Albinute & bondari de martie-aprilie '07 (45)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Elena.2006 spune:

Frumoase poze de la aniversarea piticei, Crina mio, mai ales tortul
Va las ca ma cheama datoria.
Adrian bb de Elena M. (10.03.2007)
Aici poze
Vârsta Adita;
Poze noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Crina_mio spune:

Avem 37.6 asa ca stau cu un oki pe net si unul pe pitica. Sper sa nu creasca mai mult. Sa-i pun ceva preventiv???

Am mai citit ceva din urma:
Carmen- ce frumos e la pe la voi!!!! Vreau si io la Baia Sprie!!!! okisori frumosi de Vlad dolofanel.

Carmen – bine ai revenit. Eu nu pot sa-l vad pe Darius.

Diana – si eu patesc faze din astea in parc. Ieri m-am intalnit cu o colegha de serv. si sotul ei. Ea a “sarit” pe mine, ca-I prea frig, bate vantul, e prea dezbracata, la care sotul ei.... pai tu daca l-ai infolfolit (au un bebel de 2 ani), l-ai tinut dintr-o raceala in alta. M-am simtit prost, dar asta e, fiecare face cum crede cu copilul lui.
Si am uitat sa mai spun ca dr. noastra a zis sa merg dupa 1 sa-mi spuna ce fier sa-i dau si cum. La noi pe 25 se fac vaccinurile indiferent de data la care esti nascut, asa ca azi erau prea multi bebelusi. Mi-a zis despre suculete cat timp o imbracam eu dupa ce i-a ascultat inimioara, plamanii si s-a uitat in gat.



Crina si Maya Georgia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rebiana27 spune:

Mi-am facut si eu loc in superincarcatul meu program sa intru pe forum. Nu stiu de ce nu-mi mai ajunge timpul! La serviciu am mult mai multe responsabilitati si vreau sa nu mi se reproseze nimic asa ca le impac pe toate.
Luca a crescut asa frumos, la 7 luni avea 8350 g. Acum cred ca are mai multisoare ca mi se pare mai greutz. Are deja doi dintzisori, primul i-a aparut acum o saptamana si astazi l-am vazut si pe-al doilea. M-am bucurat tare mult! Se ridica singur in picioare sprijinindu-se de patutzul lui sau de pantalonii mei, de umerii mei (daca stau langa el) etc. E foarte energic; alearga cu premergatorul dupa orice ii atrage atentia in camera. Are un "vocabular" destul de dezvoltat si ni-l reproduce zilnic. I-am cumparat o carte "apasa si asculta" Ferma care are cateva butoane pe care daca le apesi se aud diverse animale si de cate ori aude cate unul incearca sa-i imite glasul; si le imita in mod diferit. E asa haios!

Baitza pe cap nu-i mai fac zilnic, il spal doar pe corp in cada mare tinandu-l cu o mana, el se sustine cu manutzele de cada si bate dintr-un piciorus in apa care se strange, si cu cealalta mana il spal. Dupa baitza pe cap nu-i pun mereu caciulitza, doar daca e mai racoare in camera.

In casa il tin imbracat in body cu maneca scurta si o bluza pe deasupra plus pantalonasi sau body cu maneca lunga si pantalonasi. Rar, si numai daca e racoare, ii pun caciulitza.

Jocuri cu el... ne ducem in baie la oglinda sa ne maimutarim unul la altul si el stie ce urmeaza sa facem inca de cand deschidem usa la baie sau ne aflam pe hol in fata ei ca are o reactie de veselie fara margini. Ii arat des cartea de care va spuneam mai sus si ii spun ce este fiecare animal, ce face el si apas butonul respectiv sa-i auda vocea. Ii place tare mult cartea pentru ca rectioneaza frumos cand o vede, se bucura si intinde manutzele dupa ea. Ii cant des si de regula caut cantece care sa contina onomatopee sa-l amuze sau care imita voci de animale de copii (adesea le inventez). Il tin in funduletz cu spatele sustinut de picioarele mele indoite si vorbesc cu el, il gadil iar el rade preventiv numai daca vede ca ma indrept spre el cu o fata caraghioasa, ii arat jocurile acelea cu "trece baba prin salon..." si cand ajung la nas imit un glas strident spre amuzamentul lui. Merge sustinut de axile sau de manutze facand pasi mari si-l aplaud cand face cativa, recompensandu-l etc. Toate astea le fac intre fisele pe care le pregatesc elevilor mei, gandind la diferite strategii prin care sa predau o notiune spre a fi inteleasa de ei dar le fac cu o dragoste infinita, pentru ca altfel m-ar rapune oboseala si stresul.


