Colectia de toamna-iarna 2005 (164)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Noki_Lara spune:

Hello si de la noi..noroc ca nu e tati acasa, ca de obicei, de fapt, mai nou...asa am si io timp de forumizare...

Anda77, mama...mi-ai deschis ochii. Chiar asa de agitata e viatza mea??? De fapt, da, este! Poate chiar mai agitata decat pare. Ce sa ma mai mir de Sarah atunci....

Ce ciudata e viata...Ilenutei ii moare o matusa draga - condoleante, draga Ilenutza!!!, iar Proadelinei i se naste o nepotica! Sa-ti traisca minunea mica!

Inutza- ma bucur mult ca si mai dat un semn de viatza!Foarte desteapta si scumpa Rachelina. se vede ca te ocupi de ea o gramada!

Madau- spor la reamenajat si cumaparaturi!Aaa..si nervi de otel, ca stiu cum este!

Ela- io zicca se va adapta cu bona, dar trebuie s adispari tu din peisaj. Si Sarah facea ca toate alea cand eram si eu si bona. Cu bona doar era sfintisor. Io zic sa gandesti pozitiv si o sa vezi ca va fi bine! Pupam fetele!

Joy - ai ajuns la mine in cartier azi de dimineata?Ca m-am gandit la voi..cat ti-a luat drumul?

Ma duc sa dschid subiect de LMA pentru Nataliciul drag.






Poze cu Sarah si mami
www.dropshots.com/Saralyna#albums/ANTALYA%202007" target="_blank">POZE ANTALYA
Filmuletze poznase www.dropshots.com/noki_lara" target="_blank">1 www.dropshots.com/saraly" target="_blank">2 www.dropshots.com/noki_lara2" target="_blank"> 3 www.dropshots.com/Saralyna" target="_blank">4 si www.dropshots.com/saralyna2005" target="_blank">5
Varsta Sarah

Everything matures...eventually!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Noki_Lara spune:

Maine e zi de dubla-sarbatoare:

- La muuulti ani, Natalici-pogonici!!!

- La muuulti ani, Maya!

Deci...la petrecere cu noi!

Poze cu Sarah si mami
www.dropshots.com/Saralyna#albums/ANTALYA%202007" target="_blank">POZE ANTALYA
Filmuletze poznase www.dropshots.com/noki_lara" target="_blank">1 www.dropshots.com/saraly" target="_blank">2 www.dropshots.com/noki_lara2" target="_blank"> 3 www.dropshots.com/Saralyna" target="_blank">4 si www.dropshots.com/saralyna2005" target="_blank">5
Varsta Sarah

Everything matures...eventually!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monet spune:

La Multi Ani, cu sanatate si zile bune, Natalia!!!!!

Cu drag, Maya si Lia.

mona, lia (24.04.2004) si maya (28.10.2005)

www.flickr.com/photos/monet19/sets/72157602288490862/show/" target="_blank">Inceput de Octombrie


www.flickr.com/photos/monet19/sets/72157602220104188/show/" target="_blank">Ultima Zi de Septembrie

www.flickr.com/photos/monet19/sets/72157601905201752/show/" target="_blank">A Wet Day


www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=60893" target="_blank">ASA S-A NASCUT MAYA www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=31961" target="_blank">ASA S-A NASCUT LIA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monet spune:

Pentru zilele ce-au tocmai trecut, La Multi Ani, Alexia!
La Multi Ani, Krisztian! LOa Multi Ani, Cristian!

mona, lia (24.04.2004) si maya (28.10.2005)

www.flickr.com/photos/monet19/sets/72157602288490862/show/" target="_blank">Inceput de Octombrie


www.flickr.com/photos/monet19/sets/72157602220104188/show/" target="_blank">Ultima Zi de Septembrie

www.flickr.com/photos/monet19/sets/72157601905201752/show/" target="_blank">A Wet Day


www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=60893" target="_blank">ASA S-A NASCUT MAYA www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=31961" target="_blank">ASA S-A NASCUT LIA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hanuc spune:

quote:
Originally posted by ela27oana

offf domane cate vesti triste pe aici,va doresc tuturor sa aveti putere sa le depasiti

va rog ajutati o mama disperata ,care nu stie ce sa fac sa ii fie mai bine copilului ei,imi vine sa urlu,ma luat prin surprindere job-ul asta,stabilisem sa ii luam dariei bona,acum nu stiu daca e cea mai buna decizie, in cele 2 zile cat a stat cu mine in casa si cu bona a fost k pana la mancare,nu mannaca decat de la mine,sapt asta va sta cu ine pana joi iar vineri va fi doar cu bona eu plec la sinaia cu serviciul,nu stiu ca sa fac.......o sa innebunesc.........

daca nu va manca de la bona si va plange toata ziua,ce ma fac atunci
ma gandeam azi sa caut o gradi sau cresa,poate ca acolo fiind cu copii va manca

nu va spun ca ma lasa pe mine nervii cand vine vb de masa,dar sa o iau metodic,
-nu bea bibele decat sa il tin eu si ea sa iaba in mana de la sticlute de vibrocil,telecomanda de la ac,masinute, telefon mobil,etc din 250 bea 150 apoi dupa 20-30 min restul si treb sa fie laptele cald spre fierbinte

