad poze si filmulete de la petreceri! Spor la pregatiri!
Simo, multa sanatate lui David! Doamne, ce medic varza la un spital de urgenta!
Dia, sanatate multa si Oanei!
Danutz, superbe pozele si povestile! Multumim!
Saryta, ma bucur ca aveti net toata ziua si ca vei intra mai des! Ati fost niste nasi frumosi rau de tot, iar cele trei printese m-au dat pe spate! Sunt scumpe foc, foc, foc! Bai nene, tu chiar ai nascut trei copii? Nu cred, frate, ca arati betooooooon! Felicitari Antoniei pentru primii pasi!
Lavinia, felicitari si voua pentru progrese!
Dandusa, mi-o si imaginez pe Crinutza plescaind, pregatindu-se de somnic, manca-i-as gurita ei de scumpete! Intr-adevar, sunt momente speciale, de care ne vom aduce aminte mai tarziu cu mult, mult drag!
Kokorina, sa-ti traiasca sandokanii, sa fie sanatosi si sa fiti fericiti cu totii! Si cumnata si soacra ta sunt dobitoace, dar tu stii deja lucrul asta. Imi dau seama ca te doare sufletul ca o ignora pe Sophia, cred ca orice mama, daca ar fi in locul tau, ar simti la fel! Nu stiu ce sfat sa-ti dau, ce ai putea sa le spui. Eu n-as putea sa le las asa, le-as fi trantit tot timpul cate una, ca sa le fac sa se simta asa cum sunt, adica proaste. La fiecare replica de-a lor care mi s-ar fi parut deplasata, le-as fi raspuns pe masura. Mama lor de cotzoharle! E grele cu persoane de genul asta! Daca nu va vedeti prea des, lasa-le in plata domnului!

Teutz de Alexia Iarina (10.12.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dorsilia spune:

Kokorina, nu dezamagi fata draga ca asa-s unii copii. Baietelul meu de 3 ani si 3 luni e asa de cand se stie. La vremea cand alti copii rodeau biscuiti si mere si mancau bucatele de carne taiate din cutit el manca inca terciuit la mixer ca se ineca pana se invinetea si ma lua cu fibrilatii. Si acum se mai ineaca ccc cu carnita, uneori vomeaza asa se ineaca. E ceva....neplacut, dar se trece cu vederea daca per ansamblu da bine. Ma alin la gandul ca totusi n-o sa se inece si cand o fi scoler, sper. Bine ca fetita e mai descurcareata. Si a mea e cam asa. I-am dat firimiturele de paine cu unt, biscuiti si nu s-a inecat decat o data cu cartof copt, de fapt nu stiu daca s-a inecat sau i-a fost sila de gust, ca avea putin usturoi, i-am dat de la mine din farfurie ca saliva pe marginea mesei si nu-si mai lua ochisorii de la papa mea. A vomat 2 jeturi dupa ce-a de-a doua gurita de cartof, prima parea sa-i convina.

Cat despre restul....roaga-te sa fie copiii sanatosi ca are cine sa-i iubeasca si admire, ce te consumi ca X sau Y nu-i baga in seama? Sa-ti zic ca soacra-mea nici pana acu nu l-a felicitat pe baietelul meu pt implinirea celor 3 anisori? Dar deja ma doare la basca, si nici acolo, daca atata-i poate duce capul ala al lor de intelectuali ratati, atunci i-am zis husbandului ca mai bine sa stea departe de mine si copiii mei, pt ca zambete false si vizite de conplezenta cand au nevoie de ceva eu una nu agreez si nu cred ca mi-as putea tine firea sa nu le zic vreo cateva. Eu una-s mai dintr-o bucata asa, mai necioplita, si nu ma formalizez, daca nu ma iubesc, nu ma respecta, f bine, e treaba lor, n-am nevoie, daca nu-mi respecta copiii, deja e treaba mea si o iau personal, foarte pesonal, daca vor doar sa fiu disponibila cand au nevoie de ceva....ete niet, pana aici. Usa inchisa, telefonul pe ignore si sal`tare nene, ne-om vedea cand si-or reconsidera si cizela atitudinea. Eu nu-i folosesc si nici nu ma las folosita si e dreptul meu sa-mi apar copiii de asa oameni, cu "o" minuscul, daca s-ar putea scrie, asa as scrie. Nu cred ca a face ce crezi ca e corect e condamnabil. Daca vrei sa fii doamna dar in sinea ta sa suferi...e alegere pesonala. Eu am facut asta ani la rand dar am intors cojocul dupa ce am nascut.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Teutz spune:

Kokorina, nu te panica. Va incepe si Pascal sa manance bucatele mai mari. Mai ai putintica rabdare! Alexiei ii dau in manuta biscuiti, paine, banana, covrigei, bucatele mici de paine cu unt sau carnita foarte bine fiarta si mananca singurica. Azi i-am facut ciorba de perisoare. A iesit super gustoasa, dar pitica nu s-a dat in vant dupa ea, a mancat cam jumatate din portie. Cred ca i-am lasat bucati prea mari, ca am pasat-o doar putin cu furculita, si nu i-a convenit ca trebuie sa mestece mai mult decat de obicei. Maine o sa incerc sa pasez mai bine mancarica. Dupa masa, i-am dat in mana cate o jumatate de perisoara si asa a mai mancat 6-7 perisoare (le-am facut micute, cam cat unghia de la degetul mare).

Noapte buna tuturor!

Teutz de Alexia Iarina (10.12.2006)

Mergi la inceput