Nu mananca mai nimic

Nu mananca mai nimic | Autor: Alina Maria

Link direct la acest mesaj

Dragele mele sunt mamica unei fetite de 2 ani jumate care nu mananca mai nimic in afara de orez si pui cateodata in rest nu vrea cartofelul decat prajit . Pai asta e viata ?
Ce ma fac eu sunt insarcinata acum si simt ca ma enervez si mai tare si stiu ca imi face rau .
Cum sa o fac macar sa guste , nu ii cer mai mult , fac mancaruri divese si gustoase , eu si sotul ne topim dupa ele iar ea nimic , va rog aveti ceva ideii ?
Acum am facut tort de ciuocolata si nici pe asta nu il gusta

Alina 5+ si Mandy Stephanie 2,6 ani

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Criss75 spune:

Te inteleg perfect, si eu am trecut prin asa ceva. Baietelul meu la doi ani si jumatate manca doar cremvusti, cartofi prajiti, branza fagaras (un amestec de branza de vaca cu smantana). A, si supa cu taietei, din cand in cand. Dar la 2 ani si 10 luni l-am dat la cresa si atunci a inceput sa manance de toate, mai ales ce primea la cresa. Acum are 4 ani si jumatate si nu mai avem problema cu mancarea. Dar m-am chinuit, m-am enervat si eu destul.
Cu rabdare se rezolva toate. Succes si sarcina usoara.

Criss si Alex

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monu spune:

Orez
Pui
Cartofi

Daca vrea orez mai strecoara timid si ceva boabe de porumb (e dulce si poate o sa ii placa), morcovi ras sau ce mai ai prin casa. In cantitati mici sa nu observe.

Pui - pui pane taiat fasii mici, supa de pui, rulada de pui umplut cu ceva legume (stiu ce spun sa si eu am un mofturici acasa).
Rulada - o bucata de piept de pui pregatita ca de snitel, o umpli cu ceva gen piure sau piure de cartofi si pe deasupra pui cascaval cu ou, rulezi si bagi la cuptor in folie de aluminiu. Eu am reusit sa o pacalesc.

Cartofi - prajiti in tigaie? Poti incerca la cuptor. Fie taiati in cubulete si pusi cu apa si ulei in vas de yena sau taiati rondele si pusi la prajit la cuptor.

Asta pana isi diversifica un pic gusturile.

bafta.


, mami de printese
Alexia - aparatoarea lumii si Antonia - avangardista

Sa lupti si sa cauti sa gasesti si sa nu te lasi doborat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dorsilia spune:

de cand mananca asa? sau e ceva temporar?

daca e ceva temporar solutia e sa o lasi in pace putin, si sa va puneti voi, parintii, la masa, si sa o serviti. Daca vine si ea serveste-o dar fara mare tam-tam, mananca cat mananca si gata, hopa jos de la masa dupa 20 de minute. Fara laude, critici, nervi sau exaltare ca a luat 3-4 imbucaturi. Normal totul. Nu faceti din masa un supliciu si nici nu o transformati intr-o recompensa. La varsta asta sunt fff sensibili si manipulativi. Stiu ca am si eu acasa un baietel de 3 ani si a facut greva foamei uneori si cand era mic de tot si o mai face si acum cand si cand, intervalele de timp difera. Normal ca crap de nervi cand gatesc 4 feluri si nu vrea nimic. Dar bag capul intre umeri si ma fac ca ploua. E greeeeeu, dar asta singura optiune. am vazut ca daca ma tin de capul lui il incrancenez si mai tare. Si oricum sunt zile cand chiar ma gandesc ca nu are apetit, nici eu n-am zilnic. Si atunci il las in voia lui, mananca mai lejer, si pe alese, uneori vrea gogosi, banane, iaurt, cereale, biscuiti, paine calda goala, ciocolata de casa. Asta ii dau si gata. Alteori vrea numai pere si clatite, sau paine cu unt si rosie. Deci de regula vrea chestii negatite. Oricum el nu e mare fan mancare de pranz. O mananca asa....fiindca trebuie. Prefera f putine feluri:
- paste cu carne, paste cu gris,
- tocanita de pui cu cartofi,
- ardei umpluti,
- pui cu sos de rosii,
- pui cu sos de marar,
- ou la capac cu cartofi piure sau cu spanac
- pizza,
- pilaf de orez cu pui,
- ciorba radauteana,
- ciorba de pui,
- supa cu galuste de gris, supa cu galuste de carne (perisoare).
Cam atat. E pofticios, curios dar nu mananca mult si nu are un meniu vast. Ma gandesc ca atunci cand va merge la gradi isi va schimba atitudinea fata de mancarea gatita. Si mai am o mica mofturice de 10 luni care tot asa, mananca putintel, de cand s-a nascut. Si iarasi, nu agreeaza schimbarea meniului, deci tot legume cu pui sa fie zilnic si daca se poate sa aiba numai un gust anume (nu suporta gustul legumelot fierte in abur sau la oala sub presiune, ci doar al celor fierte clasic in apa, nu vrea legumele mixate cu zeama de carne ci numai cu zeama in care au fiert ele)....mi-au trebuit saptamani pana sa ajung la un mic consens cu ea. si m-am enervat stresat, si inca o mai fac.....poate te ajuta mesajul meu cu ceva