Rebiana, mami fericita de Luca-Andrei (14 martie 2007, 11:30)

www.totsites.com/tot/deiutz" target="_blank">Eu sunt Luca-Andrei!

Varsta lui Luca
Nastere cu parfum de ghiocei...

Rebiana poate insemna asta dar si asta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxygeo spune:


Buna seara stup!

io iar sunt pe linga subiect....dar incerc sa ma incadrez...asa ca

La multi ani! sarbatoritilor zilei, mari si mici

Suc de portocale - nu i-am dat, si nici nu mi-am pus problema inca, pt ca nu a fost sezonul lor...la noi stiu ca cele mai bune sunt iarna

Noutati:
am introdus si noi carnita de pui si galbenusul de ou, uneori n-are chef sa manince cu lingurita...seara mai ales, am inceput sa migram prin tot patu`, de azi dimineata nu mai gaseam copilu - pe patutul ei statea si masa de invasat..si era bagata sub ea, drept pentru care de azi am dezmembrat-o
Noi luam 5 ml de calciu/zi, timp de 10 zile (luna asta), si am mai luat in citva da` numai stiu in care, si mai luam 20 de picaturi de Fier Hausmann/zi - toata luna.

Imbracatul in casa: un body cu mineca lunga si o pereche de pantaloni sau salopeta, iar afara - in curte avem un costumas intreg, iar cind iesim in lume -in functie de situatie, dar si io sunt importiva infofolitului...pai la iarna cei mai pun daca de aku i le dau pe toate?!?!

Am pus si io o pozica in albumul de 6 luni:
http://family.webshots.com/photo/2429671320096653195FzIRXQ

Va pupic
Roxygeo si Teodora Maria 13.04.2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tzuna spune:

Salut!

Suntem f bine, profitam de vremea inca buna si stam aproape numai pe afara.
Maria inca papa bine, lingurita e cah si nu vrea decat f putin cu ea , apoi bea din cana desi e o pasta f groasa, dar o las asa. Macar nu mai papa totul din biberon si nici nu vomita. Azi mi-a jumulit rau o floare in fix 1 minut. Culmea e ca o auzeam si zornaind la o jucarie si eram convinsa ca se joaca dar de unde, intr-o mana jucaria si cu cealalata rupea din floare si radea in hohote... Bine ca m-am intors repede ca se apuca si de mancat probabil. Vai ce ne asteapta de acum...

DOINA>TUDOR- Maria sta si singurica vreo 20-30 minute dar trebuie sa fie obosita sau bine dispusa si atunci o pun in patut cu jucarii si suzeta si fie se joaca si se culca, fie daca e odihnita se joaca o vreme si apoi tipa. Ideea e sa nu ma vada niciodata cand plec. Daca ma duc spre geam e ok, nu zice nimic, daca ies pe usa e jale. Asa ca o las sa se joace, vb cu ea si cand nu e atenta ies. Pana acum a tinut.

LAINA- masaj facea la Medical Duo undeva pe la Romanan dar s-a desfiintat centrul. A mai venit o vremem acasa fata dar acum s-a angajt la alt cabinet si nu mai are timp dar ma pot interesa unde lucreaza dacca vrei.

RIANNA-STEFF- ce bine ca tu si bebe mic, mic sunteti ok. Ai grija de tine, multa sanatate tuturor.Si felicitari pentru dintisor.

DIANA-Jors- iti imprumut termometrul meu digital care-l tin in carut tot de gura unor mamici.

Felicitari si mamicilor care si-au serbat ziua si "La multi ani!" bebeilor care au mai implinit o lunisoara.

Noapte buna tuturor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mihael@ spune:

Roxygeo, ce-a crescut Teodora si ce ochisori frumosi are

Rebiana, felicitari pentru progresele lui Luca si tie ca faci fata la toate cu optimism..mai intra cand ai timp sa ne mai povestesti despre voi

Crina_mio, ce frumos sta Maya cu tortul in fata...zici ca abia asteapta sa se infrupte cu o bucata

Ela, explica te rog cum ai facut cu legumele...ai vreo oala speciala? sfecla e tare buna, imi place la nebunie salata cu hrean...si Thea e o scumpa murdarica asa

sucul de portocala...chiar azi am cumparat si maine dimineata o sa-i dau...va spun cum o sa fie

Astazi i-am dat kefir cu biscuiti si a papat cu placere... bineinteles 100 ml...cred ca stomacul ei e calibrat pe cantitatea asta ca tare greu accepta ceva in plus.