-nu mannaca supa,ciorba sau legume,decat rar piure

-papa doar carne de pui pane sau gratar,crenvrusti si cascala

-masa de la 16-fructe cu branza si cereale pasate,si acolo e jale,nu deschide gura deloccccccc,treb sa ii bag lingurita mica de silicon in gura mai mult impinsa,nu va spun cum arata casa dupa ca pun jucariile pe scaunul de masa si le arunca pe toate pe jos

-iaurt papa f rar si ala cu cereale
-nu vrea la olita

-nu adoarme decat pe picioare leganata

nu va mai zic ca si asa cred ca v-am speriat

asa ca va ROGGGGGGGGGGGGGGGG,AJUTATI O MAMA DISPERTAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA,ce sa fac cui ea sa o duc la gradi sau cresa sau cu bona ca eu innebunesccccccccccc
va pup


Ela si Oana-Daria

www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=2006%20in%20imagini&page=1" target="_blank">poza concurs acum sunt crestina



Ela ,am intrat special sa iti raspund :Am trecut si eu prin perioada cand a tb sa ma intorc la job(ti-am mai povestit)Stii ca eram pro-cresa ,pro-gradinita samd.Si acum am aceeasi parere dar cred ca voi astepta inca un an pana sa il duc pe Luca in colectivitate.Am trait luni de zile cu senzatia ca sunt o mama rea ptr ca imi las copilul cu altcineva si eu merg la job dar acum mi-a trecut(dupa 9 luni).Suntem la a doua bona si pot sa spun ca am ajuns la stadiul cand eu plec la servici si copilul meu imi spune zambitor la usa "pa"lucru care nu se intampla pana acum o luna cu cealalta bona.
De aceea nu neglija nici un aspect din comportamentul Dariei cu privire la bona(dar asta dupa o perioada ).
Si noi am trecut prin momente grele ,plans dimineata de mi se rupea sufletul,bona il tinea in casa in loc sa il scoata afara sau il plimba pe strada in loc sa il duca in parc(a tb sa fac pe detectivul sa vad ce face timp de 1luna).
De exemplu bona avea o gramada de "frici":frica de ploaie ,frica de caini,si pana la urma cred si frica de oameni(exagerez)Nu ii placea compania mamicilor in parc si in general colecttivitatea.De Luca se ocupa foarte bine (cu execptia parcului)nu am ce sa ii reprosez ,adica il hranea ,chiar il iubea in felul ei se juca cu el dar mi-am dat seama ca nu era cea mai buna solutie.

Am gasit o alta bona de care sunt multumita .Comunicam bine ,am decis sa ma ocup eu de mancarea copilului ,ea face f putin(maxim un piure sau mamaliguta)si este ok.Oricum Luca este un copil care mananca nu tb sa te rogi de el daca ii este foame ,daca nu refuza si il las in pace.

Sa revin ca m-am intins,nu cred ca e momentul sa o duci pe Daria la cresa sau gradi.Gandeste-te ce vei face daca va raci peste 3 zile(e inevitabil la intrarea in colectivitate)ce vei face si proaspat angajata (va tb sa iti iei concediu sa stai cu ea)Acum pana nu mergi inca la servici pleaca de acasa si lasa pe Daria cu bona sa o hraneasca samd.Cand te vei intoarce vei vedea cum s-a comportat ...fa asa cateva zile...


Hai ca poate mai vb pe mess...

Va pup dulce!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Hildegard spune:

Ela, nu stiu ce sfat sa-ti dau dar eu in locul tau as duce-o la gradinita. Pe bune! Atat poti sa-ti spun! Acolo isi consuma energia, sunt si alti copii, ii vede ca papa , etc ....
Fi tare ca trece perioada nasoala. Si la mine a fost asa!

BLOGUL MEU

Veronica si
Stefan Peter- 07.11.2005(1 an si 11 luni)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns soanso spune:

quote:
Originally posted by Noki_Lara


Ce ciudata e viata...Ilenutei ii moare o matusa draga - condoleante, draga Ilenutza!!!, iar Proadelinei i se naste o nepotica! Sa-ti traisca minunea mica!

[

exact la asta ma gandeam si eu ieri ,CE CIUDATA E VIATA!
e in legea firii sa ne conducem pe ultimul drum bunici ,matusi ,parinti ,rude ,cunostinte insa ce nu pot eu intelege e cum pot unele mame sa-si vada "plecand "puiutii" lor.Dumnezeu sa-i odihneasca !

eu tocmai mi-am schimbat lookul si de la par lung acu am scurt,inca nu-mi vine sa cred ...abia incerc sa ma obisnuiesc ,parca imi lipseste ceva...