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dorsilia spune:

daca vezi ca nu si nu, si deja se ingroasa gluma, adica nu i se face foame nici dupa o luna, mergi si intreaba pediatrul ce parere are de comportamentul ei alimentar

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alina Maria spune:

Multumesc fetelor de raspunsuri , in general de cand s-a nascut mananca prost , la inceput a fost strea mult , apoi am lasat-o in pace insa acum ma oftic din nou . Pe parcursul timpului ii place ceva o perioada si apoi se reprofileaza , de exemplu i-a placut castravetii mult de tot cateva luni , apoi fasolea verde , acum morcovul; si tot asa , cartoful nu i-a placut niciodata decat facut pai in tigaie .
Am sa incerc ce ati zis desi nu fac mai altfel nici eu .
Eu am fost cu fata de multe ori la consult in privinta mancarii si amplecat mai nervoasa ca inainte . Ca atata timp cat fata creste e bine bla bla bla .


Alina 5+ si Mandy Stephanie 2,6 ani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns principe spune:

daca acum ii place morcovul..profita de moment si fa-i mancaruri cu mult morcov.

orez cu morcov ...razi mult morcov il calesti, apoi pui orezul sa se caleasca un pic cu morcovul,adaugi consomeul,lasi sa fiarba.

cartoful este usor de "ascuns" in mancaruri ,in chiftelute in supe creme ,ras sau pasat intre alte vegetale trece neobservat.


si bla bla-ul medicului are rost ,daca fetita creste ,ia in greutate normal,atunci problema nu este la ea ci la tine
relaxeaza-te


monica mami de print
http://www232.rockyou.com/my_gallery.php?source=smgb&instanceid=84575297&islocal=true#
http://www232.rockyou.com/show_my_gallery2.php?instanceid=77828117

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns drianna74 spune:

quote:
Originally posted by Alina Maria

Eu am fost cu fata de multe ori la consult in privinta mancarii si amplecat mai nervoasa ca inainte . Ca atata timp cat fata creste e bine bla bla bla .


Alina 5+ si Mandy Stephanie 2,6 ani




Asa mi-au spus si mie,numai ca nu m-am luat dupa ei.Eu am reusit cu ochisori,din mazare,big smile din morcov,nas de porc din sunca,fluturasi,iepurasi,pisicute,si toate cele.Spor la "decorat"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dulcetica spune:

Mai da-i cite o vit.C ,sucuri naturale de portocale stoarse,scoate-o mult afara.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ayla spune:

Dar ce te faci cand ai un copil ca al meu, care refuza orice fel de mancare gatita in afara de supa? Si din aia nu ia mai mult de 10 guri. Si nu e doar o faza, caci tine deja de vreo 6 luni. Doar daca vede lingurita indreptata sprea ea fuge de mananca pamantul. Nici macar nu gusta ca sa vada daca ii place ori ba, nici nu se uita ca sa vada ce e. De la bun inceput a mancat doar cu distragerea atentiei, insa acum, la 2 ani si 3 luni, nu mai tine nici macar cu pacaleala, caci scuipa tot. Fructe n-a mai pus pe limba de 1 an.
Bineinteles ca cere salam si dulciuri. Mai mananca Almette si smantana, pe ambele cu degetul, ca asa ii place, dar si astea in cantitati microscopice. Am ajuns sa-i dau suc de morcovi cu seringa dozatoare de la Nurofen, adica cate 5 ml de 2-3 ori, ca sa-i mai bag ceva vitamine in corp, ca medicamentele le vrea din seringa si atunci profit si o mint ca trebuie sa ia medicamente. In schimb cere lapte in nestire, bea 1 litru in 24 de ore, dar medicul ei pediatru mi-a spus ca cu lapte supravietuieste, insa nu se dezvolta corespunzator, ceea ce se si vede cu ochiul liber. Ei, ce ziceti de asemenea specimen?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adita spune:

Ayla, si fata mea cam tot asa facea, lapte toata ziua si mancare deloc. dupa ce i-am redus drastic portia de lapte la 500 ml/zi a inceput fata mea sa manance

mamica de patru copilasi : Stefan (18 ian. 2007) , Nectarie Ioan (5 ian. 2005), Elena (21 mai 2003)si Antim (27 sept. 2001)

Mergi la inceput