Mai fetelor, explicati-mi si mie ca la prosti cum faceti voi cu carnea de vita sa o pasati fin, fin ca eu nu reusesc...la cea de pui am renuntat la piept, ii dau aripi sau pulpe dar ce ma fac cu cea de vitaoricat de mult o blenduiesc tot raman niste aglomerari asa care-i stau prin gura, nu le inghite si-si face greata

iunita, e super daca accepta bucatele, o sa treci usor la mancarea normala...eu nu stiu cum o sa fac ca ea nu suporta nimic granulat prin gura...pana si branza o refuza daca nu e pasta.

Editez ca am uitat: iaurtul sau laptele batut( sau ce-o mai fi) facut in casa pt. bebe se recomanda sa fie facute din lapte fiert...in laptele fiert si racit pana la 22-24 de grade se pun cateva lingurite de iaurt/lapte batut/sana si se face



Mihaela siStefania (19 martie 2007)

Poze
Varsta Stefaniei
www.desprecopii.com/info.asp?id=1199" target="_blank"> Povestea nasterii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BiancaM spune:

LA MULTI ANI1 DOINA si micilor bazaitoare!!

Zilele trecute citeam un articol scris de un prof. de la o universitate din Alaska, iar la capitolul bebei, zicea ca ei pierd cea mai multa caldura prin pielea capului, zona gatului si picioare. CEa mai putina caldura e pierduta prin zona trunchiului.

Citind astea, am mai adaugat o pereche de sosete si o pereche de strampisori la picioare pe sub pantaloni, iar in sus are doar body si o bluza cu gluga. Astea cand iesim afara seara(in general sunt cam 10 grade).
Ziua in casa sta in bodi si pantaloni, fara sosete. La cat se agita transpira si decat sa stea cu sosetele ude, mai bine o sterg eu pe picioare din cand in cand.
Revin dupa ce hranesc piticuta!

Mamica fericita de Amalia Elena(6 aprilie 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioanaradu spune:

buna seara stup ... ca sa zic asa!
am ajuns si eu de fix jumatate de ora. sunt franta si de acum incolo tot mai am trebi, dar s-a inscris si sotul la ajutor. trebuie sa mai intind niste rufe, sa le strang pe cele uscate si ... sa fac bagajul ca maine plecam la matei!!!!

noutati despre matei: mai nou mananca dintr-o lingurita mai mare ... ceva intre lingurita si lingura si bea din cana (stiu ca unii fac asta demult, dar la noi este o mare noutate).

am vazut poze si pozici ... nu-mi vine sa nominalizez sa nu se supere careva. totusi ... teodora are niste ochisori ... . asta asa, ca tot n-am apucat sa ma vad cu roxygeo.

roxanici rusine sa-ti fie!!! eu chiar ma pregatisem sufleteste si abia asteptam sa-l vad pe raresu sambata/duminica. raresu ... pe tine inca nu!

cam atat ... sunt franta (Cred ca am mai zis). va pup ... aici intra si roxanici!

mamica lui Matei Stefan 12.03.2007
Varsta lui Matei
poze cu matei
Matei, mami si tati te iubesc mult ... mult ... mult de tot!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanici spune:

quote:
Originally posted by ioanaradu
roxanici rusine sa-ti fie!!! eu chiar ma pregatisem sufleteste si abia asteptam sa-l vad pe raresu sambata/duminica. raresu ... pe tine inca nu!

cam atat ... sunt franta (Cred ca am mai zis). va pup ... aici intra si roxanici!




[emoticon care scoate limba]

mei, si mie imi pare rau ca nu va vad in carne si oase da s-au incurcat planurile cu gazdele si barbatu-miu vrea sa mearga singur la gagici in bucuresti asa ca raman acasa singura.
Data viitoare.


ia vedeti aici ce-am facut lu copilu. puteti sa ma
sau da nu imi mai placea cum ii venea si am vazut ca e la moda

io is in urma rau cu pozele...ma pun pe vizionat sa vad ce bijuterii de copii are stupu'

roxana & Rares Teodor (23 martie 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kmi78 spune:

DOINA sa fii sanatoasa si fericita !!!

Bianca , cum ati trecut de incendii , v-au ocolit?

Suc de portocale nici eu nu i-am dat, mai astept sa se faca zemoaseee...

referitor la activitati cu bebe mi-e mi se pare ca pe Timi o plictiseste orice, de toate s-a saturat , numai sa mearga nu , plange cateodata si cand o pun in pat si vrea sa se ridice si sa plece din pat, s-o tin si sa mearga prin casa pe unde vrea ea si sa puna mana pe ce vrea ea........

avem si noi poza de 7 luni AICI


pa


Mergi la inceput