Ela,nu stiu ce sfat sa-ti dau pt ca si eu sunt pusa in situatia de a alege intre gradi si buni ,daca e sa o duc la gradi sunt convinsa ca de indata ce v-a ajunge in colectivitate se v-a inbolnavi si tot la buni ar tb sa apelez ca doar nu- mi voi putea lua liber imediat dupa angajare ,deci tb avut in vedere ca tb o persoana de rezerva in astfel de situatii.
dar din ce am auzit la gradi evolueaza mai bine decat cu bunici sau cu bone ,nu e regula dar asa cum a scris si LEEA actioneaza asupra lor spiritul de "turma' si incep sa manance ,sa socializeze, invata sa faca la olita ,invata poezii ,cantecele si sunt supravegheati de persoane specializate .deci eu sunt pt Gradi ,insa in ceea ce o priveste pe Sorana inca nu am luat o decizie.

vroiam sa va intreb daca si copilasii vostri au anumite TABIETURI daca le pot numi asa ?
de exemplu Sorana bea laptic numai dintr-o anumita canita cu o pisica pe ia,si intr-un anumit loc din casa
se inveleste cu o paturica cu ursuleti
doarme cu un ursulet care e preferatul ei
are preferinte la incaltaminte
mai sunt si altele da nu-mi vin acum in minte....

Duminica placuta !




SOSO (20 dec 2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miri__b spune:

Jurnal de Real vizitat la miez de noapte
sa incep cu frica, mi-era teama ca o sa fiu acostata in parcare la plecare, de aia nici n-am fost cand i-am promis Madalinei.
ajunsei ca o floricila la 11.30 noaptea, primul semn de intrebare, asteptau masinile sa intre in parcarea subterana, fac manevre, ies de la coada si o iau spre alte locuri, in fata, ditamai coada, asteptau oamenii sa intre. ati retinut ora?zic eii, las ca ma duc acasa.merg eu un pic,si ma gandesc ca nu am pampers si ca oricum tre sa merg cu noaptea-n cap la selgros, iar manevre pericuoase si gasit loc de parcare la 300m de magazin.
stau 20 min la coada ca sa intru, inauntru lumeee.preturi ca peste tot.
gasit laptop bb, partea buna-150 lei, partea proasta nu se uita fi-miu la el.
am fugit ca se ard ardeii ptr piperki.

Mirela si David - 23.12.2005

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madau spune:

Eu v-am zis ca am crezut ca-s eu tampita si ca astia de la Real dau ceva pe gratis taman cand nu sunt eu acolo....io altfel nu-mi explic puhoiul de lume la orice ora te-ai duce

Plec la Pustnicu la restaurant....pupici

Madau si Alexia Miruna (15 dec 2005)
www.flickr.com/photos/madau/collections/72157600567493374/" target="_blank">poze pana la 1 an, www.flickr.com/photos/madau/collections/72157600567398541/" target="_blank">de la 1 la 2 ani, www.flickr.com/photos/madau/collections/72157600567608176/" target="_blank">Antalya 2007
www.geocities.com/nov_dec_2005/povesti2005.htm#madau" target="_blank">povestea nasterii Mirunei
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=1b04435806e76a5905bfb2&skin_id=4&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">filmulet aniversar
filmuletze poznase www.dropshots.com/madau" target="_blank">1 si www.dropshots.com/Miruna" target="_blank">2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crissy77 spune:

Ela, sunt de aceeasi parere ca Noki. Dispari tu din peisaj si vezi ce se intampla. S-ar putea sa ai o surpriza placuta. Poti sa incerci si cu gradinita. Cunosc cazuri in care copilul nu manca mai nimic acasa, iar la gradinita se indemna cu ceilalti copii si nu facea mofturi la mancare.
ilenutza, sincere condoleante.
Roxi, sanatate Alexiei. Cum se mai simte micutza nazdravana?
Proadelina, sa-ti traiasca nepotica. Ceva poze?
Ripley, cum te mai simti? Ai ramas ferma pe pozitie cu antibioticul?
anda, cum a fost la botez?
soanso, da, avem tabieturi. Doarme cu o anumita paturica (isi baga un colt in ochi), mananca doar in camera noastra, laptele doar din bibe, intinsa pe pat. Cam atat.
miri_b, ce-i aia piperki?
Ina, ma bucur ca ai mai dat un semn si mai ales ca te-ai lamurit cum e mai bine pt. voi: cu soacra sau fara. Felicitari pentru progresele pufoasei. Tare as vrea sa putem vedea un filmulet cu ea.
Bic, cum se mai simte mama ta?

Noua ocupatie a fiica-mei este sa-si plimbe patutul prin casa. Si e greu, ca are un grilaj de lemn pus sa-i ridice salteaua.
Aseara a mai facut un pipi la olita. Inainte sa o schimb pt nani o intreb daca facem kk la olita. Se duce si-si aduce olita cu spatar, scoate si cealalta olita pe care mi-o intinde si-mi spune ferm "Mama caca", ma asez io pe o olita, ea pe cealalta. Sta un pic si numai ce o aud: "pipi, pishshshshs". Se ridica si... surpriza! Matzuca chiar facuse pipi la olita (numai mama nu s-a tinut de cuvant cu kk). A primit aplauzele bine-meritate, am mers impreuna la baie si am aruncat la wc produsul muncii.

Cristina & Elise-Stefania

Mergi la inceput